Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

RCS RDS mi-a furat bani din contul bancar

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
17 replies to this topic

#1
azazo9

azazo9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 29.08.2008
In 3 decembrie RCS RDS si-a extras fara acordul meu, din contul meu bancar o suma, fara drept dupa ce eu platisem aceeasi factura, in aceeasi zi. Am cerut BCR sa opreasca plata si aia m-au aruncat la RCS. RCS mi-a cerut sa fac de mana cerere de returnare bani si am facut, mai mult, in tupeul lor maxim mi-au cerut sa fac dovada platii duble de parca ei nu vedeau in sistem ca e dubla.
Am specificat ca nu doresc achitarea facturilor si cu toate astea azi vad, la 10 zile dupa cererea mea fara raspuns ca din nou au abuzat in mod mizerabil platind din suma furata, factura curenta care nu era scadenta. Au ramas multi bani la ei si nu se simt sa zica ce fac cu ei, le umplu contul de dobanda.
Aseara le-am facut reclamatie la garda financiara, protectia consumatorului si politia economica.
Niste nenorociti!
Vreau sa si reziliez contractul cu ei.
Zilnic le-am scris sa dea banii inapoi!

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001

 azazo9, on 13 decembrie 2018 - 16:52, said:

In 3 decembrie RCS RDS si-a extras fara acordul meu, din contul meu bancar o suma, fara drept
Nu cumva ai activat tu plata repetitiva automata din cont?
Nu poate nimeni sa extraga bani din cont daca tu nu ai pus vreo bifa pe undeva.

Eu am setat in contul meu o plata recurenta. Primesc cu o zi inainte SMS ca se va face plata si in momentul platii alt SMS ca s-a facut plata

Edited by dorin_2k, 13 December 2018 - 16:59.


#3
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,108
  • Înscris: 03.07.2008
Furaciosii!

#4
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,046
  • Înscris: 30.07.2006
Bro, ai activat debit direct -iti iau aia banii lunar pentru factura -si ai mai si platit manual-de buna voie si nesilit de nimeni factura?

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Imposibil
Nimeni nu poate trage bani din cont fara acordul tau
Si cum vine asta ? - "Am specificat ca nu doresc achitarea facturilor"
Vrei serviciu gratuit sau cum ?

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 azazo9, on 13 decembrie 2018 - 16:52, said:

In 3 decembrie RCS RDS si-a extras fara acordul meu, din contul meu bancar o suma, fara drept dupa ce eu platisem aceeasi factura, in aceeasi zi.

Si eu am patit la fel. Desi sunt sigur ca am dezactivat manual plata repetitiva din Pago, tocmai ca sa platesc cu cardul in Digicare, m-am trezit si cu o suma identica luata si din Pago. N-am mai facut tambalau, ca au scazut din banii aia factura urmatoare, pe decembrie. Dar mi s-a parut curios, ptr ca sunt sigur ca am dezactivat plata repetitiva.

#7
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 azazo9, on 13 decembrie 2018 - 16:52, said:

Am specificat ca nu doresc achitarea facturilor si cu toate astea azi vad, la 10 zile dupa cererea mea fara raspuns ca din nou au abuzat in mod mizerabil platind din suma furata, factura curenta care nu era scadenta. Au ramas multi bani la ei si nu se simt sa zica ce fac cu ei, le umplu contul de dobanda.

Asa ceva nu e posibil, sa iti folosesaca banii furati ca sa plateasca o factura pe care oricum trebuia sa o platesti.

Pura curiozitate, de unde are RDS-ul datele tale bancare?

#8
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,046
  • Înscris: 30.07.2006
Banca nu poate scoate nici un LEU din conturile tale fara a fi semnat in prealabil un act in acest sens.
Cel mai probabil initiatorul are contract de Direct Debit cu RCS si a mai si platit separat aceeasi factura.

In orice caz, poate scoate un extras de cont, se vad cele doua plati care sunt aferente aceleiasi facturi si pe baza asta poate sa-i ia de c..pe aia de la RCS.

In cazul in care RCS deja nu a considerat a doua plata ca avans pentru urmatoarea factura.

De asta exista OPC.

Edited by marius.bunu, 13 December 2018 - 17:12.


#9
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
in capitalism, scopul vietii tale este sa lucrezi din greu ptr bani ! ...

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu sunt curios daca initiatorul a citit ce a postat? Si cica a mai facut si reclamatie pe unde a putut.  Bre astia de la RCS & RDS poate au angajat niste hecari care sparg conturile abonatilor si le ia banii din conturi, bani folositi pentru a se imbogati compania RCS & RDS. Sa moara mortul daca am mai auzit gogmanie mai mare ca asta. Cum al cu coada sa iti ia o companie banii din contul tau propriu si personal fara ca tu sa fi aprobat o plata recurenta. A si apoi sa mai si vii pe forum sa arunci cu mizerie in respectiva companie cand de vina esti tu, tu la modul general, tu cel al caruia este contul  bancar si care ai autorizat o plata recurenta catre un furnizor de servicii. In 10 ani de zile nu a mai plecat RCS & RDS cu banii mei din contul meu bancar, dar nici nu am activat plata recurenta.

Deci...? Cum si de unde pana unde e vinovata compania respectiva pentru ce a facut initiatorul in curtea proprie.

#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
  • Ai debitare directa (plata automata) in banca si banca a executat ordinul tau la cererea Digi
  • Cand ai debitare directa nu te duci sa mai platesti inca o data factura
  • Data scadenta poate fi diferita cand e platita prin debitare directa si cand e platita manual (stiu asta deoarece am avut la UPC debitarea directa si, in loc de 30/31 ale lunii, cat era scadenta fiecarei facturi, la debitarea directa (plata automata prin banca), scadenta era decalata la data de 20 ale fiecarei luni, adica cu 10 zile mai devreme decat la cei care plateau singuri)
  • Revino cu detalii la daca nu ai inteles ce am zis aici


#12
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
Nimeni nu poate scoate bani din contul tau(in afara de popriri si anaf). De pe card ar putea, dar inteleg ca nu-i cazul.

Deci cel mai probabil ai uitat tu ceva plata automata activata.

#13
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
huo

#14
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Omule bun, o factura RCS-RDS nu ar trebui sa depaseasca 100 lei (zic rau?!).
Sa ziceam ca "s-a intamplat" ca intr-o luna sa platesti 200 (cu sau fara vointa ta).

E chiar asa o mare tzaganie incat sa mergi pe unde ai fost matale (ca imi pari in varsta, sau un tanar deosebit), si sa nu lasi banii aia in contul de abonat, astfel incat luna viitoare sa fi relaxat cu plata facturii?

A, tu esti d-ala corect si care vrea sa dea lectii? atunci scuze.

Giiiiis.

#15
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Mai exista garda financiara ?   Eu nu cred .

#16
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 GingisHan2015, on 13 decembrie 2018 - 17:30, said:

Mai exista garda financiara ?   Eu nu cred .
Cel mai probabil a facut reclamatie la Garda de Mediu Posted Image

Quote

Prin OUG nr. 74/2013, a fost desființată Garda Financiară și a fost înființată „Direcția Generală Antifraudă Fiscală” (DGAF)
Sursa
Daca nu ma insel nici Politia Economica nu mai  exista, poate a vrut sa spuna "Serviciul de Investigare a Criminalităţii Economice" (din cadrul Politiei)!
Initiatorul cel mai probabil acum s-a teleportat din trecut in anul 2018

Edited by stlk, 13 December 2018 - 17:53.


#17
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Topic făcut la mișto.
A cheltuit banii pe alcoale (sau mai rău) și a mai plătit și de două ori factura.

#18
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Am trait s-o citesc si pe asta. Cum initiatorul a aruncat petarda si a disparut, se inchide. Daca are de gand sa dea detalii suplimentare, PM.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate