Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Sfaturi achizitie

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
MariusCatalin25

MariusCatalin25

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.08.2018
Salutare oameni buni ! In prima luna a anului 2019 doresc sa imi achizitionez o masina. Ma gandeam la un BMW e46 318ci facelift, manual de 142cp, oricum ceva dupa 2005. As dori sa stiu cat mai multe despre aceasta masina. Mai merita sa imi iau una in ziua de azi ? M-am gandit la ea fiindca stiu ca are un consum relativ ok si nici o intretinere scumpa din cate stiu. Multi tineri detin o astfel de masina si cred ca este ceva de buget. Am alocati cam 4000 si ceva de euro. V-as ruga sa ma contraziceti daca am zis ceva gresit, sunt incepator in domeniul auto, abia in februarie fac 1 an. Astept sfaturile celor care stiu despre acest model sau il detin. Multumesc anticipat !

#2
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 12.12.2011
Tinerii detin masina aceea pt ca BMW. Si pt ca ei cred ca le ofera PRESTANTA.

#3
MariusCatalin25

MariusCatalin25

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.08.2018

View Postcorcodel10, on 16 decembrie 2018 - 21:33, said:

Tinerii detin masina aceea pt ca BMW. Si pt ca ei cred ca le ofera PRESTANTA.

Este strict opinia ta. Daca voiam sa ma dau mare, luam o masina noua, nu un BMW din 2005. Pur si simplu este o masina in care ma vad. Nu-mi iau BMW ca sa arat ceva anume. Imi iau aceasta masina fiindca imi place si fiindca vreau sa ii aduc cateva modificari de look care sa demonstreze ca varsta e doar un numar si ca inca este o masina aratoasa, in special varianta coupe pentru care am ales sa optez. Are un amic un e36 2.0i de 193cp, este un motor mai special de are atati cai, nu aberez, si arata extraordinar de bine. O are de cand a fost lansata, de noua, mostenire de la tatal lui si i-a dat-o acum cand a luat permisul, la 18 ani.  Motorul de 2.0 benzina de pe 318 este unul destul de ok pentru oras si pentru un tanar care vrea sa aibe o masina decenta cu costuri de intretinere decente. In ziua de azi, nu mai sunt piesele atat de costisitoare pe ea, asta facand-o accesibila aproape tuturor. Nu ma confundati cu acei oameni groaznici care isi iau e46 si umbla cu ele ruginite sau mai stiu eu cum. Am un interes bun fata de ea. Si cu asta am zis cam tot despre ce planuri am in cazul in care imi voi achizitiona acest model.

#4
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 12.12.2011
Normal ca e opinia mea. Ca de aia e forum.
Pari mai documentat decat mine in ceea ce priveste aceasta masina, esti chitit sa iei aceasta masina, asa ca go for it.
Esti sigur ca vrei sa ii faci acele modificari? Eu zic ca mai bine ar fi ca acei bani pe care ii vei investi in ea sub forma estetica sa ii adaugi la cei 4000 euro si sa iei o masina mai noua ca an. Din nou, sfatul/parerea meu/mea.



#5
MariusCatalin25

MariusCatalin25

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.08.2018

View Postcorcodel10, on 16 decembrie 2018 - 22:12, said:

Normal ca e opinia mea. Ca de aia e forum.
Pari mai documentat decat mine in ceea ce priveste aceasta masina, esti chitit sa iei aceasta masina, asa ca go for it.
Esti sigur ca vrei sa ii faci acele modificari? Eu zic ca mai bine ar fi ca acei bani pe care ii vei investi in ea sub forma estetica sa ii adaugi la cei 4000 euro si sa iei o masina mai noua ca an. Din nou, sfatul/parerea meu/mea.

Apreciez super mult parerile. Ce masina mai noua imi recomanzi care sa aiba ceva caluti si sa fie pe benzina ?

#6
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 12.12.2011
Vrei neaparat coupe? Sau un hatchback in 5 usi ti-ar fi ok? Mai transporti chestii mari/voluminoase cateodata? Mergi cu mai mult de 2 persoane des? Raspunde la astea si apoi softpedia, prin userii sai, te va ajuta. Acei 4000 euro sunt suma totala de care dispui (exceptand inmatricularea pe numele tau sau pe al unui parinte)?

#7
MariusCatalin25

MariusCatalin25

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.08.2018

View Postcorcodel10, on 16 decembrie 2018 - 22:35, said:

Vrei neaparat coupe? Sau un hatchback in 5 usi ti-ar fi ok? Mai transporti chestii mari/voluminoase cateodata? Mergi cu mai mult de 2 persoane des? Raspunde la astea si apoi softpedia, prin userii sai, te va ajuta. Acei 4000 euro sunt suma totala de care dispui (exceptand inmatricularea pe numele tau sau pe al unui parinte)?

Si la Golf V ma gandeam.

#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
N-as da 4.000 de euro pe o masina premium. Costurile pe viitor pot fi mult mai mari.
In schimb poti lua un Ford Focus mai nou si in toate mintele. Opel Astra sau Fiat Bravo 1.4 turbo.

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostMariusCatalin25, on 16 decembrie 2018 - 21:56, said:

Are un amic un e36 2.0i de 193cp, este un motor mai special de are atati cai, nu aberez

Mai taie dreq vreo 40cp...

#10
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostMariusCatalin25, on 16 decembrie 2018 - 22:16, said:

Apreciez super mult parerile. Ce masina mai noua imi recomanzi care sa aiba ceva caluti si sa fie pe benzina ?

Multi caluti si permis de un an de zile vechime....nu tocmai o combinatie ideala.

Zici ca nu vrei BMW pentru prestanta si apoi zici ca o vrei ca arata bine. Hotaraste-te...

La varsta ta ai fi cel mai bine deservit de o subcompacta (fabia/corsa/Fiesta/polo) la care intretinerea chiar este ieftina si a caror dimensiuni mici iti vor fi mai de folos in oras mai ales ca incepator.

De consum nici nu mai zic....

Nu o sa fie un instant hit cu femeile dar iti vei permite sa o conduci si sa o intretii mult mai usor.

Sfatul asta vine din partea cuiva care la 18 ani si-a cumparat un Ford probe cu motor V6 de 3.0l si mergea cu el doar in weekend ca nu isi permitea benzina.

Cand mai tarziu am avut si o problema cu garnitura de chiuloasa (masinile de genul asta sunt de obicei hamalite maxim de "tineri entuziasti in ale condusului" cum am fost eu si cum esti tu) a trebuit sa o vand ca nu mi-am permis reparatiile

Edited by -Jinx-, 17 December 2018 - 00:48.


#11
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
Cumpara-ti BMW de 14 ani (2019-2005) cu 500k km si apoi te asteptam pe forum sa te plangi cat e de grea intretinerea, si cum te fura cei de la service pentru un banal schimb de ulei.
Mai bine gandeste-te logic (desi la 18 ani...), sau macar asculta-i pe astia mai batrani ca tine, ia-ti o masina comuna, uror de intretinut, ceva precum golf/astra/focus, care sa fie cat mai noua si cu cat mai putini km! Oricum, la 18 ani masina e precum telefonul, adica daca-i in posesia ta mai mult de 8-10 luni deja esti demodat.

#12
mihaibzgica

mihaibzgica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 23.06.2007
Din cate stiu e46 se impart in prezent in 2 categorii: cazane (90%) si masini foarte bine intretinute (10%). Masinile care se incadreaza la categoria a doua sunt foarte scumpe  (>5000 de euro) si apar mai rar in anunturi. Trebuie sa ai in vedere, pe langa costul achizitiei si preturile la piese si manopera serviceurilor. De regula mecanicii care sunt specializati pe masini premium (da, e premium chiar daca e de acu 20 de ani masina) au tarife mai mari. Nu in ultimul rand, mai este timpul pierdut prin serviceuri pentru reparatii neprevazute. Trebuie sa te gandesti si la asta inainte de a lua o decizie.

#13
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostMariusCatalin25, on 16 decembrie 2018 - 21:00, said:

Salutare oameni buni ! In prima luna a anului 2019 doresc sa imi achizitionez o masina. Ma gandeam la un BMW e46 318ci facelift, manual de 142cp, oricum ceva dupa 2005. As dori sa stiu cat mai multe despre aceasta masina. Mai merita sa imi iau una in ziua de azi ? M-am gandit la ea fiindca stiu ca are un consum relativ ok si nici o intretinere scumpa din cate stiu. Multi tineri detin o astfel de masina si cred ca este ceva de buget. Am alocati cam 4000 si ceva de euro. V-as ruga sa ma contraziceti daca am zis ceva gresit, sunt incepator in domeniul auto, abia in februarie fac 1 an. Astept sfaturile celor care stiu despre acest model sau il detin. Multumesc anticipat !

Nu ai nevoie de 142cp decat daca transporti mereu o familie intreaga in masina. E un motor prea puternic pentru cineva care conduce de doar un an, mai ales daca tii cont ca vei conduce prin Romania, adica nu prea mult pe autostrada (142cp pe autostrada e altceva).
Orice masina veche de 15 ani poate avea o intretinere scumpa, pt ca sunt sanse sa se strice aproape orice piesa dupa o anumita varsta.
Sfatul meu e sa te orientezi pe o masina mai noua in banii aia,  chiar daca o fi Fiat sau Opel si nu bmw. Marca e irelevanta, mai ales in situatia ta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate