Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Intrebare concediu Turcia

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
pancone99

pancone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 03.07.2008
Va salut,
Am vrea sa plecam in vara lui 2019 in Turcia,mai exact Antalya (am ales Antalya pentru aeroport).Nu am fost niciodata in Turcia si as vrea niste sfaturi...
In primul rand sa dau niste detalii despre vacanta....
-familie 2 adulti + 1 copil de 9 ani,
-buget,pana in 1500e .Nu stiu inca metoda de transport,dar daca e inclusa in banii astia cu atat mai bine.In principiu avion, daca nu, masina personala.EXCLUS autocar.
-perioada 19-20 iunie cu 7-8 nopti
Acum,recomandati-mi si mie niste hoteluri ok in zona aia,care binenteles sa se incadreze si in buget.As vrea din experienta voastra,ca asa am intrat si eu pe tot felul de siteuri (inclusiv Trip Advisor),dar parerile sunt subiective si sincer nu prea stiu ce sa mai cred.

#2
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 pancone99, on 12 decembrie 2018 - 23:07, said:

Va salut,
Am vrea sa plecam in vara lui 2019 in Turcia,mai exact Antalya
Ia si tu google la intrebari. Mai precis scrie charter Turcia 2019 si apoi incepi sa sapi pe site-urile agentiilor.
In general o sa gasesti calculator de oferte in functie de nr adulti si copii, plus perioada. Vezi ce hoteluri se incadreaza.
Lara si Belek sunt cam cele mai apropiate statiuni de aeroport.
Tripadvisor nu e de neglijat, orienteaza-te si dupa nota acordata de turisti hotelului la care ai gasit oferta in bugetul tau,.

Edited by nniki, 12 December 2018 - 23:29.


#3
pancone99

pancone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 03.07.2008

 nniki, on 12 decembrie 2018 - 23:28, said:

Ia si tu google la intrebari. Mai precis scrie charter Turcia 2019 si apoi incepi sa sapi pe site-urile agentiilor.
In general o sa gasesti calculator de oferte in functie de nr adulti si copii, plus perioada. Vezi ce hoteluri se incadreaza.
Lara si Belek sunt cam cele mai apropiate statiuni de aeroport.
Tripadvisor nu e de neglijat, orienteaza-te si dupa nota acordata de turisti hotelului la care ai gasit oferta in bugetul tau,.
Ma intereseaza in principal hotelul.
Cat despre siteurile cu reviewuri e cu dus-intors.Vin 10 si zic ca e super si inca 20 care zic ca e o cocina....De-aia as vrea parerea cuiva care a fost acolo.

#4
Basso

Basso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 26.08.2005
Nu prea ai cum sa dai gres in Antalya, cam orice hotel de 4-5 stele ofera conditii mai mult decat multumitoare si peste orice poti gasi in RO. Recenziile negative apar de la oameni frustrati carora daca nu le convine un detaliu minor, de genul "angajatul X nu mi-a zambit", automat catalogheaza tot resortul ca fiind de rahat.
Avand in vedere ca luati si copilul cu voi, recomand hotelul Lara Family Club. E aproape de aeroport, au plaja privata si dupa cum spune si numele, e orientat spre familisti.

#5
Mr_ChAos

Mr_ChAos

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 66
  • Înscris: 12.12.2018
Daca-mi permiti ti-as face o sugestie : recomand Marmaris,este locul ideal pentru un concediu cu familia.
Mai multe despre : https://turcia.direc...magini-177.aspx

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Daca vrei cu avionul, te costa in jur de 750 euro doar transportul (cu taxe aeroport si transfer). Iti raman asadar 750 euro pentru cazare, copilul beneficiaza de gratuitate la cazare in majoritatea hotelurilor.
Acum cativa ani am fost la Papillon Belvil in Belek, este foarte ok, dar te costa doar cazarea in jur de 1300 euro in perioada dorita de tine. Așa ca fie suplimentezi bugetul daca vrei cu avionul, fie mergi cu masina, situatie in care tot va trebui sa suplimentezi bugetul, dar mai putin decat in varianta cu avionul.
Sfatul meu este sa mergi cu masina, dar in Kusadasi, e mai aproape ca distanta, iar preturile la cazare sunt mai mici in general in comparatie cu Antalya.
Vara aceasta a fost foarte cautat Lonicera Resort din Alanya, teoretic te incadrezi in buget ptr transport cu avionul (sau mai pui inca 100 euro maxim), dar transferul de la aeroport dureaza destul de mult, cel putin 1,5 ore, daca nu chiar 2. Daca rezista copilul la durata totala a calatoriei, poti lua in calcul aceasta varianta, dar citeste cu atentie impresiile de anul asta. E bun si TripAdvisor pentru impresii, sa-ti faci idee, dar mai bine citeste recenziile de pe am fost acolo (punct) ro.
Atentie si la orarul de zbor, la unele companii aeriene este foarte dezavantajos, pierzi prima si ultima zi de sejur. Cel mai bun orar de zbor il au charterele Turkish Airlines, agentia care vinde sejururi cu charter TA se numeste Mr. Peter, din pacate nu au foarte multe hoteluri in portofoliu. Incearca sa ceri oferte si recomandari de la cateva agentii de turism serioase si de incredere, citesti impresiile despre hotelurile recomandate si apoi iei o decizie.

#7
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 28.01.2008
Daca omul vrea Antalya si i se recomanda Kusadasi, e ca si cind ar vrea la mare si e trimis la munte.
1.500 de euro sunt mai mult decit suficienti pentru un sejur decent in Antalya.
Daca alegi avionul nu cred ca un transfer de maxim 2 ore ar trebui sa te sperie, mai ales ca inteleg ca iei in calcul chiar drumul cu masina. Deci copilul rezista.
Personal as evita avionul din mai multe motive. In primul rind, mergind cu masina, vezi Turcia. Si merita vazuta. Cu avionul vezi un aeroport si un tarc. In plus, drumul cu masina iti permite sa faci cumparaturi din zone neturistice si, crede-ma, merita.
Revenind la buget. Personal as elimina agentiile romanesti (chiar daca o sa supar unele persoane de pe aici). Gasesti pe net oferte de la agentii consacrate din UE, iar preturile sint mai mici cu aproximativ 40%. Spun asta din experienta. Cu cel mult jumatate din suma alocata poti achizitiona un sejur la un hotel foarte bun. Iar daca vrei neaparat avion, poti cumpara separat biletele de avion.
In ceea ce priveste hotelul, evident parerile sint impartite. Ce-i place unuia poate sa nu-i placa altuia. Depinde ce vrei. Tobogane, plaja cu nisip, intrare lina in mare... Criterile trebuie ca tu sa le stabilesti.
Eu daca imi duc copilul la un hotel fara tobogane nu e bine.
La fel e si cu zona in care e hotelul. Intradevar, Lara si Belek sint mai aproape de aeroport, dar acolo nu gasesti atmosfera din Side sau Alanya. Daca apropierea de aeroport e un criteriu alege Club Hotel Sera. Dupa o saptamina o sa cunosti mersul avioanelor pe aeroportul Antalya.
Ti-as putea face mai multe recomandari, dar deocamdata nu stiu ce cauti.
Succes in cautari si nu renunta la zona Antalya.

#8
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.02.2014
Sunt si eu de acord cu RR_SK ca merita sa vezi Turcia mergand cu masina dar iti trebuie cateva zile in plus .Eu am fost pana in Kusadasi si am facut pe drum aproape 1 zi si jumatate ( oprit doar pentru alimentare benzina, o cafea , masa, la cateva ore de mers oprit jumatate de ora pentru cei care fumeaza) si a fost destul de obositor drumul.  Deci pe langa zilele de concediu iti trebuie parerea mea inca pe atata daca vrei sa te mai opreste pe drum in diferite locatii pentru vizite, cumparaturi etc.

Edited by Epidaurus, 13 December 2018 - 09:32.


#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
rr_sk, nici el nu stie exact ce vrea, de aceea i-am recomandat varianta kusadasi cu masina, mai ales ca va fi la prima experienta cu turcia.
a spus ca vrea antalya pentru aeroport, dar daca bugetul nu-i ajunge pentru avion si se decide sa mearga cu masina, o varianta poate fi si kusadasi.
insa e bine sa stie ca drumul dureaza 1,5 zile la dus, 1,5 zile la intors, poate fi foarte obositor, mai ales pentru copil daca nu are astampar in masina, are nevoie de cazare intermediara si la dus si la intors, trebuie sa-si cumpere vigneta pentru bulgaria, hgs pentru turcia, sa aiba rca-ul valabil pentru turcia, sa-si faca temele in privinta celui mai bun traseu.
basca procura/imputernicire pentru masina, daca pleaca cu masina in leasing, masina "de serviciu" sau daca nu este el proprietarul masinii si proprietarul nu-i insoteste in concediu (de ex, masina poate fi a tatalui, socrului).

stiu, pentru ca primul nostru sejur in turcia tot la kusadasi a fost, tot cu masina, intr-adevar ai ce vedea in turcia (si ramai cu un gust amar, in sensul ca la ei de ce se poate si la noi nu), insa a doua oara nu cred ca as mai repeta drumul, mi se pare foarte obositor si poate nu toti pot sa obtina concediu de la locul de munca, mai mare de o saptamana.

off-topic : explica-mi si mie te rog cum procedezi sau mai exact de la ce agentii turistice straine poti cumpara sejur in turcia. m-ar interesa si pe mine, pentru ca preturile pentru 2019, la agentiile romanesti de turism, au cam luat-o razna, au crescut substantial fata de anul acesta.
am inteles ca incepand chiar de luna asta, putem si noi romanii sa cumparam vacante pe net, de la agentii de turism din alta tara.
pentru hotelul unde am fost eu anul acesta, postase o familie de romani impresii, ei lucrau in uk, dar domiciliul oficial il aveau in Romania, au cumparat sejurul de la o agentie din uk, dar pentru ca nu au putut sa faca dovada ca sunt stabiliti definitiv in regat (probabil au prezentat la receptie pasapoartele romanesti), au fost nevoiti sa plateasca la receptie o diferenta de pret pentru sejur, si nu a fost deloc mica suma respectiva. daca ei au mintit/exagerat, asa va mint si eu, nu am de unde sa stiu care este situatia reala.

Edited by corinadaniela, 13 December 2018 - 10:12.


#10
adyrafy

adyrafy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 16.10.2007
@pancone99 - anul acesta am fost in Turcia, cu avion, 2 adulti si copil de 6 ani. Mai exact, Side, hotel Kamelia Fulya. Nu am avut ce sa reprosez, doar ca a fost mai cald decat m-am asteptat. In rest, conditiile de cazare si restaurant, plus accesul facil la plaja au fost excelente. Daca doresti, pot sa te ajut cu preturi si oferte ce poate nu le gasesti prin intermediul motoarelor de cautare, deoarece am o agentie de turism.

Poti sa ma contactezi in privat.

#11
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 28.01.2008
corinadaniela
Ti-am trimis un PM despre agentia de la care cumpar eu.

Cit despre avion vs masina, ai dreptate. Conteaza sa ai timp la dispozitie. Eu de obicei, in afara de tarc, mai petrec vreo 7-10 zile pe la alte hoteluri. Cu vreo  60 de euro poti lua un apart in Marmaris pentru o saptamina, de exemplu. Iar pretul e valabil pentru pina la 4 persoane. Asa ca, daca te cazezi prin Canakkale o noapte, apoi vreo doua in Pamukkale, ajungi in Antalya fresh! Evident, timp sa ai!
Bafra!

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
multumesc ! si mie mi-ar placea sa zabovesc prin turcia mai mult, sa calatoresc, sa cunosc oameni si locuri, dar din pacate concediul nostru e limitat, la fel si bugetul....
oricum, din putinul pe care l-am vazut pana acum, am ramas impresionata. au si turcii lipsurile si defectele lor, ca orice natie, dar ca infrastructura, servicii, modul in care trateaza turistii - sunt cu mult peste noi, nici intr-o suta de ani nu cred ca ajungem la nivelul lor.

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,919
  • Înscris: 25.06.2007

 corinadaniela, on 13 decembrie 2018 - 11:10, said:

ca infrastructura, servicii, modul in care trateaza turistii - sunt cu mult peste noi
Atunci ce sa zicem despre Elvetia, Tarile Nordice, Statele Unite etc? :)

#14
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ofertele reale sunt cele "last minute" . Majoritatea camerelor de 5 stele din zona au doua paturi ...unul mare matrimonial si altul simplu. Copiii până la 10 ani sunt gratis la all inclusiv. Un last minute pentru voi este cam 700-850 euro problema este copilul. Se plătește loc întreg in avion si taxa aeroport . Asta duce pachetul cam la 1250-1300 euro. Cu masina este scump pentru ca nu se face dintr-o bucată si pe langa carburant si taxe de drum-pod-vama luati in calcul si doua nopti de cazare ( dus-intors) pe traseu.

Edited by JurasikMan, 13 December 2018 - 13:00.


#15
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 30.04.2008
Daca timpul nu te preseaza, (si sfatul meu este) alege transportul cu masina.

 Karhu, on 13 decembrie 2018 - 12:42, said:

Atunci ce sa zicem despre Elvetia, Tarile Nordice, Statele Unite etc? Posted Image
Nu neaparat, ...iar daca luam in calcul si raportul pret-calitate Turcia (inca) sta mult mai bine in comparatie cu tarile enumerate de tine..

Edited by w140, 13 December 2018 - 13:12.


#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 Karhu, on 13 decembrie 2018 - 12:42, said:

Atunci ce sa zicem despre Elvetia, Tarile Nordice, Statele Unite etc? Posted Image

nu pot sa ma pronunt, nu am ajuns pe aceste meleaguri si nici nu cred ca voi ajunge vreodata...sau in aceasta viata...

#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,919
  • Înscris: 25.06.2007

 w140, on 13 decembrie 2018 - 13:03, said:

Nu neaparat, ...iar daca luam in calcul si raportul pret-calitate Turcia (inca) sta mult mai bine in comparatie cu tarile enumerate de tine..
Ma gandeam mai mult la infrastructura si servicii. Raportul pret/ calitate e greu de cuantificat, fiecaruia ii place altceva. Cert e ca sunt destui turisti si in tarile mentionate de mine, deci nu toti sunt convinsi ce ai afirmat acolo.

 corinadaniela, on 13 decembrie 2018 - 13:09, said:

nu cred ca voi ajunge vreodata...sau in aceasta viata...
Ce putin pe partea de peisaje naturale, astea enumerate de mine bat clar Turcia.
Totusi, in Elvetia si Tarile Nordice se ajunge rapid si fara dificultati birocratice gen viza, cred ca sunt destul de abordabile...

Ma rog, scuze de off topic.

#18
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,832
  • Înscris: 13.07.2011
www.skyscanner.com / www.kayak.com - pentru avion
www.booking.com - pentru cazare

Am asa: OTP - Antalya pe 19.06 intoarcerea pe 27.06, 2 adulti, 1 copil. Cu Pegasus 408 € (aprox 6 ore pe drum), sau cu Turkish Airlines 543 € (aprox 4,3 ore pe drum).

Dupa care, hotel ca si exemplu avem Roma Residencecu 874 € direct la mare Si multe altele pana in 800-1000eur, care sa iti intre in buget.

Acum citesti parerile si de pe Booking si de pe Tripadvisor si de pe Holidaycheck, etc. si iti faci o parere.

La turci o sa dai si peste hoteluri de 4-5 stele care sunt destul de praf pentru ca au niste standarde mult mai joase decat prin Europa. Iti recomand sa stai aproape de mare si sa nu iti iei mancare de la hotel, in general astia baga mult fast food-uri, poate doar micul dejun si restul va descurcati.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate