Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Placa video scoasa din garantie pentru mufa DP defecta

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Huzderu

Huzderu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.12.2018
Buna ziua,

Imi cer scuze daca postez in locul gresit!

Am cumparat o placa video MSI RX 480 pe data de 05 Septembrie 2016 de la PC Garage.

Placa a functionat bine pana acum o luna cand s-a defectat. Am trimis-o la ei pentru reparare sau inlocuire. Peste aproape doua saptamani, am fost informat ca datorita unei mufe Displayport deteriorate (de care nu stiam), garantia a fost revocata si produsul mi-a fost trimis inapoi defect, urmand sa platesc costul transportului dus intors.

Am explicat unui individ de la PC Garage ca nu am sesizat acest defect deoarece nu am folosit vreodata porturile DP, monitorul meu fiind pe DVI.

Am atasat o poza mai jos cu mufa deteriorata. Sectiunea lipsa a mufei arata taiata perfect, chirurgical. Nu inteleg cum as putea fi invinuit pt asa ceva. Individul de la PC Garage mi-a spus ca nu am decat sa contactez furnizorul si sa rezolv problema cu el. Insa nu este datoria firmei PC Garage sa comunice furnizorului acest lucru?  Doar piesa am cumparat-o de la ei, nu de la furnizor.

Pana la urma, am luat legatura cu cei de la MSI care m-au redirectionat catre un centru al lor din Polonia unde mi s-a spus ca pot trimite placa video pentru o reparatie a mufei DP contra cost astfel incat placa video sa nu prezinte defecte mecanice, dupa care placa video poate beneficia din nou de garantie si sa fie reparata/inlocuita.

Am comunicat acest lucru celor de la PC Garage, aratandu-le si capturi de ecran cu mesajele de la MSI si am primit urmatorul raspuns:

"Buna ziua,
Nu este posibila solicitarea dvs.
Va rugam sa luati legatura cu producatorul MSI si sa le solicitati sa ne comunice raspunsul dansilor in mod oficial catre adresa de email [email protected]
Cu produsul dvs, serial number-ul si toate informatiile necesare.
O zi buna."

Cum ar trebui sa procedez? Nu este de datoria celor de la PC Garage ca vanzatori sa comunice cu MSI si sa imi ofere reparatia contra cost? Am impresia ca le fac eu treaba acestor incompetenti. Ma insel?

Va multumesc,
Sebastian

Attached Files



#2
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
poti lua legatura cu protectia consumatorului pe la noi in primul rand. sa vezi ce spun si ei.

din ce stiu eu, defecte fizice trebuiau "descoperite" cand ai predat placa, nu la 2 saptamani dupa.

#3
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
ANPC, depui reclamatie cu raspunsul scris al reparatorului si asta e.
In general rezolva

#4
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Acesta este cazul clasic pe care multi dintre noi il patim: nu verificam la receptie , starea produsului si nu-i testam toate caracteristicile.
Asa am patit eu tot cu un MSI:i-am verifica DP-ul la un distanta si are probleme.
Trebuie sa ne educam sa verificam toate caracteristicile produsului achizitionat.

View Postshmu, on 13 decembrie 2018 - 14:15, said:

din ce stiu eu, defecte fizice trebuiau "descoperite" cand ai predat placa, nu la 2 saptamani dupa.
Circula un zvon conform caruia unele service-uri strica intentionat placile ca apoi sa zica ca e din vina userului ca sa scape de garantie.

#5
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 04.10.2007
Depanero sunt in stare sa faca sa "apara" defecte mecanice pe produese, asa ca....
Am auzit extrem de multe cazuri la telefoane cu mufele de incarcare fortate, sunt o gramada si pe net. Gunoi de firma.

La ce service a fost placa video?

Edited by mirel3003, 13 December 2018 - 14:25.


#6
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
posibil. nu am patit pana acu si nush daca garaj s-ar incumeta la asemenea practici.

asa ca idee, pe viitor, ar fi util sa faceti poze cu toate fetele produsului pe care il duceti la garantie, acolo pe masa biroului care se ocupa cu preluarea, deasupra cererii de garantie pe care o completati.
astfel, nu prea mai au ce sa zica. si daca totusi se intampla sa faca pe ai dreaq si sa strice ceva, atunci poti sa le dai peste bot cum trebuie.

LE: @mirel - la depanero am dus o bormasina cu acumulator bosch ca se blocase mandrina. mi-au returnat-o cu alta mandrina, cu garantia anulata pe motiv ca era plina de rumegus (vina mea) dar nu m-au pus sa platesc. asa ca nush... oricum depanero in sine nu repara nimic. trimit mai departe la altii.

Edited by shmu, 13 December 2018 - 14:26.


#7
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Era s-o iau și eu cu ăștia

Am returnat un ssd și ăla cică uite ai desfăcut șuruburile.

Noroc că avea sigiliu pe unul dintre șuruburi

Mă prostea pe față.



#8
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 06.07.2005

View PostBraviaAmpero, on 13 decembrie 2018 - 14:20, said:

Circula un zvon conform caruia unele service-uri strica intentionat placile ca apoi sa zica ca e din vina userului ca sa scape de garantie.
Nu mai e de mult un zvon. Gasesti destule situatii similare chiar aici pe forum.
Sigur a cedat placa video de la conectorul ala... Nod in papura.

Edited by vimann, 13 December 2018 - 14:27.


#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ori l-au rupt ei. Ori era de la început așa. Oricum niște gunoaie. De notat.

#10
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postvimann, on 13 decembrie 2018 - 14:27, said:

Gasesti destule situatii similare chiar aici pe forum.
vezi ca tot ce citesti pe net, si mai ales pe forumuri, trebuie sa le iei cu o doza buna de scepticism.
sunt si multi useri care strica intentionat si apoi se plang ca "aia de la service le-au stricat intentionat". nu crede tot ce scrie un gigi pe ici pe colea.

aia de la service risca mult, foarte mult, ca sa faca manarii dinastea. mult mai mult decat costul unor placi video sau mai stiu eu ce produse.

din cate am dus la garantie (minim 6-7-8 chestii) niciodata nu am avut probleme sau comentarii. si nu am auzit nici pe la prieteni. asa ca tind sa fiu sceptic cand aud povesti dinastea de pe net.

Edited by shmu, 13 December 2018 - 14:52.


#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Data viitoare nu mai cumpara de la garbage...

#12
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
si daca defectul era de la inceput? adica de cand a cumparat placa?

ce vina au aia de la garaj ca s-a constatat abia atunci?

cum spuneam, cel mai bine faci poze cand le duci la garantie si aia e.

hai sa nu mai cumparam de nicaieri ca zice unu pe forum ca si-a luat tzeapa pentru ca nu a fost nici el atent....

PS: la garaj mi-au schimbat o tastatura la care defectul se manifesta aleatoriu. puteau sa zica ca merge si nu aveam ce sa mai zic.

Edited by shmu, 13 December 2018 - 15:34.


#13
Huzderu

Huzderu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.12.2018
@shmu Dar de faptul ca recent am cumparat un mouse de la ei si mi l-au trimis efectiv zdrobit ce zici? Dupa au avut tupeul sa spuna ca eu l-am defectat si ca nu imi dau altul. Dupa multe discutii si-au recunoscut vina si mi-au trimis altul nou. Mentionez ca sunt client fidel la PC Garage, si am cheltuit multi bani la ei. Nu este prima oara cand mi-au facut magarii, am mai avut o gramada de probleme cu ei; Avand in vedere situatia cu aceasta placa, pe care am platit multi bani si nepasarea totala a celor de la Garage, este ultima oara cand voi mai cumpara de la ei.

Placa a fost trimisa in service la furnizor, banuiesc ca asta inseamna ca a fost trimisa la MSI.

#14
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
nu am spus ca nu se intampla sau ca nu cred. am spus ca tot ce scrie pe net trebuie citit cu scepticism.

cat despre treaba cu portu ala, cum am spus, nu e neaparat vina lor. e foarte posibil ca portul sa fi fost asa de cand ai cumparat placa video si nu ai observat nici tu.

evident ca e dreptul tau sa nu mai cumperi de la garaj, mai ales daca ai avut experiente neplacute. eu doar zic sa nu se generalizeze. sunt atatia care au cumparat de la garaj si care au rezolvat si cu garantii fara probleme, printre care ma numar si eu (2 sau 3 chestii duse la garantie).

furnizor poate sa fie importator, care nu e neaparat MSI, ci o alta firma romaneasca intermediar (cum sunt majoritatea).
idea e ca magazinele "mici" online (adica toate in afara de emag) de multe ori evita sa faca stocuri (costa intial sa cumperi, costa depozitarea, de multe ori producatorul nu vinde cantitati mici cum vor magazinele mici) si atunci e nevoie de un intermediar care sa comande cantitati mai mari, sa le depoziteze si apoi magazinele mici comanda de la ei. de multe ori si emag comanda de la "furnizori" dinastia (am lucrat o luna la un depozit care mai importa si procesoare intel. cel, garaj si altii comandau cate 1-2-3 procesoare pe zi. emag a comandat 1000 odata).

Edited by shmu, 13 December 2018 - 17:21.


#15
Huzderu

Huzderu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.12.2018
Presupunand ca mufa DP era defecta de la cumparare, nu este acesta un motiv pentru a o trimite in garantie pentru reparare/inlocuire? Au trimis-o inapoi defecta ( placa nu functioneaza oricum, cu sau fara mufa DP defecta) si m-au pus sa platesc transportul dus intors. Ieri cand le-am spus ca MSI este dispus sa repare mufa contra cost si sa o reintroduca in garantie au spus ca nu se poate.

Astazi si-au schimbat parerea si au spus sa o trimit la ei cu transportul platit de mine mentionand ca este o reparare contra cost la MSI. Insa am primit urmatorul mesaj de la MSI, atasat mai jos.

Nu stiu daca am voie sa postez conversatii de pe PC Garage, insa i-am intrebat unde a fost trimisa placa in service deoarece cei de la MSI spun ca nu au analizat-o  si mi s-a spus  ca:

"Produsele se trimis catre service-ul autorizat al furnizorului.
Va rugam sa trimiteti produsul catre sediul PC Garage in vederea trimiterii catre service-ul autorizat, mai departe catre producator. Costul transportului ramane in sarcina dvs. pentru expediere."

Attached Files

  • Attached File  a5.png   81.43K   30 downloads

Edited by Huzderu, 13 December 2018 - 17:44.


#16
Huzderu

Huzderu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.12.2018

View Postshmu, on 13 decembrie 2018 - 14:15, said:

poti lua legatura cu protectia consumatorului pe la noi in primul rand. sa vezi ce spun si ei.

din ce stiu eu, defecte fizice trebuiau "descoperite" cand ai predat placa, nu la 2 saptamani dupa.

Nu ma pricep, insa conform legii :
   Art. 161. - După expirarea termenului prevăzut la art. 16, consumatorii pot pretinde remedierea sau înlocuirea produselor care nu pot fi folosite în scopul pentru care au fost realizate ca urmare a unor vicii ascunse apărute în cadrul duratei medii de utilizare, în condiţiile legii.@ "

Placa a functionat normal pana acum si s-a defectat recent, de mufa DP defecta nu am stiut. Se poate scoate placa din garantie datorita mufei? Daca eu stiam de mufa defecta nu as fi putut trimite placa video in garantie si pe langa defectul principal sa mentionez si mufa defecta?  Vreau doar sa stiu daca am dreptate in cazul in care fac plangere la Protectia Consumatorului. Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Edited by Huzderu, 13 December 2018 - 18:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate