Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Dezavantajele utilizarii Router-elor ca Access Point

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
clockworktech

clockworktech

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.05.2018
Buna seara,

Imi puteti zice si mie ce dezavantaje pot sa apara atunci cand folosesti un router ca access point? Access point-urile mi se par prea scumpe comparat cu routerele Gigabit.


Deocamdata am 4 routere TP-Link Archer C5 V4.0 gigabit, 1 configurat ca gateway, restul de 3 ca secundare (access points).

Gateway are 192.168.0.1, restul au 0.2, 0.3 si 0.4.

Sunt conectate cu in jur de 90m de FTP CAT 5E fiecare. Deocamdata nu sunt probleme dar sa stiu ce dezavantaje pot sa apara.

Am pus toate sa foloseasca serverul DHCP de la 192.168.0.1, deci orice gateway voi lasa, nu se vor face conflicte de IP in teorie... si toate lucrurile importante sunt in afara range-ului de DHCP puse cu IP fix.

Voi fi responsabil de aceasta retea timp de 2 ani cat va fi garantia si stiu ca trebuia sa intreb inainte...

#2
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Nicio problema majora. E ok daca nu e buget pt ap-uri dedicate.

#3
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

 clockworktech, on 13 decembrie 2018 - 18:01, said:

Buna seara,
Imi puteti zice si mie ce dezavantaje pot sa apara atunci cand folosesti un router ca access point? Access point-urile mi se par prea scumpe comparat cu routerele Gigabit.
Deocamdata am 4 routere TP-Link Archer C5 V4.0 gigabit, 1 configurat ca gateway, restul de 3 ca secundare (access points).

Voi fi responsabil de aceasta retea timp de 2 ani cat va fi garantia si stiu ca trebuia sa intreb inainte...
Depinde ce fel de AP compari , cu ce tip/model de router compari.Unele sunt mai scumpe...altele mai ieftine .
Depinde in primul rand ce face reteaua aia . Sau ce vrei sa faca. In functie de niste criterii ale retelei, se aleg si echipamentele .
Una e sa ai trei clienti in retea , alta e sa fie 300 .

Edited by ndor, 13 December 2018 - 18:49.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Pentru utilizarea casnice, e mai ieftin sa dezactivezi un DHCP la un router.
E o ciudatenie comerciala...

In mod normal ai nevoie de AP-uri pt a acoperi spatiu mai mare si clienti multi => e nevoie de dispozitive profesionale, daca ai multi clienti.

In rest, nu exista nicio problema.

#5
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009
in cazul tau e ok, se pot folosi fara probleme

Edited by hightech-sys, 13 December 2018 - 20:52.


#6
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Nu prea ne-a lamurit ce fel de retea este in conditiile in care :

 clockworktech, on 13 decembrie 2018 - 18:01, said:

Voi fi responsabil de aceasta retea timp de 2 ani cat va fi garantia si stiu ca trebuia sa intreb inainte...
Adica garantezi o retea cu TP-Link-uri , 2 ani ?
Succes !

#7
clockworktech

clockworktech

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.05.2018
Pe fiecare router vor fi 2-3 camere wireless si atat. Nimeni nu va mai avea acces inafara de camere si pe gateway va fi un singur leptop conectat.

Edited by clockworktech, 14 December 2018 - 09:15.


#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002

 ndor, on 13 decembrie 2018 - 21:50, said:

Adica garantezi o retea cu TP-Link-uri , 2 ani ?
Succes !
la mine functioneaza un router tp-link ca AP de vreo 5 ani. vad ca n-are nica. si sunt conectati la el peste 10 clienti in mod normal. el are de unde le cumpara garantie doi ani, daca se defecteaza gaseste el pe undeva un router sa tina reteaua up si il trimite pe cel defect in garantie...

Edited by Fane, 14 December 2018 - 09:33.


#9
clockworktech

clockworktech

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.05.2018
Emotiile mele sunt legate de stabilitate

#10
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

 Fane, on 14 decembrie 2018 - 09:32, said:

la mine functioneaza un router tp-link ca AP de vreo 5 ani. vad ca n-are nica. si sunt conectati la el peste 10 clienti in mod normal. el are de unde le cumpara garantie doi ani, daca se defecteaza gaseste el pe undeva un router sa tina reteaua up si il trimite pe cel defect in garantie...
Banuiesc ca routerul ala al tau este exceptia care nu confirma regula .
In cazul initiatorului , inteleg ca nu este al lui . El doar are grija de reteaua aia . Asta schimba datele problemei .
Depinde si cit timp liber are la dispozitie . Sa mai restarteze un router blocat , sa se duca la fata locului sa verrifice de ce nu mai merge alt router . Sa duca la garantie echipamentul defect
Sa ia de la garantie si sa-l monteze in retea echipamentul luat de la garantie...
Si tot asa ....Posted Image
Mai ales ca spune ca are emotii privind stabilitatea ...la TP-Link...!! Posted Image Si pentru ce ,20-30 lei diferenta pentru un AP bun ?

Edited by ndor, 14 December 2018 - 09:52.


#11
clockworktech

clockworktech

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.05.2018
Ah de restartari si alte minuni se va ocupa altcineva. Eu doar daca se strica il schimb...

#12
clockworktech

clockworktech

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.05.2018
Intrebare, stiu ca pare banala. Gateway-ul router-elor secundare este ip respectivului router secundar sau ip-ul router-ului principal? eu am pus ip-ul router-ului principal (192.168.0.1) dar pare sa fie in load prea mare, reteaua se comporta ciudat si nu am cum sa masor vre-un parametru. Eventual daca aveti niste idei ca sa masor chestiile astea...

#13
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
In cazul de fata IP router principal = gateway.
Se pot si gateway-uri multiple dar nu e cazul la tine.
Celelalte routere din reteaua ta sunt AP-uri acum, nu routere :)
Poti masura doar layer2 troughput si ar trebui sa fie wirespeed pe cablu iar pe wifi depinzi de prea multe lucruri...
Incearca cu iperf3 (cu multiple conexiuni sa poti satura linkul) intre 2 calculatoare/laptop-uri in acelasi lan/wlan.
Banuiesc la load mare pe wifi. Chiar asa cand zici load mare la ce te referi? Lan to lan? Lan to wan? Wan to lan?
Ce clienti wifi ai conectati? Unul prost, gen 1x1 bg iti pune-n cap tot.  Toti clientii trebuie sa comunice intre ei? Daca nu e obligatoriu ar fi bine sa poti bloca multicast/broadcast-ul intre clienti sau sa faci wlanuri in functie de specificul clientilor. Ce setari ai la wifi? Ce canal are fiecare ap si ce latime. Emit toate in acelasi standard? Un prim sfat ar fi sa nu lasi nimic pe auto.
Totusi, reteaua aia ce si cat trebuie sa duca: trafic, nr clienti, acoperire, throughput minim?  
Ar mai fi f multe de zis, dar pe rand.
Apropo: cum/in ce baza ai decis amplasarea ap-urilor in spatiul respectiv? Vezi ca sunt aplicatii pe mobil (android) -unele mai bune altele mai putin bune- care te pot ajuta sa faci un site survey.
Cat mai multe date despre retea cu atat mai bine.
Poti face si un paint cu locatia si pozitia ap-urilor.

Edited by ogo, 17 December 2018 - 02:08.


#14
clockworktech

clockworktech

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.05.2018
Totul merge perfect. Ma refer la load in lan to lan. Absolut toate nelamuririle mele s-au rezolvat! angajatii scoteau routerele sa isi puna telefoanele la incarcat in acele prize...

#15
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Lol! Asta e cea mai tare pe anu’ asta :)


#16
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Si mai tare e cand suna nea patronu' la ISP ca de ce nu merje netul.....

Edited by diZy, 17 December 2018 - 21:29.


#17
clockworktech

clockworktech

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.05.2018
Am facut numai 360 km degeaba, se putea si mai rau... Putea veni patronul din Elvetia sa imi dea niste dumnezei personal si sa reziliem contractul...cu toate chestiile care nu sunt legate de acea retea...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate