Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Bratara monitorizare cardiaca

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Camelie86

Camelie86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.12.2018
Buna ziua, dragii mei.

Sunt noua pe acest forum, sper sa acopar un topic needitat pana in momentul de fata.

Ma intereseaza sa aflu ce bratara/ smartwatch as putea alege pentru mama mea, astfel incat sa fie un element de siguranta si de monitorizare continua cardiaca. As vrea sa pot verifica de pe telefonul meu ritmul sau cardiac din orice moment. Stiu ca exista diferite bratari care fac legatura cu asa numiti "caregivers" dar nu stiu cum functioneaza acest principiu.
Acestea sunt disponibile pe site-ul de mai jos:

http://www.smartwatc...for-the-Elderly

Am citit despre bratara Fitbit Charge 2 sau Garmin Vivofit, care au ca functie monitorizarea antrenamentului, si cardio continuu, dar in scop fitness.
Daca le-ati incercat, sau cunoasteti un model care face lucrul asta, sau imi puteti da sfaturi si pareri, sunt binevenite.

Va multumesc anticipat.
C.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Bună

De ce oare nu citești și tu acolo la descrieri ?

Quote

The Tempo by CarePredict is a unique wearable device. It doesn’t have a touchscreen display or any display at all. Instead, it’s touted as a wearable sensor that can help health workers and carers identify precursors to serious health concerns in the elderly. We have included it in our smartwatch list simply because this device is worth talking about.
The most interesting thing about the Tempo is that it learns the wearer’s activity and behaviour. It effectively monitors activity and stores data about that activity and can alert care staff of any variation in activity. So for example, if the wearer eats less than usual or is not as active as they usually are, then it will alert somebody. This data can be accessed with CarePredict’s proprietary software and this can be accessed in real-time 24/7.

Edited by waterman, 12 December 2018 - 14:55.


#3
Camelie86

Camelie86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.12.2018
Am crezut ca se refera la mesele pe care le ia sau activitatea pe care o face.

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View PostCamelie86, on 12 decembrie 2018 - 14:45, said:

As vrea sa pot verifica de pe telefonul meu ritmul sau cardiac din orice moment.
Si la ce ii foloseste (mamei)? :habarnam:

#5
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Ii folosește mamei ca daca i se face rau se poate duce fiica repede sau suna undeva.

Nu știu sa iti recomand, ceasul pe care îl am eu (de la Apple) face asta dar din cand in cand, tu vrei ceva care sa analizeze permanent asta si sa fie tot timpul conectata. Cred ca iti tb un dispozitiv medical, nu brățări de fitness.

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postnepot, on 12 decembrie 2018 - 16:00, said:

Ii folosește mamei ca daca i se face rau se poate duce fiica repede sau suna undeva.

''Facutul rau'' nu e in mod obligatoriu insotit de tulburari de ritm.

@initiatoare: de ce afectiuni sufera mama ta?

#7
Camelie86

Camelie86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.12.2018
Nu are afectiuni serioase la inima, dar ia tratament pentru hipertensiune. M-am gandit ca acasa este singura, pentru ca ma insoteste in strainatate pentru o perioada mai lunga. Intr-adevar dispozitivul acela Tempo ar face treaba dupa cum suna descrierea (probabil) dar ma gandeam sa ii foloseasca si ei la ceva, in genul unei bratari fitness. Alte pareri ?

#8
tropicana

tropicana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 16.06.2015
O brățară fitness, din limitata mea experiență, se sincronizează cu un telefon prin bluetooth, în mod normal. Asta înseamnă că prima cerință a OP le cam elimină.
Eu folosesc o Fitbit Charge 3 (OP a menționat Charge 2, modelul vechi) și monitorizează ritmul cardiac(doar pentru fitness, nu are alarmă sau ceva), dar nu trimite datele către un telefon la distanță.

View Postnepot, on 12 decembrie 2018 - 16:00, said:

Nu știu sa iti recomand, ceasul pe care îl am eu (de la Apple) face asta dar din cand in cand, tu vrei ceva care sa analizeze permanent asta si sa fie tot timpul conectata. Cred ca iti tb un dispozitiv medical, nu brățări de fitness.
+1

Edited by tropicana, 12 December 2018 - 17:49.


#9
Camelie86

Camelie86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.12.2018
Ati folosit una din bratarile despre care se vorbeste ?Sau aveti un sfat ?

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View PostCamelie86, on 12 decembrie 2018 - 16:25, said:

Nu are afectiuni serioase la inima, dar ia tratament pentru hipertensiune.
Deci inseamna ca bratara doar ar indica frecventa cardiaca (mai scazuta in repaus, mai ridicata in timpul activitatilor fizice).
IMHO un oarecare ajutor de la aceste tip de bratara ar exista in monitorizarea pacientilor cu tulburari de ritm.

Edited by Karhu, 13 December 2018 - 12:29.


#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cel la care am dat eu explicațiile e deștept. Și poți monitoriza de la distanță că asta de fapt dorești.

Tempo by CarePredict


Uite ce zice aici că poți face cu el...

https://www.carepredict.com/


Quote

Tempo is a wrist-worn wearable that houses a sophisticated array of sensors able to detect an individual’s activities of daily living (ADLs) and location, while providing a touch-button call system for real-time communication with caregivers. Tempo senses ADLs like eating, drinking, bathing, grooming, brushing teeth, toileting, walking, sitting, sleeping and more. And, it knows in what rooms those activities are occurring. When the integrated assistance button is pressed, an alert is sent to caregivers showing the exact location of the senior. Coming soon in 2017: Tempo will feature 2-way audio communication between the caregiver and the senior for additional support.

Quote

Another important part of understanding the ADL patterns of individuals is knowing where specific activities are occurring. CarePredict knows the exact indoor location of every person wearing a Tempo (e.g. dining room, bedroom, bathroom, art studio). This also means you can find senior residents and staff at any time, day or night. For certain residents with memory care risks, the system can alert staff if one of those residents enters a restricted area or exits the building.


#12
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pai ritmul cardiac poate creste cand face curat prin casa sau urca scarile si scadea cand se odihneste.
Tensiunea e altceva.

#13
Camelie86

Camelie86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.12.2018
Da, Waterman, de unde nu reiese vreo masurare a ritmului cardiac.

#14
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,528
  • Înscris: 21.12.2006
Se folosește un Xiaomi Amazfit pentru monitorizare cardiaca, are tahicardie. Din aplicație se poate seta frecventa de monitorizare, datele sunt sincronizate cu contul MI. Teoretic, eu aș putea să o verific accesând contul ei MI. Bănuiesc că există soluții asemănătoare și de la producători mai consacrați, eventual sincronizarea datelor în Google Fitness

#15
tropicana

tropicana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 16.06.2015

View PostCamelie86, on 12 decembrie 2018 - 19:26, said:

Ati folosit una din bratarile despre care se vorbeste ?Sau aveti un sfat ?
Da, folosesc o brățară Fitbit Charge 3. Are aplicabilitate doar în zona de fitness, pentru asta a fost creată.
Tu ai nevoie de altceva, un dispozitiv medical, cum au spus mai mulți.
Un dispozitiv cu (minim) funcții de monitorizare cardiacă, alertare la distanță, din astea.
O brățară fitness nu are aceste funcții, nu ajută cu nimic în cazul tău.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate