Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Ce faci in Cluj dupa craciun cu copiii?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Salut,

Trebuia sa ma intalnesc cu un prieten si cu familia lui in Cluj in perioada 28 Dec - 3 Ian, dar din motive de sanatate din faimilie el nu mai poate sa vina.

Eu nu sunt din Cluj, si am inceput sa caut ce ar putea face copiii (5 si 8 ani) in Cluj in perioada asta.

Ma gandeam sa-i duc la un concert/colinde, dar nu am gasit nici unul, si am tot cautat pe net... am gasit concert de colinde americane...

Am gasit targul de craciun cu cateva activitati...
Ma mai gandeam sa mergem la gradina botanica, sper sa fie deschisa.
Am auzit de Iulius Mall, presupun ca au si acolo locuri de joaca/activitati pentru copii.
Pentru cel mare cred ca ar fi ok si jocuri de interior gen Laser, karting...

Am vazut ca sunt partii de schi relativ aproape de Cluj. Chiar daca nu schiem, as merge sa ne plimbam, nu au ceva gen telecabina? telescaun? teleski nu e bun ca nu shiem.

Orice alte activitati creative sau sportive pentru copii in perioada aia sunt binevenite. Bugetul nu prea e o problema.


Oare as putea duce copiii sa vada ceva colinde traditionale in Cluj sau prin imprejurimi?
Mi-ar mai place sa-i duc si cu o sanie trasa de cai.

O sa avem o masina cu cauciucuri de iarna deci ne putem deplasa, si daca e nevoie am putea innopta si in alt orasel/satuc intr-o noapte.

Mie mi se pare putin probabil sa gasesc, si deja am cautat pe net, dar nu am gasit mai nimic. Din pacate sunt cam toate inainte de 25 Dec...
Mai ramane doar de revelion cu capra/ursul si apoi cu sorcova, sau poate mai sunt altele pe care eu nu le cunosc...

Daca s-ar putea sa vada colinde live la tara dar in alta perioada, atunci e interesant de stiut pentru anii viitori.

Va multumesc

Edited by Barboso, 17 December 2018 - 00:06.
Unire topice / posturi... unul e suficient.


#2
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
daca tot nu te intalnesti cu prietenul de ce te mai duci acolo?

#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu stii ce sa faci, dar ai expus o lista lunga de activitati.

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Depinde ce buget ai, la oras nu prea ai ce face, daca tot ajungi la CJ baga o fuga la maramures prin satele renumite si iti faci sarbatorile acolo, ies si copii cu sania trasa de cai pe la munte, te simti si tu bine, etc. La mall ii poti duce in fiecare zi, nu vad nimic interesant acolo, iar iulius mi se pare sub vivo. La iulius nu e nimic, sunt jos catre auchan niste masinute aiurea, si pe langa altex ceva de joaca, insa slab de tot, in rest nimic. Sau tot in MM ajungi in pasul Prislop, e partie misto, peisaj la fel de misto, si poti vizita multe obiective din zona. Totul depinde de banii pe care esti dispus sa ii cheltuiesti.

Edited by TruculMagic, 17 December 2018 - 00:25.


#5
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008

 TruculMagic, on 17 decembrie 2018 - 00:24, said:

Depinde ce buget ai, la oras nu prea ai ce face, daca tot ajungi la CJ baga o fuga la maramures prin satele renumite si iti faci sarbatorile acolo, ies si copii cu sania trasa de cai pe la munte, te simti si tu bine, etc. La mall ii poti duce in fiecare zi, nu vad nimic interesant acolo, iar iulius mi se pare sub vivo. La iulius nu e nimic, sunt jos catre auchan niste masinute aiurea, si pe langa altex ceva de joaca, insa slab de tot, in rest nimic. Sau tot in MM ajungi in pasul Prislop, e partie misto, peisaj la fel de misto, si poti vizita multe obiective din zona. Totul depinde de banii pe care esti dispus sa ii cheltuiesti.

Multumesc,
Pai bugetul nu e o problema, pana la urma merg cu masina, ma trezesc devreme, putem sa ramanem si acolo o noapte. Mi-e frica doar de vreme sa nu ma prinda vre-o zapada pe drum cu copiii in masina... si daca o sa ninga o sa o stiu probabil cu o saptamana inainte, apoi daca or mai fi locuri pe la cabane.
Eu initial ma gandeam sa merg pe undeva mai aproape de Cluj, pe la max 50-100Km departare.

#6
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Salina Turda, copiii vor fi incantati si e doar la vreo 40 km de Cluj.

Daca vreti ski mergeti la Marisel. Drumul e prost dar merita. Au si instalatii pe cablu, si cateva pensiuni foarte faine (mai ales mancarea traditionala :dribbledrool:)

#7
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 TruculMagic, on 17 decembrie 2018 - 00:24, said:

daca tot ajungi la CJ baga o fuga la maramures prin satele renumite

Sau tot in MM ajungi in pasul Prislop
bine ca nu-l trimiti sa vada viena, daca tot e la cluj...

#8
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
indiferent ce faci, Cluj-ul este cel mai scump oras din Romania ! ...
asadar, preocupa-te sa ai bani la tine ! ...
ti-o spune un clujan din Cluj-Napoca, care are salariu de 1500 EUR ! ... Posted Image

Edited by realduc, 17 December 2018 - 04:50.


#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Intrebare:
"Ce faci in Cluj dupa craciun cu copiii?"
Raspuns
Dar cu bradul? Faci si cu copii la fel.
On nu cred ca se inchid si toate mac-urile, mall-urile , patinoarele, Gradina botanica sau celelalte locuri care pot atrage copii.

Edited by myshyk, 17 December 2018 - 08:18.


#10
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,121
  • Înscris: 02.07.2006
faci o vizita la baraj la Fantanele, daca ai tupeu mergi la Rachitele la cascada Valul Miresei, iar daca ai gume bune de iarna incearca o vizita la baraj la Floroiu.Astea sunt pentru partea de iesit in natura

#11
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 aiptek, on 17 decembrie 2018 - 08:26, said:

faci o vizita la baraj la Fantanele, daca ai tupeu mergi la Rachitele la cascada Valul Miresei, iar daca ai gume bune de iarna incearca o vizita la baraj la Floroiu.Astea sunt pentru partea de iesit in natura
Daca ai tupeu mergi la Padis...pana la Rachitele e asfalt...mai exista si Baisoara, ca partie de ski, Felix - bai termale, ceva deosebit iarna...

Edited by d-ardeleanu, 17 December 2018 - 08:40.


#12
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,121
  • Înscris: 02.07.2006
la Padis iti rupi masina si vara :))

#13
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017
Polus si Iulius Mall - dupa ce "scapi" de aici nu-ti mai trebuie nimic .
Gradina Botanica...mai bine cumperi o saniuta si mergi la Hoia , mai iei si un vin si aia e .
La Marisel via Tarnita nu recomand cu masina mica dar se poate elegant pe la Huedin.
Seara in centru vor fi tot felul de spectacole , monteaza patinuarul in centru , patine sunt de inchiriat.
Salina cum s-a spus
Mai sunt centre de relaxare spa , cu piscina si tot tacamul .
La terasa Capus o ciorba de burta si un gratar cat capacul de buda.

Edited by ldpe, 17 December 2018 - 09:41.


#14
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007
Concert de colinde la 3 zile dupa Craciun? Cam greu ... eventual concert de Anul Nou. Clujul se goleste in perioada aia, o treime din populatie (+ studentii) e plecata, chiar si Targul de Craciun nu prea mai are program artistic (dar are patinoar). Partiile de schi au de obicei teleschi in judet, doar Buscat are telescaun din cate stiu (drumul a fost modernizat teoretic anul asta, dar nu stiu cum va fi vremea, intra pe site/fb sa vezi daca e functionala partia/telescaunul). Salina Turda suna ok, Cascada Valul Miresei/Rachitele e probabil inghetata dar poate fi interesanta o excursie oricum (drumul e ok pana la 1 km de Cascada, via Huedin - Rachitele (mici gropi pe langa poduri/podete) + drum forestier vreo 3-5 km ingust dar proaspat asfaltat + 1 km pe jos de unde se termina asfaltul). Eventual mers la Rimetea/Coltesti daca nu e ceata, peisajul ar trebui sa fie grozav (vezi Conacul Secuiesc pt restaurant, dar suna neaparat pentru rezervare ca altfel e greu de prins masa plus posibil sa aiba evenimente). Mers pe jos din Coltesti de la conac pana la Cetatea Trascaului, ar trebui sa fie grozav peisajul de la Cetate intr-o zi senina. Eventual Cheile Turzii, desi nu stiu cum e iarna.

Pentru plimbari cu sanie trasa de cai/ponei as suna la Parcul Zoo Moara de Vant, Salina Equines (mici sanse, dar e langa Salina oricum), Herghelia Jucu sau Wonderland Resort sa ma interesez, ei au cai/ponei pe langa Cluj si se ocupa si de chestii de entertainment (nu stiu daca au asa ceva, suna si vezi). Toate sunt aproape, dar la parcul zoo ar putea fi greu de ajuns iarna din cauza drumului, vreo 2 km drum “forestier”, deci as intreba daca drumul e practicabil. Probabil ar fi altii care fac asa ceva prin Apuseni dar n-am fost curios sa aflu, astia sunt cei care au cai/ponei si evenimente pentru public. Prin oras ai targul de Craciun, restaurante, cluburi, malluri, cinema, etc, chestii sportive pentru copii ar fi patinoare (Piata Unirii, Cora), partia de pe Feleac (nu stiu daca te lasa si cu sanie), laser tag (mai multe), escape room (cam mici totusi ca sa iasa ei singuri), pereti de escalada (e unul care cica e cel mai mare din Transilvania), locuri de joaca, bazine de inot, calarit ponei (Wonderland), etc. Gradina Botanica iarna nu stiu cum e si daca merita ... muzee interesante pentru copii nu prea, poate Vivariul de la UBB daca le plac reptilele, ca muzeul de arta si cel etnografic nu cred ca i-ar interesa.

#15
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 marcusdefeis, on 17 decembrie 2018 - 02:48, said:

bine ca nu-l trimiti sa vada viena, daca tot e la cluj...

Gogule, am zis ca sunt 150km de la cj la mm in zona aia, nu mai te baga in seama ca musca in...

#16
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016
Pai daca nu mai ai cu cine te intalni la Cluj atunci nu recomand sa vii la Cluj ca vei ramane dezamagit. Clujul nu-i o buna destinatie turistica. Mai bine schimba planul du-te in Poiana Brasov, Predeal, Sinaia daca nu vrei sa-ti ratezi vacanta. Dar daca vrei s-o ratezi atunci Clujul e foarte bun.

#17
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011

 utopium, on 17 decembrie 2018 - 10:20, said:

Concert de colinde la 3 zile dupa Craciun? Cam greu ... eventual concert de Anul Nou. Clujul se goleste in perioada aia, o treime din populatie (+ studentii) e plecata, chiar si Targul de Craciun nu prea mai are program artistic (dar are patinoar). Partiile de schi au de obicei teleschi in judet, doar Buscat are telescaun din cate stiu (drumul a fost modernizat teoretic anul asta, dar nu stiu cum va fi vremea, intra pe site/fb sa vezi daca e functionala partia/telescaunul). Salina Turda suna ok, Cascada Valul Miresei/Rachitele e probabil inghetata dar poate fi interesanta o excursie oricum (drumul e ok pana la 1 km de Cascada, via Huedin - Rachitele (mici gropi pe langa poduri/podete) + drum forestier vreo 3-5 km ingust dar proaspat asfaltat + 1 km pe jos de unde se termina asfaltul). Eventual mers la Rimetea/Coltesti daca nu e ceata, peisajul ar trebui sa fie grozav (vezi Conacul Secuiesc pt restaurant, dar suna neaparat pentru rezervare ca altfel e greu de prins masa plus posibil sa aiba evenimente). Mers pe jos din Coltesti de la conac pana la Cetatea Trascaului, ar trebui sa fie grozav peisajul de la Cetate intr-o zi senina. Eventual Cheile Turzii, desi nu stiu cum e iarna.

Pentru plimbari cu sanie trasa de cai/ponei as suna la Parcul Zoo Moara de Vant, Salina Equines (mici sanse, dar e langa Salina oricum), Herghelia Jucu sau Wonderland Resort sa ma interesez, ei au cai/ponei pe langa Cluj si se ocupa si de chestii de entertainment (nu stiu daca au asa ceva, suna si vezi). Toate sunt aproape, dar la parcul zoo ar putea fi greu de ajuns iarna din cauza drumului, vreo 2 km drum “forestier”, deci as intreba daca drumul e practicabil. Probabil ar fi altii care fac asa ceva prin Apuseni dar n-am fost curios sa aflu, astia sunt cei care au cai/ponei si evenimente pentru public. Prin oras ai targul de Craciun, restaurante, cluburi, malluri, cinema, etc, chestii sportive pentru copii ar fi patinoare (Piata Unirii, Cora), partia de pe Feleac (nu stiu daca te lasa si cu sanie), laser tag (mai multe), escape room (cam mici totusi ca sa iasa ei singuri), pereti de escalada (e unul care cica e cel mai mare din Transilvania), locuri de joaca, bazine de inot, calarit ponei (Wonderland), etc. Gradina Botanica iarna nu stiu cum e si daca merita ... muzee interesante pentru copii nu prea, poate Vivariul de la UBB daca le plac reptilele, ca muzeul de arta si cel etnografic nu cred ca i-ar interesa.
ce a zis el. ai ce face. in feleac te lasa cu sania, m-am dus ieri sa il plimb pe bebe.

#18
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 aiptek, on 17 decembrie 2018 - 08:26, said:

faci o vizita la baraj la Fantanele, daca ai tupeu mergi la Rachitele la cascada Valul Miresei, iar daca ai gume bune de iarna incearca o vizita la baraj la Floroiu.Astea sunt pentru partea de iesit in natura
astea nu sunt destinatii de iarna decat daca vrei sa cazi in depresie

 TruculMagic, on 17 decembrie 2018 - 11:02, said:


Gogule, am zis ca sunt 150km de la cj la mm in zona aia, nu mai te baga in seama ca musca in...
cred ca singurul care s-a bagat ca musca esti matale
habar nu ai unde sa-l trimiti in zona si te-ai gandit ca-i lipseste o vizita unde se pune harta-n cui
asta e ca si cum m-ar intreba cineva ce sa viziteze in bukale si i-as recomanda cazinoul din constanta

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate