Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Probleme dropshipping

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Cu atitudinea asta o sa primesti foarte multe raspunsuri....

Tu vrei sa iti zica cineva ca e ok sa faci evaziune fiscala....ghinion...nu o sa iti spuna nimeni asta.

Fa-ti un PFA sau SRL si plateste taxe.

Daca vrei ajutor in probleme ce intra in aria ilegalitatii ar fi bine sa fii mai permisiv in privinta discutiilor ce au loc la tine pe topic.
E un forum public pana la urma.

Edited by -Jinx-, 17 December 2018 - 00:17.


#20
agostoncosmin1988

agostoncosmin1988

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.12.2018

View Post-Jinx-, on 17 decembrie 2018 - 00:13, said:

Cu atitudinea asta o sa primesti foarte multe raspunsuri....

Tu vrei sa iti zica cineva ca e ok sa faci evaziune fiscala....ghinion...nu o sa iti spuna nimeni asta.

Fa-ti un PFA sau SRL si plateste taxe.

Daca vrei ajutor in probleme ce intra in aria ilegalitatii ar fi bine sa fii mai permisiv in privinta discutiilor ce au loc la tine pe topic.
E un forum public pana la urma.
Decat 100 proaste,mai bine unul bun.

#21
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
in ce tara livrezi ?

View Postagostoncosmin1988, on 16 decembrie 2018 - 21:40, said:


Am facut aceasta activitate pana am decis sa ma informez mai bine si sa o duc la nivelul urmator,adica am vandut cu cont de paypal personal,iar banca pana acum nu ma intrebat nimic banuiesc ca nu am depasit un anumit nivel


deci tu inca nu ai probleme dar te pregatesti
ai si alternative la Paypal ...cum ar fi 2checkout
Daca e sa te blocheze cineva , acesta va fi Paypal ....si nu banca din Romania.


(sunt direct interesat de subiect , am aproape aceasi situatie dar vanzari mult mai mici)

#22
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postagostoncosmin1988, on 16 decembrie 2018 - 21:40, said:

Salutari,
vreau sa clarific in primul rand ca stiu ce inseamna dropshipping si stiu cum functioneaza(testat)
Am cateva probleme,
1.cum declar sau ce declar eu celor de banca cand ma intreaba de unde imi intra constant banii in cont?
2.Ce le spun celor de la paypal pentru a ma lasa sa-mi fac cont business(sa pot primii plati nelimitate fara sa-mi se blocheze banii)?
3.E posibil sa ma ia fiscul sau anaf-ul la intrebari? e legat de intrebarea 1,ca oricum banca instinteaza anaf-u

1. Declari ce sunt. Banca nu prea are treabă cu banii tăi, nu sunt organ de control;
2. Le spui ce ești. Dacă nu te încadrezi la cont business, e pentru că nu faci treaba asta ca un business. E posibil să-ți ceară un certificat de înregistrare, pentru că ai câteva variante în care poți face tipul ăsta de comerț în România, iar niciuna nu implică "ca persoană". Ei te lămuresc cel mai bine.
3. Sigur că e posibil. Tu desfășori o activitate în mod ilegal, te pot lua la întrebări. Ei au oricând acces la conturile tale și pot verifica toate tranzacțiile pe care le faci.


Eu nu vă înțeleg. Vă puneți întrebări de-astea existențiale pe un forum pe care foarte puțini cunosc legislația, în loc să vă duceți direct la instituțiile care vă pot oferi cele mai bune răspunsuri, în cazul tău, la Paypal și ANAF. Te duci acolo și te lămuresc cel mai bine ce trebuie să faci. Sau la un contabil sau jurist, plătești 200 de lei o oră de consultație și te lămurește, fiind și mult mai pregătit să facă asta.

Voi puneți întrebări și vă așteptați la anumite răspunsuri. Tu vrei să vină unul pe-aici să-ți spună că nu te întreabă ANAF de sănătate, iar în mintea ta, acel răspuns ar fi o confirmare că faci ceva corect. Nu te interesează dacă acel cineva știe despre ce vorbește, dar preferi un răspuns incorect în fața unuia corect, pentru că e mai simplu așa.


Învățați-vă să vă gestionați afacerile ca pe niște afaceri și nu ca pe niște hobby-uri. Pentru că nu veți face bine ceea ce vreți să faceți, iar problemele vă vor costa. Angajați-vă contabil, vă va spune el toți pașii și vă va ajuta să vă rezolvați nedumeririle, pe latura asta fiscală. Cel puțin pe partea de dropshipping, vor cădea multe capete cât de curând, pentru că e o chestie pe care au început s-o facă mulți. Momentan, instituțiile se lămuresc și ei care e treaba, totuți, sunt multe societăți care desfășoară această chestie în mod legal, există deja know-how-ul, iar "n-am știut" nu va fi o scuză în cazul ăsta.

#23
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
Executi o activitate comerciala. Daca ajungi sa te intrebi daca ai nevoie de firma pentru ce faci, inseamna ca ai nevoie.

Nu prea e de joaca deoarece ANAF e sub presiune acum cu incasarile, Romania tocmai intra intr-o criza economica gratie PSD. Un amic a primit zilele trecute scrisoare cum ca nu si-a declarat veniturile din jocuri de noroc pe 2017.

Sfatul meu e sa mergi la Registrul Comertului sa le explici ce faci si sa-ti sa-ti zica niste CAEN pe care sa deschizi PFA.

#24
agostoncosmin1988

agostoncosmin1988

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.12.2018

View PostMizu, on 17 decembrie 2018 - 12:05, said:

Executi o activitate comerciala. Daca ajungi sa te intrebi daca ai nevoie de firma pentru ce faci, inseamna ca ai nevoie.

Nu prea e de joaca deoarece ANAF e sub presiune acum cu incasarile, Romania tocmai intra intr-o criza economica gratie PSD. Un amic a primit zilele trecute scrisoare cum ca nu si-a declarat veniturile din jocuri de noroc pe 2017.

Sfatul meu e sa mergi la Registrul Comertului sa le explici ce faci si sa-ti sa-ti zica niste CAEN pe care sa deschizi PFA.
Cea cu declararea veniturilor din jocuri de noroc pe 2017 nu are absolut nici o legatura cu nici o criza economica.

View PostSmurfK, on 17 decembrie 2018 - 11:44, said:


1. Declari ce sunt. Banca nu prea are treabă cu banii tăi, nu sunt organ de control;
2. Le spui ce ești. Dacă nu te încadrezi la cont business, e pentru că nu faci treaba asta ca un business. E posibil să-ți ceară un certificat de înregistrare, pentru că ai câteva variante în care poți face tipul ăsta de comerț în România, iar niciuna nu implică "ca persoană". Ei te lămuresc cel mai bine.
3. Sigur că e posibil. Tu desfășori o activitate în mod ilegal, te pot lua la întrebări. Ei au oricând acces la conturile tale și pot verifica toate tranzacțiile pe care le faci.


Eu nu vă înțeleg. Vă puneți întrebări de-astea existențiale pe un forum pe care foarte puțini cunosc legislația, în loc să vă duceți direct la instituțiile care vă pot oferi cele mai bune răspunsuri, în cazul tău, la Paypal și ANAF. Te duci acolo și te lămuresc cel mai bine ce trebuie să faci. Sau la un contabil sau jurist, plătești 200 de lei o oră de consultație și te lămurește, fiind și mult mai pregătit să facă asta.

Voi puneți întrebări și vă așteptați la anumite răspunsuri. Tu vrei să vină unul pe-aici să-ți spună că nu te întreabă ANAF de sănătate, iar în mintea ta, acel răspuns ar fi o confirmare că faci ceva corect. Nu te interesează dacă acel cineva știe despre ce vorbește, dar preferi un răspuns incorect în fața unuia corect, pentru că e mai simplu așa.


Învățați-vă să vă gestionați afacerile ca pe niște afaceri și nu ca pe niște hobby-uri. Pentru că nu veți face bine ceea ce vreți să faceți, iar problemele vă vor costa. Angajați-vă contabil, vă va spune el toți pașii și vă va ajuta să vă rezolvați nedumeririle, pe latura asta fiscală. Cel puțin pe partea de dropshipping, vor cădea multe capete cât de curând, pentru că e o chestie pe care au început s-o facă mulți. Momentan, instituțiile se lămuresc și ei care e treaba, totuți, sunt multe societăți care desfășoară această chestie în mod legal, există deja know-how-ul, iar "n-am știut" nu va fi o scuză în cazul ăsta.

Probabil cel mai bun comentariu.
Imi poate recomanda cineva un contabil sau un jurist de maxim 30 de ani care sa fie open mind?

#25
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
Daca gasesti unul te rog sa ni-l impartasesti si noua.

#26
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postagostoncosmin1988, on 17 decembrie 2018 - 20:09, said:

Imi poate recomanda cineva un contabil sau un jurist de maxim 30 de ani care sa fie open mind?

E o tipă pe Youtube, care are mai multe video-uri despre contabilitate, Luiza Daneliuc se numește. Are și despre dropshipping, și are și clienți pe treaba asta. Acum habar n-am cum e, nu-i fac publicitate în cunoștință de cauză, dar pare să nu vorbească prostii.

#27
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View PostSmurfK, on 17 decembrie 2018 - 11:44, said:

în loc să vă duceți direct la instituțiile care vă pot oferi cele mai bune răspunsuri, în cazul tău, la Paypal și ANAF.

si zici ...."intreb pentru un prieten" ca sa nu se prinda ca tu faci chestiile astea si cumva sa se auto-sesizeze

#28
agostoncosmin1988

agostoncosmin1988

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.12.2018

View Postquantico2708, on 18 decembrie 2018 - 15:45, said:


si zici ...."intreb pentru un prieten" ca sa nu se prinda ca tu faci chestiile astea si cumva sa se auto-sesizeze
da =))))))

ON: ideea cu consultantul e sa ii pot spune direct ce si cum..nu sa folosesc ideea de mai sus.

#29
agostoncosmin1988

agostoncosmin1988

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.12.2018
Nu stie nimeni un consilier juridic pe probleme de genul asta? Accept consiliere si pe skype.Vreau informatii despre legalitatea dropshippingului si solutii la probleme

#30
mihaidobre

mihaidobre

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.06.2019
Salut .. Am doar o intrebare .. SI daca se face Dropshipping din Romania dar tu vinzi in Europa sau SUA .. Aceleasi for fi conditiile ? De exemplu am 2 magazine in SUA dar acolo ei nu platesc TVA .. deci nu le pot lua tva ... atunci cum merge in tara? .. Salut, Mihai

#31
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,996
  • Înscris: 13.03.2005
Dar declararea veniturilor obținute din dropshipping că persoana fizica la sfârșit de an la fel că cele din închirierea unui imobil sau din pariuri nu te aduce în legalitate?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate