Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Alianța Vestului - discutii

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1332 replies to this topic

#37
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 cipri2bau, on 02 octombrie 2018 - 22:12, said:

Eu nu înţeleg de ce tot aşteaptă de la centru. E vorba de drum si cale ferată,  ceva festivaluri, e terenul lor, să dea drumul şi să construiască.
Fara aprobare de la ministerele din Bucuresti nu pot sa faca absolut nimic.
Drumurile nationale si autostrazile sunt in subordinea CNAIR.
Chiar sa ai bani si sa si vrei sa faci, daca nu primesti aprobare de la Bucuresti, este infractiune.
Si pentru un podet este nevoie de aprobare de la Bucuresti.
Doar drumuri judetene au voie sa reabiliteze, si alea daca au alocare bugetara, ca nu stiu daca pot obtine fonduri europene pentru asa ceva.

#38
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,117
  • Înscris: 25.02.2007
Am intrat pe topic cu speranta ca o fi vreo alianta politica cu afirmare concreta a directiei Romaniei spre Vest.
Asta apropo de ultimele evolutii Anti Vest a guvernarii actuale.

Dar e bine si asa, daca se poate. Si daca nu-i declara PSD tradatori, ca iau bani fara sa le dea lor spaga.

#39
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Hunor_66, on 02 octombrie 2018 - 22:33, said:

Fara aprobare de la ministerele din Bucuresti nu pot sa faca absolut nimic.
Sad but true.

#40
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,045
  • Înscris: 30.11.2017
Dacă trebuie masterplan si aprobări de la cnadr si bucuresti eu mă las păgubaş, mai pun si lupta politică in balanţă si rezultă că e imposibil să faci ceva.

dar de ce nu vine cnadr cu ceva inovativ proiecte sugestii? chiar acum ar putea să-i ajute pe ăia cumva nu să bage beţe-n roate. Insă lupta politică îşi va spune cuvântul, chiar si lupta economică, fiind cunoscută rivalitatea est vest deja ajunsă la nivel de steaua dinamo sau pepsi coca cola

O problemă e că nu ar avea oameni la lucru. Ar trebui salarii măcar la 80% din cele de mai din vest.
Dacă ăia la brasov tot fac aeroport de vreo 20 de ani imi dau seama ce viteză de constructie au, sau nu au nevoie..

In cat timp a facut ceausescu aeroport la sibiu de exemplu? tot 20 de ani i-au trebuit?

#41
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002

 ionutzitaly, on 02 octombrie 2018 - 21:11, said:

Ca idee e buna,  da' daca vorbesc de linii ferate de mare viteza pare mai mult o gluma.
De ce, fondurile europene nu reusesc sa faca asa ceva? Posted Image

 ericmario, on 02 octombrie 2018 - 21:20, said:

Mi-e rău.
Robu voia să facă metrou de la aeroport la gara de nord.
Costurile erau ceva, neglijabil.
Practic, la cate miliarde de euro se pierd anual din fondurile europene pentru ca nu sunt accesate, daca salvezi o parte din ele si obtii finantare europeana poti considera cheltuielile proprii neglijabile...

Edited by Wotan, 02 October 2018 - 22:57.


#42
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Ideea poate fi buna.
Dar daca nu se poate realiza pracic pentru ca nu au autoritatea sa acceseze fondurile este o idee populista.
Deci, daca sunt finantari publice locale nu prea ua sanse
Daca sunt o firna oarecare X si depun un proiect la Bruxelles, pot obtine fonduri......dar......intai realizeaza lucrarea, sau mare procent din ea, apoi primesc fondurile....prin decontare
Deci sunt dependenti de Ministerul Fondurilor Europene
De doamna Rovana Plumb


Caci banuiesc ca nu primarii valize cu bani in sifonier ?

Edited by vio69a, 02 October 2018 - 23:04.


#43
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Este o idee buna. Dar nu o soluție.
In practica din pacate nu se va întâmpla nimic. Pentru orice trebuie aprobare din Miticistan, aprobări pe care nu le vor primi din invidie.

#44
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002

 Bursul, on 02 octombrie 2018 - 21:34, said:

Timisoara n-are centura completa. Se rahatesc pe ei de 10 ani si vor autostrazi. Daca zic ei!

 Hunor_66, on 02 octombrie 2018 - 22:33, said:

Fara aprobare de la ministerele din Bucuresti nu pot sa faca absolut nimic.
Drumurile nationale si autostrazile sunt in subordinea CNAIR.

Tocmai asta e problema. Centura Timisorii tine de ministerul transporturilor din Bucuresti, de aia nu e nimic facut, desi  e asigurata finantare europeana.

Aradul a invatat din acest lucru si si-a planificat urmatoarea centura in regim de drum judetean https://www.ghidular...
Simplu. Faci centura orasului pe bani europeni ca sa usurezi traficul local si ti-ai rezolvat problema. Evident, pui niste restrictii  de tonaj si politisti locali cu carnetelul de amenzi, ca sa nu ti-o distruga aia cu tirurile din traficul de distanta. Posted Image

Edited by Wotan, 02 October 2018 - 23:09.


#45
McDude

McDude

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,764
  • Înscris: 02.06.2005

 Lex404, on 02 octombrie 2018 - 23:02, said:

Este o idee buna. Dar nu o soluție.
In practica din pacate nu se va întâmpla nimic. Pentru orice trebuie aprobare din Miticistan, aprobări pe care nu le vor primi din invidie.
pai vreau sa il vad pe poc ca merge la veorica cu un A4 pe care scrie eu Poc am venit sa aprobați 5423 km de autostrada. atasez lui A4 studiul de fezabilitate, proiectul, bugetul aprobat.... si alte vestisme din astea.
si dupa aia sa zica veorica nu Poc nu iti aprob ca am o oarece invidie pe cat de priceput si descurcaret esti
pana atunci ramane cum am stabilit. prosteala pt prosti

#46
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
deci singura poblema este finantarea....

Probabil un alt Bechtel bate la usa......
Caci fonduri Europene de la Fondul European de Dezvoltare Regionala, singurul care poate ajuta, ei ca primari  nu pot primi.
Din varii motive, care se pot vedea pe site-ul Comisiei Europene.....

De la FMI nu e cazul, de la UE imprumut nu e cazul, asa ca raman niste investitori, baieti altrusiti si dornici sa ajute pe baza de sentimente
care banuiesc ca i-au si gasit deja......altfel nu bateau toba....

Edited by vio69a, 02 October 2018 - 23:27.


#47
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002
Evident ca pot primi. Primaria Arad tocmai a obtinut finantare europeana (POR4) pentru 10 tramvaie noi http://www.aradon.ro...aie-noi/2119848

Aruncati o privire peste Programul  operational regional Posted Image https://www.fonduri-...tional-regional

Edited by Wotan, 02 October 2018 - 23:37.


#48
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 cipri2bau, on 02 octombrie 2018 - 22:46, said:

dar de ce nu vine cnadr cu ceva inovativ proiecte sugestii? chiar acum ar putea să-i ajute pe ăia cumva nu să bage beţe-n roate.
Fiindca asa e croit statul unitar.
Nu se poate decat cu aprobari de la ministere.

#49
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,393
  • Înscris: 28.11.2017
Asta e statul pesedist pe care il sustine si pesedeul maghiar, recte udemere.
Horia ce fain iti sade ca sustinator al statului pesedist si lacrimogenist din cauza centralizarii statului. :))) E un deliciu sa-ti citesc "opiniile". :)))


Confuzia intre stat "unitar" si stat "centralizat" o pun pe seama imensei ipocrizii. ;)

Edited by zartdato1-0, 02 October 2018 - 23:47.


#50
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,607
  • Înscris: 07.02.2003

 WestPoint, on 02 octombrie 2018 - 21:07, said:

S-a format Alianța Vestului. Orașele Cluj, Timișoara, Oradea și Arad se interconectează

Primarii celor patru mari orașe din Transilvania și Banat au creat o alianță care își propune să le conecteze prin autostrăzi și linii ferate de mare viteză. Pentru viitoarele proiecte, edilii nu stau la mila Bucureștiului și vor să obțină finanțare direct de la Bruxelles.
Prosteala, nu fac nimic o sa vezi... majoritatea din Ardeal l-au sustinut pe Dragnea, voi chiar credeti in minuni ? Posted Image

Edited by andreic, 02 October 2018 - 23:57.


#51
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,393
  • Înscris: 28.11.2017

 andreic, on 02 octombrie 2018 - 23:57, said:

Prosteala, nu fac nimic o sa vezi... majoritatea din Ardeal l-au sustinut pe Dragnea, voi chiar credeti in minuni ? https://forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/tongue.png

Majoritatea pesedista. Bine, si robu de la Timisoara, si falca de la Arad sunt doar doi uselezi (pesedei din penele), Boc de Cluj si cel de la Oradea ce nu sunt pesedezi.   Dar oricum, macar sa arate ca centarlismul peceristo-pesedisto-udemerel este anti-constructiv.

#52
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 Hunor_66, on 02 octombrie 2018 - 23:38, said:

Fiindca asa e croit statul unitar.
Nu se poate decat cu aprobari de la ministere.
In mod normal, centralizarea e facuta ca sa se combata coruptia dar la noi e ca la noi.

#53
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 zartdato1-0, on 02 octombrie 2018 - 23:46, said:

Asta e statul pesedist pe care il sustine si pesedeul maghiar, recte udemere.
UDMR sustine ce-or votat majoritar românii.

Quote

Horia ce fain iti sade ca sustinator al statului pesedist si lacrimogenist din cauza centralizarii statului.
Fii mai clar, ca te-ai pierdut printre pareri.

Quote

Confuzia intre stat "unitar" si stat "centralizat" o pun pe seama imensei ipocrizii. Posted Image
Nu e nici o confuzie, Romania o ales cea mai rea varianta de stat unitar, cea feroce de centralizata.

 Paz, on 03 octombrie 2018 - 00:16, said:

In mod normal, centralizarea e facuta ca sa se combata coruptia dar la noi e ca la noi.
Intotdeauna reduci coruptia cand apropii alegatorul de justificarea cheltuirii banului public.
Cu cat decizia este mai indepartata (vezi, de exemplu, Imp. Otoman) si reprezentantii locali depind doar de puterea centrala, care le aloca au ba, fonduri, cu atat coruptia este mai mare.

Edited by Hunor_66, 03 October 2018 - 00:36.


#54
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016
Bai voi sunteti nebuni ? Nu vreau sa-mi fac sperante desarte dar....wow..asa ceva chiar e misto...daca le iese si-s seriosi. Apoi poate mai copie si alte orase schema. Ori se apropie alegeri...hmm...

Edited by 77777-7, 03 October 2018 - 00:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate