Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Ce faci in Cluj dupa craciun cu copiii?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Adevarul ca in orasul Cluj nu ai ce face nici vara inafara de spart bani prin mall-uri, vazut muzee sau Gradina Botanica , daca iesi la 100-150km mai gasesti . Partie de schi la Baisoara sau in Feleac ce e o gluma , mai mult de selfie sa dea bine si jos scri Austria . Eu ies catre Boghis la ape termale sa stau ca brosca in apa , la Felix e oparita, nu-mi place , pusca supapele de suprapresiune la tensiune , mai mult de 15 minute numai legat poti sta .
Mai sunt vizitele paranormale in padurea Hoia-Baciu , salba de baraje incepand de la Tarnita 2 in sus catre Marisel si coborat pe la Huedin sau sa intri de la Rachitele in stanga (nu inainte catre Valul Miresii) si sa treci muntele pana in Belis , un peisaj superb dar acum obligatoriu 4x4 , alt traseu dureros Valea Draganului-Floroiu baraj- trecut muntele prin stana de oi catre Stana de Vale unde izbesti o bauta ca ai scapat teafar , vineri merg pe traseul acesta si la final aia fac ...Posted Image

Edited by ldpe, 18 December 2018 - 09:52.


#20
Vlad_Draku

Vlad_Draku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 29.11.2005
Mi se pare ca 80% din topicul asta e poluat cu prostii (nu-ti fa griji pentru toate chestiile ce le scrie lumea ca majoritatea abereaza)....
Parcul central e frumos si merita vizitat, zilele trecute inca erau rate salbatice pe lac, iar seara e foarte frumos luminat.
Poti sa mergi la bazin in parcul Babes (au bazin olimpic + un bazin pentru copii).
Poti sa mergi la patinoar in centru, unde e si targul de Craciun.
Poti urca la partia de pe Feleac care e aproape de oras.
Poti sa mergi la salina Turda.

#21
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006

 ldpe, on 18 decembrie 2018 - 09:50, said:

vineri merg pe traseul acesta si la final aia fac ...Posted Image
tu esti dus cu capu sincer :))) ai senile la masina? Posted Image

#22
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
"ai senile la masina?"
Nuu dar trag toate rotile , toate 10 , trag independent , care scapa o cuplezi si ea duce greul dupa, plus am sablator cu nisip la rotile fata  . Problema nu e zapada ci sa vad latimea drumului sa nu ma rastorn ca pana la primavara nu mai intra nimeni sa scoata aproape 30 de tone afara . Intre coada lacului de la Floroiu si pana in Stana de Vale latimea drumului este de 3 metri si pe alocuri 3,5 metri , ma incadrez dar la precizie , conduc dar fara muzica sa aud motorul si sa simt masina in spate , altfel e tragic. Pe Valea Iadului e mai urat ca ai prapastie , daca o scapi 15 metri cobori ca si pe perete , mai bine pe aici , mai sunt busteni pe marginea prapastiei care daca mergi incet te tin. La Buzau acum cativa ani am dus alimente si apa prin zapada de 2,5 metri unde era troienita ...trage bine , am "cip tuning" la motor , doar e motor in 3 cilindri cu biturbo Posted Image
Asta idee de vacanta ...aventura pe drumuri forestiere cu masina , cu un 10x10 pe traseul Cluj-Somesul Rece- traversare prin Pape in Marisel - Padis, Ic Ponor- Rachitele - Huedin si retur (cine mai e intreg)Posted Image sa treci prin brazii plini de zapada si sa cada pe tine vreo 300 kg de zapada , cu valuri de zapada la parbriz de zici ca pana aici ti-a fost , sa simti un motor de 1100cp cand e fortat cum face , sa-i auzi turbinele ca un turboreactor si fumul cum iese la 5 metri din 2 hornuri ca de vapor - nu uiti drumul pana la 100 de ani .

Edited by ldpe, 18 December 2018 - 12:36.


#23
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 02.11.2009
Dar sa nu depasesti 1 ianuarie 2019, altfel platesti noua taxa
https://m.digi24.ro/...anuarie-1027742

#24
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,870
  • Înscris: 14.08.2007
Taxe locale hoteliere au cam toate orasele care au un numar cat de cat de turisti din Europa ... plus o parte din orasele romanesti. Asta sa fie cea mai mare problema a turismului clujean ...

#25
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Testosteron, on 17 decembrie 2018 - 11:37, said:

Pai daca nu mai ai cu cine te intalni la Cluj atunci nu recomand sa vii la Cluj ca vei ramane dezamagit. Clujul nu-i o buna destinatie turistica. Mai bine schimba planul du-te in Poiana Brasov, Predeal, Sinaia daca nu vrei sa-ti ratezi vacanta. Dar daca vrei s-o ratezi atunci Clujul e foarte bun.

O recomandare mai proasta greu de gasit, Daca omul vine din Bucuresti sau din sud se va simti ca in occident.
Ce naiba sa faca in Poiana , Predeal sau Sinaia de sarbatori? Ok, ai de mers la ski si alte activitati de iarna dar crezi ca mai gasesti ceva cazare la preturi normale cu 10 zile inainte de revelion?

#26
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
Am petrecut multe vacante la Cluj, aproape de Stadion, Parcul Central, Strand, Stadion si Gradina Botanica.   De plictiseala nu era vorba niciodata si nu mergeam in locuri unde se platea pentru intrare.
Faptul ca nu eram acasa ci in alta localitate departe de casa, ne punea deja in Rai!   Eram fericiti ca vedem alta lume, mancarea are alt gust, lumea vorbeste cu alt dialect indiferent de limba folosita, fie romana, maghiara sau germana, imbracamintea traditionala celor din piata era alta decat cele din Maramures ca in alta parte nu se mai purta straie populare, mergeam pe jos peste tot, vedeam mai mult, admiram vitrine cu marfuri diferite, cu troleu doar la gara mergeam ca aveam bagaje.  Vara pe lac se dadea cu barca dar mie nu-mi place sa fiu pe apa, deci minus o cheltuiala, nici in ape publice nu intru, cadea si strandul de vizitat pe dinauntru, insa la Gradina Botanica mi-a placut foarte mult, avea si sere cu cactusi si alte plante din zone tropicale si multe alte curiozitati.  N-as fi urcat pe nici o joaca din targ sa ma invarte sa ametesc si sa-mi vina rau cum vedeam pe alti copiii lesinati dupa o tura de carousel.  Eram foarte fericita ca vad ceva si sint in aer liber in natura,  asa am fost o viata intreaga.

Cred ca trebuie intrebat si copiii cam ce ar vrea sa faca, imediat ar fi mai usoara alegerea programului, dar pe timp de iarna sa conduci o masina de talie mica, consider risc la viata copiilor.
Un SUV perfomant as inchiria si umple cu toate cele necesare in caz de criza, paturi, lopata, sare de aruncat pe jos, apa multa si alta mancare usor de consumat si fructe, haine groase, perne, lanterne, etc., dar cel mai bine ar fi de mers la rude oriunde care au copiii ca ai tai si s-ar juca in liniste de micile placeri al sarbatorilor de iarna.  

Maramures e tara straina pentru care vine din sud, nici limba romana locala nu se intelege, s-ar putea sa nu fie asa de placuta vizita daca n-ai translatori, si nu e ideal sa le intrebi care-i limba tarii romanesti ca in vreme de sarbatori au mai mult alcohol in ei decat masina ta benzina in tanc si nu dialogheaza cu "straini", daca le enervezi, trec la actuine.  Citeste si aici un pic...

https://teofil-ivanc...ul-sat-sau-oras

Edited by Aranzazu, 20 December 2018 - 11:52.


#27
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 02.11.2009

 utopium, on 20 decembrie 2018 - 10:02, said:

Taxe locale hoteliere au cam toate orasele care au un numar cat de cat de turisti din Europa ... plus o parte din orasele romanesti. Asta sa fie cea mai mare problema a turismului clujean ...
Corect, dar o plateau unitatile de cazare din tariful perceput, nu platea turistul suplimentar peste tarif.
Multe comunitati si-au infiintat puncte de informare turistica prin fonduri UE, majoritatea stau inchise, mai bine luam tot de la turist, facem promovare turistica pe banii lui.
De exemplu, in Sibiu, Turda si Sighetu Marmatiei mi s-au oferit gratuit harti ale oraselor cu obiectivele turistice si nici nu am platit suplimentar vreo taxa

#28
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,870
  • Înscris: 14.08.2007
Si in Cluj exista centre de informare turistice: "CIT pune gratuit la dispozitia turistilor pliante, harti si ghiduri turistice in mai multe limbi de circulatie internationala, dar si acces la internet pentru informatii de interes turistic, harta turistica interactiva etc" ...

In Sibiu taxa hoteliera e de 1% din pretul noptii de cazare, in Oradea e 3%. Si se plateste separat de pretul camerei. In Cluj va fi fixa, de 5 lei.

#29
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Va multumesc, in special celor care au reusit sa ramana on-topic.

 pufonel, on 17 decembrie 2018 - 01:31, said:

Salina Turda, copiii vor fi incantati si e doar la vreo 40 km de Cluj.

Daca vreti ski mergeti la Marisel. Drumul e prost dar merita. Au si instalatii pe cablu, si cateva pensiuni foarte faine (mai ales mancarea traditionala Posted Image)
Am inceput sa citesc despre salina Turda, pare impresionant, nu-mi venea sa cred la inceput. Si e si bine pentru sanatate.
Acum nu stiu daca toate facilitatile lor sunt toate in salina, adica au si un bazin de inot... asta nu prea cred ca e in salina. Si daca ar fi nu spun care e diferenta intre bazinul asta si altul normal, e ceva special? La fel am vazut si un centru de spa, dar nu imi dau seama daca este in salina sau afara.
Daca bazinul de inot nu e in salina si nu e nimic special, atunci mai bine mergem in Cluj, decat in Turda... mai bine profitam de aerul sarat bun pentru plamani din salina.

In orice caz sunt alte lucruri de facut acolo: tenis de masa, sa ne plimbam cu barcuta, de vizitat camerele salinei...

Noi nu vrem la schi, doar la o saniuta, si asta asa nu pe o panta foarte abrupta...  Am vazut cateva raspunsuri cu propuneri de vizite prin natura, asta ne-ar interesa, sa mergem cu masina pana undeva si apoi cu autopicioarele prin zapada/natura. Dar cu cel mic de 4 ani, mai mult de 1Km s-ar putea sa fie greu.

Cu drumul pana la Turda e ok? adica, alte posturi mai jos vorbesc de 4x4, presupun ca drumul pana la Turda ar fi ok, si o masina normala, berlina echipata cu cauciucuri de iarna ar fi suficienta.
Am inceput sa citesc si despre Marisel, dar greu pentru ca site-ul lor e cam varza. pe siteul oficial http://www.marisel.ro/partie-de-schi/ nu spun daca au telescaun sau telecabina, fac referire la un alt site care nu exista.

 aiptek, on 17 decembrie 2018 - 08:26, said:

faci o vizita la baraj la Fantanele, daca ai tupeu mergi la Rachitele la cascada Valul Miresei, iar daca ai gume bune de iarna incearca o vizita la baraj la Floroiu.Astea sunt pentru partea de iesit in natura

E foarte important sa nu raman blocat prin zapada. Nu o sa am o masina cu tractiune integrala, si nu prea caut aventura prin copaci cu masina... adica prefer asfaltul negru, e ok si pe zapada daca soseaua e lata sau bine batatorita si nu la deal sau la vale. Daca e ceva specataculos inchiriez un 4x4, nu e o problema, dar nici asa nu o sa ma aventurez prea departe.
Acum cam la asta stateam sa ma gandesc, daca sa inchiriez un 4x4 sau nu. Nu prea m-as baga.
Faci referire mai sus la gume bune de iarna, eu o sa am cauciucuri de iarna normale, stiu eu cat de bune sunt acum asea, nu mi-am pus problema diferentelor intre tipurile de cauciucuri de iarna, sunt normale nu speciale...

Revenind la ce e de vazut, la Fantanele e un baraj, deci putem sa mergem sa vedem cat de frumos e barajul, sa ne uitam la el? sa facem o mica drumetie prin padure? ce se poate face acolo? am vazut ca e un lac, se poate merge prin imprejur?


La Rachitele e cascada, asta ar fi punctul interesant de vizitat/vazut? presupun ca trebuie mers pana la o parcare si apoi pe jos...

 d-ardeleanu, on 17 decembrie 2018 - 08:39, said:

Daca ai tupeu mergi la Padis...pana la Rachitele e asfalt...mai exista si Baisoara, ca partie de ski, Felix - bai termale, ceva deosebit iarna...

Nu e vorba de tupeu, dinpotriva, cu copiii nu ma aventurez.
Noi cautam un loc de sanius, si doar un pic inclinat si cat mai aproape.
Apa termala suna bine, Pe Google maps arata 2h 40 dusul, e cam mult, iarna, 3h dus, apoi 3 intors...
Mi-ar fi placut sa ma bag in apa aia termala si cu copiii mai ales undeva in interior dar sa merg 3 ore pana acolo dus... cam mult.

#30
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008

 ldpe, on 17 decembrie 2018 - 09:36, said:

Polus si Iulius Mall - dupa ce "scapi" de aici nu-ti mai trebuie nimic .
Gradina Botanica...mai bine cumperi o saniuta si mergi la Hoia , mai iei si un vin si aia e .
La Marisel via Tarnita nu recomand cu masina mica dar se poate elegant pe la Huedin.
Seara in centru vor fi tot felul de spectacole , monteaza patinuarul in centru , patine sunt de inchiriat.
Salina cum s-a spus
Mai sunt centre de relaxare spa , cu piscina si tot tacamul .
La terasa Capus o ciorba de burta si un gratar cat capacul de buda.

Da, probabil o sa trecem un pic si pe la malluri. Stii cumva daca sunt activitati pentru copiii, nu neaprat in mall, ceva de desenat, de descoperit poate fizica, sau stiu eu orice altceva, atelieruri de fografie pentru cel mare de 8 ani. Am cautat un pic pe google, am gasit, kidsoffice carora nu le merge site-ul si atelierpastel.ro care nu au nici o activitate in perioada craciunului.... pacat dar cred ca asta e problema generala ca in timpul vacantelor scolare sunt putine activitati sa spunem mai creative, raman doar mallurile deschise.
L-as duce pe cel mare, poate intr-o zi la karting, am vazut ca au la polus si la vivo mall.

Da, la gradina botanica, sigur o sa mergem. Am cautat un pic pe net, la Hoia nu e partie, dar cred ca e ok, numai sa nu trebuiasca sa-i trag pe amandoi, cred ca gasim noi un derdelus. Drumul pana acolo e ok? pe google maps zic ca sunt doar 30 min? presupun ca am unde sa parchez pe acolo...

Acum daca nu sunt localnic, nu stiu cum sa aflu daca o sa fie si zapada pe acolo pe unde as vrea sa merg la sanius. Am citit ca a nins mult acum cateva zile, dar acum prognoza de la inmh arata ploaie si 4 grade... doar sa nu megem spre mocirla. O sa ne luam haniute impermeabile de schi, chiar daca nu schiem.

La Marisel, cam 2h cu masina, daca nu e ceva special, doar pentru partia de schi, nu prea as merge, cum spui si tu mai sus, mai bine merg mai aproape la un sanius.Spectacolele seara suna interesant. Pe site-ul lor http://www.marisel.ro/ nu spun mai nimic... pacat, sa adauge si ei un paragraf acolo daca o poza e prea greu cu programul pe care il au...

Multumesc pentru Terasa Capus, presupun ca te refereai la Motelul Capus din Capusul mare.

#31
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
"au la polus si la vivo mall"
E una si aceeasi, actualul Vivo este fostul Polus , da , au carturi si motociclete de inchiriat, nu stiu ce program au. Deobicei in aceasta zona se tin si spectacole , activitati pentru copii inauntru pe langa "impinge tava", au trenulet, masini electrice chiar in capat, cinema .
La Hoia exista 2 partii normale si una periculoasa, printre copaci . Fiind pe sectiune Nord zapada ramane buna mult timp dupa se s-a topit prin oras . Se merge in cart. Grigorescu- Taietura Turcului si exact in culme se face stanga puternic pe langa Muzeul Satului . Spun puternic ca este si curba de-ti vezi stopurile si rampa de peste 10% inclinatie, scurta da nervoasa , dupa e ca in palma , 800 metri asfalt dupa drum de tara . Daca se merge inainte pe acel drum 1,5 km , la bifurcatie se face stanga , apare la un moment dat un "Y" , acolo faci stanga si urci pana la un platou, te duce drumul pana la stana, acolo vor aparea acei copaci "infricosatori" indoiti si imbarligati. La stana cum privesti spre stanga se deschide un platou , e, pe acel platou a aterizat un OZN prin 1970 si ceva , gasesti mai multe pe net . Eu prin zona testez masini de teren si nu se opresc, nu apar oameni verzi deci poti merge linistit .
Da, eu ii spun terasa ca doar vara ma opresc in zona dar exista parcare, motel, casute de inchiriat, restaurant acoperit .

Edited by ldpe, 22 December 2018 - 20:14.


#32
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008

 utopium, on 17 decembrie 2018 - 10:20, said:

Concert de colinde la 3 zile dupa Craciun? Cam greu ... eventual concert de Anul Nou. Clujul se goleste in perioada aia, o treime din populatie (+ studentii) e plecata, chiar si Targul de Craciun nu prea mai are program artistic (dar are patinoar). Partiile de schi au de obicei teleschi in judet, doar Buscat are telescaun din cate stiu (drumul a fost modernizat teoretic anul asta, dar nu stiu cum va fi vremea, intra pe site/fb sa vezi daca e functionala partia/telescaunul). Salina Turda suna ok, Cascada Valul Miresei/Rachitele e probabil inghetata dar poate fi interesanta o excursie oricum (drumul e ok pana la 1 km de Cascada, via Huedin - Rachitele (mici gropi pe langa poduri/podete) + drum forestier vreo 3-5 km ingust dar proaspat asfaltat + 1 km pe jos de unde se termina asfaltul). Eventual mers la Rimetea/Coltesti daca nu e ceata, peisajul ar trebui sa fie grozav (vezi Conacul Secuiesc pt restaurant, dar suna neaparat pentru rezervare ca altfel e greu de prins masa plus posibil sa aiba evenimente). Mers pe jos din Coltesti de la conac pana la Cetatea Trascaului, ar trebui sa fie grozav peisajul de la Cetate intr-o zi senina. Eventual Cheile Turzii, desi nu stiu cum e iarna.

Pentru plimbari cu sanie trasa de cai/ponei as suna la Parcul Zoo Moara de Vant, Salina Equines (mici sanse, dar e langa Salina oricum), Herghelia Jucu sau Wonderland Resort sa ma interesez, ei au cai/ponei pe langa Cluj si se ocupa si de chestii de entertainment (nu stiu daca au asa ceva, suna si vezi). Toate sunt aproape, dar la parcul zoo ar putea fi greu de ajuns iarna din cauza drumului, vreo 2 km drum “forestier”, deci as intreba daca drumul e practicabil. Probabil ar fi altii care fac asa ceva prin Apuseni dar n-am fost curios sa aflu, astia sunt cei care au cai/ponei si evenimente pentru public. Prin oras ai targul de Craciun, restaurante, cluburi, malluri, cinema, etc, chestii sportive pentru copii ar fi patinoare (Piata Unirii, Cora), partia de pe Feleac (nu stiu daca te lasa si cu sanie), laser tag (mai multe), escape room (cam mici totusi ca sa iasa ei singuri), pereti de escalada (e unul care cica e cel mai mare din Transilvania), locuri de joaca, bazine de inot, calarit ponei (Wonderland), etc. Gradina Botanica iarna nu stiu cum e si daca merita ... muzee interesante pentru copii nu prea, poate Vivariul de la UBB daca le plac reptilele, ca muzeul de arta si cel etnografic nu cred ca i-ar interesa.

Intr-adevar, mai greu cu colindele dupa craciun, cu toate ca copiii mai merg cu plugusorul si sorcova...
Am gasit doua concerte de muzica clasica, sa vedem daca o sa vrea sotia sa riscam sa se plictiseasca copiii acolo... 1-2h...

Am cautat si eu si la Buscat cred ca au telescaun, pe facebook zic ca ieri nu au putut sa-i dea drumul din cauza vantului.
Suna bine Cascada Valul Miresei, doar ca e cam departe, google maps zice ca e cam 2h30 prin Huedin pana la cascada cu masina. Apoi 1Km e fezabil chiar si cu cel mic, si chiar placut prin zapada.  E o idee buna, sa vedem cat de devreme pentru o zi in care ne trezim dimineata devreme.

Rimetea/Coltesti, suna si mai bine e mai aproape. Eventual sa cumpar doua sanii de plastic sa le am in masina , just in case, din peisajele de la Rimetea Costesti am avea pe unde ne da cu sania... si oprit la Conac la masa. Si apoi la Cetatea Trascaului dupa masa.

Super, Parcul Zoo Moara de vant, nu stiam ca au si plimbari cu sania, ii sun sau le scriu sa intreb.
O sa caut celelalte locuri, laser, escape room (intradevar sunt prea mici) inclusiv la Vivariu, sa vedem daca sunt

#33
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,870
  • Înscris: 14.08.2007
Polus si Vivo sunt acelasi mall, redenumit din Polus in Vivo ... au karting in general, dar nu stiu daca si acum iarna. Principala atractie de schi a judetului acum e Partia Buscat, acolo este telescaun ... langa e Baisoara, care a fost candva statiunea de schi principala a judetului, dar a decazut intre timp. La Marisel conform unei postari de azi de pe pagina lor de Facebook telescaunul va fi inaugurat dupa revelion, pana atunci doar teleschi ... deci se pare ca partia Marisel va fi a doua partie din judet cu telescaun (acum am aflat si eu) https://www.facebook...artiileMarisel/

Drumul de la Cluj pana la Turda e foarte bun, din oras pana la Salina nu e asa de grozav, dar e ok. Ai si partia din Feleacu, langa oras, acolo ai Fun Park Cluj, cu activitati interesante pentru copii gen tubing, zorbing si rotondo. Chiar daca in oras vor fi 4 grade, la Marisel/Buscat sunt sanse mari sa fie ok, cel mai simplu e sa intri pe paginile lor de Facebook ca sa vezi care e starea.

#34
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,870
  • Înscris: 14.08.2007

 jimmyy, on 22 decembrie 2018 - 22:15, said:

Suna bine Cascada Valul Miresei, doar ca e cam departe, google maps zice ca e cam 2h30 prin Huedin pana la cascada cu masina.

Rimetea/Coltesti, suna si mai bine e mai aproape. Eventual sa cumpar doua sanii de plastic sa le am in masina , just in case, din peisajele de la Rimetea Costesti am avea pe unde ne da cu sania... si oprit la Conac la masa. Si apoi la Cetatea Trascaului dupa masa.

Super, Parcul Zoo Moara de vant, nu stiam ca au si plimbari cu sania, ii sun sau le scriu sa intreb
Nu sunt 2h30 pana la cascada, poate acum ca a fost aglomerat inainte de Craciun in jurul Clujului si a estimat si in functie de aglomeratie ... in mod normal faci 1h30 de minute pana la Rachitele si de acolo mai e foarte putin de mers cu masina, sub 15 minute. E drept, iarna n-am facut traseul (pana la urma azi cu drum in stare perfecta am facut o ora in plus pana la Bistrita din cauza aglomeratiei excesive din Dej si Beclean).

Rimetea/Coltesti cu Conacul Secuiesc (neaparat cu rezervare/sunat inainte) si Cetatea Trascaului clar merita (daca vremea e ok), e clar o locatie de top in Apuseni (dupa ce iesi de pe Valea Ariesului spre Rimetea sunt vreo 2 km de drum mai prost pana intri in judetul Alba - era vorba ca se reabiliteaza si portiunea din judetul Cluj dar nu sunt sigur daca a fost). Valea Ariesului e cu placi de beton de alea vechi, nu e grozav, dar nu sunt gropi mari sau ceva.

Parcul Zoo s-ar putea sa fie greu accesibil dupa ce iesi de pe asfalt, e un drum forestier in panta care nu stiu cum e iarna. Portiunea pe asfalt insa e foarte ok.

Edited by utopium, 22 December 2018 - 22:58.


#35
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,870
  • Înscris: 14.08.2007
A fost azi o stire pe Digi24 din Marisel, arătau ceva pensiune unde organizau plimbari cu trăsura-sanie trasa de cai prin zapada ... Fa o căutare pe google si vezi

Edited by utopium, 25 December 2018 - 21:31.


#36
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Program divertisment pe flosterul Clujului https://www.stiridec...-este-programul, inclusiv patinuar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate