Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Robineti trecere, pareri, recomandari.

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 17.04.2015
Buna ziua tuturor.

Dorind sa schimbam in blocul nostru toti robinetii de trecere de pe coloanele aferente fiecarui sector de apartamente, eu ca presedinte precum si ceilalti membri, dorim sa montam ceva cu un raport de calitate/pret cat mai bun.

Practic, vom monta si robineti de trecere pt fiece coloana, dar si robineti de trecere pt fiecare apartament in parte, precum si noi apometre. Daca pentru apometre si robineti de trecere pentru racordurile fiecarui apartament decizia este deja luata (robineti Giacomini), pentru cei de coloane ne cam gandim... Stiti, pretul...

Pt coloane avem de inlocuit 10 bucati 2 “ si 2 bucati 1 ½ “


Initial, am cerut oferta pentru marca Giacomini; pretul mare al pieselor (undeva in jur de 270/buc, respectiv 185/buc) a produs niscaiva discutii, urmare a carora s-a decis cautarea si a altor variante de robineti ceva mai economici, a caror raport calitate/pret sa fie cat mai bun posibil.

Deci, intrebarea mea aici se va referi la ce alte marci ar fi cat mai bune si de preferat.

Mai avem oferta de Ferro  (135 pt 2“, respectiv 110 cei de 1 ½ “) precum si de la Valvex ( 95 pt 2“, respectiv 57 cei de 1 ½ “ ; aici probabil vom avea inca un discount de 5 max 10%).

In acest moment parca inclinam pentru marca Ferro, dar asta total in necunostinta de cauza ci doar in ideea ca am primit asigurari de la unii ca Ferro ar fi mai calitativi decat Valvex, etc. si pt ca pretul este in bugetul optim inteles de catre toti.

Va rog deci, pareri/opinii/alte recomandari.
Multumesc

Edited by AroundYou, 12 December 2018 - 16:51.


#2
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Giacomini > Valvex > Ferro

#3
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Nu este clar materialul coloanelor , iar daca este vorba de robinetii de coloana din subsol , dupa diametre , ar trebui sa va ginditi la robineti cu olandez .
Si eu zic ca Ferro , este mai ok decit Valvex .

#4
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 17.04.2015
86-APP @

Pt a intelege totalmente despre ce si cum este aici, inchipuiti-va ca avem o coloana principala de alimentare cu apa care intra in bloc (care este deja prevazuta cu un robinet mare de trecere), apoi, se ramifica, pe fiecare nivel cu cate doua sectoare mai avem inca cate doua coloane prevazute din constructie cu alti robineti... apoi urmeaza robinetele fiecarui apartament in parte.
Atasez fotografii dintr-una din nisele de la un oarecare etaj.

Attached Files


Edited by AroundYou, 12 December 2018 - 17:26.


#5
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Mergi la Romstal.
Nu glumesc .
Si eu am schimbat vreo 14 robineti din subsol

#6
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 17.04.2015

 kolfleading, on 12 decembrie 2018 - 17:05, said:

Giacomini > Valvex > Ferro
De giacomini, normal.
Intre valvex si ferro insa, aici e baiul. Ca valvex ar fi polonezi, ca dat fiind ca-s si mult mai ieftini poate chestiunea asta se reflecta si in vreo diferenta de calitate, etc. Normal ca ne-ar conveni pretul de la valvex, de departe, insa oare -atat timp cat suntem disponibili a plati un pret ceva mai marisor, oare nu putem cumpara un pic mai multa calitate la buget de cuprins 100-140 lei per bucata? Ca daca au calitate asemanatoare, doar nu suntem neghiobi sa alegem doar pe criteriul de pret mai mare. Exact din motivul ca noi, aici, nu cunoastem/nu ne pricepem, am deschis acest topic, tocmai in ideea ca voi gasi oameni care intr-adevar se pricep si ar putea sa-mi indice care ar fi cea mai potrivita alegere in respectivul buget. Practic, sa reusim sa achizitionam cea mai buna calitate posibila la bugetul respectiv

 Ghita_Bizonu, on 12 decembrie 2018 - 17:52, said:

Mergi la Romstal.
Nu glumesc .
Si eu am schimbat vreo 14 robineti din subsol
Romstal, la doi toli si unu jumate are Giacomini. Si am precizat ca preturile respectivei marci depasesc bugetul. Stiti dvs sa aiba si alte marci?

ps: Pt coloana mare de alimentare ce intra in bloc, am pus la inceputul acestui an, si da, acolo am pus Giacomini (nici nu mai stiu ce dimensiune avea, tin minte doar ca pretul pieselor, robinet plus antiretur, era unul f mare)

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 AroundYou, on 12 decembrie 2018 - 17:58, said:

De giacomini, normal.
Intre valvex si ferro insa, aici e baiul. Ca valvex ar fi polonezi, ca dat fiind ca-s si mult mai ieftini poate chestiunea asta se reflecta si in vreo diferenta de calitate, etc. Normal ca ne-ar conveni pretul de la valvex, de departe, insa oare -atat timp cat suntem disponibili a plati un pret ceva mai marisor, oare nu putem cumpara un pic mai multa calitate la buget de cuprins 100-140 lei per bucata? Ca daca au calitate asemanatoare, doar nu suntem neghiobi sa alegem doar pe criteriul de pret mai mare. Exact din motivul ca noi, aici, nu cunoastem/nu ne pricepem, am deschis acest topic, tocmai in ideea ca voi gasi oameni care intr-adevar se pricep si ar putea sa-mi indice care ar fi cea mai potrivita alegere in respectivul buget. Practic, sa reusim sa achizitionam cea mai buna calitate posibila la bugetul respectiv

Valvex sunt surprinzător de buni. I-aș alege dintre cei enumerați, indiferent de preț.

#8
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,913
  • Înscris: 03.12.2005
Eu as insista chiar sa se suplimenteze bugetul si as lua Caleffi. Sunt de departe cei mai buni pe care am pus mana. Dar asta depinde si cat costa o inundatie la locul de montaj.

#9
kalu4u

kalu4u

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 180
  • Înscris: 02.07.2018
Cum sa dai 200 pe un robinet ??
Gasesti in piata si cu 20 de lei.

Si nici nu iti trebe de 2 toli. Eu am fost in baie la multi vecini si in multe blocuri si toate erau de 1 tol sau mai mici. Nu ai ce sa faci cu 2 toli ca tu ai in baie 2 robineti de 1/2, o masina de spalat de 1/2 si in bucatarie tot de 1/2 si daca dai drumu la toate deodata tot iti ajunge 1 tol

Edited by kalu4u, 12 December 2018 - 18:14.


#10
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 17.04.2015
Hopa! Acum ca am avut timp de stat pe net, am mai cautat una alta. Si am descoperit pe unii ce par sa se incadreze cu Giacomini la preturile maxime pe care noi le putem oferi :)

http://www.calor.ro/...-apa___1-1-2__2

Deci, daca toata lumea care s-a obosit sa citeasca pe-aici e de acord ca Giacomini ar fi best of the best, cred ca am gasit (mai sus) magazinul potrivit.
Desi, ce spune colegul ad_co77 mai sus, nu ma poate baga decat si in mai multa ceata!
ad_co77 , deci sa inteleg ca, din experienta ta (probabil de profesionist), ai alege de departe valvex?

 kalu4u, on 12 decembrie 2018 - 18:14, said:

Cum sa dai 200 pe un robinet ??
Gasesti in piata si cu 20 de lei.

Si nici nu iti trebe de 2 toli. Eu am fost in baie la multi vecini si in multe blocuri si toate erau de 1 tol sau mai mici. Nu ai ce sa faci cu 2 toli ca tu ai in baie 2 robineti de 1/2, o masina de spalat de 1/2 si in bucatarie tot de 1/2 si daca dai drumu la toate deodata tot iti ajunge 1 tol
Probabil nu ai fost atent la cele descrise mai sus.
Noi nu inlocuim robineti prin baie !!!

#11
kalu4u

kalu4u

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 180
  • Înscris: 02.07.2018

 sebulbus, on 12 decembrie 2018 - 18:13, said:

Eu as insista chiar sa se suplimenteze bugetul si as lua Caleffi. Sunt de departe cei mai buni pe care am pus mana. Dar asta depinde si cat costa o inundatie la locul de montaj.

Daca nu ai ce face cu banii imbogateste frate pe altii =))))
Poti sa pui si robinet de aur ca ti se strica la fel de repede.
Problema nu ii robinetul,problema e apa.
Nu conteaza din ce material si ce toleranta are robinetul daca apa il strica oricum.
Daca nu pui filtru ti se strica orice robinet ai pune.
Si daca pui filtru si alea ieftine te tin la fel de mult.

 AroundYou, on 12 decembrie 2018 - 18:16, said:

Hopa! Acum ca am avut timp de stat pe net, am mai cautat una alta. Si am descoperit pe unii ce par sa se incadreze cu Giacomini la preturile maxime pe care noi le putem oferi Posted Image

http://www.calor.ro/...-apa___1-1-2__2

Deci, daca toata lumea care s-a obosit sa citeasca pe-aici e de acord ca Giacomini ar fi best of the best, cred ca am gasit (mai sus) magazinul potrivit.
Desi, ce spune colegul ad_co77 mai sus, nu ma poate baga decat si in mai multa ceata!
ad_co77 , deci sa inteleg ca, din experienta ta (probabil de profesionist), ai alege de departe valvex?


Probabil nu ai fost atent la cele descrise mai sus.
Noi nu inlocuim robineti prin baie !!!
Pai ai zis pe coloana. Cei mai multi au coloana in baie dupa masca.

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 AroundYou, on 12 decembrie 2018 - 17:26, said:

Posted Image
ce-i cu tampenia asta?
vi cu teava de un diametru pui niste reductii si ajungi la un diametru dublu, pui robinet pe diametru dublu dupa care iar reductii si pleci cu o teava mai subtire...

#13
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Babeste , daca nu alte " indicatii " , robinetul se pune dimensionat dupa instalatia alimentata , nu cea care alimenteaza .

#14
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 17.04.2015
arg@
Nustiu, nu cunosc.
Ceea ce stiu insa este ca, cei care au facut instalatiile cand s-a facut blocul si-au batut joc... Dezvoltatorul o fi de vina? Constructorul? Firma antepriza de instalatii? Cineva pur si simplu si-a batut joc. Si nu numai la robinetarie... Zici ca si la cum au facut pe-acolo; Daca-ti spun si ce am mai descoperit de-a lungul anilor, ce dorelisme, etc, razi si cu fundul. Dar nu asta este subiectul acestui topic.

#15
kalu4u

kalu4u

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 180
  • Înscris: 02.07.2018
Cauta frate robineti de 1 tol,gasesti la rusi pe la 20-30 de lei.Nu iti trebuie de firma ca nici aia nu tin mai mult de cativa ani.
Nu ai ce sa faci cu 2 toli.
Eu am in ditamai gradina la furtun 1 tol si ajunge la 100 de robinete deodata.

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 86-APP, on 12 decembrie 2018 - 18:23, said:

Babeste , daca nu alte " indicatii " , robinetul se pune dimensionat dupa instalatia alimentata , nu cea care alimenteaza .
robinetul e mai mare decat ambele tevi...

 kalu4u, on 12 decembrie 2018 - 18:29, said:

....Nu iti trebuie de firma ca nici aia nu tin mai mult de cativa ani....
exista si garantie... stii cand duci piesele inapoi si-ti dau altele... ia incearca asta in piata dupa juma de an...

Edited by arg, 12 December 2018 - 18:30.


#17
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 17.04.2015
arg@
zi-mi te rog, pari sa te pricepi, din ce observi s-ar putea face ceva mai ok acolo? Adica odata cu schimbarea robinetilor? Crezi ca putem pune deci robineti mai mici?

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 AroundYou, on 12 decembrie 2018 - 18:16, said:

Deci, daca toata lumea care s-a obosit sa citeasca pe-aici e de acord ca Giacomini ar fi best of the best, cred ca am gasit (mai sus) magazinul potrivit.
Desi, ce spune colegul ad_co77 mai sus, nu ma poate baga decat si in mai multa ceata!
ad_co77 , deci sa inteleg ca, din experienta ta (probabil de profesionist), ai alege de departe valvex?

Din experiența mea de neprofesionist, care a montat destui robineți, valvex m-a surprins cu calitatea lor. Nu degeaba dă producătorul lor 25 de ani garanție. Dacă banii nu ar conta, Tiemme ar fi alegerea mea pentru robineți, dar știu ce discuții se iscă într-o asociație de locatari.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate