Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Ecran micsorat

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Konatau

Konatau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.03.2012
Salut.
(Windows 10 x64/ Placa video GIGABYTE GeForce GTX 1070 G1 GAMING 8GB DDR5 256-bit)
Problema: Monitorul este fix asta (diagonala 21.5, deci dreptunghiular), dar ecranul nu acopera toata suprafata si are borduri negre in stanga si in dreapta, exact ca in poza asta.
Cum a aparut problema: Ma jucam Counter-Strike: Global Offensive, dintr-o data a inghetat ecranul pentru o sutime si s-a facut patrat. Nu am umblat la absolut nici o setare de rezolutie, frecventa, culori in Windows, la placa video, la monitor sau la joc.
Ce am incercat:
  • In Windows 10: Am incercat sa schimb rezolutia ecranului (care era aceeasi, dinainte sa apara problema), am incercat sa ii dau Auto Calibration. In Safe Mode arata la fel, in BIOS la fel, cand se aprinde la fel.
  • In NVIDIA Control Panel: Display -> Adjust desktop size and position: am incercat toate variantele: (Scaling) Aspect ratio, Full-screen, No scaling; (Size) Am incercat redimensionare manuala, dar toate marimile se schimba strict in patratul ecranului si nu mai mult. Pe langa asta, am reinstalat driver-ul.
  • La monitor: Am incercat diferite setari, degeaba.
Tot ce am incercat sa modific se intampla numai in patratul rerpectiv, e ca si cum alea ar fi limitele monitorului.
Nu stiu ce a cauzat problem asta, daca e Windows-ul, placa video sau monitorul dar mi s-a parut ca asta e cea mai buna arie in care sa postez.

Ajutor?

#2
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
vezi setarile monitorului

#3
mamaie112

mamaie112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 23.10.2018

 Konatau, on 15 decembrie 2018 - 10:40, said:

Salut.
(Windows 10 x64/ Placa video GIGABYTE GeForce GTX 1070 G1 GAMING 8GB DDR5 256-bit)
Problema: Monitorul este fix asta
Monitorul e fix un gunoi chinezesc ieftin.

 Konatau, on 15 decembrie 2018 - 10:40, said:

dar ecranul nu acopera toata suprafata si are borduri negre in stanga si in dreapta, exact ca in poza asta.
Unul din defectele tipice acestui tip de gunoi chinezesc ieftin este alterarea dump-ului.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Vezi display mode - sa fie widescreen

#5
Konatau

Konatau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.03.2012

 xcit, on 15 decembrie 2018 - 10:48, said:

vezi setarile monitorului
Ma simt ca un idiot, da... era monitorul de vina... tocmai am rezolvat problema. Multumesc.

Edit: Se poate sterge topicul? :))

Edited by Konatau, 15 December 2018 - 10:53.


#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Topic mutat: Windows 10 > Hardware...

#7
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006

 Konatau, on 15 decembrie 2018 - 10:53, said:

Ma simt ca un idiot, da... era monitorul de vina... tocmai am rezolvat problema. Multumesc.
pai de ce sa te simti idiot, daca ai rezolvat o problema in urma unui sfat se cheama ca te-ai descurcat fara sa pierzi bani, deci nu esti idiot....stai linistit ca altii care si-au reparat si masini in urma unor topice n-au zis nici macar multumesc. Iar sfatul meu in cazul de fata a fost unul general, bine ca i-ai dat de cap

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si poti pune si aici rezovarea, pentru un altul care se simta ca....?

 Konatau, on 15 decembrie 2018 - 10:53, said:

Ma simt ca un idiot, da... era monitorul de vina... tocmai am rezolvat problema. Multumesc.

Edit: Se poate sterge topicul? Posted Image)


#9
Konatau

Konatau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.03.2012

 myshyk, on 15 decembrie 2018 - 11:16, said:

Si poti pune si aici rezovarea, pentru un altul care se simta ca....?
Sigur, credeam ca e usor din moment ce se stie de unde vine problema. Intri la setarile monitorului -> Setup -> Reset -> Yes.

#10
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017

 mamaie112, on 15 decembrie 2018 - 10:51, said:

Monitorul e fix un gunoi chinezesc ieftin.


Unul din defectele tipice acestui tip de gunoi chinezesc ieftin este alterarea dump-ului.
De unde ai scos-o ca e un gunoi chinezesc ieftin?! Daca tu probabil ai cumparat un monitor philips de 100 de lei si ai avut probleme cu el, nu inseamna ca trebuie sa consideri intreg brand-ul o mizerie. Btw ce aia alterarea dump-ului ca in viata mea n-am auzit ca un monitor sa aiba dump, da' sa se mai si altereze.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate