Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

lucrare mobila facuta la negru

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,374
  • Înscris: 01.12.2001
Atunci plateste-i pretul initial stabilit cu tot cu TVA, primesti factura si te poti adresa ANPC in caz de neconformitate.
Acum doar la mila lui stai. Insa singur nu va reface mobila pana la sarbatori (sarbatorile de Paște fireste) ;)

#20
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 demeuts, on 12 decembrie 2018 - 12:24, said:

ii fac o aluzie cu ANAF-ul ... este ok?

De ce să-i faci o aluzie? Du-te frumușel la ANAF, la Antifraudă, îi faci o plângere.

Nu înțeleg de ce vă chinuiți atât să lucrați cu genul ăsta de firme, care e clar că sunt neserioase. Faceți plângeri ca să înțeleagă și ei că nu mai pot lucra așa. Că tu îi spui de ANAF, poate te rezolvă, dar experiența ta e una neplăcută. El, din tot episodul nu înțelege nimic decât că o să facă așa în continuare, pentru că n-are nimic de pierdut.

Faptul pentru care tu nu te-ai putut duce duce la o firmă serioasă, care să-ți ofere un preț bun, este tocmai existența acestor evazioniști. Dacă firma serioasă ar avea mai mulți clienți, iar lumea nu ar mai apela la servicii și bunuri la negru, ar putea să ofere prețuri mai bune.

#21
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 demeuts, on 12 decembrie 2018 - 12:24, said:

Sa explic putin mai bine.
Nu stiu de la ce firma a venit dorelu', am discutat cu prea multe persoane pentru oferte.
Poate a fost pasat de cineva pana la urma ... nu mai conteaza detaliile.

Daca ii dau un mesaj sau il sun de pe alt nr (cu siguranta raspunde asa) si ii fac o aluzie cu ANAF-ul ... este ok?

Eu acum as vrea sa incerc sa evit alte discutii, cautari ca sa termine altcineva treaba.
Adica nici macar nu stii de unde a venit ala ?! Buna asta!!!
Ameninta cu ce vrei tu, cred ca-l doare strict la basca, de parca e prima oara cind face asta.
Vezi sa nu-ti ameninte el sau pretinii lui mobila si alte alea de prin casa in vreo noapte cind nu esti in zona Posted Image
Trec-l la categoria pierderi si mergi mai departe.

Edited by buyonevideo, 12 December 2018 - 13:49.


#22
demeuts

demeuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 17.06.2008
O sa-l sun si o sa-i aduc aminte de restanta.
Probabil o sa-l intereseze muuult :).
Intre timp am vazut ca hornbach ofera servicii de debitare pal etc.
Cred ca ma duc eu singur si cumpar manere si-mi cumpar bucatile necesare prelucrate la masuri si din 500 lei imi raman bani si de bere.

Va multumesc pentru pareri/sfaturi, o zi buna!

#23
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Chiar si-asa ;)
Bafta !

#24
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

 TinCup, on 12 decembrie 2018 - 13:06, said:

Nu-i adevarat.. nu este nicio lege care sa imi interzica mie, persoana fizica, sa platesc alta persoana fizica pentru a presta o lucrare.
Prestatorul in schimb e obligat sa declare venitul la ANAF si sa plateasca impozit..
Mde... cu excepția cazului "Initial a zis ca lucreaza pe firma/factura/garantie etc dar spre sfarsit mi-a propus un pret mai mic si lucrarea sa fie la negru". Adică onor inițiatorul a fost înștiințat despre intenția celeilalte părți de a comite evaziune fiscală și a fost de acord cu asta. Poate ne spune un avocat pe unde se încadrează chestiunea...

ON
Zero șanse să mai capeți ce lipsește, indiferent ce-i spui cetățeanului. Dacă era să le facă, le făcea in prima.

#25
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
@demeteus : ''Dilema mea este urmatoarea: daca ii trimit un mesaj si-l "amenint" ca trimit respectivul proces verbal la ANAF etc etc ... ma expun unor viitoare probleme juridice?''

Probleme juridice nu vad insa pecuniare da ! Amenda se da de catre ANAF atat lui pentru munca la negru cat si tie pentru incurajarea muncii la negru !
Caz concret : Montam cu firma ceva in casa unui client, intra cei de la ANAF cu tupeu in casa sa ne verifice, noi scapam deoarece aveam factura insa finisorii ce zugraveau nu. Amenda a fost din cate imi amintesc cate 5000 Ron atat pentru zugrav cat si pentru proprietar.
In plus ia gandestete daca il vei para la ANAF, oare el nu va sustine in apararea lui ceea ce tu de fapt recunosti aici ca ti-ai dorit totul fara TVA,adica fara factura ?

#26
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pe mine ma apuca o furie fara margini cand aud de anaf. Pozeaza in aparatori ai legii, stricti chiar, dar ei intra cu bocancii si fac ceva pe toate legile.

#27
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 danwd, on 13 decembrie 2018 - 09:48, said:

Amenda se da de catre ANAF atat lui pentru munca la negru cat si tie pentru incurajarea muncii la negru !
Cred că vrei să zici de ITM. ANAF nu amendează pentru munca la negru.

 Ion_de_la_Raion, on 13 decembrie 2018 - 10:15, said:

Termenele de restituire sunt astea (e un răspuns ANAF):
Va facem cunoscute termenele de restituire:

Quote

a) Restituirea efectiva a sumelor se efectueaza de catre unitatea Trezoreriei Statului la care este arondat organul fiscal central competent, astfel:
- taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule, taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, in perioada 1 ianuarie 2018 - 31 decembrie 2018;
- timbrul de mediu pentru autovehicule, in perioada 1 septembrie 2018 - 31 martie 2019.
Tu ce ai plătit, timbru de mediu? Oricum cred că am rămas fără tort de sărbători...

#28
demeuts

demeuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 17.06.2008
La asta ma gandeam si eu :D ca daca trimit hartia respectiva la ANAF, ma implic si pe mine pentru ca nu am platit TVA.
Am abandonat ideea, sunt multumit de stadiul lucrarii pentru pretul platit, o sa fiu mai atent pe viitor si o sa evit sa ajung in situatii similare :)

M-am lamurit si o las balta.
Se poate inchide.
Sarbatori fericite!

#29
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Tu nu platesti nimic din cauza TVA-ului.
Esti firma sau persoana fizica ?!
Poate poate (habar am) patesti ceva pentru ca ai angajat pe cineva la negru.
Ca aia cu spaga: o belesc ambii, si cel care da, si cel care primeste.
Dar, serios, vrei sa te legi la cap cu astia de la ANAF ?!
Daca vrei neaparat, spui ca tu ai vrut tot timpul sa platesti corect, cu acte, dar persoana aia nu ti-a adus factura.
Bineinteles, daca avanseaza procedura, o sa fie cuvintul tau impotriva cuvintului lui.
Deci, bataie de cap absolut inutila.

#30
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Si daca-l reclami la ANAF ce crezi ca o sa se intample? Nimic.
El o sa fie obligat sa plateasca impozit de 16 sau 10% din cat a primit de la tine. Tu o sa ramai cu lucrarea neterminata  si o sa bagi oricum bani sa o termini .
Per final , el iese in castig , tu ....in pierdere , probabil.
Nu este evaziune daca el plateste impozitul aferent sumei .

#31
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,374
  • Înscris: 01.12.2001
ANAF si munca/vanzarea la negru.
Attached File  IMG-20181213-WA0000.jpg   20.55K   14 downloads
;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate