Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Alianța Vestului - discutii

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1332 replies to this topic

#1
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
S-a format Alianța Vestului. Orașele Cluj, Timișoara, Oradea și Arad se interconectează

Primarii celor patru mari orașe din Transilvania și Banat au creat o alianță care își propune să le conecteze prin autostrăzi și linii ferate de mare viteză. Pentru viitoarele proiecte, edilii nu stau la mila Bucureștiului și vor să obțină finanțare direct de la Bruxelles.

[ https://ziuadecj.realitatea.net/images/db/1_3_178479_1538478040_09099_fav.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


“Noi, Nicolae Robu, Gheorghe Falcă, Ilie Bolojan și Emil Boc, primarii orașelor Timișoara, Arad, Oradea și Cluj-Napoca, am decis înființarea Patrulateralei Vestului, for informal pentru schimburi de idei și de experiență între noi, dar și de cooperare pe proiecte mari, în primul rând de conectivitate de mare viteză și în plan cultural.

Ne propunem ca această structură să fie cadru pentru schimburi de idei și de experiență între noi, dar și de inițiere împreună de proiecte infrastructurale majore, mai ales pe linia îmbunătățirii conectivității între cele patru orașe - cale ferată de mare viteză, autostradă, drum expres, rapid - și de cooperare în domeniile cultură, educație, sănătate, turism, sport, securitate. Vrem să dăm și un exemplu național de cooperare pentru abordarea de proiecte mari, inaccesibile fiecăruia în parte.
Nu ai cum să obții o sursă de finanțare dacă vii cu o bucățică dintr-un astfel de proiect mare, trebuie să vii cu întregul. Or, se știe că Uniunea Europeană are și proiecte majore, pentru care se pot obține bani direct de la Bruxelles. Sunt mai multe surse de finanțare și vrem să ajungem să accedem la ele și vom începe să lucrăm efectiv în cadrul acestei patrulaterale a vestului”, spune Nicolae Robu.

Vor să integreze și alți primari
„Cele patru orașe au semnat un document de lucru. Apoi vrem să semnăm cu alți primari. Sunt patru mari teme, una este Capitală Culturală Europeană. Cultura se poate întinde pe tot ceea ce înseamnă zonele frumoase din Caraș Severin, de potențialul istoric din Hunedoara, de ceea ce înseamnă vinurile din Arad, de apele termale din Oradea, de potențialul turistic al Clujului”, susține Gheorghe Falcă.
La rândul său, Ilie Bolojan a declarat că parteneriatul este foarte important și pentru Oradea din punctul de vedere al conectivității, pentru că există o legătură foarte importantă între aceste orașe.

Edili din mai multe orașe au participat la Timișoara la evenimentul Hub Urban Talks, al cărui scop este de a găsi soluții comune, soluții care implică administrația locală, mediul de afaceri și cetățenii pentru a avea un oraș care să crească inteligent și sustenabil, având comunități locale active și colaborative.
Au fost prezenți specialiști de la Banca Mondială și de Comisia Europeană, experți internaționali din Olanda, Suedia și Finlanda, lideri ai administrației publice ai mediului de business.

Robu mizează pe susținerea clujenilor
“Umblând un pic și prin oraș, inclusiv prin mall, am fost surprins de notorietatea pe care o am în rândul clujenilor, de cât de la curent și de apreciativi sunt ei cu manifestările mele pe scena politică și cu ce fac ca primar în Timișoara și de simpatia pe care mi-au arătat-o. Atât pe stradă, cât și în mall, am fost solicitat la o mulțime de poze, iar șoferii celor două taxiuri cu care am circulat mi-au cerut ambii o amintire “selfie”. La rândul meu, vreau să-i asigur de toată prețuirea mea. Știu că sunt oameni harnici, deschiși la minte și la suflet, civilizați și de mare cumsecădenie.

Și le fac o dezvăluire, Clujul e unul din orașele cu loc aparte în sufletul meu, din două motive: a fost primul oraș mare vizitat de copilul de la țară care am fost, la vârsta adolescenței și m-a impresionat profund cu frumusețile sale (Grădina Botanică, Parcul Chios, catedralele catolică și ortodoxă și piețele conexe, o mulțime de alte clădiri deosebite); la Florești, devenit între timp Dumbrăvița sau Girocul Clujului - mi-am efectuat stagiul militar de nouă luni și prin Cluj mi-am petrecut învoirile în oraș, “scăpările” din cazarmă”, relatează primarul bănățean, pe pagina sa de Facebook."

Hmm....Banatul, Crisana si Ardealul, m-i se pare cam cunoscuta aceasta "Alianza"

#2
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,061
  • Înscris: 04.03.2014
Ca idee e buna,  da' daca vorbesc de linii ferate de mare viteza pare mai mult o gluma.

#3
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,723
  • Înscris: 06.08.2004
Bravo lor, sper sa functioneze alianta.
Daca se facea regionalizarea, nu mai era nevoie de asa ceva si aveam in toata tara asemenea regiuni care sa acceseze direct banii europeni.
Tin minte ca Dragnea a facut proiectul de regionalizare si s-a intors de la CCR jumatate cu corecturi cu rosu, si l-a abandonat.
Uite, asta era tema de referendum de modificare a Constitutiei nu inutilitati.

#4
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostWestPoint, on 02 octombrie 2018 - 21:07, said:

S-a format Alianța Vestului. Orașele Cluj, Timișoara, Oradea și Arad se interconectează

Primarii celor patru mari orașe din Transilvania și Banat au creat o alianță care Ă®și propune să le conecteze prin autostrăzi și linii ferate de mare viteză. Pentru viitoarele proiecte, edilii nu stau la mila Bucureștiului și vor să obțină finanțare direct de la Bruxelles.

[ https://ziuadecj.realitatea.net/images/db/1_3_178479_1538478040_09099_fav.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


“Noi, Nicolae Robu, Gheorghe Falcă, Ilie Bolojan și Emil Boc, primarii orașelor Timișoara, Arad, Oradea și Cluj-Napoca, am decis Ă®nființarea Patrulateralei Vestului, for informal pentru schimburi de idei și de experiență Ă®ntre noi, dar și de cooperare pe proiecte mari, Ă®n primul rând de conectivitate de mare viteză și Ă®n plan cultural.

Ne propunem ca această structură să fie cadru pentru schimburi de idei și de experiență Ă®ntre noi, dar și de inițiere Ă®mpreună de proiecte infrastructurale majore, mai ales pe linia Ă®mbunătățirii conectivității Ă®ntre cele patru orașe - cale ferată de mare viteză, autostradă, drum expres, rapid - și de cooperare Ă®n domeniile cultură, educație, sănătate, turism, sport, securitate. Vrem să dăm și un exemplu național de cooperare pentru abordarea de proiecte mari, inaccesibile fiecăruia Ă®n parte.
Nu ai cum să obții o sursă de finanțare dacă vii cu o bucățică dintr-un astfel de proiect mare, trebuie să vii cu Ă®ntregul. Or, se știe că Uniunea Europeană are și proiecte majore, pentru care se pot obține bani direct de la Bruxelles. Sunt mai multe surse de finanțare și vrem să ajungem să accedem la ele și vom Ă®ncepe să lucrăm efectiv Ă®n cadrul acestei patrulaterale a vestului”, spune Nicolae Robu.

Vor să integreze și alți primari
„Cele patru orașe au semnat un document de lucru. Apoi vrem să semnăm cu alți primari. Sunt patru mari teme, una este Capitală Culturală Europeană. Cultura se poate Ă®ntinde pe tot ceea ce Ă®nseamnă zonele frumoase din Caraș Severin, de potențialul istoric din Hunedoara, de ceea ce Ă®nseamnă vinurile din Arad, de apele termale din Oradea, de potențialul turistic al Clujului”, susține Gheorghe Falcă.
La rândul său, Ilie Bolojan a declarat că parteneriatul este foarte important și pentru Oradea din punctul de vedere al conectivității, pentru că există o legătură foarte importantă Ă®ntre aceste orașe.

Edili din mai multe orașe au participat la Timișoara la evenimentul Hub Urban Talks, al cărui scop este de a găsi soluții comune, soluții care implică administrația locală, mediul de afaceri și cetățenii pentru a avea un oraș care să crească inteligent și sustenabil, având comunități locale active și colaborative.
Au fost prezenți specialiști de la Banca Mondială și de Comisia Europeană, experți internaționali din Olanda, Suedia și Finlanda, lideri ai administrației publice ai mediului de business.

Robu mizează pe susținerea clujenilor
“Umblând un pic și prin oraș, inclusiv prin mall, am fost surprins de notorietatea pe care o am Ă®n rândul clujenilor, de cât de la curent și de apreciativi sunt ei cu manifestările mele pe scena politică și cu ce fac ca primar Ă®n Timișoara și de simpatia pe care mi-au arătat-o. Atât pe stradă, cât și Ă®n mall, am fost solicitat la o mulțime de poze, iar șoferii celor două taxiuri cu care am circulat mi-au cerut ambii o amintire “selfie”. La rândul meu, vreau să-i asigur de toată prețuirea mea. Știu că sunt oameni harnici, deschiși la minte și la suflet, civilizați și de mare cumsecădenie.

Și le fac o dezvăluire, Clujul e unul din orașele cu loc aparte Ă®n sufletul meu, din două motive: a fost primul oraș mare vizitat de copilul de la țară care am fost, la vârsta adolescenței și m-a impresionat profund cu frumusețile sale (Grădina Botanică, Parcul Chios, catedralele catolică și ortodoxă și piețele conexe, o mulțime de alte clădiri deosebite); la Florești, devenit Ă®ntre timp Dumbrăvița sau Girocul Clujului - mi-am efectuat stagiul militar de nouă luni și prin Cluj mi-am petrecut Ă®nvoirile Ă®n oraș, “scăpările” din cazarmă”, relatează primarul bănățean, pe pagina sa de Facebook."

Hmm....Banatul, Crisana si Ardealul, m-i se pare cam cunoscuta aceasta "Alianza"

Deci tot la mila altora!
Oricum bafta!

#5
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Astia din Moldova n-ar fi in stare sa faca acelasi lucru. Stau ca ultimii fomisti la mila PSD-ului si a Bucurestiului......

#6
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Divide et Impera.

Ardelenii naivi simt nevoia unui nou jug de fier.
Puterea lor sta in dezbinare.

#7
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013
Bravo lor.

Poate-i inspira si pe altii, sa nu mai stea cu mana intinsa la Dragnea-Viorica.

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Mi-e rău.
Robu voia să facă metrou de la aeroport la gara de nord.
Costurile erau ceva, neglijabil.

Ideea e laudabilă, dar cred că intră la categoria "filme sf".

#9
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,393
  • Înscris: 28.11.2017
Acum pe bune, de ce s-ar impiedica unii de mocirla dragnea din Bucuresti.

Astia care vor striga ca natiune, ca stat, ca Romania, ar fi dispusi sa se sacrifice ei pentru dragnea?   Ardealul voteaza dontotdeauna mai putin pesede, de ce sa traga si ei ponoasele?

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Decat sa stea cu mana intinsa la guvernul de la Bucuresti, care e plin de incompetenti, mai bine apeleaza direct la sursa de bani.

#11
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Pai si au voie fara sa dea dreptul la aia de la Bucuresti ? Adica ei vor sa faca de capul lor fara sa plateasca taxa de protectie ?

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postterratec, on 02 octombrie 2018 - 21:18, said:

Divide et Impera.

Ardelenii naivi simt nevoia unui nou jug de fier.
Puterea lor sta in dezbinare.
Aceeași deviză o poți aplica și în cazul cariatului suprem. Dezbinare.

#13
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Absolut corect .Ce sa  asteptam de la miticul teleormanean si veorica lui ? Cand in Arad circulau automotoare austriece in regat inca domina trasura cu cai .

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003
Autostrazile le fac aia de la Bucuresti care le va da mumu.

#15
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View Postterratec, on 02 octombrie 2018 - 21:18, said:

Divide et Impera.

Ardelenii naivi simt nevoia unui nou jug de fier.
Puterea lor sta in dezbinare.
La care jug de fier te referi, la ala comunist?

#16
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostBursul, on 02 octombrie 2018 - 21:24, said:

Autostrazile le fac aia de la Bucuresti care le va da mumu.
Strabag? Posted Image

#17
mobiletron

mobiletron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 15.08.2018

View Postionutzitaly, on 02 octombrie 2018 - 21:11, said:

Ca idee e buna,  da' daca vorbesc de linii ferate de mare viteza pare mai mult o gluma.

Pt Romania linii de mare viteza probabil ca inseamna undeva la 130km/h.

#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postericmario, on 02 octombrie 2018 - 21:20, said:

Mi-e rău.
Robu voia să facă metrou de la aeroport la gara de nord.
Costurile erau ceva, neglijabil.

Ideea e laudabilă, dar cred că intră la categoria "filme sf".
Da, si Boc face metrou,si? E vreo problema?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate