Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

PayPal ... Intrebare ... Nelamurire

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostRobert991, on 14 decembrie 2018 - 23:16, said:

Intrebare : ce risc  sau care ar fi posibilele consecinte
a utilizarii contului  creeat in UK. in Romania ?

Eu am un cont in USD creat cat am stat prin America... Il pot folosi in continuare.. din Romania, care sa fie problema?  Tu crezi ca PayPal sta sa faca analize de IP pentru fiecare, de pe unde isi acceseaza contul?

#20
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Posttfmercedez, on 15 decembrie 2018 - 11:29, said:

Salut. Am un card ING inrolat la pay pal.. de peste un an, l-am folosit o singura data (de pe telefon) sa achit ceva pe un site, sinde atunci am uitat tot despre metoda asta.
Acuma vreau sa platesc ceva din strainatate , in dolari. Am setat primary curency de la euro la dolari.  Cand dau click pe walet, ma directioneaza la o pagina de "trustly" si singura  optiune afisata este sa introduc o suma de EURO. Eu vreau sa transfer din contul atasat de lei, sa cumpar dolari, ca sa fac plata.  
Cum sa fac sa imi afiseze dolari in loc de euro?
Si 2)  am o limita de 500 de dolari/zi, iar eu am de platit cam $600-700. Cum fac, platesc $500 intr-o zi si restul ziua urmatoare?

Tu incerci sa faci top-up in paypal? Nu e nevoie de asa ceva.

Atasezi cardul ING la paypal, apoi platesti folosind ca sursa fondurilor cardul ING. Atentie ca paypal sa-ti debiteze $600, nu sa-ti converteasca ei in ron. Ca o sa faci conversie tripla (ron-eur-usd-ron), lasandu-i sa ia dolari si sa faca banca conversia, o sa ai doar conversie dubla (ron-eur-usd).

Pierderile prin conversiile valutare (profitul ING), vor fi de aprox 3%, adica vreo 70 ron. Ca sa stii.

View Postbuyonevideo, on 15 decembrie 2018 - 11:49, said:

Inchizi pe primul, faci altul.

Probabil ca merge, dar pierzi toate beneficiile vechimii (limite, verificari etc).

Edited by don_dannielo, 15 December 2018 - 13:11.


#21
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,524
  • Înscris: 15.06.2007

View Postbuyonevideo, on 15 decembrie 2018 - 11:49, said:


Inchizi pe primul, faci altul.


Nu modifici nimic, fac ei automat conversia.
Daca vrei sa zici despre cursul valutar.... cam cit crezi tu ca pierzi la 6-700 $ ?
Dai click pe walet si ajungi la trustly ?! Cum vine asta ?! Adica ajungi din site paypal pe alt site ? Pe care walet dai click, din site paypal sau din alt site ?
Limita aia este la plata sau la withdraw ? Citeste mai bine sau pune poza unde scrie asta.
Nu ai cum sa platesti in 2 transe.


Pana la urma m-am lamurit. Este o pagina la care scrie in stanga pay pal si in partea dreapta trustly.  Am luat de test intai 20 de euro, au aparut si in home bank ca fiind retrasi 93 de lei. Cei 20 de euro sunt afisati si in echivalent dolari, deci m-am lamurit. Primary currency acuma este dolarul.  Am verificat pe google, astazi cursul afisat  1 euro la 4,66 lei. Cand am calculat cursul la care a transferat pay pal surpriza! 4,65 de lei pentru 1 euro. Cursul ing afisat in hombank 4,72 lei /euro.
Tipu la care va urma sa-i platesc mi-a zis ca au un comision de 4.4% din suma.
Am vazut prin meniuri ca poti emite o factura, (invoice) cu diverse optiuni, inclusiv plata fractionata, si tip - adica ciubuc, bacșiș.
Tot ce trebuie sa stii, este adresa de email a destinatarului, si el sa-si faca gratis un cont de pay pal.  Mai simplu nu cred ca se putea.  



#22
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ok, tine minte sumele astea (pe care le vezi la tranzactii in asteptare).
Peste 3 zile cauta din nou aceeasi tranzactie (in extrasul normal).
Calculeaza diferenta dintre sumele debitate de ING, si daca nu iese 3% iti dau eu dublul. :)

Crezi ca bancile au cursul propriu la misto, el nefiind folosit?

Edited by don_dannielo, 15 December 2018 - 14:03.


#23
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,524
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdon_dannielo, on 15 decembrie 2018 - 14:00, said:

Ok, tine minte sumele astea (pe care le vezi la tranzactii in asteptare).
Peste 3 zile cauta din nou aceeasi tranzactie (in extrasul normal).
Calculeaza diferenta dintre sumele debitate de ING, si daca nu iese 3% iti dau eu dublul. :)

Crezi ca bancile au cursul propriu la misto, el nefiind folosit?
3% sa fie. Acum un an pentru o comanda similara, dar prin banca , prin firma,  m-am.scarpinat pe satirate. Comision de tranzactie  vreo 30 de euro, apoi la posta surpriza,  du-te fa-ti declaratie vamala la un comisionar vamal, drumuri in afara orasului pentru plimbat hartii.
Acuma sper sa scap doar cu tva si taxa vamala care cred ca e 3%.

#24
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
numa' tampenii vorbiti :)

poti accesa paypal de oriunde de pe lumea asta. am accesat contul de pe 3 continente.
poti alege orice adresa de livrare, indiferent de adresa cu care te-ai inregistrat la paypal. am livrat in Romania, sua, germania.
poti folosi orice card emis oriunde pe lumea asta, atata vreme cat e pe numele tau. am carduri din 3 tari atasate la cont.

#25
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,524
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdon_dannielo, on 15 decembrie 2018 - 14:00, said:

Ok, tine minte sumele astea (pe care le vezi la tranzactii in asteptare).
Peste 3 zile cauta din nou aceeasi tranzactie (in extrasul normal).
Calculeaza diferenta dintre sumele debitate de ING, si daca nu iese 3% iti dau eu dublul. :)

Crezi ca bancile au cursul propriu la misto, el nefiind folosit?
Am platit prin pp dolari la un curs de 4.293 lei/dolar. Acuma ca am pierdut sau nu, e discutabil. Dar , cand am facut o comanda similara prin BT cu cod swift, stat la coada la ghiseu,completat ordin de plata, si tot mi-au luat comision de tranzactie vreo 20 de euro sau dolari, daca nu si mai mult.
Asa , am cerut furnizorului cerere de plata prin paypal. Am primit pe email notificarea de la pay pal , si mai jos era link in email cu "pay now". Am apasat si aia a fost tot. Si-a tras pp singur suma din cont, desi eu credeam ca trebuie sa transfer banii , sa fac "top up".
Pentru chestia asta , pp mi se pare un instrument extraordinar. Simplu si rapid.
La vama cand am ridicat coletul, au calculat taxele la cursul lor, care era mai mic decat cel pe care l-a aplicat pp. Deci nu au tinut cont de suma platita de mine ci de suma de pe factura in dolari.

#26
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ai impartit suma in RON retrasa de ING la suma in USD si a iesit 4.293?

E mult, dar la o cumparatura pe an n-are rost sa-ti bati capul. La cumparaturi recurente incerci sa optimizezi pierderile astea (care sunt din cauza bancii, nu a paypal).

Edited by don_dannielo, 12 January 2019 - 06:48.


#27
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postrosix, on 15 decembrie 2018 - 12:43, said:


Eu am un cont in USD creat cat am stat prin America... Il pot folosi in continuare.. din Romania, care sa fie problema?  Tu crezi ca PayPal sta sa faca analize de IP pentru fiecare, de pe unde isi acceseaza contul?
da, cu siguranta face asta, ma surprinde ca mai sint si unii care nu stiu
orice institutie financiara serioasa face asta, de altfel

View Posttfmercedez, on 15 decembrie 2018 - 13:39, said:

Pana la urma m-am lamurit. Este o pagina la care scrie in stanga pay pal si in partea dreapta trustly.  Am luat de test intai 20 de euro, au aparut si in home bank ca fiind retrasi 93 de lei. Cei 20 de euro sunt afisati si in echivalent dolari, deci m-am lamurit. Primary currency acuma este dolarul.  Am verificat pe google, astazi cursul afisat  1 euro la 4,66 lei. Cand am calculat cursul la care a transferat pay pal surpriza! 4,65 de lei pentru 1 euro. Cursul ing afisat in hombank 4,72 lei /euro.
Tipu la care va urma sa-i platesc mi-a zis ca au un comision de 4.4% din suma.
Am vazut prin meniuri ca poti emite o factura, (invoice) cu diverse optiuni, inclusiv plata fractionata, si tip - adica ciubuc, bacşiş.
Tot ce trebuie sa stii, este adresa de email a destinatarului, si el sa-si faca gratis un cont de pay pal.  Mai simplu nu cred ca se putea.  
sumele alea sint doar aprozimative, valoarea finala apare abia peste cateva zile. Evita tranzactiile in weekend, cand cursul e mai mare sa compenseze pt eventual miscari de curs in perioada cand bancile nu lucreaza.

View PostDeathRipple, on 24 decembrie 2018 - 13:48, said:

numa' tampenii vorbiti Posted Image

poti accesa paypal de oriunde de pe lumea asta. am accesat contul de pe 3 continente.
poti alege orice adresa de livrare, indiferent de adresa cu care te-ai inregistrat la paypal. am livrat in Romania, sua, germania.
poti folosi orice card emis oriunde pe lumea asta, atata vreme cat e pe numele tau. am carduri din 3 tari atasate la cont.
ce dragut e cand vine unu si zice la toti ca vorbesc numai tampenii... mai e si moderator, cu asa o introducere sigur ai moderat discutia si nu ai creat flame

personal traite de mine:

- contul paypal deschis in Ro

- nu s-a putut folosi in uk si dupa indelungi discutii cu customer service, mi-au spus ca trebuie sa il inchid si sa imi fac altul in uk

- revenit in ro, in diferite momente ba nu ma puteam loga ba nu puteam face anumite operatiuni cand vedeau IP de Romania, o data efectiv am facut acelasi lucru cu vPN ca sa testez ca asta e problema

- pana nu demult, restrictiile pt ro erau si mai mari... si acum sint, retragerile din paypal nu se pot face asa usor

nimic nu e alb si negru, si nu justifica inceputul unei postari cu asa o propozitie ca a ta

#28
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 24.12.2010
singura experienta care o am eu.. cont creat in Ro, plecat afara timp de 2 sapt unde am si facut tranzactii prin paypal, acestia din urma mi-au blocat contul din motive de securitate.
dupa lungi explicatii care evident au durat mai mult decat am stat eu afara, revenind in tara mi-au dat drumul la cont. asta se intampla undeva prin 2010. acu daca s-o fi schimbat ceva intre timp, nu stiu.

Edited by mikaell, 14 January 2019 - 01:37.


#29
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,524
  • Înscris: 15.06.2007

View Postunbrutus, on 13 ianuarie 2019 - 23:28, said:


da, cu siguranta face asta, ma surprinde ca mai sint si unii care nu stiu
orice institutie financiara serioasa face asta, de altfel


sumele alea sint doar aprozimative, valoarea finala apare abia peste cateva zile. Evita tranzactiile in weekend, cand cursul e mai mare sa compenseze pt eventual miscari de curs in perioada cand bancile nu lucreaza.


ce dragut e cand vine unu si zice la toti ca vorbesc numai tampenii... mai e si moderator, cu asa o introducere sigur ai moderat discutia si nu ai creat flame

personal traite de mine:

- contul paypal deschis in Ro

- nu s-a putut folosi in uk si dupa indelungi discutii cu customer service, mi-au spus ca trebuie sa il inchid si sa imi fac altul in uk

- revenit in ro, in diferite momente ba nu ma puteam loga ba nu puteam face anumite operatiuni cand vedeau IP de Romania, o data efectiv am facut acelasi lucru cu vPN ca sa testez ca asta e problema

- pana nu demult, restrictiile pt ro erau si mai mari... si acum sint, retragerile din paypal nu se pot face asa usor

nimic nu e alb si negru, si nu justifica inceputul unei postari cu asa o propozitie ca a ta
pai mie nu-mi vine sa cred ca sumele ar fi aproximative. Din moment ce scrie negru pe alb  suma retrasa si trimisa  mai departe, aia este.  Am si acuma print screen cu suma retrasa din cont, exprimata in lei.

#30
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Posttfmercedez, on 14 ianuarie 2019 - 11:24, said:

pai mie nu-mi vine sa cred ca sumele ar fi aproximative. Din moment ce scrie negru pe alb  suma retrasa si trimisa  mai departe, aia este.  Am si acuma print screen cu suma retrasa din cont, exprimata in lei.
nu sint sumele finale, mai ales ca era weekend, sumele se actualizeaza in cam 48 de ore.
cursul interbancar variaza, si cel final va fi afisat ulterior

#31
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,524
  • Înscris: 15.06.2007

View Postunbrutus, on 14 ianuarie 2019 - 11:34, said:


nu sint sumele finale, mai ales ca era weekend, sumele se actualizeaza in cam 48 de ore.
cursul interbancar variaza, si cel final va fi afisat ulterior
plata a fost facuta marti sau miercuri, nu stiu de ce tot insisti cu weekendul.

#32
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Posttfmercedez, on 14 ianuarie 2019 - 11:52, said:

plata a fost facuta marti sau miercuri
chiar crezi ca aveam de unde sa ghicesc cand a fost facuta, sau ca discutam despre tine in particular?
explicam lucrurile in general... deci sumele pe care le vezi in cont imediat dupa tranzactie nu sint cele finale, asa cum am spus.
daca nu vrezi, poti intreba la banca, sa te lamuresti si sa intelegi si de ce.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate