Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Probleme placa video AMD

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Madalin9099

Madalin9099

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 08.12.2018
Salut! Detin un laptop HP ProBook 450 G4 cu placa video AMD Radeon HD 8600/8700M si placa video integrata Intel Hd Graphics 4600.
Mi-am comandat un monitor iar acesta ruleaza pe placa video integrata. Am intrat in setarile placii video AMD si am observat ca nu are instalat Catalyst. Am incercat sa descarc mai multe versiuni desi nu am reusit, nu-mi afisa setarile avansate. Am dezactivat din Device Manager placa Intel si am observat ca merge groznic inclusiv in jocuri am 2 fps (mentionez ca am descarcat ultimul driver de la AMD). Sa fie dusa placa video amd?

#2
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007
driverul trebuie luat de pe site-ul hp, doar ala merge.

#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Pentru că ai făcut o prostie, monitorul e (cu foarte puține excepții) alimentat mereu de placa video onboard. Cea de-a doua placă video mereu trimite semnal către prima iar aceasta afișează pe ecran.

#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@Madalin9099, aptopul HP ProBook 450 G4 are si placa video dedicata AMD Radeon HD 8600/8700M ?
Ca pe site-ul producatorului nu exista driver pt. AMD Radeon HD si nici pe site-ul  AMD Radeon HD (https://www.amd.com/en/support).
Asadar solutia este sa downloadezi Auto-Detect and Install Radeon™ Graphics Drivers for Windows©
Attached File  Screenshot.png   235.7K   6 downloads
sa identifice si sa iti downloadeze driverul.
Alternativa e sa folosesti 3D Chip (https://www.3dpchip....hip_down_ro.php) care face acelasi lucru, identifica si downloadeaza driverul
Attached File  Screenshot 2.png   689.31K   6 downloads
3D Chip gaseste link catre driverul necesar direct la serverele producatorului ! desigur, daca mai este pus la download.

#5
ffaannee

ffaannee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 01.02.2009
Nu trebuia sa dezactivezi placa integrata. Laptopul comuta intre ele cand are nevoie, nu cand vrei tu. Activeaz-o la loc.

#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Discutia a mai fost pe aici de 8776 de ori.
1. Nu se dezactiveaz animici de nicaieri, nu se modifica nimic de nicaieri.
2. Instalezi driverul pentru placa video integrata, de la Intel oficial sau de la producator laptop oficial.
3. Instalezi driverul pentru placa video integrata, de la AMD oficial sau de la producator laptop oficial.
4. Placa video integrata functioneaza in Windows si in orice program 2D, placa video dedicata functioneaza in jocuri si programe 3D.
Pe monitor, intern sau exten, nu se vede nici o diferenta, de genul nu comuta, nu face flashuri, nu nimic..... dar se simte la performanta
Nu exista nici o metoda sa functioneze Windows pe placa dedicata.
Dupa cum ti-ai dat seama singur, daca dezactivezi placa integrata - nu mai ai imagine deloc.

Edited by buyonevideo, 16 December 2018 - 12:57.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate