Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Semne in trafic

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,299
  • Înscris: 02.02.2006

 danpet, on 15 decembrie 2018 - 13:12, said:


Daca esti cumva dintre cei cu far(uri) de Anglia...te rog respectuos sa le schimbi!...si invata de pe net de ce faza scurta a farurilor bate mai lung spre marginea drumului (cea pe care merge masina).In Anglia se circula pe stanga!
Ce întreb eu și ce răspunzi tu. :)

Farurile alea orbesc pe contrasens, bat spre mașina din stânga. Cu mașina fix din față nu au nimic. Tu despre "mașina din spate" vorbeai, nu de contrasens.

#38
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007

 dan210, on 15 decembrie 2018 - 13:30, said:


vezi ca nu-i interzis rosu pe semnalizare

Cam cate masini de US vezi tu in 24h de trafic in ro?

#39
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,253
  • Înscris: 24.06.2006

 agorea, on 15 decembrie 2018 - 14:11, said:

La noi e interzis, numa' in Hamerica e voie...
era o discutie aici pe forum despre becuri unde un nene spunea ca si-a pus becuri rosii pe semnalizare, am crezut ca era in Ro dar poate m-am inselat

 _-livio-_, on 15 decembrie 2018 - 16:05, said:

Cam cate masini de US vezi tu in 24h de trafic in ro?
romanii sunt locuitori ai planetei Terra, initiatorul nu a scris unde se petrece actiunea iar eu nu am cum sa vad traficul din Ro

#40
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
tu chiar nu stiai cum sa ne spui ca esti in US este?

#41
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

 Topp, on 15 decembrie 2018 - 11:34, said:

Si uleiul de semnalizare schimbat cat mai regulat. O fata cu xxx in coada trebuie raspuns. Posted Image

-Flash din spate - sa ma dau de pe banda cu pricina
-Flash-uri de la masinile de pe contrasens - pe undeva prin vreun boschet e ascuns un radar
-Flash scurt de la masini de pe contrasens - merg cu faza lunga si-i orbesc (in cazul in care farurile sunt dereglate raspund tot cu un flash ca sa-si dea cei de pe contrasens seama   ca nu am ce le face).
-Avarii - semn de multumire pentru cineva care m-a ajutat cu ceva in trafic (sa depasesc, sa intru in trafic de pe vreo straduta)
   - semn de scuze daca am deranjat cu ceva in trafic (taiat fata)
   - semn ca cel pe care tocmai l-am depasit merge cu faza lunga si ma orbeste (de asta multi nu se prind).
-Semnalizare dreapta in alta situatie decat atunci cand se vireaza sau stationeaza - cel mai des am intalnit pe serpentine la soferii de tir, care observad ca vreau sa depasesc, semnalizau dreapta daca vedeau ca din fata nu vine nimic si deci ca am timp. De la ei de sus e vede mai bine. Super recomandat sa nu mergeti 100% pe ajutorul camionului si sa fiti siguri ca nu semnaizeaza din alte motive.
-Semnalizare stanga in alta situatie decat atunci cand se vireaza - cel mai des intalnit tot la soferii  camioanelor,  pe drumuri cu vizibilitate scazuta, care vazand intentia gresita/riscanta de a depasi a celui din spate, semnalizeaza pentru ca acesta sa nu se bage.
   Dupa o manevra de depasire asistata de cel din fata se multumeste cu avariile, iar cel care te-a ajutat raspunde cu un flash scurt.
Frumos , politicos, util.


Mi-ar placea sa te intalnesc in trafic. Oriunde in lume

#42
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 Tsunnnami, on 16 decembrie 2018 - 01:36, said:

Mi-ar placea sa te intalnesc in trafic. Oriunde in lume
  Incogonoscibilule!  E de bine sau de rau ?!
Adica in parcare cu o lada cu bere sau  ne salutam din mers cu o caramida-n parbriz ?Posted Image

Edited by Topp, 11 January 2019 - 13:50.


#43
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

 Topp, on 11 ianuarie 2019 - 13:46, said:

  Incogonoscibilule!  E de bine sau de rau ?!
Da

#44
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
De obicei nu dau flash-uri sau claxoane pentru că numa' ăla care le dă și D-zo știe motivul lor. Destinatarul - păi el poate să aleagă dintre: înjurătură, mersi, pană, îți cade ceva, mergi mai repede, dă-te, etc, etc.

Să exemplific:
Întuneric afară, pe hautostrada A10 (Aiud - Turda). În față o dubă de coletărie de la o firmă cunoscută din România, oscilând între cele 2 benzi. Pe când mă apropii, cu duba pe banda a 2-a, mă gândesc să-i dau un flash ca nu cumva să se urce pe mine cănd trec pe lângă el (pe banda 1). Evident, șoferul a trecut instant pe banda 1 iar eu frână blană că altfel făceam poc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate