Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Recomandare banca

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Am cont normal din 2004 la ING și fără comisioane...de când au oferta.

Edited by feribalint, 12 December 2018 - 18:41.


#38
victor_a

victor_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.06.2013
Daca folosesti alta banca pentru salariu si vrei un cont normal la ING o sa platesti comisioane.
Cel de la ING nu are comisioane doar daca ai depuneri de minim 700 lei pe luna (nu mai retin exact suma).

Edited by victor_a, 12 December 2018 - 19:06.


#39
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
vezi ce banci ai la tine in oras si cauti pe net ce faciltati/comisioane au acele banci. excluzi din start bcr si brd. cu datele pe care le vei afla faci alegerea care crezi tu ca e buna..

Edited by nlcian, 12 December 2018 - 19:27.


#40
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
https://www.raiffeisen.ro/zero-tot/

Incasari si plati online in lei
ZERO costuri la incasarile in cont si la platile in lei prin mobile banking, oriunde ai fi.
  
Retrageri de numerar
ZERO costuri la retragerile de numerar in lei de la ATM-urile oricarei banci din tara.​

Fara taxa de administrare
ZERO costuri pentru taxa de administrare lunara daca ai incasari lunare in cont de minimum 2000 de lei.
  
Dobanda redusa la credite
In plus, dobanda redusa la credite pentru incasarea salariului in cont la Raiffeisen Bank.

#41
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
El primeste (va primi) alocatia pe card.
Nu cred ca e de peste 2000 de lei ;) :(
Si, daca nu ma insel, taxa aia lunara s-a facut 25 d elei, de aia am plecat de la Reiffeisen dupa vreo 12 ani.

#42
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pentru tineri, cam toate oferă cont si card fără comisioane. ING oferă inclus in pachetul de cont (indiferent daca e plătit sa nu) home bank..

Acum depinde de colegul nostru und vrea sa-l deschida.

#43
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
Cred ca a explicat de vreo 3 ori ca nu vrea ING - si de ce! Posted Image

#44
george_c_ro

george_c_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 06.04.2012
Raiffeisen
Au oferta pentru clientii inte 18-26 ani , pachet zero simplu , cost 0 :

-internet banking ( online / smart mobile ) gratuit ( inclusiv token )
- incasari, plati gratuit din internet banking
- notificari prin sms modificare sold gratuite
-card debit gratuit
-comision 0 retragere bancomat Raiffeisen Romania
-plati facturi gratuit
-contul se deschide gratuit fara depunere initiala
- NU exista conditie de rulaj minim pe cont pentru a beneficia de cont dar tb sa ai ai activitate ( depunere ,retragere bancomat ) pe acel cont deoarece contul devine inactiv in termen de 6 luni si se inchide.

Edited by george_c_ro, 12 December 2018 - 21:26.


#45
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016

View Postovidiugm, on 12 decembrie 2018 - 16:23, said:

As recomanda:

Libra
+ Costuri 0 - deschidere cont, emitere card, expediere card.
+ Totul online, nu i-am vazut la fata.
+ Curs de schimb la platile in valuta extraordinar - mai bun decat BT si decat Revolut!
+ Internet banking si mobile banking gratuite.
- Nu poti plati NFC cu telefonul.
Jumatate de minus: aplicatia de banking nu e extraordinara, e medie. Dar isi face treaba foarte bine.



Cei de la Libra mai aveau putin si o cereau si pe mama doar sa vada ei ca nu umblu cu falsuri. Pe langa buletin mai cer si alt act doveditor al identitatii. Deci daca nu ai pasaport, card, permis... etc, nu poti sa iti deschizi cont la ei.

#46
geobut

geobut

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 297
  • Înscris: 20.11.2018
Depinde ce vrei sa faci cu el... daca il faci sa fie acolo, pentru eventuale plati pe internet merge Transilvania, dar daca faci tranzactii multe sau chestii mai complicate Transilvania e de ocolit.
Mai ales acum cand Transivania a marit comisioanele si a desfiintat casieriile... e horror in agentii la ei de cand s-au gandit managerii sa faca reduceri de cheltuieli.
Noroc ca au bagat acele Facturel si recent si bancomate din secolul asta cu care poti sa faci atat retrageri cat si depuneri... dar nu au peste tot, multe din bancomate inca sunt tipul ala antic.

#47
ovidiugm

ovidiugm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 16.06.2003

View PostTort, on 12 decembrie 2018 - 21:42, said:



Cei de la Libra mai aveau putin si o cereau si pe mama doar sa vada ei ca nu umblu cu falsuri. Pe langa buletin mai cer si alt act doveditor al identitatii. Deci daca nu ai pasaport, card, permis... etc, nu poti sa iti deschizi cont la ei.
Da, cred ca mi-au cerut doua acte diferite, dar tinand cont ca e vorba, ca deranj, de o poza in plus, pentru mine a fost nesemnificativ.
Sigur se rezolva doar cu buletinul, cu o deplasare la sucursala, sau poate buletin plus certificat de nastere, daca chiar nu mai exista altceva? Probabil tocmai din cauza ca e procedura online.

Oricum mi se pare maxim de civilizat (si rapid) asa online, singurii care au mai procedat asa au fost cei de la Revolut.

#48
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014

View Postnlcian, on 12 decembrie 2018 - 19:27, said:

vezi ce banci ai la tine in oras si cauti pe net ce faciltati/comisioane au acele banci. excluzi din start bcr si brd. cu datele pe care le vei afla faci alegerea care crezi tu ca e buna..
De ce să excluzi din start BCR și BRD? Ai ceva argumente sau e doar hate?

#49
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postl_dan, on 12 decembrie 2018 - 20:34, said:

Cred ca a explicat de vreo 3 ori ca nu vrea ING - si de ce! Posted Image

Am inteles ca nu are ING la el, dar hai sa vedem cum raspunde la urmatoarele intrebari:
  • ce face cu contul?
  • ce banci are la el in oras?
Cand avem raspunsurile astea, ii putem da ce cere.

Acum, ca sa-ti spun de ce am tot tinut pe ING:
  • lipsa comisioane (conditia de a intra 700 lei in fiecare luna, nu conteaza ca se depun si se retrag sau se primeste ceva, plus o plata cu cardul, gaseste el ce sa plateasca)
  • lipsa comision incasare
  • pentru tineri (sub 26 ani) nu au comisioane
  • comisioanele (sau lipsa lor) se aplica atat la bancomatele din tara, cat si la cele din afara (UE), recomand citirea conditiilor
  • lipsa obligativitatii de a trece pe la ei (modificarea datelor pesonale se poate face prin Home Bank)
  • rezolvarea problemelor printr-un simplu telefon (doar daca e necesara o semnatura fizica, se ajunge in banca)
Ce nu-mi place:
  • desfiintarea caseriilor (nu ca erau multe, dar acum nu mai sunt nici alea)
  • reteaua ciudata de agentii (in Sighetul Marmatiei, de exemplu, n-am vazut agentie)
Recent, cum am zis si in posturile anterioare, BCR (am credit la Prima Casa prin ei), abia acum si-a scot comisionul de incasare si gratuitatea de internet banking (dar nu inca, ci de la anul), dar, si daca vreau sa depun bani in contul cuiva, ma taxeaza (2 lei la robotel, 4 la caserie).

Acum s- spunem pe a dreapta, daca are mici incasari (o bursa, lucreaza part time sau le va primi in viitorul apropiat) , indiferent de ce banca alege, drumul pentru deschiderea contului il va face. Ulterior, nu cred ca va mai fi nevoie de alte drumuri.

Eu am cont la ING (cel prin care imi faceam 99% din operatiuni+un card de credit), Transilvania (am niste depozite de cativa ani si a trebuit sa deschid cont, unde mi se vireaza acum salariul), BCR (credit Prima Casa, unde am cont si card si depuna banii de rata).

#50
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

View Postorbanbalint, on 13 decembrie 2018 - 09:28, said:

De ce să excluzi din start BCR și BRD? Ai ceva argumente sau e doar hate?

Pentru ca au comisioane nesimtite.
Am trimis 10 lei din ing in bcr, au ajuns 6..
La brd ai comision si pentru verificare sold la bancomat in timp ce la alte banci iti afiseaza soldul imediat dupa ce bagi pinul ( fara sa te coste ), suntem in 2018 in pana mea..

Edited by antiqque, 13 December 2018 - 10:40.


#51
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
BT comision 0.30 lei pentru interogare sold si nu il afiseaza pe ecran, comision de 10 lei per depunere la PF la caserie daca nu e delegat/imputernicit pe cont... deci nu sunt singurii. Spune-i persoanei care are cont BCR ca va fi eliminat (am primit notificare, sigur a primit si ea (persoana) notificarea respectiva).

Edited by Pololica, 13 December 2018 - 11:10.


#52
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 20.05.2013

View Postbaribalu, on 12 decembrie 2018 - 16:20, said:

E la fix oferta de la Raiffeisen pentru el, care nu are nici un venit....Posted Image
,,ZERO costuri
Ai acces la acest pachet de cont curent cu Zero Lei taxa lunara de administrare in cazul in care suma incasarilor lunare in contul curent in Lei este de minimum 2.000 Lei." Posted Image

Intra la "zero simplu" pt ca are sub 25 de ani . Cred ca e cea mai buna oferta la ora acutal, cu internet banking gratuit, transactii intra si interbancare gratuite prin internet banking si retrageri gratuite de la bancomatele Raiffeisen  https://www.raiffeis...nt-zero-simplu/

#53
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,663
  • Înscris: 23.10.2006
Daca are bancomat Raiffeisen in apropiere ar fi ok, daca nu sa vada ce oferte are la bancile care au bancomat unde ii convine lui, sau o banca care are retragere gratis de la orice bancomat, al oricarei banci.

#54
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014

View Postantiqque, on 13 decembrie 2018 - 10:39, said:

Pentru ca au comisioane nesimtite.
Am trimis 10 lei din ing in bcr, au ajuns 6..
La brd ai comision si pentru verificare sold la bancomat in timp ce la alte banci iti afiseaza soldul imediat dupa ce bagi pinul ( fara sa te coste ), suntem in 2018 in pana mea..
Din octombrie BCR nu mai percepe comision pentru încasări interbancare. De fapt nu ai nici comision pentru internet și mobile banking cu eToken. Practic poți să ai un cont curent în lei + card de debit embosat + internet/mobile banking cu eToken pentru 0 lei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate