Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cum a fost spart acest cont de Facebook?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
E un articol in Adevarul despre un tip care a spart contul Facebook al altei persoane pentru a se razbuna.
Scrie acolo printre altele asta:

"A reușit să inducă în eroare reprezentanții companiei Orange, profitând de faptul că persoana din Bacău avea numărul de telefon pe o cartelă PrePay. Studentul a sunat la Serviciul clienți al companiei de telefonie mobilă Orange, pretinzând că este utilizatorul cartelei cu numărul de telefon ce aparținea bărbatului din Bacău. A declarat că i-a fost furat telefonul motiv pentru care solicită blocarea cartelei. Solicitarea a fost aprobată de reprezentanții companiei de telefonie mobilă. La scurt timp după apelul la Serviciul Clienți studentul s-a deplasat Orange Shop Auchan Tricodava din București, s-a legitimat cu propria carte de identitate și a solicitat înlocuirea cartelei Orange PrePay pe care o declarase furată mai devreme.

După ce a intrat în posesia cartelei SIM, tânărul a identificat contul din rețeaua de socializare Facebook utilizat de bărbatul din Bacău. În continuare, a inițiat o procedură de resetare a parolei contului, solicitând transmiterea noului cod de acces pe numărul de telefon asociat profilului de utilizator. După resetarea parolei, a intrat în contul persoanei vătămate, postând două mesaje în cuprinsul cărora și-a făcut cunoscute revendicările."

https://adevarul.ro/...71c3/index.html

Am cateva nelamuriri despre acest caz:
- cum poti bloca o cartela a altei persoane doar printr-un simplu apel telefonic, adica aia de la Orange nu verifica, poate oricine sa blocheze telefonul altei persoane, doar asa, sunandu-i si pretinzand ca este altcineva si ca i s-a furat telefonul?
- cum a obtinut alta cartela cu numarul blocat inainte, iarasi nu se fac niste verificari minime?

#2
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
Simplu, in ambele cazuri a cunoscut informatii din contul persoanei respective, precum : ultimele reincarcari, cu cat, cand, optiuni active, vechime, etc. La blocare e si mai simplu, nu se cer prea multe date. La schimbare de sim, trebuie buletinul (in mod normal) si cunoasterea catorva informatii precum cele de mai sus.
Pe scurt, cartela prepay vine cu multe beneficii, dar, si cu riscuri mai mari fata de abonament.

Edited by Dany_Darke, 13 December 2018 - 16:03.


#3
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
pentru ca detinatorul "de drept" nu avea cartela personalizata la orange

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Bah da' este explicat totul pas cu pas in articol, ce n-ai inteles ?!
Ce sa verifice la prepay ?
Sau, daca stia ceva datele ale persoanei ala, a trecut verificarea, nu ?!
Ce sa verifice la cartela nou ?
Aceleasi date, nu ?! Adica doar numarul de telefon.
Daca i-au dat alta cartela, probabil pe baza buletinului, inseamna ca cartela originala nu a avut nimic inregistrat, deci habar aveau cei de la Orange cine a avut cartela originala.

#5
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

 maistoru, on 13 decembrie 2018 - 11:17, said:

pentru ca detinatorul "de drept" nu avea cartela personalizata la orange
Nu prea se tine cont de personalizare. Eventual, daca avea o parola pe cont si vreun flash care sa atentioneze pe cel de la Orange sa se faca modificari doar cu parola "xyz".

Edited by Magicwisewolf, 13 December 2018 - 11:19.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
And that's social engineering. Nu toata lumea e buna (se pricepe) la inginerie sociala. Daca e pe bune ce scrie acolo insemna ca omul se pricepe la inginerie sociala sau si-a incercat norocul desi din ceea ce am citit stia bine ce face adica a avut un plan bine pus la punct.

PS: Au blocat un SIM nu inseamna ca au sters numarul de pe HLR. Cand a fost in Orange Shop cei de acolo au mutat numarul pe alt SIM (au asociat numarul cu SIM-ul) si asa a obtinut acel numar. Mai ales ca e pre pay deci nu au ce sa verifice.

#7
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
Crede-ma ca au ce sa verifice, daca se vrea, sau, se respecta procedura ca la carte. Sunt destule informatii de care te poti agata ca si angajat si, daca nu prea se pupa, ai tot dreptul sa refuzi operatiunea ceruta. Poate sa se dea ala in cur si in cap. Bajbaie sau nu confirma informatiile cerute, pa pa si mumu.

Edited by Dany_Darke, 13 December 2018 - 16:03.


#8
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 buyonevideo, on 13 decembrie 2018 - 11:18, said:

Bah da' este explicat totul pas cu pas in articol, ce n-ai inteles ?!
Ce sa verifice la prepay ?
Puteau sa sune aia de la Orange si sa intrebe: "Bah, ai furat telefonul asta, ca vrea cineva sa blocheze cartela?", iar ala sa zica: "Nu bah, e al meu, e cartela mea, nu vreau sa blochez nimic, e vreun escroc probabil.". Si pe urma putea sa dea date care sa confirme ca e chiar a lui cartela, gen numere pe care le-a apelat in ultimele zile, etc.

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ce verificari minime poti avea la o cartela prepaid? Daca nu se cumpara cu buletinul (mai tineti minte scandalul: cum sa se ia cartele cu buletin, doar nu sunt abonamente?), nu se poate face dovada utilizatorului.

Daca eram Orange, as fi cerut reclamatia de la Politie.

#10
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
studentul a procedat corect daca apela la justitie urmau proceduri greoaie, avocati si nu fac drumurile la politie, intocmirea de plangere si cel mai probabil primea rup pt inselaciune apoi proces civil cine are timp de toate nebuniile din justitie din prezent!


apoi dura foarte mult iar fara avocat daca se prezenta nu castigi fiindca nu ai nu ca nu scri corect!

nu castigi pt ca nu ai platit un avocat nu ca nu ai dreptate!

Edited by vdesigns, 13 December 2018 - 11:33.


#11
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 Magicwisewolf, on 13 decembrie 2018 - 11:23, said:

Crede-ma ca au ce sa verifice, daca se vrea, sau, se respecta procedura ca la carte. Sunt destule informatii de care te poti agata ca si angajat si, daca nu prea se pupa, ai tot dreptul sa refuzi operatiunea ceruta. Poate sa se dea ala in cur si in cap. Bajbaie sau nu confirma informatiile cerute, pa pa si mumu.

 PopaXXX, on 13 decembrie 2018 - 11:23, said:

Puteau sa sune aia de la Orange si sa intrebe: "Bah, ai furat telefonul asta, ca vrea cineva sa blocheze cartela?", iar ala sa zica: "Nu bah, e al meu, e cartela mea, nu vreau sa blochez nimic, e vreun escroc probabil.". Si pe urma putea sa dea date care sa confirme ca e chiar a lui cartela, gen numere pe care le-a apelat in ultimele zile, etc.

Orange nu e politie, sa faca verificari din astea.
Pe ei ii intereseaza sa aiba clientul frumos mai departe si cu asta basta.

#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Inselaciunea nu intra in sfera penala? La civil se poate merge si fara avocat, dar nu e recomandat din motive pentru care majoritatea apelam la ei: cunosc mai bine procedurile.

#13
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
Una peste alta, mr student a fost un prost. Si-a agatat tinicheaua de coada pentru cateva zeci de lei. Chiar daca e cu suspendare, ramane in cazier, cel putin pt o perioada. Si va pierde mult mai mult pentru asta, atat financiar cat si social. A vrut sa faca pe desteptul, a reusit...

 buyonevideo, on 13 decembrie 2018 - 11:27, said:

Orange nu e politie, sa faca verificari din astea.
Pe ei ii intereseaza sa aiba clientul frumos mai departe si cu asta basta.
Nu e adevarat. Stiu bine ce se poate verifica si ce nu, cand poti ajuta clientul si cand nu poti si chiar esti acoperit de regulament si lege. Ala de la Orange si-ar fi putut-o fura rau de tot, mai ales de cand cu GDPR...

#14
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Foarte bine ca l-a spart, ar trebui sa mearga la inchisoare sa se invete minte, oricum e caz penal si daca se face plangere va avea cazier pentru asta. Deci toata viata va fi aratat cu degetul: infractorul. Merita sa faci o prostie si sa fi sigmatizat toata viata ?

#15
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
Da da, doar a aratat ca el "e mai destept" decat celalalt si l-a invatat el minte...

Edited by Dany_Darke, 13 December 2018 - 16:04.


#16
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,987
  • Înscris: 18.12.2007

 PopaXXX, on 13 decembrie 2018 - 11:23, said:

Puteau sa sune aia de la Orange si sa intrebe: "Bah, ai furat telefonul asta, ca vrea cineva sa blocheze cartela?", iar ala sa zica: "Nu bah, e al meu, e cartela mea, nu vreau sa blochez nimic, e vreun escroc probabil.". Si pe urma putea sa dea date care sa confirme ca e chiar a lui cartela, gen numere pe care le-a apelat in ultimele zile, etc.

Pe cine sa sune?
Da, in cazul in care nu sunt inregistrate datele personale, fix genul respectiv de verificari se fac. Daca omul stia detaliile, atunci ura si la gara.

#17
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018

 Pololica, on 13 decembrie 2018 - 11:28, said:

Inselaciunea nu intra in sfera penala? La civil se poate merge si fara avocat, dar nu e recomandat din motive pentru care majoritatea apelam la ei: cunosc mai bine procedurile.
tu habar nu ai ce se poate intampla in justitie daca ala din Bacau are m multi bani isi angaja avocat.... si studentul era gasit vinovat ca ala din Bacau nu a ridicat coletul!!!!!!!!!!!!!!!!!

dupa mine cei din  justitie e cel mai mare grup inf organizat

#18
Michele-

Michele-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 12.07.2009
eu am solicitat pe la 2 noaptea blocarea cardului pe care il pierdusem si am raspuns gresit cred ca la toate intrebarile pe care mi le punea alea. posibil sa fi nimerit-o pe aia cu ultima plata, in rest, gresit tot. n-am stiu nici pe cine am inputernicit sau la ce filiala am deschis contul si totusi, mi l-au inchis. apoi o cartela prepay...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate