Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Jurnal Ford Fiesta Titanium 1.0 EcoBoost 125 CP 5 usi

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Am luat hotărârea împreună cu soția să luam o mașină nouă pentru ea.
Având în vedere că mai avem o Fiesta din 2007 am înclinat spre noua Fiesta care ne place destul de mult. Prețul competitiv, dotările și design-ul ne-au convins să dăm comanda la varianta Titanium, motor 1.0 benzină 125 CP și cu următoarele dotări:

Standard de pe Titanium : Pachet Titanium - include: aer conditionat automat, oglinzi electrice, rabatabile si incalzite cu sistem de semnalizare incorporat,
geamuri fumurii, Keyless entry + keyless start, geamuri spate actionate electric (numai ptr 5 usi), Sistem. Navigatie, SYNC III, 8''
touchscreen, 2xUSB, 7 difuzoare, mirroring function - Smartphone;

Suplimentar am dorit:

Vopsea metalizata - Chrome Blue (e o culoare nouă, un albastru metalizat foarte interesant)
Pachet Iarna - include scaune fata incalzite, volan si parbriz incalzite (e mai fain iarna să ai fundul încălzit Posted Image )
Senzori de parcare spate (sunt chiar utili la parcări prin oraș, nu am considerat necesar să fie nevoie de cameră)
Pachet vizibilitate - include:senzori de ploaie, oglinda electrocroma, claxon bitonal (senzori de ploaie a dorit soția să nu mai tot regleze la ștergătoare)
Anvelope all season 16'' (cum mașina va fi folosită 95% prin oraș am dorit să scap de problema schimbului de cauciucuri de 2 ori pe an). Mai avem o mașină în familie pentru ieșit din oraș

Ne-a plăcut mult și că sistemul multimedia știe Android Auto și chiar l-am testat și funcționează foarte fain.

Am luat-o prin programul rabla, prețul cu tot cu reducerea pe rabla a ajuns undeva în jur de 14000 euro.

Acum așteptăm, se pare că mașina va veni în România în jur de 29 decembrie.
Am primit oferta casco la 400 euro /an fără franșiză sau 300 euro / an cu franșiză 100 euro, preț care mi se pare bunicel.
Revin cu poze și alte informații după ce o primim.

Edited by Hawkie, 13 December 2018 - 16:54.


#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ce motor ai pe fiesta veche si cum ti se pare noul motor ? banuiesc ca l-ai incercat la test drive. Sa o stapanesti sanatos.

#3
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Pe Fiesta veche am 1.3 fară turbo de 69 CP si mi se pare cam puturoasă. Test drive am făcut cu cel de 100 CP, părea OK dar nu m-a dat pe spate de-asta m-am gândit să îl iau pe cel de 125 CP.

#4
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pai s-o stapanesti sanatos dar nu-s cam mici rotile (diametru exterior) pt jante pe 16? De fapt invers. Nu-s cam mari jantele pt o Fiesta?
Mi se pare cam putina guma intre janta si asfalt ca sa poti utiliza masina linistit si fara stress inutil.

Edited by underb, 13 December 2018 - 17:24.


#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
125 este super suficient in Fiesta, sa vezi cum fuge.
Fosta prietena avea MK7 1,25 cu 60CP pe autostrada pana ajungeai la 130, puteai sa citesti o carte. In rest super masina, fiabila si probleme technice inexistente. Sa speram ca MK8-ul tot asa o sa fie.

 underb, on 13 decembrie 2018 - 17:23, said:

Pai s-o stapanesti sanatos dar nu-s cam mici rotile (diametru exterior) pt jante pe 16? De fapt invers. Nu-s cam mari jantele pt o Fiesta?
Mi se pare cam putina guma intre janta si asfalt ca sa poti utiliza masina linistit si fara stress inutil.

Sunt maximul permis pe o Fiesta. Intr-adevar mai dure ca cele pe 15, dar nu este mare diferenta. In schimb optic arata bine de tot pe 16.

#6
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017
Mai au si 205/45 R17 ca optiune la fiesta, care intradevar au talonul mic
Cele pe 16 sunt 195/55, adica identice ca la loganul prestige
Anvelopele allseason banuiesc ca sunt ceva optiune oferita de dealer, conteaza aici destul de mult modelul

#7
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Destul de bun pretul tinand cont ca are cam tot ce vrei pe ea. Sa o folositi sanatosi si sa ne tii la curent cu impresii cand ajunge :)

#8
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Jantele de 16" sunt standard pe Titanium. Exista opțiunea de jante pe 17" (erau vreo 3 modele) dar m-am gândit și eu la confort și am zis că sunt suficiente de 16.
Anvelopele all-season cred că vin din fabrică așa întrucât am primit un screenshot cu statusul comenzii la Ford și apărea și această opțiune. Nu știu marca/modelul, vom vedea...

#9
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Garantie cat ofera Ford pe motorasul ala?Ca pe modelul din 2007 stiu ca 4 ani.

#10
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 stalker2142, on 13 decembrie 2018 - 17:52, said:

Mai au si 205/45 R17 ca optiune la fiesta, care intradevar au talonul mic
Cele pe 16 sunt 195/55, adica identice ca la loganul prestige
Anvelopele allseason banuiesc ca sunt ceva optiune oferita de dealer, conteaza aici destul de mult modelul
E bine. Inseamna ca sunt mai mari rotile (D ext) decat la modelul vechi sau decat la alte masini de clasa mica.

#11
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Un pret bun la motorizarea asta si nivelu de echipare.
E diferenta mare intre 1.3 aspirat si asta turbo de 125 cp. O sa va placa sunt convins :)

Asteptare usoara

#12
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
A venit "bolidul" chiar înainte de Crăciun. Acum am apucat să-i fac câteva poze. Am adunat cam 120 km.. primele impresii sunt bune.
Anvelopele  cu care a venit sunt Continental All-Season Contact care mi se par că se comportă excelent pe drum înghețat/zăpadă (atât cât am apucat să umblu...)
Prin review-uri spuneau că motorul de 100 CP e silențios abia îl auzi...acum nu știu dacă au modificat ei sunetul dar cel de 125 CP îl auzi mai ales la accelerări se aude destul de "gros" posibil să fie intenționat setat să se audă așa nu știu. Dar e ok, e plăcut nu deranjant. Nu l-am adus pe roșu încă, dar rezervele de putere par semnificative, atât cât am testat prin oraș.

Jantele de 16" mi se par că se potrivesc perfect pe Titanium, 17" probabil ar fi mers mai bine dacă era varianta ST mai sport.

Altă chestie care mi se pare faină e că scaunul șofer are reglare pe verticală (eu sunt mai înalt decât soția). La vechea mașină era un compromis, soția dorea scaunul mai sus, acum poate să-l ridice cât vrea :)

Attached Files


Edited by Hawkie, 04 January 2019 - 14:02.


#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
arata bine, frumoasa culoare, frumoase jante. Un drum bun va doresc si cat mai putine incidente posibile si tine ne la curent cu tot ce se intampla.

#14
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,160
  • Înscris: 13.11.2017

 Hawkie, on 04 ianuarie 2019 - 14:00, said:

A venit "bolidul" chiar înainte de Crăciun. Acum am apucat să-i fac câteva poze. Am adunat cam 120 km.. primele impresii sunt bune.
Anvelopele  cu care a venit sunt Continental All-Season Contact care mi se par că se comportă excelent pe drum înghețat/zăpadă (atât cât am apucat să umblu...)
Prin review-uri spuneau că motorul de 100 CP e silențios abia îl auzi...acum nu știu dacă au modificat ei sunetul dar cel de 125 CP îl auzi mai ales la accelerări se aude destul de "gros" posibil să fie intenționat setat să se audă așa nu știu. Dar e ok, e plăcut nu deranjant. Nu l-am adus pe roșu încă, dar rezervele de putere par semnificative, atât cât am testat prin oraș.

Jantele de 16" mi se par că se potrivesc perfect pe Titanium, 17" probabil ar fi mers mai bine dacă era varianta ST mai sport.

Altă chestie care mi se pare faină e că scaunul șofer are reglare pe verticală (eu sunt mai înalt decât soția). La vechea mașină era un compromis, soția dorea scaunul mai sus, acum poate să-l ridice cât vrea Posted Image

Felicitari si s-o stapaniti sanatosi. Daca mergi mult prin oras nu cred ca ti-ar fi convenit varianta ST deoarece are suspensia mai dura si ai fi simtit toate gropile din oras, masina fiind si din clasa mica.
O intrebare deoarece si eu am o pasarica cu insonorizare. Tu ai facut test drive cu varianta de 100 CP de spui ca ti s-a parut mai putin zgomotoasa ? Daca da, masina de TD nu a fost cumva o versiune anterioara sau vreo varianta ST ?
Intreb asta deoarece la Focus am observat ca au inceput reducerile de costuri si in afara de suspensia independenta scoasa de pe modelele sub 150 CP mi s-a parut ca au scos si din materialele antifonante si au subtiat grosimea geamurilor astfel incat Focus mk4 e mai putin insonorizat decat Focus mk3.5. L-au adus cam la nivelul de dinainte de facelift , cam ca mk3.

#15
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Sincer nu mai țin minte sunetul motorului la varianta de TD 100 CP. A fost acum mai bine de 2 luni și destul de scurt și am fost cu soția și reprezentantul de vânzări. Nu neapărat se aude mai tare cât parcă mai gros, dar poate e doar o impresie subiectivă.

Legat de insonorizare nu mă pot plânge mi se pare destul de ok din ce-am sesizat până acum, dar mai studiez...prin Timișoara acum de sărbători nici nu a fost așa mare zumzet / circulație și claxoane ca în capitală.

Edited by Hawkie, 04 January 2019 - 15:17.


#16
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Am făcut 2200 km fără evenimente. De ieri am sesizat o problemă cu un scârțâit aleator în zona bordului. Dezamăgitor ce sa zic. Se aude dacă e muzica/radioul oprit și pare ca se aude la schimbări de viteza (de apăsat pedala de acceleratie). Nu pare a fi de la pedala. Încă nu mi-am dat seama exact ce scârțâie dar e foarte enervant odată ce auzi tot acolo ma gândesc. Sa scârțâie după doar 2000km e jenant zic eu. Mai studiez sa vad dacă găsesc. Pe forumurile străine am mai văzut ca se plângeau unii cu mk8 ca face usa zgomot

#17
cosmindaniel12

cosmindaniel12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 16.07.2013
Încearcă să ții apăsat pe displayul unității media. La mine ăla zdrăngăne. Au trimis instrucțiuni către serviceuri să scoată unitatea media și să pună un distanțier de plastic pentru posesorii care se plâng de problema asta.
La mine se aude cel mai pregnant când merg constant la 1500 de ture (eu am motorul diesel).
Ce probleme am mai avut eu: geamul șoferului ocazional coboară aproape complet când încerc să îl ridic puțin (am înțeles că e problemă comună), și claxonul a început deodată să se audă ca o conservă (altă problemă comună). Să le ții și pe astea sub observație.
În rest, să te bucuri de mașină! E o mașină bună, care se așează pe drum ca nici o alta din clasa ei.

#18
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010

 cosmindaniel12, on 06 aprilie 2019 - 12:28, said:

se așează pe drum ca nici o alta din clasa ei.

Polo, ibiza, 208, corsa sunt peste fiesta oricand. Le-ai testat sa vezi?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate