Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Medicament Raceala

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
AndiS77

AndiS77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 06.12.2018
De aproximativ 3-4 zile ma chinuie o raceala usoara; nu reusesc sa scap de stranut si imi curge tare nasul (nu tot timpul)
Nu vreau sa iau Parasinus, Nurofen, Tedolfen pentru ca toate contin ibuprofen sau paracetomal si cred ca nu are rost din moment ce nu ma doare nimic, nu fac febra, etc...
Ce alternative am? ce pastile pot sa iau dar cat mai "sanatoase"? Beau cate 3-4 cani de ceai pe zi plus vitamina C dar nu trece.
Multumesc.

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Mai ai rabdare vreo 3 zile si trece singura!

#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
mai inofensiv decat paracetamolul clasic, nu cred ca ai ce...

#4
AndiS77

AndiS77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 06.12.2018

View Postarab, on 16 decembrie 2018 - 10:09, said:

Mai ai rabdare vreo 3 zile si trece singura!
chestia asta am incercat sa mi-o inpun si pana acum, m-am ambitionat sa nu iau nimic legat de pastile dar parca pe zi ce trece se inrautateste si am zis sa incerc ceva "bio" sau din plante...habar nu am dar numai vreau sa bag paracetamol sau alte tampenii.

#5
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
O baie fierbinte si un vin sau o tuica fiarta, ai incercat?
Mai bio decat astea nu cred sa fie.

Edited by bobocul, 16 December 2018 - 10:18.


#6
AndiS77

AndiS77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 06.12.2018

View Postbobocul, on 16 decembrie 2018 - 10:17, said:

O baie fierbinte si un vin sau o tuica fiarta, ai incercat?
Mai bio decat astea nu cred sa fie.
aseara am baut un vin bun, rosu de butuc, mi-a aduc un unchi de la sat dar baie fierbinte nu am mai apucat sa fac Posted Image  dupa doua pahare am adormit si m-am trezit dimineata la ora 7.
Incerc in seara asta si baia fierbinte, o sa bag si o punga de sare din aia de muraturi in apa (am auzit ca face bine la raceala)

#7
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Ceai de măceşe.

#8
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,021
  • Înscris: 29.06.2011
Sa nu ai ceva alergie, incearva totusi Paracetamol Sinus, nu are ce rau sa iti faca.

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Frectie cu carmol, bai fierbinti, ventuze...

#10
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016
Du-te fa o sauna  si dupa aia un dus rece. Repeta de 2-3 ori si mai vorbim. Si ar fi bine si ceva miscare, jogging sau inot de ex.

Edited by Testosteron, 16 December 2018 - 10:53.


#11
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Ceai de ceapa, baut cat mai fierbinte.

Speli bine 2-3 cepe și le pui la fiert într-n litru de apă. Ții pe foc mic până scade la jumătate. Storci în oală o jumătate de lămâie, poți chiar să pui o felie de lămâie acolo. Pune și câteva frunze de mentă. După ce se răcește puțin ceaiul, îndulcește-l cu miere.

Patru căni pe zi, te scapă de raceli în 2-3 zile.  Să fii sănătos.

#12
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

View PostAndiS77, on 16 decembrie 2018 - 10:20, said:

aseara am baut un vin bun, rosu de butuc, mi-a aduc un unchi de la sat dar baie fierbinte nu am mai apucat sa fac Posted Image  dupa doua pahare am adormit si m-am trezit dimineata la ora 7.
Incerc in seara asta si baia fierbinte, o sa bag si o punga de sare din aia de muraturi in apa (am auzit ca face bine la raceala)
Poti continua tratamentul cu vin si tuica,pana la primavara esti vindecat.

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001

View PostAndiS77, on 16 decembrie 2018 - 10:20, said:

aseara am baut un vin bun, rosu de butuc, mi-a aduc un unchi de la sat dar baie fierbinte nu am mai apucat sa fac Posted Image  dupa doua pahare am adormit
Nu asa. Vin sau tuica fiarta, nu stepti sa se raceasca.
Seara inainte de culcare. Cat mai mult bautura.
Daca nu trece pana dimineata, mergi la medic.

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAndiS77, on 16 decembrie 2018 - 10:06, said:

De aproximativ 3-4 zile ma chinuie o raceala usoara; nu reusesc sa scap de stranut si imi curge tare nasul (nu tot timpul)
Nu vreau sa iau Parasinus, Nurofen, Tedolfen pentru ca toate contin ibuprofen sau paracetomal si cred ca nu are rost din moment ce nu ma doare nimic, nu fac febra, etc...
Ce alternative am? ce pastile pot sa iau dar cat mai "sanatoase"? Beau cate 3-4 cani de ceai pe zi plus vitamina C dar nu trece.
Multumesc.

Nu ai alternative.  Trece in 7-10 zile, indiferent ce bagi in gura. Daca vrei totusi sa iei ceva - vitamina C la greu, mananca niste grefe, bea ceaiuri si lichide, si stai la caldura, eventual sub o patura.
Nu exista pastile sanatoase. Cu toate se chinuie ficatul sa extraga ce e mai bun din ele. Majoritatea contin praf de creta, un ingredient inutil pe care ti-l poti procura si daca lingi varul de pe pereti.

Industria medicala e o mega-contrafacere.

#15
girlfriend

girlfriend

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 27.09.2008
La mine orice raceala trece cu mult ceai +Vitamina C ..poate niste frectii cu carmol , dusuri calde seara si niste Teraflu (plicurile alea cu praf dimineata/seara). Dar oricum pana nu isi face damblaua cateva zile poti sa iei tu orice...

#16
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

View Postcorinadaniela, on 16 decembrie 2018 - 10:40, said:

Frectie cu carmol, bai fierbinti, ventuze...
Cel mai natural tratament posibil.Posted Image
Poate fi completat de o cana cu vin fiert+scortisoara+ghimbir+cuisoare+nucsoara+zahar brun.Posted Image

#17
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Pe mine ma ajuta echinaceea, dar in ultima perioada nu stiu de ce, au modificat compozitia, ca nu mai are nici un efect.

#18
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,632
  • Înscris: 21.06.2016
Poti sa bei vin si tuica, fierte si reci, pina it sar ochii, nu au nici o treaba cu raceala.
Eu nu iua niciodata nimic. Nici ceai nici vin nici nici o aiureala d-asta. Trece in citeva zile de la sine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate