Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cont economii

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
ronin0ro

ronin0ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 25.10.2008
Salut,

Am o suma de bani pe care as vrea sa o depun la banca, pentru pastrare pana voi avea nevoie de ei (peste 2-3 ani, sau poate peste jumatate de an). Aveti vreo recomandare?

Ma intereseaza sa-i pot scoate oricand, fara sa pierd nimic din suma initiala.

Suma e împartita atat in euro, cat si lei. Cum ar fi mai bine sa procedez? 2 conturi separate?

Ce se întâmplă cu banii daca "vine criza"? Ma afecteaza asta in vreun fel?

#2
_carpatos

_carpatos

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 512
  • Înscris: 11.12.2018
Depinde de suma. Daca e mai mica de 20.000 nu merita efortul , dobanda este o bataie de joc. Mai mult de 0,5 - 1% pe an nu iei. Bani de seminte.
Cu cat mai mare suma depusa cu atat rata dobanzii este mai avantajoasa. Deci e mai avantajos sa ai un singur depozit. Dobanda la lei este sensibil mai mare, dar leul o poate lua la vale oricand.
In mod normal suma epusa se poate retrage oricand, dar pierzi dobanda.

#3
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Dacă nu-i sumă din cinci cifre (în Euro sau lei), nici nu merită bătaia de cap de a deschide un alt cont decât unul curent (separat de cel atașat la cardul de debit, fără card, pentru siguranță).

La depozitele de economii nu pot fi scoși "de bună voie și nesilit de nimeni" fără comisioane criminale, iar conturile de economii de gen MaxiCont la care scoți și bagi când vrei au o dobândă de 0.2%.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
Ca sa nu pierzi ii bagi intr-un cont,fara dobanda anuala,la o banca care nu percepe comisioane de administrare.
Cu scosul e putin mai greu,putand exista anumite comisioane in acest caz.
Dar gasesti tu pana la urma combinatia perfecta,doar esti baiat destept.

#5
thomasdivx

thomasdivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 01.11.2006
Mergi la o banca mica gen libra. Deschizi un cont de economii, e 1,5% dobanda - scoti banii cand vrei fara nici o problema. Pe card spun, dar e gratis.

#6
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
din toamna anului 2013 sau inceputul lui 2014 pana in 2018 luna octombrie, am avut un cont in euro la BCR, unde am depus suma de 5000 euro. in toti acesti ani, nu am umblat la cont.nici nu am depus, nici nu am retras. s-a strans dobanda aprox 25 euro in 4 ani :)). luna trecuta, cand am scos banii, vroia cucoana sa imi ia in jur de 50 euro comision de retragere\inchidere cont. deci aveam sansa sa raman in mana cu mai putini bani decat am bagat eu in 2013! eu am facut gat si am scapat decat cu 25 euro comision de retragere.asadar, ciuciu dobanda. deci dupa 4 ani in care aia s-au folosit de banii mei, m-am ales cu aceeasi suma ce am depus-o in urma cu 4 ani. daca nu faceam putina galagie, luam mai putini bani decat am depus. eu nu mai vreau sa am de-aface cu banci de-acum inainte, decat daca e absolut necesar. la sume mici de bani, merita sa faci cont doar daca stai cu frica hotilor, altfel risti ca atunci cand ai nevoie de bani sa scoti mai putin decat ai avut anterior.

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Eu am avut o suma destul de mare pentru constructia casei si am tinut-o o parte in depozit la termen (dobanda destul de mica) si o parte in cont de economii (depozit zero). Pe cativa ani e bine sa tii banii in depozit la termen daca nu ai nevoie de ei...dobanda aia e mai mai buna decat zero....macar iti acoperi o parte din deprecierea cauzata de inflatie.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Cati bani? In functie de raspunsul tau, alegi varianta optima.


#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 ronin0ro, on 16 decembrie 2018 - 13:57, said:

Salut,
Am o suma de bani pe care as vrea sa o depun la banca, pentru pastrare pana voi avea nevoie de ei (peste 2-3 ani, sau poate peste jumatate de an). Aveti vreo recomandare?
Ma intereseaza sa-i pot scoate oricand, fara sa pierd nimic din suma initiala.

Nimeni nu-ti da dobanzi bune la sume pe care le poti scoate oricand. Daca poti sa-i lasi acolo 2-3 ani, vezi ca Ministerul de Finante vindea niste certificate de trezorerie Centenar cu dobanzi bune 4-4.5% pe an, parca.  E cea mai buna varianta, daca poti lasa banii acolo pe 2-3 ani.

#10
misulica70

misulica70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 24.07.2007
Daca vrei sa depui € si nu ai bancomat cu euroi acolo mai bine lipsa.
Ai comision la retragere.
Mergi la ne-ve pe lira acum la 5,15 daca da Tereza cu dosul prin parlament se duce inapoi la 5,5 si esti mai cistigat,

#11
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 879
  • Înscris: 19.05.2009
poti sa te documentezi singur folosind internetul si matematica de clasa a 5-a.Vei ajunge la o singura concluzie adica ii bagi in banca pentru ca nu poti sa ii lasi in casa...treaba cu dobanzile e o gluma in ziua de azi.cauta un cont fara comision la retragere...daca gasesti asa ceva.Dobanda nu conteaza sau e atat de mica incat e neglijabila, asta daca nu cumva ai ceva sume de 6 zerouri (in euro nu in lei), nici la 5 zerouri nu e mare lucru.

#12
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011

 hexis, on 16 decembrie 2018 - 15:17, said:

poti sa te documentezi singur folosind internetul si matematica de clasa a 5-a.Vei ajunge la o singura concluzie adica ii bagi in banca pentru ca nu poti sa ii lasi in casa...treaba cu dobanzile e o gluma in ziua de azi.cauta un cont fara comision la retragere...daca gasesti asa ceva.Dobanda nu conteaza sau e atat de mica incat e neglijabila, asta daca nu cumva ai ceva sume de 6 zerouri (in euro nu in lei), nici la 5 zerouri nu e mare lucru.
partial adevarat. de ce sa nu poti sa ii tii in casa? dar faza cu dobanzile oricum e comica. mai bine inchiriaza cutie de valori. ai acces instant la bani

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Instant: nu. Doar cand e banca deschisa. Si costa si inchirierea ceva.
Dobanda e 1% la unele banci. Retragerea la bancomat poate fi zero pt unele conturi. Iar administrarea lunara 0 sau ceva infim (3 lei).
Daca are multi vani, iese pe castig.Daca are 1000 lei, iese pe minus. Insa nu a zis cati bani sunt, asa ca...

#14
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Baga-i la BT, nu ai comision la retragere din bancomat, nu ai nici cost de administrare, deci nu pierzi nimic.
Dobanda e foarte mica, la 20.000 lei scoti cam 20 de lei pe luna, dar e mai bine decat deloc, important e ca nu mai cheltui atatia bani aiurea, si nici nu ai grija lor.

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

 _carpatos, on 16 decembrie 2018 - 14:06, said:

Depinde de suma. Daca e mai mica de 20.000 nu merita efortul , dobanda este o bataie de joc. Mai mult de 0,5 - 1% pe an nu iei. Bani de seminte.
Ce sa ia, trebuie sa dea la banca sa ii tina acolo :P

#16
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013
Deschide un pachet lider la Intesa. 6 ron /luna ( 3 ron daca depui 300 ron lunar) . De 3 ron ai cont in lei, cont in euro,  internet banking, card debit in ron, + planul de acumulare in ron si in Euro de unde poti retrage oricand economiile tale, fara commision pt lei cu cardul de debit de la bancomatele euronet, Intesa si CEC, si cu 0.3% commission pt euro.

Parti negative:
1. la planul de acumulare ai o suma maxima pe care o poti depune la inceput, si restul se iau lunar. In functie de suma de economisit poti seta suma de alimentare lunara mai mare, si daca intr-o luna nu ai bani poti transfera din panul de acumulare in contul curent cu o zi inainte de alimentarea planului de acumulare
2 trebuie sa iti amintesti sa depui 300 ron lunar
3. IB-ul merge si pe mobil, dar eu am un token .. nu cred ca au si variant cu parola

#17
truthwarrior

truthwarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 31.03.2016

 ronin0ro, on 16 decembrie 2018 - 13:57, said:

Ce se întâmplă cu banii daca "vine criza"? Ma afecteaza asta in vreun fel?

da, baga-i in crypto Posted Image

Edited by truthwarrior, 16 December 2018 - 20:17.


#18
rromcic

rromcic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 29.05.2014

 thomasdivx, on 16 decembrie 2018 - 14:19, said:

Mergi la o banca mica gen libra. Deschizi un cont de economii, e 1,5% dobanda - scoti banii cand vrei fara nici o problema. Pe card spun, dar e gratis.
Si daca mai deschizi in ultima luna un depozit la termen pe minim 30 zile, in ziua scadentei poti scoate numerarul de la casierie fara comision, atat lei cat si euro.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate