Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cu trenul in Turcia - Serbia - Belgrad - Flexipas cu trenul

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.08.2006
Vreau dupa prima saptamana din Ianuarie sa fac circuitul acesta Turcia - Serbia - Belgrad - Flexipas. Are careva experiente sugestii? ma intereseaza inclusiv trenuri de mare viteza pe aceste rute.

Multumesc

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Din Turcia pana in Serbia pe unde vrei sa mergi:Bulgaria - Serbia,Bulgaria - Romania - Serbia sau Grecia - Macedonia - Serbia?
Nu ca m-ar interesa in mod deosebit,dar ai facut un talmes-balmes acolo

#3
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
In balcani doar banii circula cu viteza, trenurile mai au de asteptat.

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
In România banii doar dispar cu viteza :lol:

Acum sa revenim ontopic

Pe ruta aia trenuri de mare viteza ai doar in Turcia (Ankara - Eskișehir - Istanbul, restul vin in 2020)

Exista dacă vrei İnterrail pass. Care îți da călătorii nelimitate intr-o anumită perioada de timp in țările membre (exceptând țara de reședința a pasagerului).

Nu mai știu exact cât costa dar știu ca merita

Așa ajungi ieftin și pana in Iran (care nu e in program)

Din pacate Turcia nu are momentan o linie extinsă. Nu a fost prioritatea lor in perioada WW1 (când s-au făcut mai toate liniile de pe pământ) și s-au trezit abia acum. Dar fac

#5
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.08.2006
İnterrail pass vreau, indiferent cat costa, am saptamana aia libera, si tre sa folosesc transport alternativ, nu avion, nu tren :))

#6
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001
Ce cauti tu este de fapt Balkan Flexipass, care, din pacate, nu se mai vinde in Romania din 2017, a iesit CFR din aceasta oferta si nici nu il mai comercializeaza cred.
Daca totusi esti in Turcia, ca nu ai mentionat ca ai fi in Romania, e foarte posibil sa il poti cumpara de acolo.

https://rail.cc/ro/b...lid-romania/n15

https://rail.cc/ro/balkan-flexi-pass - vezi aici preturi pe ce perioada doresti

#7
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 28.05.2008
Informatii despre InterRail + posibilitatea achizitiei online - a se vedea site-ul oficial : https://www.interrail.eu/en sau cel al CFR : https://www.cfrcalat...al-15-reducere/
Exista un discount de 15% pentru pass-uri achizitionate pana pe 31.12.2018 pentru calatorii pana la 31.03.2019.
Tinerii sub 26 ani beneficiaza de reduceri suplimentare.
Puteti achizitiona un pass global (pt. toate tarile) sau separat pt. fiecare tara in parte (Turcia/Bulgaria/Serbia) / grup de tari (cum ar fi Benelux, daca va va interesa candva).
Exista pass-uri flexibile (pt. un anumit nr. de zile, nu neaparat consecutive, intr-o perioada de timp); se aplica regula orei 19 - se considera o singura zi pt. calatoriile incepute dupa ora 19 si finalizate a doua zi (foarte utila pt. trenurile de noapte).
Pentru fiecare tara in parte, pass-urile InterRail ofera si alte beneficii, pe langa nr. nelimitat de calatorii (de ex. reduceri pentru ferryboat-uri / cazare, intrare gratuita la muzee feroviare - in cazul dvs. in Istanbul, respectiv Belgrad, reduceri/calatorii gratuite pe anumite rute operate cu autobuze, reduceri la achizitia cardurilor turistice etc.).
Atentie, livrarea se face in mod diferit de la tara la tara; eu am cumparat mereu din Bucuresti (Gara de Nord sau Agentia CFR - se poate plati cu cardul, se aplica curs de schimb BNR).

Edited by sdrc, 13 December 2018 - 10:26.


#8
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.08.2006

View Postsdrc, on 13 decembrie 2018 - 10:13, said:

Informatii despre InterRail + posibilitatea achizitiei online - a se vedea site-ul oficial : https://www.interrail.eu/en sau cel al CFR : https://www.cfrcalat...al-15-reducere/
Exista un discount de 15% pentru pass-uri achizitionate pana pe 31.12.2018 pentru calatorii pana la 31.03.2019.
Tinerii sub 26 ani beneficiaza de reduceri suplimentare.
Puteti achizitiona un pass global (pt. toate tarile) sau separat pt. fiecare tara in parte (Turcia/Bulgaria/Serbia) / grup de tari (cum ar fi Benelux, daca va va interesa candva).
Exista pass-uri flexibile (pt. un anumit nr. de zile, nu neaparat consecutive, intr-o perioada de timp); se aplica regula orei 19 - se considera o singura zi pt. calatoriile incepute dupa ora 19 si finalizate a doua zi (foarte utila pt. trenurile de noapte).
Pentru fiecare tara in parte, pass-urile InterRail ofera si alte beneficii, pe langa nr. nelimitat de calatorii (de ex. reduceri pentru ferryboat-uri / cazare, intrare gratuita la muzee feroviare - in cazul dvs. in Istanbul, respectiv Belgrad, reduceri/calatorii gratuite pe anumite rute operate cu autobuze, reduceri la achizitia cardurilor turistice etc.).
Atentie, livrarea se face in mod diferit de la tara la tara; eu am cumparat mereu din Bucuresti (Gara de Nord sau Agentia CFR - se poate plati cu cardul, se aplica curs de schimb BNR).

Da, o sa ma interesez. Am folosit anul trecut in Ianruei Interrail global pass si am mers pana in Oslo cu 20 de trenuri. Trebuie sa analizez in zona asta cum sta treaba, ca in Germania am mers cu trenuri de viteza, 230 km/h.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate