Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Recomandare mouse

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
64-bit

64-bit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 19.12.2018
Sandberg Sniper.

MSI Interceptor DS100.

#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
@ro
faci tu diferenta intre 0.001 secunde si 0.008 secunde? cand timpii de rectie sunt de ordinul 0.25-0.35secunde...

#21
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
E vorba de tot sistemul, nu numai de mouse.

Un mouse cu polling rate de 1ms si cu "actuation point" la click-uri pe 0.02mm sau pe acolo si cu un senzor precis, combinat cu o imagine randata la peste 120fps pe un monitor cu timp de raspuns mic si cu lag infim se vede.
E vorba de a minimiza lagul general al jocului - momentul intre care creierul tau vrea sa traga si momentul cand glontul efectiv iese pe teava. E o chestiune de detalii care conteaza si se vede, Poate ca nu e asa de evidenta initial dar dupa ce te obisnuiesti cu chestii cu raspuns aproape instantaneu observi imediar neajunsurile. Si tastatura o am cu anti-ghosting (ceea ce o tastatura office nu are) si cu punctul de actuare al tastelor la 2 mm cursa cu o forta constanta si uniforma pe toate tastele.
De exemplu, joc pe un monitopr high-end IPS si panelul are timp de raspuns de 5ms ... in e-sports se folosesc monitoare TN, cu 1ms timp de raspuns. Si nu vorbim de diferenta  1 la 8 ci 1 la 4-5 ...

Daca vrei hardware high-end atunci incerci sa minimizezi compromisurile.

Uite, te stiu pasionat de masini ... asa ca o paralela cu cportul auto merge ... nu pui discuri de frana normale pe o masina cu care mergi pe circuit, nu? De ce?
E vorba de performanta sistemului in general ... si franele performante au rolul lor, ca doar cele ceramice nu opresc masina cu 100 de metri mai devreme, dar ai un comportament mai predictibil si poti sa iti formezi niste reflexe bazate pe asta ... exact asa e si cu perifericele.

Eu nu mai schimb tastatura si mouse-ul. Daca se strica astea, iau altele identice .. ca sa imi pastrez "muscle memory" (am ruginit si e greu sa imi fac memorii musculare noi).

Edited by ro_explorer, 23 December 2018 - 00:46.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate