Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum opereaza traficantii de tigari?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Prin anumite zone, foarte aglomerate e plin de vanzatori de tigari ilegale, stau toti aliniati si cand treci pe langa ei, incep sa turuie: "Tigari, tigari avem!". Politia nu face de multe ori nimic, trec des patrule prin zona, dar dau amenzi la cate vreo baba amarata care vinde patrunjel, sau se iau de cersetori si boschetari.
Am vazut recent un serial foarte laudat numit "The Wire", care arata cum opereaza traficantii de droguri in Baltimore. Acestia erau foarte organizati, erau cativa tipi care erau la varf si coordonau toate operatiunile, ei dadeau ordine la altii de rang mijlociu sa preia marfa, sa o distribuie mai departe la vanzatorii de pe strada, sa colecteze apoi banii si sa ii dea mai departe. Vanzatorii astia de pe strada, care erau rangul cel mai de jos, erau foarte asemanatori cu tipii astia de la noi care stau si vand tigari - toata ziua stateau si ei la colt, si cand trecea cineva incepau sa strige: "Pastile, capsule, prafuri, avem!".
Marfa de multe ori o tineau ascunsa, undeva prin apropiere sub un bolovan, sau intr-o scara de bloc intr-un loc unde nu batea la ochi si din cand in cand se duceau acolo si mai luau cateva pliculete sau pastile, asta ca sa nu aiba niciodata prea mult la ei si in caz ca erau prinsi de politie sa sustina ca drogurile erau doar pentru consum propriu si nu pentru vandut.
Nu mica mi-a fost mirarea cand intr-o zi am observat exact aceiasi strategie la o femeie ce vindea tigari in fata unei galerii comerciale. Coboram de la etaj, si cand ma uit in jos, o vad ca intra, baga mana sub niste cartoane si ambalaje ce erau acolo, scoate ceva si apoi iese afara. M-am uitat din curiozitate sub cartoane sa vad ce era acolo si era plin cu pachete de tigari.

Stie cineva mai multe detalii despre cum opereaza aceste persoane? E fiecare pe barba lui, sau e de fapt o retea foarte bine organizata ca in serialul mentionat de mine, cu sefi, carausi, vanzatori, tipi care stau de panda, etc.? La sfarsitul zilei, vine cumva cineva si colecteaza banii de la vanzatorii de pe strada sa ii aduca sefului? E politia cumva implicata si ea in aceasta activitate, de ignora constant traficul ce are loc la vedere?

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Daca merg intr-o piata toata lumea ma striga "baiatu vrei tigari" Posted Image

#3
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
credeam ca te opresc smecherii sa-ti vanda petarde...

Edited by zyppster, 16 December 2018 - 18:45.


#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

 TruculMagic, on 16 decembrie 2018 - 18:44, said:

Daca merg intr-o piata toata lumea ma striga "baiatu vrei tigari" Posted Image
fete, fete aveti?

#5
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Vrei să știi dacă poliția e implicată? Strigă prin piata că vinzi țigări. In maxim o ora ești săltat. Aia de vindeau până acum vor râde de tine și vor vinde in continuare.

#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
nea Popica, iti zic eu,
esti luat in vizor cu mult inainte sa intri in piata,
ce mi-e ciuda e ca astia n-au prajituri cum au site-urile, sa stie si ei ce preferinte am eu.

#7
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Politia nu face prea multe... de ce crezi? Au si ei partea lor din vanzari si nu e bine sa musti mana care te hraneste.

#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

 sorin147, on 16 decembrie 2018 - 18:50, said:

Politia nu face prea multe... de ce crezi? Au si ei partea lor din vanzari si nu e bine sa musti mana care te hraneste.
Piata Obor este supravegheata de sectia 8 politie.
Traficantii de tigari sunt zi de zi la datorie.....politia si jandarmeria deloc!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 16 December 2018 - 18:54.


#9
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 14.04.2005
Nu există trafic de orice vrei tu fără complicitatea autorităţilor.

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Vrei sa intri in "afacere"?

Nu ai trait in Ro in ultimii 29 de ani?
Iesi din pestera si cunoaste realitatea (nu TV)

#11
Berlin

Berlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 20.12.2005
Cei din piata sunt doar niste vanzatori de contrabanda. Ultima mana. Tigarile le-au cumparat si ei la randul lor de la altul.
Cel care are baxuri intregi de tigari nu se duce in piata sa vanda pachete la bucata.

#12
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

 Berlin, on 16 decembrie 2018 - 18:58, said:

Cei din piata sunt doar niste vanzatori de contrabanda. Ultima mana. Tigarile le-au cumparat si ei la randul lor de la altul.
Cel care are baxuri intregi de tigari nu se duce in piata sa vanda pachete la bucata.

Traficantii au in fiecare zi o duba plina cu cartuse, pe care o parcheaza strategic in zona pietei...Posted Image

#13
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 Berlin, on 16 decembrie 2018 - 18:58, said:

Cei din piata sunt doar niste vanzatori de contrabanda. Ultima mana. Tigarile le-au cumparat si ei la randul lor de la altul.
Pai spaga atunci cum se da, trece politia pe la fiecare in parte si isi ia partea, sau toti aia dintr-o piata fac parte din aceiasi retea de fapt si se ocupa alta persoana de mituit organele?
Si cum de nu investigheaza nimeni treaba asta, nu avem si noi in cadrul politiei ceva gen Internal affairs cum au americanii care se ocupa de politistii corupti?

#14
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009

 MarianG, on 16 decembrie 2018 - 18:50, said:

nea Popica, iti zic eu,
esti luat in vizor cu mult inainte sa intri in piata,
ce mi-e ciuda e ca astia n-au prajituri cum au site-urile, sa stie si ei ce preferinte am eu.
ba exista si traficanți de prăjituri, apar pe la ora 13 si au un brat de prăjituri, sunt șoferii de pe mașinile de distribuție de la fabrica.

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001

 xmanyacs77, on 16 decembrie 2018 - 19:01, said:

Traficantii au in fiecare zi o duba plina cu cartuse,
Mici copii
Iata cu 2 TIR-uri (un milion pachete)
https://adevarul.ro/...d7a1/index.html
Se zice ca le-au trebuit cateva zile la un intreg detasament sa le numere. (nu stiau sa numare decat pana la 100) ;)

#16
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

 PopaXXX, on 16 decembrie 2018 - 19:08, said:

Pai spaga atunci cum se da, trece politia pe la fiecare in parte si isi ia partea, sau toti aia dintr-o piata fac parte din aceiasi retea de fapt si se ocupa alta persoana de mituit organele?
Si cum de nu investigheaza nimeni treaba asta, nu avem si noi in cadrul politiei ceva gen Internal affairs cum au americanii care se ocupa de politistii corupti?
Corb la corb, nu isi scot ochii...Posted Image

#17
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Aia care stau in piata sint niste prosti care mai vind si cu pachetul...altfel se face treaba....da nu va zic...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n3UwInsh9dY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Mai cumparam si eu in tinerete in camin si "la fir" ;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate