Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Probleme conectare mouse cu bluetooth

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,412
  • Înscris: 25.08.2009
Am pattit-o, chiar pe 13.12. Cum?
Imi plac experimentele, de aceea actualizez sistemul de operare de cate ori primesc notificare de update. In ziua respectiva, am dat liber la update. Incerc sa le arat mai jos, am respectat modul de afisare, la mine este Windows in limba romana, deci este o combinatie "romgleza":

-Actualizare de caracteristici pentru Windows 10, versiunea 1809
-Actualizari de calitate:
   -2018-12 Actualizare cumulativa pentru .NET Framework3.5 si 4.7.2 pentru Windows 10 Version 1809 pentru x64 (KB4470502)
   -2018-12 Actualizare de securitate pentru Adobe Flash Player pentru Windows 10 Version 1809 pentru sisteme bazate pe x64 (KB4471331)
   -Actualizare pentru Adobe Flash Player pentru Windows 10 version 1809 - sisteme bazate pe 64 de biti (KB4462930)
-Actualizari de definitii, sunt pentru Windows Defender Antivirus, nu le mai enumar.
Adaug ca Windows 10/64 este instalat pe un Dell Latitude D630, RAM 4GB, etc. Pana in ziua fatidica, aveam ceva probleme cu recunoasterea unui mouse BT, care este chiar marca Dell. Aleatoriu se pierdea conexiunea, trebuia sa deschid setari->Bluetooth si alte dispozitive, conexiunea revenea fara alta manevra. Imi place mult mouse-ul respectiv, merge impecabil (exceptand ce am aratat mai sus), acumulatoare mari AA, merge pe orice suprafata. Mouse-ul respectiv este destul de vechi, laptopul e in aceeasi situatie. Stiu sigur ca mouse merge perfect conectat la pc sau alt laptop, laptopul de asemenea cu alt mouse nu areprobleme. Am in casa 4 buc mouse BT dar nu sunt de calitate, au probleme cu suprafata de lucru, derulare neuniforma, etc.
Am verificat, in varianta actuala, W10 nu imi mai vede BT, nu mai instaleaza driverele. Am incercat manual, fara rezultat.  Pana acum, inclusiv cu W7, foloseam un driver de Toshiba pt mouse BT.
As dori sa nu revin la versiunea anterioara, as avea vreo solutie?

#2
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Ciudat .Exact pe 13 am primit si eu 1809 .Si mai ciudat e ca nu a mers clasic instalarea si a fost nevoie sa folosesc Windows Asistent Instaler, pentru prima oara de cand am acest Windows 10 .
Nu am totusi probleme ca tine pana in prezent dar m-ai pus pe ganduri .Nu merge sa il dezinstalezi si apoi sa il reinstalezi cu Asistentul ? Zic si eu dar ca o idee !

Edited by GingisHan2015, 16 December 2018 - 08:13.


#3
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,412
  • Înscris: 25.08.2009
Nu m-am gandit la asta, procedura de update a durat destul, am si navigat pe internet in acelasi timp. Normal ca am mers mai lent dar nici o alte problema. Dupa rstartare a disparut BT.
Repet, BT, nu conexiunea cu mouse BT. Daca umblu in setari->dispozitive, interfataa BT nu e activa, mi se cere activarea ei. E clar ca |windows nu o recunoaste, in BIOS apare activa, ledul indicator BT este aprins.
Pe site DELL, nici o speranta, mai sus de xp nu gasesti nimic.
Probabil ca voi primi si recomandarea sa schimb laptopul sau mouse.
Nu ma cramponez de bani dar imi place mult laptopul, mouse-ul de asemenea. Imi e greu sa renunt la ele desi am alternativa. Nu sunt un nostalgic care iubeste vechiturile dar imi place sa gasesc rezolvari acolo unde altii se lasa pagubasi, nu considera ca ar fi rentabil sau din lipsa de timp, rabdare.
Repet, aveam probleme cu conexiunea BT si inainte de update, in W7 cu greu am gasit driver dar numai cu mouse-ul respectiv.

Edited by altuser09, 16 December 2018 - 08:32.


#4
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
A durat foarte mult si cu asistentul .Ei zic 90 de minute, dar stiu ca m-am culcat pe la 1 jumate noaptea din cauza asta .Clasic mergea doar pana la 99 % si murea acolo .
De pe Microsoft am vazut faza cu Asistent Instaler si cu ala a functionat pana la 1oo % !

#5
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,412
  • Înscris: 25.08.2009
Am scris ceva eronat in primul mesaj, corectez aici:
"laptopul nu are probleme cu alt mouse", de fapt nu are probleme cu mouse conectat prin usb, practic nici nu am BT

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
Nu merge nici cu adaptor bluetooth pe usb ?

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Știu că o să par cârcotaș, dar

Quote

Dell Latitude D630 (Core 2 Duo T7250 2GHz, 1GB RAM, 80GB HDD, XP Pro)

Ok ai 4 giga dar sunt curios cum merge 10 pe el...

#8
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,412
  • Înscris: 25.08.2009

View Postmodoran, on 16 decembrie 2018 - 10:17, said:

Nu merge nici cu adaptor bluetooth pe usb ?
Vreau sa-mi iau BT-ul inapoi!
Dupa ultimul update W10 mi l-a furat!
Am adaptor BT pe usb, eu vreau sa mearga BT incorporat si m-am blocat.

View Postwaterman, on 16 decembrie 2018 - 11:01, said:

Știu că o să par cârcotaș, dar



Ok ai 4 giga dar sunt curios cum merge 10 pe el...
Initial se misca mai bine dar dupa ultimele 2 update, mai greu.Imi fac treaba cu el, nici nu am pretentii mari.

#9
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,412
  • Înscris: 25.08.2009
Am rezolvat!
Ieri, am descarcat niste executabile de instalare dispozitive Toshiba BT pentru laptopuri mai vechi. Am facut cateva  incercari, unele fara rezultat, laptopul a ramas in standby pana azi dimineata. Ieri am avut o zi foarte incarcata, am lucrat la laptop in mare viteza, printre alte treburi, putin timp.  Azi deschizand laptopul, mi-a aparut iconita BT. Am facut procedura de recunoastere mouse si am reusit.
Mentionez ca softul deschis pt recunoastere dispozitive BT esteToshiba, acelasi pe care il foloseam in W7. In W10 pana sa-mi apara problema dezactivarii BT, urmam calea obisnuita, data de Microsoft, fara a folosi aplicatii terte.
In urma discutarii subiectului pe forum, mi-a venit ideea de a incerca iar aplicatia veche Toshiba, uitasem de ea, credeam ca nici nu mai e compatibila cu W10.
Va multumesc.

Edited by altuser09, 17 December 2018 - 07:08.


#10
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,412
  • Înscris: 25.08.2009

View Postwaterman, on 16 decembrie 2018 - 11:01, said:

Știu că o să par cârcotaș, dar



Ok ai 4 giga dar sunt curios cum merge 10 pe el...
Am scapat si de pierderea aleatoare a conexiunii BT, cred ca era clar problema de neadaptare dell-windows. Cei de la Dell nu s-au mai obosit cu asa o vechitura, sa o faca compatibila cu w10,  am mai scris ca la ei pe site s-au oprit la xp.

Attached Files


Edited by altuser09, 17 December 2018 - 08:33.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate