Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Detectoare de gaze pe casa scarii!

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
161 replies to this topic

#37
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
https://m.click.ro/v...nu-si-prietenii


Na. De ce is importante și pe casa scării? Ca is destui plecați la căpșuni cu anii și fără Detectoare in casa.

Se simțea pe casa scării. A explodat pe casa scării.

Și din câte îmi aduc aminte când stăteam la bloc cred ca jumătate erau plecați și închiriau apartamentele.
Asta ca aveau cui sa le închirieze (orașe mari). Îmi închipui ca prin orașele mici bate vântul prin apartamentele alea!

#38
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
si detectoarele de pe hol si casa scarii ce fac dupa ce sesizeaza scurgerea de gaz?
ce opresc?

Edited by mihnearau1, 13 December 2018 - 22:07.


#39
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Ideal ar fi sa existe o electrovalva externa și mai multe Detectoare pe casa scării. Dacă detectează ceva, trebuie oprit extern. Nu oprește dara doar un etaj. Și nici de la subsol

#40
internet_max

internet_max

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2018

 Lex404, on 13 decembrie 2018 - 22:04, said:

https://m.click.ro/v...nu-si-prietenii


Na. De ce is importante și pe casa scării? Ca is destui plecați la căpșuni cu anii și fără Detectoare in casa.

Se simțea pe casa scării. A explodat pe casa scării.

Și din câte îmi aduc aminte când stăteam la bloc cred ca jumătate erau plecați și închiriau apartamentele.
Asta ca aveau cui sa le închirieze (orașe mari). Îmi închipui ca prin orașele mici bate vântul prin apartamentele alea!

Nu ai fost foarte atent... „explozia ar fi fost cauzată de o acumulare de gaze la un apartament al cărui proprietar lipseşte de acasă de mai multe zile”.

#41
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
ideal ar fi ca detectoarele sa fie montate de furnizorul de gaz
de fapt nu ideal ci asa ar trebui sa fie
delimitarea instalatiei de gaz intre persoana fizica si furnizor unde se face?
la contor banuiesc
deci pe casa de scara e proprietatea si raspunderea furnizorului

Edited by mihnearau1, 13 December 2018 - 22:14.


#42
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,499
  • Înscris: 20.10.2006
Eu sunt pro! Si detectoare care in lipsa curentului sa taie gazul! Am vazut scapari de gaz personal si in casa si in casa scarii, intr-unul din cazuri am zis mersi ca s-a descoperit intamplator iar in celalat caz detectorul a fost cel care a detectat scurgerea de gaz, care nu era falsa ci un cot fisurat desi avea doar un am vechime. Scurgerea de gaz nu era nesemnificativa, clar facea poc daca nu era detectorul.

#43
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Obligatoriu ai în apartament și pe scară și schimbate din 4 in 4 ani sa mance și firmele astea o pâine.

#44
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
ca sa nu mai existe dubii ...

Attached Files



#45
internet_max

internet_max

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2018
De obligativitatea racordurilor fixe la mașinile de gătit (aragaze) nu pune nimeni problema?

Aragazul poate fi mișcat accidental și poate provoca mișcarea țevilor, respectiv se pot provoca scurgeri de gaze. Asta este o problemă într-adevăr gravă care ar trebui remediată.

#46
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009

 internet_max, on 13 decembrie 2018 - 22:13, said:



Nu ai fost foarte atent... „explozia ar fi fost cauzată de o acumulare de gaze la un apartament al cărui proprietar lipsește de acasă de mai multe zile”.


Am găsit mai multe știri pe aceiași tema. Ba de la un apartament. Ba de la subsol.

Dar la ambele s-a simțit pe casa scării.

Dacă existau Detectoare pe casa scării se oprea gazul. Venea o echipa tehnica și inspecta toată instalația comuna precum și din apartamente. Ca deschidea ăla usa sau nu e mai putin important, ai apartament îl întreții, nu vrei îți spargem usa atâta timp cât e in joc siguranța altor locatari.

 r_murphy, on 13 decembrie 2018 - 22:16, said:

ca sa nu mai existe dubii ...

Aia include inclusiv câteva sute de lei bune in chestii care probabil trebuiau făcute înainte (VTP, racorduri standard, etc) la anumite apartamente.

Per total, pentru chestiile comune, e sub 200 de lei dacă sunt 4 apartamente Per etaj și blocul de 10 etaje.

Restul. Ce nu și-a făcut fiecare la casa lui, nu e treaba altora când vine vorba de bani.

#47
hobbysat

hobbysat

    #ilegalist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,540
  • Înscris: 19.12.2006

 stlk, on 13 decembrie 2018 - 21:14, said:

Eu stau si ma intreb cum o sa fie amplasate aceste detectoare. Daca avem un bloc cu 10 etaje unde amplasam detectorul de gaz? la parter? pai si daca exista scapari de gaze (sa zic) la etajul 4, detectorul e pus degeaba fiindca gazele urca in sus, nu coboara la parter. Cumva o sa se puna cate unul pe etaj? pai acele detectoare au nevoie de curent electric ca sa functioneze, deci de unde curent electric? sa inteleg ca o sa lege la iluminatul de pe scara!? (sau din apartamentele cetatenilor).

Gazele alea sunt mai grele decat aerul.

#48
internet_max

internet_max

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2018
Anul trecut, de 1 decembrie (aproximativ), GDF a crescut foarte mult presiunea la gaze și, concomitent, a băgat mercaptan foarte mult în instalație. Mai mult de jumătate din populația unui oraș a rămas fără gaze „datorită pericolului iminent”.

Poate estima cineva câștigul obținut în urma „mișcării”?

PS: @hobbysat vezi manualul de clasa a 7-a de chimie (e și un tabel mare p-acolo). Vei descoperi lucruri interesante chiar astăzi.

Edited by internet_max, 13 December 2018 - 22:27.


#49
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 r_murphy, on 13 decembrie 2018 - 22:16, said:

ca sa nu mai existe dubii ...

Ce e aia revizie?

280 lei numai sa verifice cu aparatul daca sunt scăpări de gaze?

Prea ieftin , prea că la țară

Au venit și la mine pe scara
260 lei un detector de gaz ce în magazin consta 100 lei
160 lei a costat băgatul in priza așa a găsit administrația ieftin.

Borfași



#50
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 hobbysat, on 13 decembrie 2018 - 22:24, said:

Gazele alea sunt mai grele decat aerul.

Quote

Gazul natural este un amestec puternic inflamabil, de regulă insipid și inodor (din care cauză pentru odorizare se adaugă gazului mercaptan cu scopul de a ușura detectarea scurgerilor) cu o temperatură de aprindere de circa 600 °C. Este un gaz mai ușor ca aerul
Sursa

Nu eu am scris pe Wikipedia!

Edited by stlk, 13 December 2018 - 22:34.


#51
hobbysat

hobbysat

    #ilegalist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,540
  • Înscris: 19.12.2006

 internet_max, on 13 decembrie 2018 - 22:24, said:

PS: @hobbysat vezi manualul de clasa a 7-a de chimie (e și un tabel mare p-acolo). Vei descoperi lucruri interesante chiar astăzi.
Ai dreptate

#52
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007

 stlk, on 13 decembrie 2018 - 22:32, said:

Nu eu am scris pe Wikipedia!

nu te agita ca acum te intreaba ca daca-i mai usor decit aerul, de ce este butelia asa de grea Posted Image Posted Image ce stiu astia de la uichi ..

Edited by r_murphy, 13 December 2018 - 22:42.


#53
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,097
  • Înscris: 03.07.2008

 Lex404, on 13 decembrie 2018 - 22:23, said:




Am găsit mai multe știri pe aceiași tema. Ba de la un apartament. Ba de la subsol.

Dar la ambele s-a simțit pe casa scării.

Dacă existau Detectoare pe casa scării se oprea gazul. Venea o echipa tehnica și inspecta toată instalația comuna precum și din apartamente. Ca deschidea ăla usa sau nu e mai putin important, ai apartament îl întreții, nu vrei îți spargem usa atâta timp cât e in joc siguranța altor locatari.


Povesti de adormit copiii.
Daca vecinii au simtit miros de gaze si au anuntat de ce nu a intervenit echipa tehnica? La fel va fi si cu detectoarele.
Sa nu-mi spui ca au sesizat vecinii ca miroase zile intregi si nu a anuntat niciunul.

E doar o mizerie pt ca firmele partidului sa mai facaniste banuti.

#54
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,743
  • Înscris: 26.08.2008

 Lex404, on 13 decembrie 2018 - 22:23, said:

Venea o echipa tehnica și inspecta toată instalația comuna precum și din apartamente. Ca deschidea ăla usa sau nu e mai putin important, ai apartament îl întreții, nu vrei îți spargem usa atâta timp cât e in joc siguranța altor locatari.
Nu e nevoie de asa ceva.
E si mai simplu: nu esti acasa, nu raspunzi, nu vrei verificare, nu montezi detector si electrovalva >>> sistata livrarea de gaz, sigilat contorul.
Pana in contor sa fie totul ok, dupa el poa' sa fie svaiter instalatia, din moment ce e gazul oprit nu-i nici o problema.

Edited by BlueKing-69, 13 December 2018 - 22:46.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate