Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Problema HDD extern WD Elements

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018
Am si eu o mare problema, am un HDD extern WD Elements de 2 tera luat de la emag, e conectat prin USB 2.0 si imi scrie cu 2-3 MB/s ? Ce draci are ?!
De citit citeste mai repede, dar de scris, m-a spart, 75 giga nici acuma dupa 9 ore nu i-a tras.
Unde e problema ? Deci am Win 7 pe 64 bits ca sistem de operare, alea interne merg f bine.
E prost HDD-ul sau e problema in alta parte ?

O sa atasez poza cu HDD si cu viteza de scriere, acolo trageam de pe intern pe el softuri adica kituri.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 MinettoMatoi, on 16 decembrie 2018 - 01:35, said:

Am si eu o mare problema, am un HDD extern WD Elements de 2 tera luat de la emag, e conectat prin USB 2.0 si imi scrie cu 2-3 MB/s ? Ce draci are ?!
De citit citeste mai repede, dar de scris, m-a spart, 75 giga nici acuma dupa 9 ore nu i-a tras.
Unde e problema ? Deci am Win 7 pe 64 bits ca sistem de operare, alea interne merg f bine.
E prost HDD-ul sau e problema in alta parte ?

O sa atasez poza cu HDD si cu viteza de scriere, acolo trageam de pe intern pe el softuri adica kituri.


#3
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
N-are gura sa strige...

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 adisz, on 16 decembrie 2018 - 01:51, said:


Ce ai vrut sa demonstrezi ? Usb 2.0 are viteze de pana la 480mb.

@Intiator, problema e simpla. Ai un fisier de 3.4gb si enorm de multe fisiere. Dureaza foarte mult cum le tot schimba fisierele (numele lor, etc) , de asta iti copiaza la viteza asa mica. Pune ceva care nu are atatea mii de fisiere, de capacitate mare (un film, etc) si ai sa vezi cum deja ar trebui sa ajungi macar la 80-100mb. Spun asta, deoarece am observat acest lucru acum o luna cand mi-am luat rack si inca un hdd si am inceput sa transfer fisiere si urmaream vitezele, care au inceput sa varieze in functie de dimensiunile fisierului, cu cat era mai mare cu atat viteza era mai mare, cu cat erau mai mici si mai marunte cu atat viteza era mai mica.

#5
gabirds

gabirds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 09.10.2006
si fisierele de mari dimensiuni sunt scrise cu aceeasi viteza?? pentru ca este normal sa scada viteza la fisiere de mici dimensiuni...

#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ca să rezolvi această problemă este necesar doar un singur pas. Arhivarea tuturor fișierelor cu opțiunea store (fără compresie). Durează puțin și timpul pierdut aici îl câștigi cu vârf și indesat la copiere.

#7
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 10.01.2012

 TruculMagic, on 16 decembrie 2018 - 02:11, said:

Ce ai vrut sa demonstrezi ? Usb 2.0 are viteze de pana la 480mb.

@Intiator, problema e simpla. Ai un fisier de 3.4gb si enorm de multe fisiere. Dureaza foarte mult cum le tot schimba fisierele (numele lor, etc) , de asta iti copiaza la viteza asa mica. Pune ceva care nu are atatea mii de fisiere, de capacitate mare (un film, etc) si ai sa vezi cum deja ar trebui sa ajungi macar la 80-100mb. Spun asta, deoarece am observat acest lucru acum o luna cand mi-am luat rack si inca un hdd si am inceput sa transfer fisiere si urmaream vitezele, care au inceput sa varieze in functie de dimensiunile fisierului, cu cat era mai mare cu atat viteza era mai mare, cu cat erau mai mici si mai marunte cu atat viteza era mai mica.
Poate calculezi în megabits? Totuși windowsul sau Total Commander arată viteza în megaBytes. Am avut harduri destul de rapide, dar pe USB 2.0 nu am văzut mai mult de 20-30 mb (megabytes). Dar asta pentru fișiere mari, nu multe și mărunte.

Edited by NelsonMandela, 16 December 2018 - 11:40.


#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu stiu ce sa zic, eu am folosit recent usb 3.0/3.1 (laptop - rack hdd 3.0) si am ajuns pe la 100mb.

#9
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018
Am cam gasit care e treaba, dar macar trage cu un 25 in loc de 2-3, am pus acolo Better performanta in device manager.
Adica acolo unde si la stick alegi asa sau optiunea de sus cand poti scoate stick fara risc de pierdere date, optiunea asta facea sa mearga incet.
Oricum...mi se pare proasta si viteza asta, si intre HDD tot cu un maxim 30 trage si fisiere mari.
Oricum e mai bine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate