Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Achizitie pick -up

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
contele1969

contele1969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 19.05.2016
Buna ziua . V-as ruga , daca se poate  , sa-mi acordati un sfat cu privire la achizitionarea unui pick-up . Modelele vizate sunt: Rega Planar 1 ,  si Pro-ject Debut Carbon , acesta din urma avand o doza Ortofon 2M premontata . Am citit si vazut cateva opinii pe internet , insa alta este sa ai parerea  unei persoane care , poate , le-a ascultat . Va multumesc frumos .

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Sincer - nici unul din modelele propuse
In aceeasi gama de pret alegerea cea mai inspirata este Audio-Technica
https://www.amazon.c...91-65b0d1dd93e7

Incomparabil Posted Image

#3
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Am Rega RP1 si imi place mult cum suna insa e full manual ca sa stii, zero automatizari. Eu l-am luat nou sigilat de la cineva care il castigase la nu stiu ce tombola (100 euro) altfel mi se pare cam scump cat e el de nou.

#4
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Mie mi se par ok modelele spre care te-ai orientat si au si review-uri bune pe net.

 Naijax, on 13 decembrie 2018 - 16:36, said:

Sincer - nici unul din modelele propuse. In aceeasi gama de pret alegerea cea mai inspirata este Audio-Technica https://www.amazon.c...91-65b0d1dd93e7
Incomparabil Posted Image
De ce este incomparabil Audio-Technica AT-LP120?

Edited by Mr. Incredible, 13 December 2018 - 16:49.


#5
Mr_ChAos

Mr_ChAos

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 66
  • Înscris: 12.12.2018
Recomand Audio-Technica AT-LP5.

P.S. ce buget ai?

Daca esti dispus sa mai adaugi 500 RON (cele doua modele mentionate de tine se invart in jurul sumei de 1500 RON) poti achizitiona un Audio-Technica AT-LP1240USB.

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 Mr. Incredible, on 13 decembrie 2018 - 16:48, said:

Mie mi se par ok modelele spre care te-ai orientat si au si review-uri bune pe net.
De ce este incomparabil Audio-Technica AT-LP120?

Modelele propuse de initiator au tehnologie dinaintea erei noaste. Zero automatizari + arata mai mult decat banal
Audio-Technica este profesional si are tehnologie din era noastra + vine si cu boxe

#7
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Pick-up? Ce e ala?

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 PopaXXX, on 13 decembrie 2018 - 17:12, said:

Pick-up? Ce e ala?

PÍCK-UP, pick-upuri, s. n. Aparat pentru redarea prin mijloace electroacustice a sunetelor înregistrate pe un disc; p. restr. doză de redare. [Pr.: pícap] – Din engl. pickup.

#9
Mr_ChAos

Mr_ChAos

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 66
  • Înscris: 12.12.2018

 PopaXXX, on 13 decembrie 2018 - 17:12, said:

Pick-up? Ce e ala?

Ii mai zice si turntable.
https://ro.oxforddic...omana/turntable

#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 Naijax, on 13 decembrie 2018 - 16:56, said:

Modelele propuse de initiator au tehnologie dinaintea erei noaste. Zero automatizari + arata mai mult decat banal
Audio-Technica este profesional si are tehnologie din era noastra + vine si cu boxe
In audio exista o regula de baza: Cu cat mai simplu cu atat mai bine. Sculele "profesionale" sunt cele mai simple .
Toate briz briz-urile si facilitatile adaugate imping produsul spre aria de consumer ,calitatea pura a a sunetului fiind sacrificata in favoarea facilitatilor.
Faptul ca acel AT are iesire USB ,pre-u incorporat ,nu-l face in nicun caz mai bun. E doar mai comod de folosit.

 Naijax, on 13 decembrie 2018 - 17:15, said:

PÍCK-UP, pick-upuri, s. n. Aparat pentru redarea prin mijloace electroacustice a sunetelor înregistrate pe un disc; p. restr. doză de redare. [Pr.: pícap] – Din engl. pickup.
Din pacate in limba romana a patruns termenul gresit . pick-up in engleza ineamna doar doza. si in general doza de instrument muzical. La aparatul de redat discuri vinil se spune turntable.

Edited by edigee, 13 December 2018 - 17:23.


#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 edigee, on 13 decembrie 2018 - 17:20, said:

In audio exista o regula de baza: Cu cat mai simplu cu atat mai bine. Sculele "profesionale" sunt cele mai simple .
Toate briz briz-urile si facilitatile adaugate imping produsul spre aria de consumer ,calitatea pura a a sunetului fiind sacrificata in favoarea facilitatilor.
Faptul ca acel AT are iesire USB ,pre-u incorporat ,nu-l face in nicun caz mai bun. E doar mai comod de folosit.

N-am auzit de regula asta
Dar daca tu zici ... Posted Image

#12
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Inseamna ca esti pre-incepator in domeniu. Invata de la cei ce au lucrat 20 de ani in domeniu.

#13
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 Naijax, on 13 decembrie 2018 - 17:15, said:

PÍCK-UP, pick-upuri, s. n. Aparat pentru redarea prin mijloace electroacustice a sunetelor înregistrate pe un disc; p. restr. doză de redare. [Pr.: pícap] – Din engl. pickup.

 Mr_ChAos, on 13 decembrie 2018 - 17:18, said:

Ii mai zice si turntable.
Pai da, dar cum de a aparut termenul in limba romana, cand in engleza se refera doar la doza aceea ce preia semnalele, nu spune nimeni in engleza pickup la turntable.

#14
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005

 Naijax, on 13 decembrie 2018 - 16:56, said:

Modelele propuse de initiator au tehnologie dinaintea erei noaste. Zero automatizari + arata mai mult decat banal
Audio-Technica este profesional si are tehnologie din era noastra + vine si cu boxe
Modelele alea sunt clasice, fara briz-brizuri inutile iar acel model de la Audio-Technica ofera o solutie ieftina intr-o imitatie dupa modele de top de la Pioneer, nici vorba de scula profesionala.

Oferta aia cu boxe este pe Amazon SUA, crezi ca ajung asa brusc la el in casa?

#15
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 edigee, on 13 decembrie 2018 - 17:25, said:

Inseamna ca esti pre-incepator in domeniu. Invata de la cei ce au lucrat 20 de ani in domeniu.

LOL
Daca esti profesionist in domeniu spune-mi si mie care tip de brat este cel mai bun.
Drept linear, drept simplu, in forma de J, in forma de S, alta varianta

 Mr. Incredible, on 13 decembrie 2018 - 17:27, said:

Modelele alea sunt clasice, fara briz-brizuri inutile iar acel model de la Audio-Technica ofera o solutie ieftina intr-o imitatie dupa modele de top de la Pioneer, nici vorba de scula profesionala.

Oferta aia cu boxe este pe Amazon SUA, crezi ca ajung asa brusc la el in casa?

Audio-Technica NU este o solutie ieftina iar un model clasic are limitari necompatibile cu vremurile in care traim.
DA - de pe Amazon ajung direct la tine acasa

#16
Mr_ChAos

Mr_ChAos

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 66
  • Înscris: 12.12.2018

 edigee, on 13 decembrie 2018 - 17:25, said:

Invata de la cei ce au lucrat 20 de ani in domeniu.

Ia sa vedem ce parere au cei care au lucrat 20 de ani in domeniu de urmatoarea combinatie : Pickup Marantz TT-15S1 + doza Nagaoka MP-500....

#17
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Dupa parerea mea, daca initiatorul nu are experienta in domeniu probabil ca oricare recomandare este buna pentru ca oricum va descoperi singur daca vrea sunet mai bun sau doar comoditate.
Sunt atatia pasionati care iau pick up uri vintage si le demonteaza tot felul de accesorii pe care le considera inutile in cautarea sunetului perfect si altii care pot asculta 3 sisteme si sa nu simta diferenta de sunet.
Nu conteaza numai playerul, conteaza si doza, si preul si amplificatorul si cel mai important boxele.
Cum ziceam, eu am un rega rp-1 dar am schimbat vreo 3 doze, nu stiu cate preuri de doza si amplifuri. Discutia e lunga si nu exista reteta perfecta, exista doar cazuri particulare.

#18
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005

 Naijax, on 13 decembrie 2018 - 17:35, said:

Daca esti profesionist in domeniu spune-mi si mie care tip de brat este cel mai bun.
Drept linear, drept simplu, in forma de J, in forma de S, alta varianta

Audio-Technica NU este o solutie ieftina iar un model clasic are limitari necompatibile cu vremurile in care traim.
DA - de pe Amazon ajung direct la tine acasa
Atat de bine esti informat ca spui ca "amaratul" ala de AT este profesional! Posted Image

Ajunge in Romania daca platesti transportul si vama la ele, daca vrea vanzatorul sa le trimita in RO si ai 0 garantie.

Edited by Mr. Incredible, 13 December 2018 - 17:43.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate