Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Coroana metalo-ceramic

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
RazvanValentin26

RazvanValentin26

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.10.2018
Salutare doresc si eu un sfat si cateva pareri referitor la o lucrare metal-ceramic ..  tocmai ce am terminat asa zisa “lucrare” dar dupa cateva zile au inceput sa apara mici dureri .. pe arcada de sus am pus am 7 coronite incepand de la canin stg pana la premolar dr cu acestia sunt ok fara absolut nici o problema .... problema mare este jos unde am 6 coronite 3 pe partea stg canin ,premolar1 si premolar 2 aceste 3 coronite nu au iesit foarte bn la culoare nu sunt deloc translucizi ...se vad exact mati iar a doua problema este pe partea dr de la canin la premolar 2 am o mica punte de legatura insa aici e marea problema ca ma doare f rau sub lucrare.. caninu a fost slefuit si nu sa scos nervu la el ...poate sa fie aceasta cauza? ..

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Stomatologul care a facut lucrarea ce zice ?

#3
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011

View PostRazvanValentin26, on 14 decembrie 2018 - 11:10, said:

caninu a fost slefuit si nu sa scos nervu la el ...poate sa fie aceasta cauza? ..
Dacă a fost slefuit prea mult,da.

#4
RazvanValentin26

RazvanValentin26

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.10.2018
Stomatologu in prima faza mi-a zis ca la culoare tehnicianu nu a avut suficent spatiu sa faca mai translucizi dintii pe partea stg , iar pe partea dr daa a slefuit f mult din canin deoarece la prima proba nu cadea bn coronita era foarte grosolan caninu si i-am zis ca nu imi place si a refacut puntea .. sunt translucizi estetic arata bine dar e o mica durere in juru la canin ...mentionez lucrarea acum este cimentata provizoriu

#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
"o mica durere in juru la canin"
Dispare, lucrarea intra putin sub gingie altfel ar arata ca niste dopuri infipte in cuie , gingia se va acomoda si scapi.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Cu alte cuvinte, ţi-a stricat un dinte bun, a şlefuit prea aproape de nerv şi acum trebuie scos nervul.
Sau, cumva, acela care te doare acum era deja cariat? În acest caz, a omis să-ţi trateze canalele.

Şi mie mi s-a făcut ieri o reconstrucţie de premolar, stânga sus, după primele 10 minute simţeam o durere surdă de parcă cineva împingea în măseaua reconstruită, însă iată că acum nu simt absolut nimic.

#7
RazvanValentin26

RazvanValentin26

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.10.2018
Daa caninu era bun doar a slefuit din el sa faca o punte de legatura cu un premolar ... ideea e cred ca era mai ok sa imi scoata nervu ... oricum cel mai bn este sa nu ajungi pe mana la doctori

#8
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Anul acesta am avut parte de 5 coroane si 1 implant. La fiecare coroana a durut cateva zile dintii din jur pana s-a "asezat" lucrarea.Deci e cumva normal sa doara. La implant, a trebuit sa imi scoata un nerv la cateva zile dupa introducerea surubului, deoarece a slefuit foarte mult dintr-o masea si ma durea rau.....am asteptat 4 zile pana sa imi scoata nervul...

#9
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017

View PostRazvanValentin26, on 14 decembrie 2018 - 11:50, said:

ideea e cred ca era mai ok sa imi scoata nervu ... oricum cel mai bn este sa nu ajungi pe mana la doctori
Ideea e ca daca scoate nervul se devitalizeaza dintele si se sfarama in cativa ani, stie si medicul ceva, ce poate salva salveaza ...
Ca sa nu ajungi pe mana lor trebuie anual un control si reparat in faza incipienta , tu acolo ai avut lucrari de constructii nu de stoma, asanari, decopertari, asfaltari, ai schimbat 60 de dinti din 32.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu e neapărat ideea că ajungi pe mâna doctorilor. Bunicul meu a trăit 81 de ani fără vreo vizită la stomatolog, însă tata (fiul lui) a avut trei extracţii în timpul vieţii. Eu l-am moştenit pe tata, însă deocamdată am doar două extracţii.
O fată pe care o cunosc, deşi nu dă şi nici n-a dat importanţă igienei dentare, la 25 de ani nu are nicio carie. Adică, se spală pe dinţi când îşi aduce aminte. Posted Image
Dacă apucă să se formeze caria, indiferent de cât de bun e stomatologul, pierderea dintelui e ireversibilă. Fie că se va întâmpla peste 5 ani sau peste 30 de ani, tot se va întâmpla. Caria lucrează sub plombă, încet şi parşiv. Evident, depinde de doctor cât de mult durează dintele... dar cel mai mult depinde de posesorul dintelui, să-l îngrijească cât mai bine posibil şi să-l trateze cât mai repede posibil.
Frica de stomatolog este cea mai răspândită în lumea medicală, însă trebuie învinsă. Şi eu îmi spun acelaşi lucru, şi eu mi-am neglijat măseaua pe care am reconstruit-o ieri, am reuşit să o salvez, însă cu nervii scoşi... nu ştiu cât va mai rezista (mai ales că are pereţii subţiaţi din cauza cariei).

#11
RazvanValentin26

RazvanValentin26

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.10.2018
De acord cu tine cea ce a zis mai sus .... dar uneori mai cazi in capcana medicilor care din start iti explica frumos si cald asa zis plan de bataie si iti garanteaza ”hollywood mic copil” dar la final rezultatul sub zero ...

Asta am patit eu ...am ramas surprins de asa zisa lucrare pe care vroia sa ma faca sa cred ca este buna si fizionomic ...dar din start am refuzat ..iar acum va urma sa refuz din nou  profesionalismul si experienta doamnei doctor si domnului tehnician dentar ....

#12
Rushmeplsnow

Rushmeplsnow

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.01.2018
Transluciditatea sau cum spuneti transparenta se obtine printr un spatiu suficieent al ceramicii ( lucrarile pe metalo ceramica ideal au 0.3-0.5 grosime a schceletului si 1..5  mm ceramica). Daca nu este spatiu sufiient dintele are aspect mat (opacul) ,Ceramica se pune in mai multe straturi (se arde la cuptor) ,daca nu este spatiu suficient se observa matul acela adica opacul care e rimul strat de pe metal de aceea si aspectul mat al ceramicii si tehnicianul nu poate obtine culoarea si forma dorita.De aceea se apeleaza in cazuri cu spatiu redus la lucrari de zirconiu .
In ceea ce priveste durerea la canin probabil s-a slefuit prea mult din smalt/dentina,sunt niste terminatii nervoase la nivelul dintelui + camera pulpara unde locuieste nervul.De preferat slefuirea sa se faca cu racire si sub aanestezie daca totusi apare sensibilitate si dupa ce lucrarea a fost fixata provizoriu use apeleaza la depulparea dintelui.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate