Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

biciclete metrou

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
valentin02

valentin02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 12.09.2009
Buna seara.

In legatura cu accesul bicicletelor in metrou nu credeti ca ar trebui nistre modificati aduse vagoanelor pentru simplu fapt ca exista posibilitatea sa incurce oamenii? Sau ar trebui sa nu mai permita accesul?
Ma gandesc ca intra oameni cu handicap, cu carut cu copii sau bagaje.

#2
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
http://www.metrorex...._metroul_p781-1


Quote

6. Accesul in metrou cu biciclete este permis in zilele lucratoare intre orele 20:00 – 23:00 si permanent in zilele de sambata, duminica si sarbatori legale; accesul in tren este permis numai pe la prima usa in sensul de mers al trenului.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 14 December 2018 - 21:17.


#3
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Accesul bicicletelor in metrou e oricum limitat. Doar dupa nu stiu ce ora (22 ?) si in week-end parca era...

Modificarile alea le platesti tu cumva ? :)

#4
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007

 valentin02, on 14 decembrie 2018 - 21:11, said:

Buna seara.

In legatura cu accesul bicicletelor in metrou nu credeti ca ar trebui nistre modificati aduse vagoanelor pentru simplu fapt ca exista posibilitatea sa incurce oamenii? Sau ar trebui sa nu mai permita accesul?
Ma gandesc ca intra oameni cu handicap, cu carut cu copii sau bagaje.
bicicletele intra doar in fata, si in afara orelor de varf, cam cata lume crezi ca incurca?
si ce modificari ai in cap?

#5
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă pe magistrale noi, care nu ar fi legate la cele vechi s-ar face trenuri de 7-8 vagoane, ar merge.
Într-o zi am vrut să las una după punctele de taxare, nu să cobor cu ea pe peron, da' ce, idiotul de paznic şi idioata de la casă m-au lăsat? Şi o lăsam undeva unde nu încurca.

Edited by djl, 14 December 2018 - 21:24.


#6
valentin02

valentin02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 12.09.2009

 Jammalan-the-Prophet, on 14 decembrie 2018 - 21:17, said:


Multumesc pentru link.

 _-livio-_, on 14 decembrie 2018 - 21:21, said:

bicicletele intra doar in fata, si in afara orelor de varf, cam cata lume crezi ca incurca?
si ce modificari ai in cap?

Preuspun ca sunt camere video in metrou si daca s-ar putea sa fie anunta paza ar fi super.
A comentat cineva cand s-a urcat in ultimul vagon ca stau in drumul lui si una parca a zis dar nu am bagat pe nimeni in seama pana la prima statie.
Si sunt atatie care urca si in ultimul vagon.

 vidiandrei, on 14 decembrie 2018 - 21:17, said:

Accesul bicicletelor in metrou e oricum limitat. Doar dupa nu stiu ce ora (22 ?) si in week-end parca era...

Modificarile alea le platesti tu cumva ? Posted Image

Daca am bani as plati cu placere.

#7
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://kmkz.ro/sites/default/files/pista_bicicleta_metrou.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In mandatul viitor madam Firea va amenaja piste pentru biciclete in subteran....Posted Image

*La suprafata sunt terminate toate pistele!

Edited by xmanyacs77, 14 December 2018 - 21:32.


#8
valentin02

valentin02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 12.09.2009

 djl, on 14 decembrie 2018 - 21:24, said:

Dacă pe magistrale noi, care nu ar fi legate la cele vechi s-ar face trenuri de 7-8 vagoane, ar merge.
Într-o zi am vrut să las una după punctele de taxare, nu să cobor cu ea pe peron, da' ce, idiotul de paznic şi idioata de la casă m-au lăsat? Şi o lăsam undeva unde nu încurca.

Nu uita ca sunt persoane care nu respecta regulile Metrorex si cred ca pot intra si in ultimul vagon cu bicicleta, in sensul de mers.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Hipstereala asta cu bicla in metrou... hai inteleg in autobuze si tramvaie la usa din mijloc dar de ce ai avea bicicleta si ai merge cu metroul ? Posted Image

Edited by andreic, 14 December 2018 - 23:39.


#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
E ceva absolut normal sa-ti cumperi bicicleta si sa o bagi metrou la prima statie.
   Castigi admiratia vecinilor care te vad cand pleci si cand vii de la munca.
   Asta in cazul in care nu-ti face careva bicicleta guler.

#11
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007

 andreic, on 14 decembrie 2018 - 22:14, said:

Hipstereala asta cu bicla in metrou... hai inteleg in autobuse si tramvaie la usa din mijloc dar de ce ai avea bicicleta si ai merge cu metroul ? Posted Image
poate stai in militari si vrei sa mergi in tineretului sau titan cu bicla si nu te tin picioarele pana acolo, prin parc si inapoi.
poate te opresti la mai multe beri si consideri ca mai bine iei metroul pana acasa decat sa biciclesti in zig-zag.
etc.
in plus e o masina in minus pe sosea.
in autobuz si tramvai nu m-as urca in veci cu bicla, nu e destul loc.

#12
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Recomand bicicleta pliabila.
[ https://cdn.shopify.com/s/files/1/0387/2253/files/LIFT_Folded_Subway_Platform.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

 xmanyacs77, on 14 decembrie 2018 - 21:28, said:

In mandatul viitor madam Firea va amenaja piste pentru biciclete in subteran....Posted Image
*La suprafata sunt terminate toate pistele!

Gluma-i gluma, dar ce frumos era sa ai o "panza de paianjen" din tunele de genul asta pe sub Bucuresti, ha? :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/85O0AqSrNzo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 _-livio-_, on 14 decembrie 2018 - 22:28, said:

poate stai in militari si vrei sa mergi in tineretului sau titan cu bicla si nu te tin picioarele pana acolo, prin parc si inapoi.
poate te opresti la mai multe beri si consideri ca mai bine iei metroul pana acasa decat sa biciclesti in zig-zag.
etc.
Daca nu te tin picioarele... (si ai fixie ca hipsterii) la ce iei bicla, mergi doar cu metroul si gata Posted Image

Edited by andreic, 14 December 2018 - 23:40.


#15
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
poate vor sa se plimbe doar in parc ca le e frica de trafic, sunt n+1 motive pt care cineva ar lua metroul cu bicla.

#16
valentin02

valentin02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 12.09.2009
Or fi n+1 motive dar nu iei metroul ca sa provoci discutii, asa cum am scris mai sus.

#17
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
eu cred ca lumea a luat metroul sa ajunga undeva, ca au iesit discutii... asa e la romani, nimeni nu stie sa lase de la el.

#18
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,514
  • Înscris: 29.10.2017

 andreic, on 14 decembrie 2018 - 22:14, said:

Hipstereala asta cu bicla in metrou... hai inteleg in autobuze si tramvaie la usa din mijloc dar de ce ai avea bicicleta si ai merge cu metroul ? Posted Image
Am dus o bicla la tara. Cand crezi ca mai ajungeam la gara, oricum nu m-as fi riscat in trafic.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate