Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Automatizare usa cotet

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
TibiBZG

TibiBZG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 17.09.2014
Salut, mi-a trecut o idee acuma cateva zile prin cap si acuma ma tot framanta.
As vrea sa fac "usa" de la cotetul gainilor sa se deschida la rasaritul soarelui si dupa apusul soarelui sa se inchida.
Am o bormasina stricata (motor functional) si m am gandit sa improvizez ceva. Dupa mine nu ar fi foarte complicat, o fotodioda, un temporizator.
Ce ziceti? Ati mai auzit de asa ceva? Ati vazut pe undeva vreo schema?

#2
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 TibiBZG, on 14 decembrie 2018 - 01:13, said:

Salut, mi-a trecut o idee acuma cateva zile prin cap si acuma ma tot framanta.

Nu esti primul:
https://forum.softpe...nzor-de-lumina/

Dar spre deosebire de colegul care nu a gasit in comert vezi ca amazon e plin de ele, si cu timer si cu senzori de lumina si cu telecomanda.

Daca vrei neaparat sa o faci tu:
https://www.instruct...cken-Coop-Door/

Edited by Jammalan-the-Prophet, 14 December 2018 - 02:17.


#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 TibiBZG, on 14 decembrie 2018 - 01:13, said:

Salut, mi-a trecut o idee acuma cateva zile prin cap
Ce ziceti? Ati mai auzit de asa ceva? Ati vazut pe undeva vreo schema?

Rulourile exterioare (storuri) de aluminiu actionate electric, cu motoras si telecomanda, pot primi un semnal radio, la o anumita ora sa se ridice sau sa se coboare.

#4
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Si daca este si o gaina intarziata, care nu intra in cotet la ora programata, ce face, ramane pe afara si o mananca vulpea? Ar trebui sa-i puna si un senzor care sa deschida usa, cand recunoaste o gaina in fata ei. :)

#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
am nista gainuse pitice, decorative. si de anu' trecut tot zic ca le fac o usa la cotet automatizata, sa se inchida sa nu mai piarda caldura. ca am niste becuri cu IR si niste senzori de temperatura. eu o sa o fac cu arduino si un motoras.

ceva de genu:
https://davenaves.co...o-chicken-door/

Edited by laffin, 14 December 2018 - 08:24.


#6
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005
Mai bine pui un senzor NFC la fiecare gaina si la fel la usa, sa se deschida/inchida cand e in preajma.

#7
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 danyel61, on 14 decembrie 2018 - 09:01, said:

Mai bine pui un senzor NFC la fiecare gaina si la fel la usa, sa se deschida/inchida cand e in preajma.
pai si daca vulpea fura senzotul vreunei gaini si intra si ea in cotet? este proverbiala viclenia vulpii.  
ar trebui ceva cu recunoastere faciala, cand se apropie gaina, usa sa se deschida. in schimb, cand se apropie o vulpe, un dihor, un vecin, etc. usa sa ramana inchisa.

#8
flrn_stnc

flrn_stnc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.04.2013
In Germania am vazut la cineva,dar nu stiu mecanismul,avea usa se inchidea singura in functie de ora.Avea un ceas legat pe acolo si se deschidea si inchidea usa in functie de ora programata.Asta ca idee,am zis ca nu cunosc mecanismul.

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Automatizarea ar fi mai simpla daca ai posibilitatea sa faci usa culisanta, iar ca senzor, sa folosesti senzorul de lumina de la un proiector exter, din cele din comert.
Si nu te deranja sa-i bagi in seama pe mistocarii de trei lulele de pe aici. Atata ii duce mintea. Cat pe-o gaina.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 flrn_stnc, on 14 decembrie 2018 - 09:38, said:

In Germania am vazut la cineva,dar nu stiu mecanismul,avea usa se inchidea singura in functie de ora.Avea un ceas legat pe acolo si se deschidea si inchidea usa in functie de ora programata.Asta ca idee,am zis ca nu cunosc mecanismul.

E nevoie ca motorul sa fie controlat de o telecomanda radio pe 433 Mhz apoi ai nevoie de o telecomanda radio comandata prin WIFI  (sper ca ai WIFI la gaini)

https://www.emag.ro/...ASAAEgIC7PD_BwE

#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Una peste alta , este o solutie mai avansata , o evolutie , dar totusi , posesia de gaini , de animale de companie , inseamna o responsabilitate , inseamna interactiune cu ele . Daca este greu sa inchizi/deschizi gainile , de ce mai tii gaini ?

#12
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

 overseas, on 14 decembrie 2018 - 10:21, said:

Dupa automatizarea usii, trebuie automatizate gainile sa respecte programul.
Ohoho, mai bun senzor de lumina ca si gaina, nu exista. :)

#13
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Poţi folosi un numărător pt. găinile care trec pragul, sau un temporizator care dacă după un timp nu mai sesizează treceri închide uşa. Idei ar fi multe, doar realizarea practică e mai dificilă.

#14
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Ma uit la vecina(o babuta ) de langa mine cum baga gainile cu batul seara in cotet, ca altfel nu prea vor toate. Ce naiba faci cu automatizarile alea. O sa ramana pe afara o parte din gaini si or sa moara de frig..
Sau ce baza ai ca o sa functioneze zilnic? Mai ales iarna...am experiente cu poarta automata. Pe la un -15...se duce dracu,ingheata tot. Si e NICE..

Cum zicea colegul mai sus. De ce le tii daca nu ai timp de ele.

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Cel mai bine .. se monteaza o camera IP care sa bata pe cotetzul gainilor si atunci cand nu mai sunt pe afara se inchide prin aplicatie de pe mobil prin WIFI, cum am discutat.

#16
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Eu as face-o asa : as folosi ca declansator un senzor de lumina care sa comande motorul care inchide si deschide usa ; limitatori la capat de cursa pentru detectarea pozitiei inchis/deschis a usii . As intarzia inchiderea usii (seara) cu 30 minute , pana la o ora de la lasarea intunericului pentru ca eventualele gaini intarziate sa nu gasesasca usa inchisa .

#17
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 16.02.2013
Cam asa ceva.
Sub rezerva ca trebuie un sistem flexibil deoarece cel putin in cazul meu, gainile arunca din talas in cadrul usii si cind aceasta nu face cursa completa de inchidere, se deschide automat.

Attached Files



#18
TibiBZG

TibiBZG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 17.09.2014

 JurasikMan, on 14 decembrie 2018 - 10:49, said:

Una peste alta , este o solutie mai avansata , o evolutie , dar totusi , posesia de gaini , de animale de companie , inseamna o responsabilitate , inseamna interactiune cu ele . Daca este greu sa inchizi/deschizi gainile , de ce mai tii gaini ?
interactiune ? este o diferenta intre animal de companie si gaini....eu nu vad gaina ca pe un animal de companie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate