Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Pasi, procedura - Executari silite

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
AndiS77

AndiS77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 06.12.2018
Am vazut pe net cateva case/apartamente scoase la licitatie publica.
In mare parte sunt implicati executori sau anaf.
Am trimit un mail pentru informare si am fost sunat in ziua urmatoare de catre executor, mi-a trimis pe mail toate datele despre casa in cauza si informatiile de care am nevoie pentrua participa la licitatie. Totul pare simplu pana aici dar intrebarea mea este:
Sa presupunem ca eu castig licitatia, ce se intampla cu oamenii care locuiesc in casa aia? cine ii da afara? Eu deja am fost si am vazut casa, terenul, etc dar este inca locuita si nu pot eu sa ma duc asa peste oamenii aia sa le spun: de astazi intr-o luna sa eliberati casa, nu ma lasa constiinta plus ca nu vreau circ; Daca au si copii mici cred ca e si mai nasol...nici nu vreau sa ma gandesc.
Pe de alta parte casa aia oricum se va da si daca nu o iau eu o sa vina altu si o ia...deci oricum ai dao familia respectiva o sa fie nevoita sa plece din casa sunt doar curios cine se ocupa de tot circul asta?

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Stiu ca situatia e ca o sabie cu doua taisuri pt. un om cu bun simt.
O alternativa e sa platesti chiria avans pe cateva luni familieii pt. a se muta in alta parte.

#3
slitescu

slitescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.12.2013
Acelasi executor care organizeaza licitatia sau un alt executor poate face si evacuarea, cu mentiunea ca pe timpul iernii este interzisa.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Executorul si jandarmii.

#5
truthwarrior

truthwarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 31.03.2016
toate licitatiile sunt aranjate ....... nu mai visati cai verzi pe pereti

de multe ori licitatiile "pe bune" ajung la valori apropiate de cele ale pietii sau chiar mai sus

Edited by truthwarrior, 15 December 2018 - 08:33.


#6
AndiS77

AndiS77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 06.12.2018

 dorin_2k, on 15 decembrie 2018 - 08:25, said:

Executorul si jandarmii.
Sa presupunem ca astepti pana la primavara si dupa aceea executorul reuseste sa ii evacueze pe oameni dar exista si situatia in care se intorc si stau pe la poarta.
Chiar am avut discutia asta cu sotia si ea a spus ca nu poate sa faca asa ceva. Pai daca vine vreo femeie cu 3 copii care plang ea ii baga in casa ca nu poate sa ii lase asa.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Daca azi vine la tine o femeie cu 3 copii si ii baga in casa TA de acum, ce faci? Tot asta vei face si atunci. E casa TA.

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Cel mai mare risc la executari silite este sa cumperi o ruina
Fostul proprietar distruge intentionat locuinta.
Cunosc cateva cazuri. Practic au distrus tot - calorifere, geamuri, usi, faianta, gresie, parchet, pana si peretii erau praf
La final, ajungi sa platesti pentru reparatii mai mult decat ai dat pe casa

Eu nu m-as baga pentru nimic in lume

Edited by Naijax, 15 December 2018 - 08:41.


#9
AndiS77

AndiS77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 06.12.2018

 Naijax, on 15 decembrie 2018 - 08:40, said:

Cel mai mare risc la executari silite este sa cumperi o ruina
Fostul proprietar distruge intentionat locuinta.
Cunosc cateva cazuri. Practic au distrus tot - calorifere, geamuri, usi, faianta, gresie, parchet, pana si peretii erau praf
La final, ajungi sa platesti pentru reparatii mai mult decat ai dat pe casa

Eu nu m-as baga pentru nimic in lume
Ma intereseaza terenul, este intr-o locatie buna cu deschidere la doua strazi.
Si casa arata destul de bine, pare constructie de maxim 10 ani doar ca este mica. Dar asta e...daca alege sa ii dea foc ma ajuta sa numai platesc la firma care se ocupa cu demolarea.
Casa este buna pentru ca o pot folosii ca spatiu depozitare pana ma apuc eu de constructia noua.

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,985
  • Înscris: 18.12.2007

 AndiS77, on 15 decembrie 2018 - 08:10, said:


nu ma lasa constiinta plus ca nu vreau circ; Daca au si copii mici cred ca e si mai nasol...nici nu vreau sa ma gandesc.

Dar nu ai nicio problema sa stai intr-o casa din care stii ca a fost evacuat cineva?
Daca problema ta se reduce strict la evacuare, se numeste lasitate nu constiinta.

De circ trebuie sa te pregatesti oricum, cum ziceau si colegii mai sus este posibil sa fii hartuit de familia respectiva si rudele lor.

#11
AndiS77

AndiS77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 06.12.2018

 dorin_2k, on 15 decembrie 2018 - 08:40, said:

Daca azi vine la tine o femeie cu 3 copii si ii baga in casa TA de acum, ce faci? Tot asta vei face si atunci. E casa TA.
Nu este acelasi scenariu. Vorbim despre niste oameni care au stat acolo poate 20 de ani si se simt alungati de pe proprietatea lor.

 AlexEn, on 15 decembrie 2018 - 08:59, said:


Dar nu ai nicio problema sa stai intr-o casa din care stii ca a fost evacuat cineva?
Daca problema ta se reduce strict la evacuare, se numeste lasitate nu constiinta.

De circ trebuie sa te pregatesti oricum, cum ziceau si colegii mai sus este posibil sa fii hartuit de familia respectiva si rudele lor.
Tocmai ca am oarecare retinere. Adica ma gandesc la oamenii aia doar ca automat au facut ceva si s-au pus singuri in situatia respectiva (imprumut la banci poate) si cineva oricum o sa ii dea afara din casa. Poate nu eu...inca ma gandesc daca are rost sa imi bat capul sau sa stau linistit sa dorm pe perna mea.
Si sa presupunem ca eu intru in posesia terenului; daram tot si in urmatorii 2-3 ani nu o sa fie acolo nimic...decat santier in lucru.

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 AndiS77, on 15 decembrie 2018 - 08:10, said:

Sa presupunem ca eu castig licitatia, ce se intampla cu oamenii care locuiesc in casa aia? cine ii da afara?
Politia cu executorul judecatoresc.

 AndiS77, on 15 decembrie 2018 - 09:08, said:

Tocmai ca am oarecare retinere. Adica ma gandesc la oamenii aia doar ca automat au facut ceva si s-au pus singuri in situatia respectiva
Hai sa lasam ipocrizia... te gandesti la aia dar licitezi, come on... nu mai licita daca te gandesti la ei. Si in Germania sunt la ordinea zilei executarile silite prin banca... crapa un credit la ala, s-au dus rau, legea e in favoarea executorilor... romanii care cauta o casa ieftin acolo trec pe la birourile astea si liciteaza, au sanse bune sa gaseasca.

Edited by andreic, 15 December 2018 - 09:43.


#13
ljngbx

ljngbx

    Bau!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,301
  • Înscris: 04.01.2017
dar de ce nu ii executa inainte sa liciteze lumea pentru acele case? mi se pare mai ok sa se liciteze pentru niste case goale.

#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 AlexEn, on 15 decembrie 2018 - 08:59, said:

Daca problema ta se reduce strict la evacuare, se numeste lasitate nu constiinta.
Poate ne explici de ce e lasitate. Cu ce a gresit ? El cumpara casa de la anaf.

#15
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008
De multe ori, de treburile astea se ocupa niste baieti care se pricep la asa ceva, au relatiile necesare, au forta, au cash, nu au probleme de constiinta etc.
Ei revand, nu locuiesc acolo. Si pot folosi si forta, daca ii ameninta cineva.

Edited by vacantamijlocie, 15 December 2018 - 10:44.


#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 ljngbx, on 15 decembrie 2018 - 09:44, said:

dar de ce nu ii executa inainte sa liciteze lumea pentru acele case?
Ar fi ceva sa-i execute. Asa, ca pe vremea nazistilor.

#17
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016
"Deci eu sunt cel mai rau si-asta-i un nou inceput,
pentru toti exista trepte pe masura a ceea ce-au facut."

Nu sunt executati asa din senin, deci nu trebuie sa existe mustrari de constiinta. A riscat si a pierdut, viata merge mai departe, important e sa fi invatat ceva din aceasta lectie. Viata a fost asa de la inceput.

#18
danny

danny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 27.03.2002

 ljngbx, on 15 decembrie 2018 - 09:44, said:

dar de ce nu ii executa inainte sa liciteze lumea pentru acele case? mi se pare mai ok sa se liciteze pentru niste case goale.
Ca sa nu isi bata iei capul cu tot deranjul evacuarii si a distrugerilor pe care le poate face fostul locatar. Tu cumperi, la pachet, pe langa pretul mai mic si toate aceste batai de cap.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate