Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Probleme dropshipping

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
agostoncosmin1988

agostoncosmin1988

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.12.2018
Salutari,
vreau sa clarific in primul rand ca stiu ce inseamna dropshipping si stiu cum functioneaza(testat)
Am cateva probleme,
1.cum declar sau ce declar eu celor de banca cand ma intreaba de unde imi intra constant banii in cont?
2.Ce le spun celor de la paypal pentru a ma lasa sa-mi fac cont business(sa pot primii plati nelimitate fara sa-mi se blocheze banii)?
3.E posibil sa ma ia fiscul sau anaf-ul la intrebari? e legat de intrebarea 1,ca oricum banca instinteaza anaf-u


Ca sa intelegeti problema mai bine:
Am facut aceasta activitate pana am decis sa ma informez mai bine si sa o duc la nivelul urmator,adica am vandut cu cont de paypal personal,iar banca pana acum nu ma intrebat nimic banuiesc ca nu am depasit un anumit nivel

dropshipping:
Tu vrei sa cumperi paie de supt,cauti pe net si ma gasesti pe net,eu iti cer 200lei pe 10 paie,imi dai cei 200lei,iar eu iti cumpar 10paie cu 100lei si ti le trimit acasã
1.Banii mei sunt din faptul ca tu ma platesti sa cumpar paiele de supt pt tine

#2
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
In general genul asta de business face bani doar pentru cei care vand "carti" si "retete minune" catre altii. Am o firma care face productie si distributie de electronice si stiu ce marje si costuri sunt. Dar ca sa-ti raspund la intrebari:

1 & 3. Singura modalitate legala e PFA sau SRL. Orice alte "explicatii" sunt baliverne si cei de la banca (daca ajung sa te verifice, improbabil) sau ANAF nu vor fi interesati. Nu lucrezi printr-un SLR sau PFA, atunci faci evaziune fiscala cu tot ceea ce decurge din asta. Sansele sa te intrebe cineva de sanatate depind de banii rulati. La cateva mii de euro pe an e putin probabil, de la zeci de mii incolo e posibil sa-si puna intrebari.

#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
https://www.regnet.r...shipping-legal/

#4
agostoncosmin1988

agostoncosmin1988

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.12.2018

View Postfigo1988, on 16 decembrie 2018 - 21:45, said:

In general genul asta de business face bani doar pentru cei care vand "carti" si "retete minune" catre altii. Am o firma care face productie si distributie de electronice si stiu ce marje si costuri sunt. Dar ca sa-ti raspund la intrebari:

1 & 3. Singura modalitate legala e PFA sau SRL. Orice alte "explicatii" sunt baliverne si cei de la banca (daca ajung sa te verifice, improbabil) sau ANAF nu vor fi interesati. Nu lucrezi printr-un SLR sau PFA, atunci faci evaziune fiscala cu tot ceea ce decurge din asta. Sansele sa te intrebe cineva de sanatate depind de banii rulati. La cateva mii de euro pe an e putin probabil, de la zeci de mii incolo e posibil sa-si puna intrebari.
vorbim de cifra de afaceri(bani rulati) pe luna ,aproximativ: 2-3.000 euro
si totusi,nu ii pot declara ca venit independent? Gen eu sunt platit pentru munca mea,ca intru unde stiu eu si dau comanda cum stiu eu si pentru asta,cer cat vreau eu

#5
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Chiar atâta câștigi 2-3000 euro pe lună?

Găsești fraieri care sa cumpere mai mult față de.cat costa pe.alixprrss?

#6
agostoncosmin1988

agostoncosmin1988

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.12.2018

View PostMizu, on 16 decembrie 2018 - 21:49, said:

Eu cred ca si ei au inteles gresit ce e dropshipping-ul,acolo se prezinta direct un magazin online,nu un magazin de tipul dropshipping.
Diferenta e aproape enormă.

View Postzzhunt, on 16 decembrie 2018 - 22:00, said:

Chiar atâta câștigi 2-3000 euro pe lună?

Găsești fraieri care sa cumpere mai mult față de.cat costa pe.alixprrss?
Eu nu ii consider fraieri.
Tu ii consideri fraieri.
N-ai nici cea mai mica idee ce inseamna cifra de afaceri :(
La nivelul prezentat mai sus 3k,am facut dropshipping...

#7
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 17.11.2013
Cont business la PayPal poti face doar daca ai firma reala, cu acte. Va trebui sa trimiti acte celor de la PayPal si te vor verifica.

#8
agostoncosmin1988

agostoncosmin1988

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.12.2018

View Postflorin1008, on 16 decembrie 2018 - 22:16, said:

Cont business la PayPal poti face doar daca ai firma reala, cu acte. Va trebui sa trimiti acte celor de la PayPal si te vor verifica.
Vorbesti in necunostinta de cauză !
MAI ALES CU ACEL DOAR

#9
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011
Dropshipping un fel de bisnitar , un fel de prosteala .

Cum doamne iarta-ma sa nu fiu in stare sa caut pe net un produs, si sa iau de la nea caisa , care vinde la pret de 2 ori mai mare , acelasi lucru ?!?

Cine a spus mai sus ca sunt fraieri , chiar avea dreptate .

Referitor la anaf si banci , fa-ti un pfa si nu ai treaba .

#10
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 17.11.2013

View Postagostoncosmin1988, on 16 decembrie 2018 - 22:20, said:

Vorbesti in necunostinta de cauză !
MAI ALES CU ACEL DOAR
Si atunci de ce intrebi daca stii? Te doare mintea la ce atitudine aveti unii din voi.
Fa tu cont Business la PayPal si hai sa vedem cat il folosesti pana iti cer aia actele de la firma.

#11
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postzzhunt, on 16 decembrie 2018 - 22:00, said:

Chiar atâta câștigi 2-3000 euro pe lună?

Găsești fraieri care sa cumpere mai mult față de.cat costa pe.alixprrss?


Cred ca 90% din vanzatorii online din Ro isi fac stocuri de pe Ali

Daca te uiti pe OLX mai ales la domeniul accesorii telefoane e marfa de pe Ali la preturi nu de 2 ori....de 5 ori mai mari.

Romanii inca sunt reticenti cand e vorba sa cumpere din china....nu prea cred ei in huse de telefon la 1 dolar cu transport gratuit :)

#12
agostoncosmin1988

agostoncosmin1988

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.12.2018

View Post-Jinx-, on 16 decembrie 2018 - 22:45, said:



Cred ca 90% din vanzatorii online din Ro isi fac stocuri de pe Ali

Daca te uiti pe OLX mai ales la domeniul accesorii telefoane e marfa de pe Ali la preturi nu de 2 ori....de 5 ori mai mari.

Romanii inca sunt reticenti cand e vorba sa cumpere din china....nu prea cred ei in huse de telefon la 1 dolar cu transport gratuit Posted Image
si aia fac direct evaziune?

#13
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Nu stiu...nu i-am intrebat :)

Ideea e ca nu prea are cum sa ii verifice nimeni deoarece se lucreaza cu cash la curier...nu prin conturi bancare/paypal

#14
agostoncosmin1988

agostoncosmin1988

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.12.2018

View Post-Jinx-, on 16 decembrie 2018 - 22:58, said:

Nu stiu...nu i-am intrebat Posted Image

Ideea e ca nu prea are cum sa ii verifice nimeni deoarece se lucreaza cu cash la curier...nu prin conturi bancare/paypal
Curierul nu are si el declaratii de dat?

#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Post-Jinx-, on 16 decembrie 2018 - 22:45, said:

Romanii inca sunt reticenti cand e vorba sa cumpere din china....nu prea cred ei in huse de telefon la 1 dolar cu transport gratuit Posted Image
Nu-i doar asta. Unii prefera sa plateasca putin mai mult si sa aiba produsul acasa a doua sau a treia zi.
Dar uneori nu se intampla asta, ci asteapta tot cat ar fi avut de asteptat daca comandau direct din China.

#16
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

View Post-Jinx-, on 16 decembrie 2018 - 22:45, said:

Romanii inca sunt reticenti cand e vorba sa cumpere din china....nu prea cred ei in huse de telefon la 1 dolar cu transport gratuit
nu-i vorba atat de bani cat de timp, eu cumpar (nu in Ro) curent de pe ebay si m-am fript de vreo 3 ori cu chinezii, cu toate ca-i mai ieftin, dureaza mult pana vine, chiar daca spun ei ca timpul este mai scurt iar uneori nu mai ajunge pachetul, iarasi timp pierdut, ca mai asteapta ca tre sa vina, refund etc

asa ca never again, chiar daca ma costa mai mult, dar cumpar din tara

#17
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postagostoncosmin1988, on 16 decembrie 2018 - 23:09, said:

Curierul nu are si el declaratii de dat?
Din ce stiu eu nu atatea timp cat sunt tranzactii intre persoane fizice

View Postdan210, on 16 decembrie 2018 - 23:11, said:

nu-i vorba atat de bani cat de timp, eu cumpar (nu in Ro) curent de pe ebay si m-am fript de vreo 3 ori cu chinezii, cu toate ca-i mai ieftin, dureaza mult pana vine, chiar daca spun ei ca timpul este mai scurt iar uneori nu mai ajunge pachetul, iarasi timp pierdut, ca mai asteapta ca tre sa vina, refund etc

asa ca never again, chiar daca ma costa mai mult, dar cumpar din tara

Pe rand:
1) Si ebay si aliexpress au buyer protection.
2) daca ceva nu ajunge de obicei e vina postei romane nu a chinezului
3) cumperi si tu de la selleri cu rating bun...nu de la cea mai ieftina maraciuca
4) daca ceva nu ajunge ai toate sansele sa iti primesti banii inapoi de la selleri
5) daca sellerul refuza ai toate sansele sa iti primesti banii de la ali/ebay


Eu am peste 100 de comenzi pe Ali si din toate doar 1 nu a ajuns....un suport magnetic de masina. Am dat mesaj la seller si in 5 zile am avut banii inapoi in cont.
Pe ebay am cumparat la un moment dat niste butoni de camasa....nu au ajuns la timp si am apelat la seller(US nu chinez) am fost refuzat. ... am apelat la ebay buyer protection si mi-au fost returnati banii.
Dupa 2 saptamani am primit notificare de la posta romana ca am primit colet..... am ramas si cu butonii si cu banii.

Cu timpul de livrare intotdeauna imi asum ca va fi de 2 luni.

Cateodata sunt placut surprins sa fie 20-30 de zile...dar rar.
Si aici de obicei nu e vina chinezului. Ajunge pachetul la BSI bucuresti in 15-20 de zile(majoritatea tranzactiilor au tracking)...si dupa aia mai dureaza in ca 15-20 sa ajunga la posta locala.

Fitness tracker pentru nevasta-mea luat de pe ali cu 35 de USD la noi la PCGarage e 499 Ron

Camera de bord pt masina luata cu 80 USD de pe aliexpress cu toate accesoriile  la noi e 500 de ron cheala fara accesorii

Eu zic ca merita asteptarea

Edited by -Jinx-, 16 December 2018 - 23:41.


#18
agostoncosmin1988

agostoncosmin1988

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.12.2018

View PostHider141, on 16 decembrie 2018 - 23:11, said:

Nu-i doar asta. Unii prefera sa plateasca putin mai mult si sa aiba produsul acasa a doua sau a treia zi.
Dar uneori nu se intampla asta, ci asteapta tot cat ar fi avut de asteptat daca comandau direct din China.

View Postdan210, on 16 decembrie 2018 - 23:11, said:

nu-i vorba atat de bani cat de timp, eu cumpar (nu in Ro) curent de pe ebay si m-am fript de vreo 3 ori cu chinezii, cu toate ca-i mai ieftin, dureaza mult pana vine, chiar daca spun ei ca timpul este mai scurt iar uneori nu mai ajunge pachetul, iarasi timp pierdut, ca mai asteapta ca tre sa vina, refund etc

asa ca never again, chiar daca ma costa mai mult, dar cumpar din tara

View Post-Jinx-, on 16 decembrie 2018 - 23:17, said:

Din ce stiu eu nu atatea timp cat sunt tranzactii intre persoane fizice



Pe rand:
1) Si ebay si aliexpress au buyer protection.
2) daca ceva nu ajunge de obicei e vina postei romane nu a chinezului
3) cumperi si tu de la selleri cu rating bun...nu de la cea mai ieftina maraciuca
4) daca ceva nu ajunge ai toate sansele sa iti primesti banii inapoi de la selleri
5) daca sellerul refuza ai toate sansele sa iti primesti banii de la ali/ebay


Eu am peste 100 de comenzi pe Ali si din toate doar 1 nu a ajuns....un suport magnetic de masina. Am dat mesaj la seller si in 5 zile am avut banii inapoi in cont.
Pe ebay am cumparat la un moment dat niste butoni de camasa....nu au ajuns la timp si am apelat la seller(US nu chinez) am fost refuzat. ... am apelat la ebay buyer protection si mi-au fost returnati banii.
Dupa 2 saptamani am primit notificare de la posta romana ca am primit colet..... am ramas si cu butonii si cu banii.

Cu timpul de livrare intotdeauna imi asum ca va fi de 2 luni.

Cateodata sunt placut surprins sa fie 20-30 de zile...dar rar.
Si aici de obicei nu e vina chinezului. Ajunge pachetul la BSI bucuresti in 15-20 de zile(majoritatea tranzactiilor au tracking)...si dupa aia mai dureaza in ca 15-20 sa ajunga la posta locala.

Fitness tracker pentru nevasta-mea luat de pe ali cu 35 de USD la noi la PCGarage e 499 Ron

Camera de bord pt masina luata cu 80 USD de pe aliexpress cu toate accesoriile  la noi e 500 de ron cheala fara accesorii

Eu zic ca merita asteptarea


Off topic toti 3,in primul rand nu am facut topicul pentru cumparari din china si nu are absolut nici o legatura ce spuneti voi cu dropshipping u


ON: eu am primit din china in 4 zile lucratoare,am dat comanda joi la 11,marti la 15,aveam produsul in mana
ON: Eu nu ma refer la china in topicul asta,si va rog ,ce sfat imi dati? sa merg pe burta si sa lucrez cu cash cat mai mult posibil?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate