Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cum petrece un orasean sărbătorile?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Ma uitam într-o revista despre alimente, cum masa e gata pregătită cu caviar , mouse de ciocolata, jambon la zeci de grame etc.
Apoi petrecere la resataurant, concerte etc.
Nu prea vad fericire decat mecanica.
Sau poate ma insel.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Tu la țară trăiești tot ca-n reviste ?

Ai tractor, pluguri, SUV cu care te duci pe câmp, grajduri cu patrujdecai, vite, bivoli ?

#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
Nu cred ca vei gasi raspunsul aici. Majoritatea sunt atei asa ca nu vad de ce ar sarbatori cineva ceva anume?
E doar un concediu de cateva zile. Asa ca nu inteleg de ce e nevoie de atata tam tam, mancare cacalau, bautura, petreceri etc plm... Doar mai sunt si alte zile de concediu in tot timpul anului.
Sarbatoare e pentru credinciosi.

Edited by dan1980_25, 15 December 2018 - 14:18.


#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Revelionul îl celebrează și ateii.

Nu toți odată dar na...

#5
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Initiator, dar ce ai vrea sa faca?
Munceste in fiecare zi, de dimineata pana seara, la sfarsit de sptamana mai iese undeva cu familia.
De sarbatori manca si bea bine, doarme de doua ori pe zi, se odihneste.

#6
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
probabil fiecare dupa posibilități, incercand sa faca in asa fel incat cunoscutii sa l invidieze, intr o bucurie forțată data de aburi alcoolului.
..vb de marea majoritate.
mai sunt si oamenii care dorm.

#7
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Companie buna,open-minded. Preferabil prietenii vechi cu un 20% de intruders.  Spatiu de la masina parcata ok pana,in caz ca, spital aproape poate ramane osu pestelui in gat(glumesc si nu prea). SA SA TE SIMTI NATURAL, ca in viata dezi cu zi.    Nu uitati: Figurile costa!

#8
Skylakeman

Skylakeman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 04.02.2018
Sperand sa-si gaseasca o gagica, ca el crede ca fetele sunt mai bune odata cu acest spirit minunat al sarbatorilor.

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Tu cum petreci colegule inițiator?

Cum e fericirea ta ?

Edited by waterman, 15 December 2018 - 14:15.


#10
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007
Cum petrece un orasean sărbătorile?

se duce la o ruda/cunostinta/pensiune in afara bucurestiului si petrece tzaraneste, asa cum are inscris in codul genetic Posted Image
eu asa fac. noroc ca-l am pe nas'miu "tzaran" din voluntari si ma duc acoo sa ma tzuicesc si slaninesc, muraturesc si piftiesc, bericesc si fripturesc .. cu masura, ca deh, am un pact cu ficatele si nu vreau sa ne certam sau sa divortzam Posted Image

apropo, acum 1-2 ani in urma, tin minte ca toata friptura pe care am devorat-o, a constat in ce a ramas pe oase, dupa indepartarea "inimii" de la 2 cotlete. da tovarasi, imi place sa rod oasele. tzaran de la bucuresti, deh ..

View Postredbotos, on 15 decembrie 2018 - 13:50, said:

cum masa e gata pregătită cu caviar
daca este vorba de caviarul "german" de la lidl, eu zic sa te informezi o lecuta mai bine despre el, inainte sa cumperi ;)
sunt niste icre negre, dar nu este caviar. ala este produs numai si numai de sturioni. faptul ca este negru nu-l califica a fi caviar si nici macar nu este de peste :D :D :D

Edited by r_murphy, 15 December 2018 - 14:24.


#11
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
intrebarea asta, asa cum e pusa, se naste dintr-o prejudecata, cum ca cei de la sat petrec sarbatorile alaturi de familie si prieteni in jurul unor mese pline de preparate traditionale iar cei de la oras sunt pierduti in timp si spatiu printre straini si mancaruri fitoase pline de euri. mdah, nici macar prejudecata nu-i una noua.
cum naiba sa petreaca, la fel ca toata lumea, scoti doar mocirla si figurile de taran din ecuatie.

#12
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
Majoritatea romanilor cred ca petrec cam la fel: mananca ceva in plus ce nu mananca de obicei(nu caviar, mai degraba piftie, sarmale, niste fripturi mai elaborate, ceva dulciuri mai speciale), asculta colide, isi fac brazi sau pun ceva instalatie colorata pe la geamuri sau prin casa, se uita la tv (dupa chef sau posibilitati se duc la restaurant, sau poate ies in centrul orasului la ceva festivitate comuna - asta e probabil singura diferenta fata de mediul rural), beau sampanie de revelion si isi ureaza la multi ani... cam asta-i...

View Postmorenno, on 15 decembrie 2018 - 14:25, said:

cei de la sat petrec sarbatorile alaturi de familie
Nu-i garantat, multi de pe la sate sunt plecati la munca in afara si doar unii vin de sarbatori.

#13
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Baga mici si bere pana crapa si ajung la spital...

Edited by YourFan, 15 December 2018 - 14:30.


#14
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View Postwaterman, on 15 decembrie 2018 - 14:14, said:

Tu cum petreci colegule inițiator?

Cum e fericirea ta ?
Fericirea mea consta in fericirea altora.
Spre exemplu , îmi vin prietenii si rudele care îmi sunt dragi.
Mergem cu colindul/uratul , foc de tabara plus grătare, muzica si mâncare de acasa cea mai buna.
Biserica bine inteles , bucuria reîntâlnirii cu cei dragi.
Pt ca stau in zona de munte , traditii, săniuș si bulgareala.
Tocmai făceam o prospectiune prin lada frigorifica dupa toba si caltaboși, carnat de porc si vita , slănina cea mai buna , plus muschi afumat.
Ceva păstrăvi afumati , cas afumat, sarmale si ciorbă rădăuțeană.
Bere de casa , mied de brad, si apa minerala direct din pământ nefiltrata.
Vuiesc si acum dealurile de copii.
Mai cu masinuta si trenuletul, mai cu sacul .
Cam asta ar fii bucuria sărbătorilor.


#15
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Ca de obicei, cu 2 telefoane aproape, din care unul la gat in suport, jumatate la munca, jumatate acasa in familie cu pruncii, daca vor veni din cele 4 zari .Sperand ca de obicei la mai bine, la pace si bucurii in familie si mai ales in lumea din apropiere .
Asteptand cu drag colindatorii, si uratorii .
Si sperand ca unul din telefoane sa stea mut si sa nu sune (cel de la OSC si OSU) , celalalt da  !

#16
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Hane,zi-le ca pleci in misiune si zona e neacoperita de telefonie,dupa scoti bacteria la ala de osp,osc! Chiar asa,mai ai pana la pensie?Sau mai direct:ce te mai tine in domeniu,ai meserie buna si in civilie fara telefoanele alea!

#17
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

View Postredbotos, on 15 decembrie 2018 - 13:50, said:

Ma uitam într-o revista despre alimente, cum masa e gata pregătită cu caviar , mouse de ciocolata, jambon la zeci de grame etc.
Apoi petrecere la resataurant, concerte etc.
Nu prea vad fericire decat mecanica.
Sau poate ma insel.
Parca erai bolnav,uitate la nutritionisti nu la mici si bere.

#18
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,887
  • Înscris: 25.12.2016
La sat (mai aproape de Bucuresti) sarbatorile se pretrec un pic altfel in special de Craciun. Inca se taie porcul in curte, se duce lumea la biserica, se pastreaza niste traditii. Dar revelionul era petrecut cam la fel, cu invitati, cu feluri de mancare mai deosebite, dar mai putin bazate pe mezeuri sau delicatesele ce se cumpara la oras. De ex, ca piesa de rezistenta, bunica-mea facea o gasca intreaga la cuptor. Salata de beuf era si ea prezenta, ca o tusa importata de la oras. Se faceau dulciuri in casa: fursecuri, placinte, etc...tort era doar daca aducea cineva de la Bucuresti. Dupa miezul noptii se mergea prin vecini, se faceau urari, se mai bea ceva...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate