Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

probleme pe zapada cu 520d..

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#1
gordon93

gordon93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.12.2018
salutare.Sunt posesorul "nefericit" al unui 520d e 60 si am zis nefericit pt ca astazi am intrat cu nici 30km/h intr-un sens giratoriu si spre uimirea mea masina a dansat pe zapada,adica mi-a fugit spatele.In mers imi clipoceste dsc-ul dar am inteles ca asa face la E60 ca asa ar functiona abs-ul cand da de carosabil umed sau cu zapada.Am incercat sa activez si DTC si la fel face si cu ala,practic nu simt nici o diferenta cu el activat sau  oprit.Anvelopele le am M+S.LA viteze de pana la 60km/h maxim in linie dreapta masina nu gafeaza,nu fuge.Cum depasesc viteza asta incepe sa gafeze o simt ca e sarpe..si ca palpaie in bord un triunghi micut.Tot astazi am coborat dupa un pod cu viteza extrem de mica cred ca aveam sub 30 la ora ca stiam ca masinile astea fug pe zapada si de abia am oprit-o,era sa intru si intr-unu.Avand cutie automata pe ea nici macar nu stiu cum se face frana de motor ca la o manuala.Am intles ca ar avea frana de motor automata aceste cutii dar nu sunt sigur.
Am si eu 2 intrebari  daca puteti sa-mi raspundeti la ele.
1.la masinile cu tractiune spate cum e mai bine sa circuli iarna pe zapada cu DTC on sau off?Daca apas dtc,imi spune ca DSC e restricted.Adica sa inteleg ca sistemul de control al stabilitatii e complet off sau partial?Nici pana in present nu am inteles cum e cu dtc-ul acesta jur.
2.am de gand sa cumpar lanturi,pt. ca deja a inceput sa-mi fie groaza sa mai urc in ea.Cu lanturi montate fuge la fel sau e mai bine?Ce lanturi imi recomandati a fi mai bune calitativ?
Va rog frumos daca puteti sa-mi raspundeti la aceste 2 intrebari bine daca nu va rog nu postati,nu luati la misto topicul,nu radeti de aceasta marca
mersi.
p.s urmatoarea mea masina o sa fie neaparat xdrive sau ma intorc la tractiune fata..Nu vreau sa mai aud de tractiune spate in viata mea.

Edited by gordon93, 15 December 2018 - 15:30.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 gordon93, on 15 decembrie 2018 - 15:22, said:

Cu lanturi montate fuge la fel
Probabil mergi prea repede si ai prea multe asteptari... 30 la ora nu e viteza extrem de mica e doar viteza redusa, normala pe poduri iarna.

Edited by andreic, 15 December 2018 - 15:40.


#3
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ciudata chestia cu "restricted".
Cauciucurile sunt de iarna sau allseason? Daca nu ai de iarna fa un efort si cumpara. Nu prea ai cum sa circuli cu lanturile decat daca e zapada mai mare.
Nu cunosc bine modelul. Daca are vreun mod "eco", activeaza-l. Va mai tempera reactiile motorului.

NU recomand frana de motor la tractiune spate!!! Rupe usor aderenta si il pierzi. Probabil asta s-a intamplat cand coborai de pe pod. La vale e f periculos cu frana de motor la tractiune spate ca vine spatele peste tine. In mom in care s-a rupt aderenta roata nu mai opune rezistenta pe nicio directie iar masina asculta doar de inertie sau, mai rau, de moment.

Rezolva problema cu ESPul ca iti va fi greu sa folosesti masina fara el.

Edited by underb, 15 December 2018 - 15:43.


#4
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Cumpara-i niste cauciucuri bune si accelereaza mai usor, nu ca pe uscat...

#5
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011

 underb, on 15 decembrie 2018 - 15:39, said:

Ciudata chestia cu "restricted".
Cauciucurile sunt de iarna sau allseason? Daca nu ai de iarna fa un efort si cumpara. Nu prea ai cum sa circuli cu lanturile decat daca e zapada mai mare.
Nu cunosc bine modelul. Daca are vreun mod "eco", activeaza-l. Va mai tempera reactiile motorului.

NU recomand frana de motor la tractiune spate!!! Rupe usor aderenta si il pierzi.
stii ce inseamna M+S ?

problema ta e ca nu adaptezi viteza la conditiile de drum . cu ce viteza ai vrea sa circuli pe zapada? esti collin mcrae?

#6
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Deci, sunt de iarna sau allseason cauciucurile? Ca ambele sunt M+S.

Cele de iarna au si muntele cu fulgul de zapada. Ce model sunt?

Edited by underb, 15 December 2018 - 15:47.


#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
1. DTS = Dynamic Stability Control = un sistem ce include ESP si controlul tractiunii.
2. Ai tractiune spate (stiu, corect e propulsie), iar daca apezi mai tare pe acceleratie, se intampla ce zi ci tu, de aceea NU trebuie sa apesi tare (brusc pe acceleratie), cand pe jos e gheta/umezeala/zapada.
3. Sistemul de mai sus incearca sa te ajute, adica cand simta ca o roata patineaza, ii taie puterea, dar trimite pe cealalta, dar si asta pierde aderanta => dansezi.
Intr-un sfarsit taie puterea motorului, pt a nu sfarsi intr-un copac.
4. Anvelopele trebue sa fie M+S, dar sa aiba si semnul cu fulg
5. Ia anvelope bune se iarna, e viata ta si a altora, insa nu te astepta deodata sa mearga ca vara!

Traciunea spate e fun, daca stii sa o controlezi si daca nu o sfidezi.

Quote

DSC Button information
The DSC button has three operating modes:
1. DSC operational (standard setting)
2. DTC operational (If DTC button is depressed once DSC switches Off)
3. DSC and DTC completely deactivated (If DTC button is depressed for extended period)

Nu iti recomand sa ii dai OFF decat daca ramai impotmolit si incerci sa iesi, dupa ce ai sapat si ai pus lanturi pe roti.
Un sac de cartofi/ciment in portbagaj ajuta, orice bemveist stie asta...

Pt Frana de motor mergi in mod manual sau auto - SPORT

Daca aluneci asa usor, banuiesc ca anvelopele nu sunt stralucite.

#8
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
E mai civilizat putin cu niste baxuri de apa decat cu ciment sau cartofi in masina.

#9
gordon93

gordon93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.12.2018

 underb, on 15 decembrie 2018 - 15:47, said:

Deci, sunt de iarna sau allseason cauciucurile? Ca ambele sunt M+S.

Cele de iarna au si muntele cu fulgul de zapada. Ce model sunt?
pe anvelope scrie M+S,au si fulgul dar nu au acei "viermisori" nu inteleg ce tip de M+S sunt

#10
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pana la urma ai ceva mod eco la masina? Daca da, foloseste-l si nu te infige in pedale.

 gordon93, on 15 decembrie 2018 - 15:54, said:

pe anvelope scrie M+S,au si fulgul dar nu au acei "viermisori" nu inteleg ce tip de M+S sunt
De iarna. Daca nu sunt uzate, bineinteles.

#11
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Faptul ca te duci la vale si ai probleme de oprire, nu are treaba cu tractiunea, ci cu anveopele (probabil ieftine/chinezesti/proaste).
Pune greutate in portbagaj, macar 50 kg. O sa vezi diferenta mare..

Masina are motorul greu pe fata, greutatea nu e uniform distribuita.
A mea imi da adrenalina si vara, daca e ud pe jos si ii calc putin mai brusc acceleratia, iar avelopele sunt Pirelli...

Nu Exista mod ECO la E60, doar de la F in sus a aparut.

BMW Winter Driving Tip: Eco Pro On, Coasting Off

Edited by Courage, 15 December 2018 - 15:58.


#12
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Varianta clasica
Pune si tu un sac cu nisip un portbagaj  Posted Image
Il scoti la primavara
Si condu mai incet ca tot acolo ajungi

#13
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
Ce anvelope ai? Marca, modelul si DOT-ul.

#14
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Pune-ti cauciucuri bune.
BMW are de aproape 20 de ani greutatea distribuita in mod egal pe ambele punti, asa ca nu iti trebuie saci de cartofi/pietroaie in portbagaj.
Nu apasa ca idiotul acceleratia.
M+S= Mudd + Snow.

Edited by Friskey, 15 December 2018 - 16:14.


#15
gordon93

gordon93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.12.2018

 cristyz, on 15 decembrie 2018 - 16:05, said:

Ce anvelope ai? Marca, modelul si DOT-ul.
goodyear DOT N5X3 KL1R 2713  M+S

Edited by gordon93, 15 December 2018 - 16:14.


#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Anvelopele alea nu ar trebui sa faca figuri, decat daca sunt foarte tocite. Sunt din 2013, teoretic ar trebui la anu sa le schimbi.

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 Naijax, on 15 decembrie 2018 - 15:57, said:

Varianta clasica
Pune si tu un sac cu nisip un portbagaj  Posted Image
Il scoti la primavara
Cea mai buna varianta cu greutatea in spate, stiu pe cineva la tara care numai cu 3-4 saci de cartofi mari poate conduce pe acolo, altfel sta pe loc :)

#18
gordon93

gordon93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.12.2018
asa arata

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate