Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

lucrare mobila facuta la negru

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
demeuts

demeuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 17.06.2008
Va salut.

Long story short ... am facut mobila la comanda cu o persoana ce lucreaza la negru.
(Initial a zis ca lucreaza pe firma/factura/garantie etc dar spre sfarsit mi-a propus un pret mai mic si lucrarea sa fie la negru)
I-am platit un avans de ~35% din suma totala si am facut un fel de proces verbal de primire + poza de pe buletinul acestuia.

Dupa cateva saptamani amanari/scuze/intarzieri acesta a venit sa livreze comanda.
Problema este ca nu a adus comanda completa, sunt mici "nimicuri" ce le-a "uitat" (o polita la un dulap, 2 manere pt usi, amortizoare la 6 sertare etc).
Nu i-am dat toata diferenta de bani, a ramas ca-n 2-3 zile revine si terminam tot (mai am de plata 10%).
Livrarea a fost acum 2 saptamani si respectivul nu mai raspunde la telefon :)
Per total nu consider ca am iesit in pierdere doar ca acei 10% nu acopera tot ce a ramas de facut pentru terminarea lucrarii.
Dilema mea este urmatoarea: daca ii trimit un mesaj si-l "amenint" ca trimit respectivul proces verbal la ANAF etc etc ... ma expun unor viitoare probleme juridice?

Totusi as vrea sa incerc putin sa-l presez ca ar fi cel mai comod sa termin lucrarea tot cu el.
Ce ma sfatuiri? Sa uit? :)

Va multumesc si ma scuzati daca am postat in categoria gresita sau daca relatarea nu este foarte clara.

#2
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
Explica-i ca ai ales varianta propusa de el(la negru) spre binele la amandoi, dar subliniaza ce ai fi facut daca aveai o factura.
Poate intelege aluzia.

Edited by ph13xlv, 12 December 2018 - 12:04.


#3
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
ce problema sa ai? l-ai platit, trebuia sa primesti chitanta
singurul cu probleme e mesterul

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Persoana respectiva are firma sau e doar un anonim priceput la tamplarie ?

#5
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Mai asteapta 1-3 zile, cit doresti tu, incearca sa-l contactezi.
Apoi ia legatura cu altcineva din firma (sau el este singur in aceea firma?)
Sau cu oricine vrei tu, sa vina sa iti completeze lipsurile (presupun ca se gasesc minere identice, la restul nu sint probleme).
Oricum, nu ai platit tot, deci macar nu esti in pierdere la bani, doar la timp si nervi.

#6
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
De ce nu platiti voi restul de bani la final, dupa ce aveti totul instalat si functioneaza asa cum ati vrut, nu stiu..... In special cand nu ai nici un act la mana... Poti incerca sa il reclami la ANAF, le spui ca asteptai la sfarsit factura, ca asa a promis. Nu o sa mai poti sa iti rezolvi tu problema, dar cel putin o sa fie in vizorul lor si o sa aiba parte de ceva intrebari...

#7
demeuts

demeuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 17.06.2008
Sa explic putin mai bine.
Nu stiu de la ce firma a venit dorelu', am discutat cu prea multe persoane pentru oferte.
Poate a fost pasat de cineva pana la urma ... nu mai conteaza detaliile.

Daca ii dau un mesaj sau il sun de pe alt nr (cu siguranta raspunde asa) si ii fac o aluzie cu ANAF-ul ... este ok?

Eu acum as vrea sa incerc sa evit alte discutii, cautari ca sa termine altcineva treaba.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001

 demeuts, on 12 decembrie 2018 - 11:53, said:

am facut mobila la comanda cu o persoana ce lucreaza la negru.

I-am platit un avans de ~35% din suma totala si am facut un fel de proces verbal de primire + poza de pe buletinul acestuia.
N-ai factura, n-ai contract..
Ce PV e ala? Ce scrie in el?

#9
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 Naijax, on 12 decembrie 2018 - 12:11, said:

Persoana respectiva are firma sau e doar un anonim priceput la tamplarie ?
a spus deja ca lucreaza la negru

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Mai suna-l sa-i amintesti de treaba neterminata , insa in locul tau , nu-i dadeam restul de bani pana nu era gata tot !

#11
demeuts

demeuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 17.06.2008
Acum ma gandesc ca am facut o greseala ... trebuie sa-i opresc o suma cat mai mare ca sa fie motivat sa-si termine treaba in cel mai scurt timp.
@dorin_2k "subsemnatul X am primit suma de XXX de la X reprezentand avans lucrare mobila, suma totala XXX, livrare XXX, semnat primit, semnat predat"
Ceva de genul si am poza cu respectiva hartie pe care am pus buletinul lui.

Totusi ce ar trebui sa nu-i spun telefonic referitor la ANAF/plangeri la politie sau eu stiu ce-mi vine-n cap ca sa-l motivez Posted Image

Edited by demeuts, 12 December 2018 - 12:38.


#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
@ initiator: "dar spre sfarsit mi-a propus un pret mai mic si lucrarea sa fie la negru)"
Daca ai acceptat asta, nu mai avea rost sa postezi aici, doar pentru a iti perde vremea in loc sa-ti pangi de mila.
De aici incolo, sunt fabule.
Adica un fel de " sunt un evazionist furat de alt evazionist, vreau sa-l pedepsiti pe ala".Posted Image Posted Image

Edited by myshyk, 12 December 2018 - 12:42.


#13
demeuts

demeuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 17.06.2008
Subiectul discutiei nu este ca sa-mi plang de mila, intrebam ce anume NU ar fi ok sa-i transmit telefonic sau mesaj.
Eu cred ca-l pot motiva :) dar nu vreau sa sar calul.

#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
In situatia ta, nu ar fi ok nimic.  Ok era sa nu ajungi in situatia asta pentru un nimic. Ca in mod sigur, n-ai devenit milionar cu banii economisiti.
Daca vrei sa rezolvi tot asa de "legal" si incontinuare, trimiti recuperatori. Dar cu alti bani, ca aia nu lucreaza doar pe tva-ul economisit.
Ca la telefoane, iti dau aia cu tifla si pe mai departe.

Edited by myshyk, 12 December 2018 - 12:56.


#15
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Telefonic poți să i transmiți ce vrei tu, și sa l înjuri de mă sa dacă vrei...


#16
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Daca zici ca nu ai iesit in pierdere, incearca sa il convingi sa termine sau cauta pe alcineva si asta e.Nu inteleg ce te supara asa tare, daca tu oricum ai iesit in castig...

#17
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006

 myshyk, on 12 decembrie 2018 - 12:38, said:

Adica un fel de " sunt un evazionist furat de alt evazionist, vreau sa-l pedepsiti pe ala".Posted Image Posted Image

Nu-i adevarat.. nu este nicio lege care sa imi interzica mie, persoana fizica, sa platesc alta persoana fizica pentru a presta o lucrare.
Prestatorul in schimb e obligat sa declare venitul la ANAF si sa plateasca impozit..

#18
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
ANAF-ul are atatea probleme, nu stiu daca se dau peste cap sa te ajute. Poate la politie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate