Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Lenovo IdeaPad 330S-15ARR

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Salut,

Detine cineva acest model? (Lenovo IdeaPad 330S-15ARR, AMD RYZEN 5 2500U pana la 3.6GHz, 15.6" FHD, 4GB, 1TB, Radeon Vega 8). M-ar interesa calitatea si luminozitatea ecranului (avand in vedere ca e IPS), calitatea constructiei/tastaturii, cat tine bateria, cum se misca in general.
Cum se prezinta si cum lucreaza procesorul Ryzen? (pana acum am avut doar Intel).

Multumesc.

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ryzen mobile e cot la cot cu i5-urile U mobile. Le zdrobește în schimb pe partea de grafică. Totuși eu n-aș merge pe acea configurație (Cel puțin așa cum arată) fiindcă laptopul are doar 4 gb de ram și vega 8 o să îmbuce destul de generos din ei.

#3
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Mai pot adauga RAM (are aia 4gb pe placa si un slot liber). Altceva despre laptop? Calitatea ecranului?

#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Notebookcheck zice că e jalnic ecranul ,oarecum de așteptat de la așa preț.
https://www.notebook...w.329434.0.html

#5
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Vezi ca review-ul este pentru Lenovo 330, nu 330s. Lenovo 330 are ecran TN HD, 330s - IPS FHD. Alta mancare de peste - sau, cel putin, eu asa sper! :)

#6
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Am dat comanda, pentru cei interesati este in oferta la Altex pana pe 02 ian la 1599,90 lei - un pret f bun.
O sa revin cu impresii dupa ce-l primesc.

#7
Gam3

Gam3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 04.05.2007
Salut. Si eu as vrea sa achizitionez acest laptop. Astept review-ul tau :D

#8
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
A ajuns ieri laptopul, pot posta deja primele impresii. Free Dos-ul cu care vine e o porcarie sinistra, trebuie ras si instalat W10 urgent. Pare putin fragil (ma dispera tendinta actuala de trecere la ultrabook), e usor si foarte subtire (e jumatate de gros fata de vechiul laptop). Ecranul frumos dupa standardele mele, culorile redate corect, imaginea foarte clara (sharp), ruleaza filme 4k/60fps fluent, fara sacadari. Putea fi mai luminos, il tin la 70%. Recomand instalarea driverelor de pe site-ul Lenovo, AMD nu ofera suport pentru proc. mobile pe pagina lor.
Booteaza in 30 sec, se inchide in 5-7 sec. Deschide practic instant aplicatiile din suita MS Office. Excelent (deocamdata) in browsing, Firefox cu 15 tab-uri deschise nu gafaie. Nu se incalzeste nici dupa 3 ore de instalari programe si browsing, nu e zgomotos excesiv (coolerul "toarce" la un nivel acoperit de zgomotele prezente in mediu). Nu l-am folosit pana acum pentru altceva - dar ca impresie generala sunt multumit, e o achizitie foarte buna ca raport calitate/pret (l-am luat de la Altex, oferta curenta).

#9
Gam3

Gam3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 04.05.2007
1.Display-ul este IPS?
2.Am citit pe net ca se aude cam tare coolerul.
3. La partea de sunet cum sta?
4. Se indoaie cand tastezi?( am avut un lenovo care se curba cand scriam :))

#10
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Da, e IPS. Si eu citisem ca e zgomotos coolerul, mie nu mi se pare, poate la solicitari intense in jocuri (eu nu ma joc). La utilizarea normala (dupa standardul meu: browsing, office, multimedia), zgomotul produs de cooler este acoperit de zgomotul ambiental.
Sunetul e Dolby, penalizat insa de plasarea celor 2 difuzoare sub laptop. Volumul e mediu, dar suficient pt un laptop.
Tastatura e buna, destul de precisa- dar nu e iluminata (cum apare in unele review-uri). Touchpad-ul e plasat cam in stanga pentru un dreptaci.

#11
Gam3

Gam3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 04.05.2007
Ms frumos. Per total la banii astia merita. Din ce am cautat eu n am gasit altul mai bun.

#12
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
Si-a mai cumparat cineva acest laptop? Cum se prezinta ecranul IPS?

#13
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
A scazut pretul pana la 1495 lei ... merita sa imi schimb Lenovo-ul meu B50-80 ( 8Gb Ram, SSD intel 256Gb, procesor Intel Core i3 - 5005 2.00Ghz, display HD TN ) cu acest laptop IdeaPad 330S-15ARR?

Attached Files

  • Attached File  leno.jpg   105.99K   13 downloads


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate