Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfat achizitie SUV 12k

- - - - -
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#1
sticksaint

sticksaint

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.04.2017
Cum stau in afara bucurestiului si iarna am ramas in zapada cu octavia 4x2 din dotare m-am hotarat sa o dau si sa iau o masina 4x4 cu garda ceva mai inalta. Cum am 1.90 si 2 copii imi trebuie si ceva cu portbagaj asemanator cu octavia.
Preferintele ar fi dupa cum urmeaza:

1. Buget 12k.
2. Masina de familie, tre sa fie incapatoare si in fata si in spate, si eu si sotia suntem destul de mari si mai sunt si 2 copii. Portbagaj minim 450l. O sa fie folosita in principal iarna si iesit din oras in weekend si vacante, km probabili ~10-15k pe an.
3. Cum o sa merg cu ea in principal la drum lung as prefera diesel.
4. Cutie automata neaparat (am probleme cu piciorul si la drumuri mai lungi de 2 ore cam incepe sa ma doara piciorul stang).
5. Modele:
Hyundai  ix35 2.0, 184 cai - imi place cum arata, imi place pretul si intruneste cam toate conditiile.
Kia Sportage - aceeasi masina cu ix35, dar parca imi place mai mult cum arata Hyundai din anii aia.
Mitsu Outlander motor 2.2 - masina incapatoare dar parca nu la fel de aratoasa ca ix35
Honda CR-V 2.0 - am o parare buna de Honda, dar nu imi place design-ul
NIssan Qashqai - cam micuta la interior si portbagaj cam mic.
Audi q5 - cam scumputa si cam scumputa la intretinere, arata bine si se conduce vis, doar ca nu cred ca mi-o permit.
A4 Allroad - fainuta, dar cam aceleasi probleme cala q5 plus o oarecare lipsa de spatiu.
Ford Kuga - nu prea sunt fan Ford dar am zis s-o iau si pe asta in considerare.
BMW X1/X3 - urata si scumpa la intretinere, plus imaginea de cocalar pe care o confera o masina de genul in ro.

Multumesc anticipat

Edited by Adm, 15 December 2018 - 12:47.
ix35


#2
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Poststicksaint, on 15 decembrie 2018 - 11:27, said:

Hyundai 2.0
Hyundai si mai cum?

Honda CR-V are un sistem AWD f slab, vezi aici si o mica comparatie cu Kuga: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jkiv-bWbLIo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Si eu am ajuns in situatia de a ramine blocat in zapada cu un Yaris si dupa multi ani de chin si stres ca ninge iar, dotat cu lanturi si lopata, am renuntat la Toyota si am ales BMW X3.
Este prima iarna si pot spune ca nu-mi mai pasa de zapada, nu mai spun de stabilitatea pe drum. Este bine construita si inchegata si se vede peste tot ca au tinut seama de multe. Daca este in stare buna ( si ma refer incepind cu toate becurile, motor ok care nu scoate fum etc) dai semnal la depasiri si revenirea pe banda, nu faci depasiri aiurea ca sa-i pui pe ceilalti in dificultate sau pericol nu folosesti aiurea luminile de ceata etc, nu vei fi asociat cu un cocalar. Eu o recomand si din prisma unui gabarit decent ( destul de spatioasa, chiar mai spatioasa decit X5 si parca mai putin vulgara). Acum ca iti place estetic sau nu, este o chestiune personala. Eu am ales-o din punct de vedere strict utilitar. Consumul la diesel este decent la motorul de 2L si impozitul idem.
Daca nu tii seama de regulile de bun simt si rutiere cu oricare din cele enumerate vei fi un cocalar.

#4
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Daca pastrezi Octavia ia un Du(mp)ster pe benzina mai ieftin si nu te doare capul. Mai greu cu automata totusi.
Altfel, la banii aia gasesti usor Sportage in garantie sau chiar ix35.

Edited by underb, 15 December 2018 - 11:48.


#5
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postandu2006, on 15 decembrie 2018 - 11:41, said:

...dai semnal la depasiri...
  Ce inseamna sa ,,dai semnal'' ?!  In care Cod Rutier ai gasit expresia ?

#6
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,031
  • Înscris: 16.07.2008

View Postandu2006, on 15 decembrie 2018 - 11:41, said:

chiar mai spatioasa decit X5 si parca mai putin vulgara
Vrei sa detaliezi putin?
Ca sa nu stric topicul aiurea, nu te uita la imaginea masinii (de cocalar sau de fetita, etc) daca iti place si iti convine, go for it. Totusi, la 12K nici o masina premium in stare decenta nu o sa gasesti deci m-as orienta spre non-premium in acest buget. Din lista ta, probabil m-as uita la Sportage si Tucson in primul rand.

#7
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,888
  • Înscris: 03.12.2001
nu contează marca, trebuie să ai buton de 4wd lock și lanțuri de zăpadă și aia e.

#8
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Cate zile pe an exista posibilitatea de a ramane blocat ? Esti dispus sa renunti la comfortul unui sedan pentru x zile pe an in care ai nevoie de suv ?
On : incearca un scout modelul din generatia octaviei pe care o detii !
Altfel...n-ai bani de un suv 4x4 in mintile lui !

#9
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View PostTopp, on 15 decembrie 2018 - 11:46, said:

  Ce inseamna sa ,,dai semnal'' ?!  In care Cod Rutier ai gasit expresia ?

Aia cu BMW ''dau semnal'' bai..ce stii tu. Fraierii cu japoneze sau frantuzesti semnalizeaza..

Qashqai e mult mai mare la interior decat X3. Mai lata ma refer. X3 e ingust rau..

Edited by mariovrs, 15 December 2018 - 12:05.


#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ia-ți Subaru. O să vezi că e altceva față de ce ai enumerat tu

Uite variante

https://www.autovit....orm#xtor=SEC-81

https://www.olx.ro/o...html#c9d6e77614


https://www.autovit....rester/#from404

#11
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010

View PostM0sGerila, on 15 decembrie 2018 - 11:58, said:

Cate zile pe an exista posibilitatea de a ramane blocat ?

O data si bine este suficient!
4x4, reductor si diferential blocabil rulez!
Posted Image

Edited by Ion_Bumbu, 15 December 2018 - 12:14.


#12
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
La 12 mii de euro , 4x4 diesel....mai bine sta acasa in ziua aia, sau merge pe jos !

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Poststicksaint, on 15 decembrie 2018 - 11:27, said:

...

Îmi cer scuze colegule că insist. Du-te și fă un test cu Subaru și vorbim după aia.
Posted Image

Ți-am dat ceva linkuri mai sus cu așa ceva...

UIte una în zona ta...



https://www.autovit....html#5c4786eacd

Edited by waterman, 15 December 2018 - 12:32.


#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Toti aveti 1.90 pe forumul asta ? La fel au fost si ultimii care au deschis topic pentru achizitie masina :))

PS: VW Tiguan.

#15
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010
Nu, doar 1.82 !

#16
sticksaint

sticksaint

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.04.2017

View Postunbrutus, on 15 decembrie 2018 - 11:39, said:

Hyundai si mai cum?
ix35. Din pacate nu mai pot edita.

View Postandu2006, on 15 decembrie 2018 - 11:41, said:

Si eu am ajuns in situatia de a ramine blocat in zapada cu un Yaris si dupa multi ani de chin si stres ca ninge iar, dotat cu lanturi si lopata, am renuntat la Toyota si am ales BMW X3.
Ce an? Ce motor? Cati km? Probleme majore? Cam cat te costa intretinerea? Citisem de BMW ca e cam rigida si nu e e de mers cu copii in ea.

View Postunderb, on 15 decembrie 2018 - 11:44, said:

Daca pastrezi Octavia ia un Du(mp)ster pe benzina mai ieftin si nu te doare capul. Mai greu cu automata totusi.
Altfel, la banii aia gasesti usor Sportage in garantie sau chiar ix35.
M-am uitat la Duster, strong pe zapada, cam slabut pe sosea, mai degraba Sportage sau IX35 care sunt primele 2 optiuni.

View PostM0sGerila, on 15 decembrie 2018 - 11:58, said:

Cate zile pe an exista posibilitatea de a ramane blocat ? Esti dispus sa renunti la comfortul unui sedan pentru x zile pe an in care ai nevoie de suv ?
On : incearca un scout modelul din generatia octaviei pe care o detii !
Altfel...n-ai bani de un suv 4x4 in mintile lui !
Cand esti in vacanta cu copii, nu vrei sa ramai pe cine stie unde cum am ramas chiar zilele trecute. Iar un SUV mi se pare mai confortabil decat Octavia 2 in care ma dor toate la drum lung. (am condus un Q3 in vacanta si chit ca era mai mic stateam mai comod fiidn automat). Scout mi se pare scumpa pt ce ofera, cam cat ar fi un SUV 4x4 okay?

Outback e interesant insa n-am gasit nici unul okay la bani si cum e. Forester are portbagaj mic si pare cam inghesuita la interior.


PS: 1.94 si 120kg actually.

PPS: Merge si benzina, nu-i musai dizal

Edited by sticksaint, 15 December 2018 - 12:49.


#17
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
1. Multe din masinile enumerate de tine nu stau deloc bine la capitolul portbagaj util.
2. Daca vrei portbagaj mare, te orientezi catre un brek suprainaltat si 4x4, iar astea sunt putine (Allroad, Octavia 4x4).
Ar mai fi fost Subaru Outback, dar nu e decat benzina automata si te desfigureaza la buzunar.
3. Eu pt familie mare, oameni mari si portbagaj sanatos, m-as uita la Kia Sorento

#18
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostIon_Bumbu, on 15 decembrie 2018 - 12:24, said:

Posted Image
Perfect de acord cu dumneavoastra, dar cum afla cind e ziua aia?
In general cind esti in ... pina`n git!
Atunci iti doresti ceva sa faci fata conditiilor.
In ziua aia are lanturile in portbagaj , doar le monteaza si merge linistit !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate