Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Nokia 6.1 2018

- - - - -
  • Please log in to reply
181 replies to this topic

#1
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Buna seara tuturor. Va rog sa ma ajutati cu sfaturi privind urmatoarea problema: am un Nokia 6.1 pe care ruleaza Android 8 ... daca din ecranul de start dau swipe stanga sau dreapta imi apar trei documente, unul in format Word si doua in format PDF, pe care le-as fi deschis acum doua saptamani ( ceea ce nu este adevarat, fiind vechi de cel putin un an si jumatate ). Cum as putea sa fac sa nu-mi apara nimic cand dau swipe stanga sau dreapta, cum sa anulez aceste documente? M-am uitat in setarile telefonului si nu am nici o setare in acest sens, la fel si in cazul launcher-ului Microsoft pe care il folosesc ( de altfel, am acest launcher si pe un alt telefon si nu am problema aceasta). Ceva idei, altele decat root?

#2
Dragos_20

Dragos_20

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 12.10.2018
Cauta la Setari Gesturi si acolo imposibil sa nu ai o functie care dispune de acel swipe , sau cumva ai vreo aplicatie care are asa ceva ?

#3
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View Postmurilexix, on 13 decembrie 2018 - 19:26, said:

ruleaza Android 8 ... daca din ecranul de start dau swipe stanga sau dreapta imi apar trei documente, ..
. Cum as putea sa fac sa nu-mi apara nimic cand dau swipe stanga sau dreapta, cum sa anulez aceste documente?..
Ceva idei, altele decat root?
Pe ecranul de start daca tii apasat intr-o zona libera, intra in modul editare (asa cred ca-i spune),
apoi te deplasezi in stanga sau dreapta cu swipe pe ecranele respective si le stergi sau editezi.

#4
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Merci mult, @costeld69 ... a functionat si am scapat de pagina aceea  Posted Image Bafta in toate !!! Posted Image

#5
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,690
  • Înscris: 21.08.2008
Cum fac sa am doar in pagina principala pictogramele in partea de jos (apel, mesaje, agenda, browser si foto) si sa nu le mai am in fereastra urmatoare, sa fie fereastra goala?
Nu stiu cum am reusit sa modific...

#6
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,690
  • Înscris: 21.08.2008
Si culoarea de fundal a ecranului care cuprinde toate aplicatiile instalate (swipe in sus din fereastra principala) este crem deschis, era alba, unde naiba tine Androidul setarile astea?

#7
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Când spui 'fereastră', te referi la ecranele suplimentare, la care ajungi dând swipe stânga sau dreapta din ecranul principal? Dacă da, soluția lui costeld69 de mai sus cred că te va ajuta.
Pentru reglarea culorii de fundal, încearcă Setări/Afișaj/Avansat/Tema dispozitivului.

#8
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,690
  • Înscris: 21.08.2008
Nu e vorba de vreun document ci de cele 5 scurtaturi dupa cum am spus impreuna cu bara Google. Acestea se mentin si in ecranul din dreapta desi parca inainte nu era.
Referitor la fundal: am observat ca fundalul feresteri cu toate aplicatiile (swipe in sus) prinde o oarecare tenta in functie de culoarea aleasa, ma asteptam sa fie alba nu crem. Alb e doar cand aleg culoarea alba de fundal. Parca si asta s-a modificat cumva intre timp.
Ieri imi disparuse pictograma de vreme de langa data/calendar, azi a reaparut din senin fara sa fac nimic.
Temele se schimba doar ca nu sunt albe (curat)...

Sau daca apas patratul din partea dreapta jos, parca inainte vedeam doar paginile accesate anterior, acum se pastreaza in partea inferioara cele 5 pictograme mentionate plus bara de cautare Google. Cum fac sa dispara acestea din alte ferestre in afara de cea principala?

Edited by danghetau, 24 December 2018 - 13:17.


#9
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,690
  • Înscris: 21.08.2008
Am setat ca aplicatiile sa se actualizeze automat si cu toate astea cand verific gasesc lista cu ele in asteptare. Nici notificari pe ecran (cifre) nu sunt.
Si pe iOS se intampla asta (lipsa notificarilor pe pictograma, chestie foarte veche). De W10m nu mai zic, la fel (mergea insa pe W8.1).

#10
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,690
  • Înscris: 21.08.2008
De ce in AnTuTu arata SoC 430 iar in Aida 630?
Am cautat si la setarile telefonului dar nu am gasit.

#11
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
@danghetau, eu nu am întâlnit nici una dintre problemele cu care te confrunti tu - cat despre masurarea capacitatii telefonului cu diverse tool-uri, nu am facut-o niciodată; nu am încercat nici AnTuTu, nici Aida.

#12
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,690
  • Înscris: 21.08.2008
Asa arata in Aida si AnTuTu, diferit.
Ambtrimis feedback de atunci referitor la favoritele de la telefon si acum sunt cumva separat favoritele si crle mai frecvente.
Actualizarile sa fac automat pentru unele aplicatii dar daca incerc si manual cateodata mai apare cate o aplicatie de actualizat.

#13
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
Incearca CPU Z, vezi ce arata.

#14
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,690
  • Înscris: 21.08.2008
CPU-Z arata ce trebuie adica SDM630.
Daca incerc sa accesez un site de filme online, sa spunem ####net, apar o multime de mizerii agasante care probabil sunt si periculoase. Ma asteptam sa fie mai facila vizionarea pe Android...

#15
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
De vina e site-ul care are reclame.
Instaleaza adguard, atata timp cat nu instalezi nimic, nu este periculos.

#16
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,690
  • Înscris: 21.08.2008
Asta e clar, se intampla si pe desktop desi am ADPlus instalat.
Am incercat programul recomandat dar eu am Nokia. Am incercat si ADPlus dar tot apar mizeriile care cer permisiuni.
PS: am incercat tot in Chrome, daca deschid in ADPlus pare ca merge.

Edited by danghetau, 25 January 2019 - 12:24.


#17
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,690
  • Înscris: 21.08.2008
Nu merge sa descarc factura Engie pentru gaz, prezinta eroare, am fost nevoit sa folosesc laptopul si sa urc in GoogleDrive PDFul.
Cam naspa.

#18
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,690
  • Înscris: 21.08.2008
Am incercat funcția Proiectati dar nu merge, stiu sa o folosesc, pe W10m a mers excelent, acum nu gaseste un televizor iar pe altul il vede dar nu se conectează.
Logic ca sunt conectat wi-fi in aceeasi retea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate