Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Smart LED Samsung 40KU6472

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Salut. As vrea o informatie, daca are cineva, despre cum pot gasi televizorul Smart LED Samsung 40KU6472 sau varianta Samsung 40MU6472.
Stiu ca e un model relativ mai vechi si ca nu se mai fabrica dar, totusi, poate stiti de unde l-as mai putea cumpara. Sau poate exista vreo alternativa cu alt Tv cu active crystal colour, cu diagonala de pana in 108 cm. Dar eu pe astea le-as vrea si nu stiu de unde sa le cumpar. Pe net si magazine le-am cautat, dar nu am gasit.Multumesc

Edited by Camataru10, 14 December 2018 - 00:35.


#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Uite alt model mai nou de Samsung ce corespunde cu cerintele tale:
https://www.emag.ro/.../DHLHJ3BBM/#108

#3
martens

martens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 08.02.2008
Caracteristica respectiva inseamna ca ecranul e capabil sa afiseze o paleta cromatica mai larga.
Inclusiv Samsung are echivalent anul acesta prin 43NU7472 sau 43NU7402, cu mentiunea ca diagonala 40" in seria KU64** din 2016 si MU64** din 2017 era dotata cu ecran LCD tip VA, anul acesta 43NU74** e loterie (IPS sau VA).

#4
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011
daca te ajuta cu ceva...se gaseste Samsung 40MU6102 in Auchan la pretul de 1700 lei

#5
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012

View Postmartens, on 14 decembrie 2018 - 00:51, said:

Caracteristica respectiva inseamna ca ecranul e capabil sa afiseze o paleta cromatica mai larga.
Inclusiv Samsung are echivalent anul acesta prin 43NU7472 sau 43NU7402, cu mentiunea ca diagonala 40" in seria KU64** din 2016 si MU64** din 2017 era dotata cu ecran LCD tip VA, anul acesta 43NU74** e loterie (IPS sau VA).
Dynamic Cristal Colour se aseamana cu active crystal colour? Calitatea imaginii e la fel de buna la ambele modele ?
Sunt echivalente?

Edited by Camataru10, 14 December 2018 - 06:20.


#6
martens

martens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 08.02.2008
Da. Sunt denumiri de marketing pentru aceeasi caracteristica: wide gamut (paleta cromatica larga). Inseamna ca ecranul va afisa culori mai profunde, mai ales pentru continut HDR.

Edited by martens, 14 December 2018 - 10:02.


#7
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Ce parere aveti? intre dynamic crystal colour si pur (pour) colour care ar fi mai bun? Care reda imaginea mai clara? Mie imi place mult active cristal colour dar daca nu mai sunt pe piata?

Edited by Camataru10, 14 December 2018 - 10:57.


#8
martens

martens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 08.02.2008
Raspuns simplu. Imaginea e la fel de clara, insa culorile vor fi mai bune pe active/dynamic.

#9
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012

View Postmartens, on 14 decembrie 2018 - 10:01, said:

Da. Sunt denumiri de marketing pentru aceeasi caracteristica: wide gamut (paleta cromatica larga). Inseamna ca ecranul va afisa culori mai profunde, mai ales pentru continut HDR.
Continut HDR ce inseamna? Adica sa ai activat modul HDR sau ce?
Eu am un Sony We660, iar cu modul HDR activat se vede mai rau, nu mai bine.

#10
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012

View PostCamataru10, on 14 decembrie 2018 - 15:41, said:

Continut HDR ce inseamna? Adica sa ai activat modul HDR sau ce?
Eu am un Sony We660, iar cu modul HDR activat se vede mai rau, nu mai bine.
Ce inseamna "continut HDR", va rog? E ceva ce eu nu-nteleg...Sony, spre exemplu, are mai multe moduri: standard, personal, film, muzica, cinema, sport, HDR. E vorba despre activarea modului HDR ? Sau e vorba despre altceva?

Edited by Camataru10, 14 December 2018 - 21:34.


#11
martens

martens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 08.02.2008
Continut HDR = filme, jocuri, canale TV cu HDR.
WE660 e compatibil cu HDR doar pentru filmele HDR din aplicatia Netflix si jocuri de pe PS4 care au HDR, altceva nu va fi redat corect. Cand continutul compatibil e HDR la Picture adjustments apare un semn HDR.

Edited by martens, 14 December 2018 - 22:44.


#12
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Sa inteleg ca Samsungurile din seria 6000, 7000 sunt compatibile HDR cu toate programele Tv sau cum stau lucrurile? Multumesc mult de raspunsuri.
In Romania cate canale Tv avem compatibile cu HDR?

Edited by Camataru10, 14 December 2018 - 23:10.


#13
martens

martens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 08.02.2008
Televizorul tau e 1080p, faptul ca e compatibil cu HDR, fie doar din doua surse e ceva.
Televizoarele 4K recente pot reda HDR, cam din orice sursa. Pentru a reda decent insa ai nevoie de televizoare scumpe.
In Romania doar Digi 4K a transmis putin cu HDR (nu stiu de canalele straine), acum vad ca a renuntat si transmite 4K SDR, probabil pentru ca foarte putini au televizoare 4K care redau HDR decent, pe televizoarele "ieftine" era prea intunecat.
Standardul HDR pentu televiziune se numester HLG, nu stiu daca Samsung a actualizat si seria K*** din 2016 pentru HLG. M*** din 2017 e compatibila.

#14
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postmartens, on 14 decembrie 2018 - 23:53, said:

In Romania doar Digi 4K a transmis putin cu HDR (nu stiu de canalele straine), acum vad ca a renuntat si transmite 4K SDR, probabil pentru ca foarte putini au televizoare 4K care redau HDR decent, pe televizoarele "ieftine" era prea intunecat.
De unde stii ca e HDR sau SDR?

Dupa 20 de ani de la aparitia televizoarelor "plate", inca ne chinuim sa vedem un negru decent... sau sa afisam obiectele in miscare.
Lucruri pe care TVurile de acum 50 de ani le faceau fara probleme.

Plasmele au disparut si ele... am ramas cu aceste PMI, PQI, MotionRate, HDR si alte prostii...

#15
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
Samsung si Panasonic au gama extinsa HDR si, la unele modele, permit modificarea gamei astfel incat fiecare utilizator sa isi schimbe cum doreste sistemul de culoare/luminozitate. Cand Digi a transmis Formula 1 in 4K cu standardul HLG, cine a avut astfel de tv-uri compatibile, a putut schimba gama in BT.1886 si s-a vazut mai luminos.
Ceilalti producatori (LG, Sony si Philips) au compatibilitate HLG pt posturi tv. Dintre cei trei, Sony sta cel mai prost, ca ofera HDR pe Youtube abia incepand cu anul asta, si doar incepand cu seria 9000, in timp ce ceilalti ofera asa ceva pe orice model, inca din 2015 sau 2016.
Dar pentru un HDR corespunzator, e nevoie de o luminozitate cat mai mare (de regula gasita la tv-urile scumpe, spre varf de gama).
HDR pe Samsung NU71/71/73, pe orice model LG de pana-n seria 8000 sau pe orice Sony de pana-n seria 8500 e implementat doar ca sa recunoasca standardul si sa ofere culorile potrivite, ca tv-urile n-au luminozitatea potrivita ca sa scoata in evidenta detaliile (ceea ce ar trebui sa faca HDR-ul).

Edited by iZet, 15 December 2018 - 09:39.


#16
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Ce credeti? Am gasit in Auchan televizor cu active crystal colour, modelul 40MU6402. Nu credeam dar s-a intamplat minunea. La prima vedere sunt foarte incantat. Urmeaza sa-l instalez si sa-l reglez/calibrez dupa plac. Slava Domnului!

#17
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Televizorul e super. Am o intrebare: nu mai stiu cum sa intru sa setez mod imagine "Stralucitor". Cred ca se activeaza numai in anumite conditii. Stiu ca din meniu apar 4 moduri: dinamic, standard, natural si film. Dar, sigur se poate activa si modul "Stralucitor". L-am gasit o data dar nu mai stiu cum am ajuns la el. Ma puteti ajuta?

#18
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,182
  • Înscris: 15.07.2005

View PostCamataru10, on 17 decembrie 2018 - 00:35, said:

Televizorul e super. Am o intrebare: nu mai stiu cum sa intru sa setez mod imagine "Stralucitor". Cred ca se activeaza numai in anumite conditii. Stiu ca din meniu apar 4 moduri: dinamic, standard, natural si film. Dar, sigur se poate activa si modul "Stralucitor". L-am gasit o data dar nu mai stiu cum am ajuns la el. Ma puteti ajuta?


citeste manualul televizorului ca de aceea il pun in cutie !!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate