Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Avem dar NU folosim !

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#91
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Păi chiar nu văd ce legătură are upscallingul aici.
Vrei sa transmită in 4k sau să transmită la rezoluție mica si să ți proceseze apoi ție imaginea ?
Mă rog, poate n am inteles eu  bine procesul de up scalling și ne lămurește vreun coleg mai în domeniu.

Edited by irulan_corrino, 17 December 2018 - 22:09.


#92
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006
Initiator, ai "omis" un aspect absolut banal dar extrem de relevant...nicio camera trimisa in spatiu nu filmeaza si nu transmite imagini din jurul sau !

#93
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016

View PostLORELYAN, on 17 decembrie 2018 - 22:15, said:

Initiator, ai "omis" un aspect absolut banal dar extrem de relevant...nicio camera trimisa in spatiu nu filmeaza si nu transmite imagini din jurul sau !
O cameră filmează pe direcția pe care e montată, excepție făcând cele cu suport mobil. Într-adevăr nu s-au montat niciodată astfel de camere pe vreun ansamblu trimis în spațiu.

Să știi că, treaba cu spațiul cosmic s-ar putea sa fie mai împuțită decât am crezut eu.
Citeam acum ceva ani pe un feed al NASA că la nush km in interiorul planetei Neptun sunt curenți de 600 km/h
Cum au calculat ei asta?

#94
vpiti

vpiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 11.01.2010
Nu stiu ce feed ai citit tu, dar daca te-ar interesa cu adevarat sa afli raspunsuri la aceste intrebari ai pune mana si ai cauta in literatura stiintifica. Masurarea vitezei curentilor de aer de pe Neptun s-a facut pe baza imaginilor trimise de Voyager 2 si a fost publicata in Science pe 22 sept 1989. Din abstract

Quote

Images of Neptune obtained by the narrow-angle camera of the Voyager 2 spacecraft reveal large-scale cloud features that persist for several months or longer. The features' periods of rotation about the planetary axis range from 15.8 to 18.4 hours. The atmosphere equatorward of -53° rotates with periods longer than the 16.05-hour period deduced from Voyager's planetary radio astronomy experiment (presumably the planet's internal rotation period). The wind speeds computed with respect to this radio period range from 20 meters per second eastward to 325 meters per second westward. Thus, the cloud-top wind speeds are roughly the same for all the planets ranging from Venus to Neptune, even though the solar energy inputs to the atmospheres vary by a factor of 1000.


#95
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016
Aha. Și din câteva fotografii ale anului 89 au putut calcula viteza vântului acolo.
Zic sa ne arate și nouă fotografiile și modul de calcul.

#96
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018

View PostLORELYAN, on 17 decembrie 2018 - 22:15, said:

Initiator, ai "omis" un aspect absolut banal dar extrem de relevant...nicio camera trimisa in spatiu nu filmeaza si nu transmite imagini din jurul sau !

Ia detaliază puțin, vrei ?
De ce nu filmează și de ce nu transmite ?

#97
vpiti

vpiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 11.01.2010

View Postclasique, on 17 decembrie 2018 - 23:44, said:

Aha. Și din câteva fotografii ale anului 89 au putut calcula viteza vântului acolo.
Zic sa ne arate și nouă fotografiile și modul de calcul.
Ti-am atasat articolul. Enjoy

Attached Files



#98
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Cred ca fii-miu la 6 ani poate sa-ti spuna destul cum se calculeaza viteza din 2 poze succesive.
Voi cite clase ati absolvit bai?

#99
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016

View Postvrajitoruldinoz, on 18 decembrie 2018 - 10:32, said:

Cred ca fii-miu la 6 ani poate sa-ti spuna destul cum se calculeaza viteza din 2 poze succesive.
Voi cite clase ati absolvit bai?
Cum calcula Funeriu viteza mâinii lui băsău când l-a lovit pe copilul ăla?

Pt a calcula viteza din doua poze succesive trebuie sa ai sisteme de referință. De exemplu, un camion de lungime standard sau un container maritim sau un Ferrari California.
Ai nevoie de obiecte de mărime standard la care sa te poți raporta.
Ori pe Neptun e mail greu sa te raportezi la ceva având în vedere că acolo sunt doar gaze la suprafață

#100
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

View Postclasique, on 18 decembrie 2018 - 12:36, said:


Lasa abureala. Colegul de mai sus ti-a dat un articol. L-ai citit? L-ai inteles?

#101
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Postclasique, on 17 decembrie 2018 - 13:47, said:

Ok, reiau o întrebare din trecut...
Restul de echipamente electronice de pe Voyager Cassini ISS rezistă/au putut fi protejate de radiații, 3 camere 4k nu
Îți mulțumesc pt efortul de a mă face să înțeleg, dar tot mi se pare ciudat !
Draguta, se pare ca ai deja un drum ales in viata, ti-ai ales deja o cariera. Dupa ce termini liceul, daca treci si de bac, poti alege sa urmezi o facultate in sua,  deci esti ca si angajata la nasa unde-i poti sparge pe aia cu idei novatoare! Iar noi vom comenta in continuare ca avem oameni destepti dar nu se pot realiza in tara.
Dar pina atunci, mina tare pe carte si succes la bac!

#102
vpiti

vpiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 11.01.2010

View PostAnn0nyym0us, on 18 decembrie 2018 - 15:11, said:

Lasa abureala. Colegul de mai sus ti-a dat un articol. L-ai citit? L-ai inteles?
Doamne fereste, vrei sa depuna o tar' de efort intelectual?! Pe langa asta stim cu totii ca adevarul nu se gaseste in literatura stiintifica ci-n video-uri pe Youtube, poze in care se confunda umbrele cu urme de carton ud si site-uri conspirationiste

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate