Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Sfat achizitie masina 10.000 de euro

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#37
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Comparăm câteva repere, de golf 5 sau Astra j și de Logan că să vedem cum e efectiv cu piesele astea ieftine ?
Și apoi daca e nouă ce dracu îl interesează de prețul pieselor ?
Prima mașină, ca începător, va fi lovită, zgâriată etc. Și tot 100 euro de piesă costa vopsirea, ori nouă ori sh...

#38
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016
E bun pretul la Audi, vezi sa nu fie dat kilometrajul peste cap.

#39
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015

 diegodanny, on 14 decembrie 2018 - 19:15, said:


Macar are motor decent si ieftina la piese Posted Image
Mai ales ca Logan II facelift are interiorul ceva mai frumos fata de prima versiune de logan II Posted Image , nu este mare diferenta dar arata ceva mai bine cu facelift, mai ales la stopuri si faruri.
http://blog.autovit....restige-easy-r/

Mda, mai seamana a masina, inca un pic si ar fi de preferat fata de octavia. Dintre doua mosnegesti macar acesta e mai ieftin.

#40
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 vinciun, on 14 decembrie 2018 - 19:40, said:

Mda, mai seamana a masina, inca un pic si ar fi de preferat fata de octavia. Dintre doua mosnegesti macar acesta e mai ieftin.
Ar mai fi doua variante dar costa mai mult: Fiat tipo sau Seat toledo Posted Image
Dar loganul ar fi cel mai bun la bugetul initiatorului topicului Posted Image

#41
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 12.12.2011

 irulan_corrino, on 14 decembrie 2018 - 19:18, said:

Prima mașină, ca începător, va fi lovită, zgâriată etc. Și tot 100 euro de piesă costa vopsirea, ori nouă ori sh...

E o interpretare greșită a unui începător. Sunt unii care chiar nu au ce căuta în trafic și alții care nu au nicio problemă cu mașini noi, mari sau scumpe. Senzori de parcare pe spate și gata. Sunt super utili și nu ai cum să nu te descurci cu ei.
Au grijă alții să o zgârie în parcare.

#42
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pe forum n-o sa gasesti niciodata un sfat care ti se potriveste pt ca fiecare se uita la punga lui cand scrie . Multi saraci isi dau cu parerea si multi invidiosi care te sfatuiesc sa iei o carpitura de masina veche cu istoric incert ( sa nu cumva sa iei ce ei nu si-ar permite fara sa-si vanda un rinichi ) , ma rog , treaba ta daca te iei dupa astia .
Dpmdv ai zis ca ai 10 k buget achizitie si 2500 euro pt nevoi daca e cazul de reparatii . Mergi si intra in masini pe locul soferului si vezi care ti se potriveste , dupa ce ai cateva modele , iei un mecanic cu tine sau duci masinile la un mecanic sa le verifice si aia e . Poate gasesti un Passat poate gasesti o Fiesta care sa merite banii , poate nu !

#43
TheHhH99

TheHhH99

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.12.2018
Am vazut acest Opel Insignia:
https://www.autovit....html#99a8c8bc0c

Mie imi place mult si estetic si tehnic.. dar nu stiu informatii referitoare la consum si la costul intretinerii acestei masini.

.

Voi ce parere aveti de aceasta masina? Nu neaparat cea din anunt, 100.000km in 2 ani.. ce a facut cu ea nu stiu

Edited by TheHhH99, 14 December 2018 - 20:37.


#44
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

 shymano, on 14 decembrie 2018 - 18:59, said:

Pe bune, e cat casa de inalt si voi ii recomandati Fabia ???
TheHhH99, te poti uita si la Octavia sau Superb 2. Fabia e bataie de joc ...
Apoi, as zice sa lasi diesel-ul si sa te uiti la benzinare.
Nu o pui sa traga de remorca, deci nu ai nevoie stringenta de cuplu ... de liniute nu se pune problema, deci nu iti trebuie racheta.
Benzina si gpl, sa te bucuri de mersul cu ea (adica sa faci cat  mai multi kilometri, in aceiasi bani).
Da, o sa sara-n sus adeptii tractoarelor, insa realitatea e ca sub consumul unui benzinar pe gpl nu iesi cu niciun diesel, oricat ar vrea ei.
Uita de motoarele de 2L/140CP, mai ales cele de la VW ... majoritatea dintre ele au avut probleme.
LE: la traficul asta de rahat, nu te mai strecori nici cu aia mica, nici cu aia mare.
Tot la coada stai, ca n-ai pe unde merge.
Sunt curios daca ai vazut "pe viu" vreo Fabia III... CE daca e inalt, soferul  sta intotdeauna pe scaunul din fata. Vad ca zici ceva si de depasiri... DAca isi cumpara cu motorizare 1.0 TSI (110 cai) va avea destula forta. Cel mai mult la o masina conteaza "piesa aia" dintre scaun si volan. Uite si citeva cadre cu una "submotorizata" de 75 cai...  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EFQhfC-hUEs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 12.12.2011

 TheHhH99, on 14 decembrie 2018 - 20:30, said:

Am vazut acest Opel Insignia:
https://www.autovit....html#99a8c8bc0c

Mie imi place mult si estetic si tehnic.. dar nu stiu informatii referitoare la consum si la costul intretinerii acestei masini.

.

Voi ce parere aveti de aceasta masina? Nu neaparat cea din anunt, 100.000km in 2 ani.. ce a facut cu ea nu stiu

La 180 000 km in 2 ani ce mai zici? Au alte masini mult mai multi kilometri. Cauta prim proprietar. Sau masina vanduta de un dealer la care ofera 1/2 ani garantie. Piata de masini sh e suprasaturata, ai de unde alege. Banii sunt la tine, nu te grabi.
Nu recomand Insignia, probleme multe. Am un vecin care o tine degeaba, a zis ca nu ii da de cap. Mai stiu pe cineva, care, la fel, probleme garla.
Daca ar fi sa aleg, m-as indrepta spre Mondeo si Octavia. Benzinarul de la Mondeo consuma cam mult, dar e masina mare. Octavia e mai usoara, nu stiu nimic despre 1.6 diesel.

#46
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007

 TheHhH99, on 14 decembrie 2018 - 20:30, said:

Am vazut acest Opel Insignia:
https://www.autovit....html#99a8c8bc0c

Mie imi place mult si estetic si tehnic.. dar nu stiu informatii referitoare la consum si la costul intretinerii acestei masini..

Voi ce parere aveti de aceasta masina?

e cam slab motorul pt balena aia, pe de alta parte ai nevoie de o salupa din asta? ca daca mergi in mare parte singur si prin oras esti mai avantajat cu ceva mai mic de marimea unui golf, astra etc.
o astra in 2 usi mi se pare mult mai ok ca prima masina si arata si mult mai bine, eventual un golf mai bine echipat sau un scirocco, daca treci la clasa mai mica de obicei gasesti masini cu mai multe "jucarii" sau mai tinere.
eu unul nu as lua diesel pana nu se limpezesc apele cu taxele si toate nebuniile.
ignora-i pe cei ce recomanda motorizari cu 6 cai frumosi, prima mea masina a avut 60 cai pe o coaja de 900kg, am tinut-o niste ani buni si au fost momente in care am simtit ca ar mai fi mers cativa, acum am o troaca cu 145/1300, nu e in nici un caz avion dar se misca decent.
nu stiu pe nimeni ca incepator sa fi lovit masina prin parcari si tot felul de manevre, in schimb pe a mea am tot gasit-o ajustata pe la colturi, deci orice iti iei tot o sa ai semne pe ea daca ajungi in parcari publice.

Edited by _-livio-_, 14 December 2018 - 20:49.


#47
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,087
  • Înscris: 09.01.2007
O compacta benzinara de 100 cp ar trebui sa fie optima. Eu zic un Focus, e o masina tinereasca, cu tinuta de drum. Jante de 16.

#48
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 12.12.2011
Da. Si se incadreaza si in buget. Si an 2015-2016. Insa, locurile din spate sunt inghesuite. Iar portbagajul, mic pt clasa in care se afla.
La celelalte tre' sa scada la ani.

#49
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Pentru unii mai conteaza si cum se simt si cei de pe celelalte locuri, adica si cele din spate ...
Anul trecut i-am luat masina noua lui taica-miu. Banii de la sor-mea, deci nu ma "ardea" pe mine la buzunar, ca sa am motiv (dupa unii) sa iau ce e mai ieftin.
Bugetul, tot in jur de 10k.
Ca posesor de Octavia 2 luata de noua, evident prima data am intrat la Skoda.
Cu banii aia abia daca ma incadram la o Fabia break, cam cheala, cu motor de 1L, echivalentul vechiului 1.2. O lesinatura, am mers cu ea destul de mult, am prieteni cu asa ceva ...
Am intrat la Opel, la fel, in aceiasi bani o iei fara pretentii; Astra, Corsa, au niste banchete in spate de zici ca esti pe bancuta de lemn din parc.
Kia sau alte marci ... costa.
Tabla la Ford e jalnica ...
Intr-un final am luat noul Logan, Laureate, 0.9 TCe 90CP.
Pentru un sofer care si-a luat permisul la 62 de ani, e destul. Cerintele erau sa sa a si putintel spatiu, pentru momentele cand se intorc prin tara alde sor-mea, cu familia. In rest, tata merge singur ...
Asta se infige destul de bine (aproape la fel de bine ca 1.5 DCi), singurul neajuns pentru un sofer experimentat fiind usorul tremurat (deh, 3 pistoane).
INSA, oricat ar fi ea de noua, Dacia nu a ajuns inca la nivelul Skodei de acum 10 ani, ca si calitate.
Si nu doar a Skodei ... Asta vis-a-vis de "masina de mosnegi" ...
Apropo de masina mica si spatioasa, Fabia nu "da p-afara", sa fim seriosi ...
Nu zic acum ca nu sunt si masini mici si spatioase ...
Tocmai ce i-am luat nevestei VW Fox 2009. In asta, chiar daca e in 2 usi, ai spatiu berechet. Atat in fata, cat si in spate.

Edited by shymano, 14 December 2018 - 21:05.


#50
AndiS77

AndiS77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 06.12.2018
VW golf cu motor 1,6 diesel -  ai spatiu suficient, arata binisor si are un consum decent.
Usor de intretinut, consumabile relativ ieftine, nu sunt stricacioase si orice mecanic se cam pricepe la ele.

#51
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 20.05.2013
https://www.olx.ro/o...472593;promoted  Nu stiu daca nu e prea frumos sa fie adevarat. 4 ani vechime vanduta de proprietar. Nu spune nr de Km . Poti sa faci un test cu ea .. sa vezi daca incapi la sofer :)

#52
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,087
  • Înscris: 09.01.2007
Diesel peste 150,000 km te nenoroceste de bani. O benzinara aspirata e buna.

#53
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Lasă domne aiurelile cu dieselul peste 150.000. Am și am avut și știu.
Nu i am recomandat omului, nu consider că merită, dar nici nu mai bateți câmpii pe aici.

#54
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
tine 100% de noroc, doar sunt atatea masini mai mult sau mai putin premium, "proaspat adusa, nu bate, nu troncane" si merg bine mersi desi au facut inconjurul pamantului de cel putin 2 ori.
altele se trezesc cu blocuri crapate sau cu injectoare ce opresc motorul cat sunt in garantie, vorba aia daca e sa ai ghinion...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate