Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Austria/ Slovacia-Sudul Poloniei?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007
Salutare !
Incerc sa creionez un concediu cu familia(copil 5 ani,parintii(in varsta)) cu masina pt cca 3 nopti intr-o destinatie in una din cele 2 destinatii de mai sus.Plus cel putin 1 noapte cazare intermediara(la dus sau/si la intors).
-Ca idee : am vizitat Bratislava si Viena.
-Ca distanta as vrea sa ma limitez in 1000-1200km max.
-Ca perioada : aprilie/mai 2019
Nu iau in calcul sa fac un tur de forta,e greu cu toata lumea.
Daca punctez cateva lucruri importante,e ok. Probabil voi reveni in anii viitori,mai mult in explorare acum. Nici nu intentionez cheltuieli mari,mai am 2 concedii planuite pt la anul.

M-am gandit la o destinatie prin Austria(Graz ar putea fi o baza(o vizita mai sumara+excursii zilnice spre 1-2 locatii alpine : orasele cat mai frumoase,munte,lacuri,autostrada+DN cat mai pitoresti,un castel,o cascada,o drum pitoresc,ceva usor de facut cu toata familia )).
A doua varianta ar fi zona Kosice/Cracovia. Mai mult o vizita modesta a celor 2 orase si eventual de punctat obiective pe drum. Stiu ca in Slovacia sunt multe castele + alte trasee pitoresti. Plus ca banuiesc ca ar fi o idee mai ieftin decat Austria.


Imi puteti da sfaturi pentru cele 2 variante ce as putea face/vedea?

Edited by AdrianHH, 16 December 2018 - 23:36.


#2
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Nu rata Kitzbuhel...superb...
Am fost de mai multe ori, poti face excursii printre munti...e asfalt...

Attached Files


Edited by _Dadi_, 16 December 2018 - 23:58.


#3
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 17.03.2009
Dacă ești din Ardeal, varianta Kosice-Cracovia este foarte bună. Kosice este un oraș superb, centrul istoric este foarte frumos. Mai departe, în drum spre Cracovia, este castelul Spiš, unde poți face o oprire.
Cracovia este o destinație în sine, unde poți sta mai multe zile, ai ce vedea și ce face, inclusiv o ascensiune cu balonul. Dacă te hotărăști pentru acest oraș, trebuie să te grăbești cu rezervarea cazării, orașul este un centru turistic foarte căutat. Polonia are și avantajul că este, din punct de vedere al costurilor și prețurilor, la fel ca la noi. Și zlotul este aproape egal cu leul.
Dacă dorești informații suplimentare, îți pot da, am fost pe acolo.

Edited by stancosty, 17 December 2018 - 00:09.


#4
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Si sa nu uiti de Praga...

#5
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Si de Salzburg....

#6
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
praga daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa,
salzburg, mie nu îmi place.

recomand din inimă cracovia. este un oraș extraordinar. poți face și cumpărături la prețuri extrem de bune și să cauți magazine TKMARK sau MAXX  ceva de genul ăsta.

restaurantele au prețuri foarte bune. eu sunt fascinat de cracovia.

#7
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,901
  • Înscris: 02.02.2007
sa iei in calcul faptul ca in Polonia se merge cam ca in Romania, daca nu chiar mai prost!
am fost la Kracovia in 2017, traficul in zona e naspa!

#8
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007
@Dadi-aia a fost cazarea?
Unde anume?
@stancosty,multumesc ! te anunt.
Praga,Salzburg,Viena,Bratislava(+Devin) le-am vizitat.
As incerca ceva mai retras dar mai plin de lucruri interesante. Graz e maximul la care m-am gandit. Sincer,Zell am see imi face cu ochiul nespus de mult dar e prea departe si cred ca prea scump. Ar fi si zona Worthersee + Graz asa o idee cu care ramasesem de prin 2017 cand incercam acelasi lucru sa fac(a picat ca am ales Venetia si aia a fost Posted Image ).
Munchen (+castelele din sud) le-am vizitat si sunt la o distanta cam tot pe acolo de vestul Austriei. Ma gandeam sa combin cu o vizita la Berchtesgaden, dar cu alta ocazie. Oricum,am rude in Munchen si mai pot face de acolo o baza de explorare in toate directiile.

Ah..da,sunt din Ilfov,deci localizat prost in orice schema. Macar am o cazare intermediara buna in Arad la o adica daca e sa o iau pe Nadlac.

Edited by AdrianHH, 17 December 2018 - 22:24.


#9
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Asta toamna am stat la alt hotel, mai scump...poza este pusa de exemplu, ce ne-am plimbat pe acolo...

Asta este ...  https://www.booking....O2Vj*1DZx1EVdw

Edited by _Dadi_, 18 December 2018 - 00:33.


#10
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Auschwitz, problema este că ești cu ăia mici... dar este un loc ce nu merită ratat.

#11
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007
La multi ani !
S-a votat Kosice :)
Ne limitam la orasul in sine,nu mai mergem spre Polonia,ne trebuie mult mai multe zile.
Am rezervat 2 nopti la sfarsitul lui aprilie,un hotel 3* cu mic dejun inclus. Ar trebui sa fie suficent pt a vizita orasul.
Plecare din Bucuresti cu auto.
Am inceput sa fac lista de obiective de vizitat si caut si ceva de vazut pe drum.

#12
bozomic

bozomic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 27.02.2008
https://business24.r...rantina-1611607

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate