Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

PLUS, partidul lui Cioloș

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1782 replies to this topic

#1747
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
L-ai uitat pe Soros, fiul lui Soros, ala care manca copii cumparati de la hastagisti!

Mare prosteala pe PSD-isti in ziua de azi! Nici nu-i mai intereseaza cata lume se uita ca dupa urs la ce minciuni debiteaza pe posturile de tv, online, presa etc, important ii ca cativa drojderi adusi cu autocarul sa aiba subiecte de discutie cand isi beau "premiul"!

Edited by gabyxm, 14 May 2019 - 10:16.


#1748
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Postez si aici interviul din ziare:

http://www.ziare.com...nterviu-1561523

Quote

Prima tema mare a fost cea legata de reforma constitutionala. Din pacate, am vazut ca unele pasaje de acolo au fost interpretate ca fiind un atac la presedinte.

Nu a fost deloc asa, nu a fost deloc in intentia mea sa-l atac pe presedinte, pentru ca eu sunt convins ca nici presedintele nu e si nu a fost confortabil cu situatia in care a fost pus atunci cand i s-au propus astfel de candidaturi. Si noi credem ca trebuie sa reformam Constitutia, in asa fel incat presedintele sa nu mai fie cu spatele la zid, pus de Parlament, cu amenintarea referendumului pentru demitere, daca nu accepta anumite persoane, chiar incompetente fiind.

Presedintele trebuie sa fie in situatia in care poate sa-si asume, pentru ca el oricum isi asuma public nominalizarile pe care le face, dar trebuie sa poata sa le refuze, atunci cand e cazul, fara sa aiba aceasta amenintare. De aceea, noi am propus acolo un instrument, si anume presedintele sa poata dizolva Parlamentul, atunci cand Parlamentul utilizeaza arma nucleara, pentru ca referendumul de demitere a presedintelui ar trebui sa fie o arma nucleara, de ultim resort. Dar Parlamentul, o majoritate, ameninta frecvent cu asta si presedintele nu are niciun instrument sa reactioneze.

Bun, dar reforma constitutionala pare cumva imposibila, pentru ca ea inseamna dizolvarea Parlamentului si o noua Adunare Constituanta. Vedeti un Parlament care sa isi asume autodizolvarea?

Da, eu vad un Parlament cu o majoritate formata din Alianta USR/PLUS, de exemplu, si eu sper sa fie si alte partide alaturi de noi, care sa voteze si sa sustina o astfel de reforma constitutionala, pentru ca e vorba despre intarirea democratiei in Romania.
Vedeti cata importanta se acorda alegerilor prezidentiale. Sunt alegerile cu cea mai mare participare la vot. Si spunem ca Romania e republica semiprezidentiala. Asta inseamna ca e jumatate prezidentiala si jumatate parlamentara. Ei, unde e jumatatea aceea prezidentiala?

Asadar, vizati un semiprezidentialism mai puternic.

Vizez un adevarat semiprezidentialism, pentru ca nu e, in momentul de fata. Atunci cand cativa oameni controleaza Parlamentul, cum e situatia in momentul de fata, cand il ameninta pe presedinte si ii impun incompetenti, asta nu e republica semiprezidentiala.

O intrebare contrafactuala si poate usor nedreapta. Daca ati fi fost in locul lui Klaus Iohannis, ati fi numit-o sau nu pe Viorica Dancila?

Eu sunt convins ca domnul presedinte a avut motivele dansului sa ia decizia pe care a luat-o si probabil a avut date si informatii pe care eu nu le am. Dar sunt la fel de convins ca domnul presedinte nu a fost foarte confortabil cu aceasta decizie.

Eu nu ma pun in locul nimanui, fiecare, cum am spus, isi asuma responsabilitatea pentru deciziile pe care le ia si sunt convins ca are si argumentele pentru asta.
Dar nu despre asta e vorba, ci despre cum facem ca sa nu mai fim in astfel de situatii limita. Eu cred ca asta vor sa auda romanii: ce vrem sa facem cu Romania, ca sa nu mai ajungem in situatiile astea limita, in care sa ma intrebati ce-as fi facut in locul cuiva.

Fiecare trebuie sa-si poata lua deciziile in cunostinta de cauza si sa aiba instrumentele sa ia deciziile corecte, pentru ca asta e interesul Romaniei.


#1749
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Partul ăsta nu mi se pare cine știe ce. Poate cu tehnocrații a reușit să mai aducă investitori, dar așa...

#1750
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Ciolos diseara la Denis Rifai....
sper sa nu il menajeze.....

#1751
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
https://www.timesnew...-fiul-lui-soros

Quote

Cioloş, exclus din USR-PLUS după ce testele ADN au arătat că nu e fiul lui Soros
Vio69 is happy, nu e evreu :D

#1752
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Cat timp exista "Timesnewroman", "Kamikatze" si altii mai exista speranta

#1753
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

View PostKyKyKyKy, on 15 mai 2019 - 16:04, said:

Partul ăsta nu mi se pare cine știe ce. Poate cu tehnocrații a reușit să mai aducă investitori, dar așa...
Ce investitori a adus cu tehnocratii?!?

#1754
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Investitorii nu vin aduși de guvern, ci vin singuri în funcție de ce face guvernul.

#1755
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Investitorii vin daca le dai materii prime ieftine sau forta de munca ieftina ...si asta deja s-a terminat in tara asta .

#1756
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Post86-APP, on 25 mai 2019 - 17:41, said:

Investitorii vin daca le dai materii prime ieftine sau forta de munca ieftina ...

Nu uita si de dobanda bancii centrale.

#1757
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
https://www.facebook.com/dacianciolos/

Quote

În această după-amiază, delegații USR PLUS nu au fost primiți la ședințele pregătitoare votului în mai multe secții de votare din București și din câteva județe, deși au fost îndeplinite toate procedurile legale prealabile.
Este un prim semnal de alarmă în ceea ce privește corectitudinea votului de mâine.
Vreau să fiu foarte clar: nu vom accepta tertipuri de niciun fel care să pună în pericol corecta desfășurare a alegerilor în toate secțiile de votare din țară. Cerem să fie respectate toate normele privitoare la dreptul la vot și la corectitudinea votului. Suntem gata să apelăm la orice mijloace legale pentru a proteja aceste valori.
Îndemn reprezentanții noștri în secțiile de votare să nu se lase intimidați atunci când știu că au legea de partea lor.

Primele probleme la alegeri.

#1758
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Sa recapitulam!

View PostWestPoint, on 08 mai 2019 - 00:01, said:

Este vorba in primul rand ca.....pauza la prezenta clujenilor. Cand e vorba de U Cluj ies 30k asa fara nici o organizare prealabila.
Pai asa se sutine un partid?
Pai si normal ca oamenii si aia putini care s-au adunat, s-au plictisit repede si au plecat.

View PostEMotanuIO, on 08 mai 2019 - 07:33, said:

Exact, unde e lumea aia care iesea in februarie 2017?!? pai era plina piata.

View Postgabyxm, on 08 mai 2019 - 09:44, said:

O sa-i vezi la vot pe 26, de o sa va planga sobolanii flausati!

View PostEMotanuIO, on 08 mai 2019 - 10:47, said:

Sa-i vedem, poate-o sa boceasca iarashi hashtagienii c-a furat Dragnia voturili Posted Image

https://www.stiridec...-e-scor-istoric

Quote

Alianței USR PLUS în Cluj-Napoca, cu peste 42% din voturi, urmată de PNL, cu 25% din opțiuni, și o victorie și în județul Cluj, cu aproximativ 32% dintre opțiuni pentru USR PLUS și 30% pentru PNL. PSD a dispărut în ceață, la nivelul municipiului mai păstrând undeva pe la 7% din voturi și ceva peste 10% în județ. Și asta în condițiile în care prezența la vot a fost absolut impresionantă, aproape 70% în municipiul Cluj-Napoca, și peste 60% în județul Cluj!

Deci, pe scurt, cu un miting de cateva sute de oameni, mesajul USR PLUS a ajuns unde trebuia.
Prezenta mare la vot => dreapta (USR PLUS si PNL) castiga alegerile iar PSD dispare ca magarul in ceata! Asta-i singura optiune pentru a starpi ciuma rosie si s-ar intampla si in alte parti ale tarii, nu doar aici!
Degeaba si-au carat PSD-istii oameni cu 800 de autocare pentru a prosti lumea ca au sustinere, pentru ca electronii si fotonii ajung totdeauna mai repede la destinatie decat motorul Diesel!
Si sa nu uitam ce-i mai important, minciuna PSD-ista are picioare scurte!

Edited by gabyxm, 28 May 2019 - 00:10.


#1759
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Stimate, mai citeste si alte topicuri pt. ca m-am cam pictisit sa repet.
Nici USR+ si nici PNL nu au fost alesi ca maturi politic pt. ca nu sunt, respectiv PNL nu a fost niciodata.
Ca au castigat europarlamentarele a fost datorita urii acumulate de mizeria PSDista.
Adica "No, stai ca iti dam o M_UIE acum".
Asta nu inseamna ca USR+ sau PNL au un program viabil si personalitati pe a carui maini sa incredinteti conducerea tarii.
Referitor la ultima aparitioe a USR+ in Cluj, spectacolul oferit a fost mai mult decat dezolant si pentru cei care s-au deranjat sa mearga sa-i asculte.
Cu slogane critice impotriva guvernului in rest nici un plan de viitor, nici o idee, nici un concept, NADA, nu poti convinge pe nimeni.
Ca atare, repet, de fapt nici USR+ nici PNL nu au avut nici un merit politic la aceasta votare.
S-a repetat figura cu Johannis vs Ponta. Cine a avut un M_UIE ca prenume a pierdut. Aica raul cel mai mic. Johannis nici nu trebuia sa deschida gura.
El a castigat deja din momentul in care a declarat ca candideaza.
In cazul nostru, USR+ si PNL.

Acest Crisoiu are talentul sa scrie o groaza de aiureli, insa o data pe an scrie un articol foarte bine gandit.
Citeste-l si vei vedea de ce a pierdut de fapt PSD
https://evz.ro/conda...a-opozitie.html

Edited by WestPoint, 28 May 2019 - 00:20.


#1760
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005
Si care e nelamurirea ta?

#1761
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
care este coeficientul de veridicitate al acestui articol?
adevarat sau propaganda voiculesciana?

https://www.ziardecl...iPfLfwjJXi5_xwU

#1762
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006
Este irelevant. În orice partid pot intra orice oameni. Că nu au cum să-i verifice pe toți. Este mult mai important de observat dacă partidul respectiv are criteriile și mecanismele de curățare funcționale sau nu.

#1763
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postr_murphy, on 09 iunie 2019 - 11:46, said:

care este coeficientul de veridicitate al acestui articol?
Zero. Nici n-am citit, nu conteaza.
Am vazut doar
[ https://i.postimg.cc/029jzWqs/2019-06-09-232059.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Care e ceva ce n-ar trebui sa existe, impreuna cu jegul de Alexa.
Delet.

#1764
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
aha .. deci daca nu ai vazut camila in viata ta, inseamna cacamila nu exista?
buuuuun! de retinut!

dar asta se pune?
https://www.usr.ro/tag/daniel-dobos/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate