Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Card access Business Lounge(s) International

- - - - -
  • Please log in to reply
405 replies to this topic

#37
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

View Postrostogolus, on 25 iulie 2019 - 08:02, said:


Nimic in plus testat in Zurich la 2 lounge-uri diferite

Atunci cei de la BCR unde am intrebat eu nu prea stiu sa isi vanda produsul, mie mi-au spus ca practic ei platesc taxa de abonament, intrarile urmand sa fie platite de catre utilizator.

#38
dwn99

dwn99

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.08.2019

View Postrostogolus, on 24 iulie 2019 - 20:20, said:

Revin cu un raspuns pentru BCR ONE Visa Platinum in care se primeste un card de debit visa platinium si cu acesta un card priority pass cu intrari nelimitate si gratuite pentru detinator in lounge  priority pass . Taxa de 20 ron / luna + un rulaj minim de 6000 ron in cont / luna , nici vorba de obligatia de a veni cu salariu la ei  . Exista si optiunea de mutare cu salariu in cazul in care este de minim 6000 lei pentru a nu te mai complica cu mutatul banilor ->sau poti muta dintr-un cont in altul 6000 ron in fiecare luna in care se pierd 60 de bani ( 0.6 ron )  taxele interbacare bnr / tranzactie ( din RO )  nimic mai mult.
Best offer la ora actuala din Romania  pentru acest card visa platinium ( contine si o asigurare foarte buna de calatorie/sanatate/bagaje zboruri pierdute etc  ) + cardul priority pass .


Salut,

Oare la priority pass-ul de la BCR Visa Platinum ai acces cu un invitat in lounge urile internationale sau doar detinatorul? La banca imi spune ca ai plus unul dar pe oferta plus unu apare doar la astea din tara (Cluj, Bucuresti)?

Multumesc!

#39
smylle2u

smylle2u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 02.03.2007
Nici un card din tara nu ofera acces pentru invitat in loungeuri din stainatate.
Nici macar mastercard world elita sau visa infinite emise de bancile de la noi nu ofera 1+1 gratuit in afara.

#40
AI1

AI1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.10.2018

View Postsmylle2u, on 12 august 2019 - 17:18, said:

Nici un card din tara nu ofera acces pentru invitat in loungeuri din stainatate.
Nici macar mastercard world elita sau visa infinite emise de bancile de la noi nu ofera 1+1 gratuit in afara.
Visa infinite (credit) ofera 1+1 in lounge-urile LoungeKey, testat in Lounge-uri super faine, fara cost aditional.

In functie de Lounge este posibil sa mergi si 1+3 de ex (urmeaza sa testez).

Am mai testat fara cost (individual / 1 pers) Mastercard Platinum de la Unicredit - se ofera gratuit la Genius Cont Platinum.

#41
smylle2u

smylle2u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 02.03.2007
Ce card Visa ofera intrare gratuita pentru insotitori in Loungekey, pentru ca Unicredit spune ca ofera doar pentru posesor.
Doar accesul la saloanele vip nationale este permis la 1+3 invitati, de 6 ori pe an din ce prezinta Unicredit si Visa la Vip Infinite Experiences.
Prin ce tari ai testat accesul cu cardul Visa fara taxe suplimentare?

#42
AI1

AI1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.10.2018

View Postsmylle2u, on 12 august 2019 - 21:38, said:

Ce card Visa ofera intrare gratuita pentru insotitori in Loungekey, pentru ca Unicredit spune ca ofera doar pentru posesor.
Doar accesul la saloanele vip nationale este permis la 1+3 invitati, de 6 ori pe an din ce prezinta Unicredit si Visa la Vip Infinite Experiences.
Prin ce tari ai testat accesul cu cardul Visa fara taxe suplimentare?
Visa Infinite. Cred ca ai citit gresit ceva. Unde ai citit ca ofera doar pentru posesor? Eu iti spun din experienta.
Si cu asa zisul access la saloanele VIP este o confuzie. In Bucuresti poti accesa 2 lounge-uri cu cardurile Visa (1 Lounge Visa + 1 Lounge comun Visa / Mastercard). Cu Visa Infinite ai access, de 6 ori la fluxul diplomatic -> salonul VIP - zona Finger (e mai putina lume decat la business dar aceeasi oferta limitata de produse ca si la Visa / Mastercard).
Am testat Visa Infinite in Italia in 3 aeroporturi diferite (1+1). Oricum in alte tari serviciile oferite de lounge-urile Business te fac sa crezi ca astia de la Dnata din Bucuresti isi bat joc de noi cand zic ca ne ofera Lounge (cu joe, tortizi, iaurt si din primavara cateva sandwitch-uri). Asta pentru ca ei cred ca in Romania, pentru ca doar asta am putut sa accesam, ne multumim cu Lounge-urile Visa / Mastercard / VIP ca poate nu am vazut si altceva si o sa o tina asa pana cand o sa se prinda si romanii cum ar trebui sa arate un Lounge si ce sa ofere macar ca si oferta de mancare si bauturi (fara sa vorbesc aici de dusuri  de ex!).

#43
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 29.04.2006

View Postsmylle2u, on 12 august 2019 - 17:18, said:

Nici un card din tara nu ofera acces pentru invitat in loungeuri din stainatate.
Nici macar mastercard world elita sau visa infinite emise de bancile de la noi nu ofera 1+1 gratuit in afara.

Eu am intrat acum o saptamana la viena 1+1 cu mastercard world emis de unicredit. Acum ori si-a luat ala teapa, ori ne mint bancile

#44
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018

View Postjohnflorin, on 03 mai 2019 - 13:14, said:



Macar documenteaza-te inainte sa incepi sa spui balarii...uite doar cateva exemple de lounge-uri ale liniilor aeriene la care ai acces via Priority Pass:

JFK: Air France, Korean Airlines
LHR: SkyTeam
FRA: Air France
DME: S7
CDG: Star Alliance, Air Canada
ZRH: Swiss
BKK: Turkish Airlines, Oman Air, Air France
DXB: SkyTeam

Sunt de asemenea curios daca zici ca ai niste intrari gratis de care nici nu te-ai folosit de unde ai tras concluzia ca e galagie, mizerie, nu gasesti loc sa stai, etc.

In toate marile aeroporturi sunt mai multe lounge-uri Priority Pass si cu un minim de Googleuit inainte poti afla care e mai buna sau mai proasta, pt. ca e adevarat ca e inegala calitatea lor.

Personal imi plac lounge-urile pt. ca sunt de obicei f. linistite vs. restul aeroportului si pot compensa si mancarea deseori mult mai proasta care este servita pe avion, in escale fiind si un loc perfect pt. a sta pe net intr-un fotoliu confortabil, cu ceva bun de baut langa.

Poti sa intri sa arunci un ochi inainte sa decizi ca vrei sa ramai. Eu cand zbor nu obisnuiesc sa mananc, nici pe zborurile lungi si nici cand fac escale, asa ca ma intereseaza mai mult sa gasesc un loc linistit unde sa pot bea o cafea sau eventual un pahar de vin, asa ca de cele mai multe ori prefer un restaurant mai linistit si mai retras.

Accesul cu Priority Pass in lounge-urile companiilor aeriene e teoretic posibil dar practic daca sunt pline ( si de cele mai multe ori sunt) sau stiu aia ca urmeaza o zi aglomerata nu o sa te primeasca, o sa iti spuna ca nu au capacitate.

Edited by nnestor, 16 August 2019 - 08:04.


#45
jepetoz

jepetoz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 22.02.2018
Eu am patit asa la MIA, mi-au zis ca lounge-ul unde vroiam sa intru - Avianca- e plin si nu primesc pe pass-uri numai daca am bilet business la ei sau sa incerc dupa 4-5 ore.

#46
IonCalatorul

IonCalatorul

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.05.2020

View Postdwn99, on 12 august 2019 - 14:52, said:



Salut,

Oare la priority pass-ul de la BCR Visa Platinum ai acces cu un invitat in lounge urile internationale sau doar detinatorul? La banca imi spune ca ai plus unul dar pe oferta plus unu apare doar la astea din tara (Cluj, Bucuresti)?

Multumesc!
Da, ofera acces gratuit si cu invitat (si bebe de 2 ani in cazul meu). Am mers de mai multe ori prin lounge-uri internationale in 2019 si o data in 2020. Am pachetul ONE BCR gratis datorita veniturilor/sumelor investite/detinute la ei, dar nu cred ca e diferenta cand ai pachetul ONE la 20 RON/luna

#47
robi101012981

robi101012981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 15.08.2018

View Postjepetoz, on 08 aprilie 2019 - 15:32, said:

Banca Transilvania mai are 1+1 in Romania prin gold debit card.
dar ptr salarii de 5000 lei mai exista 1+1? Cei de la CEC nu au vrut sa-mi spuna ce conditii sunt la cardul lor fara un nr de telefon...

#48
gsoulless

gsoulless

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.09.2011
Exista, la FirstBank, pachetul MyLiber.
Ai la el un card visa platinum debit, care permite aces 1+1, de 3 ori pe an, in OTP si CLJ.
Trebuie sa incasezi minim 4500 RON pentru a avea pachetul gratuit.

#49
robi101012981

robi101012981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 15.08.2018

View Postgsoulless, on 28 februarie 2022 - 18:07, said:

Exista, la FirstBank, pachetul MyLiber.
Ai la el un card visa platinum debit, care permite aces 1+1, de 3 ori pe an, in OTP si CLJ.
Trebuie sa incasezi minim 4500 RON pentru a avea pachetul gratuit.
Mersi, pacat ca au dobanzile mari la credit, am luat de la Transilvania pana la urma credit si da, nu am cum sa incasez salariul in alta parte :(

#50
Vettel

Vettel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 29.03.2017
Cu cardul libra radio guerilla câte intrări ai la lounge otopeni pe lună/ an?

#51
robi101012981

robi101012981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 15.08.2018

View PostVettel, on 28 februarie 2022 - 21:20, said:

Cu cardul libra radio guerilla câte intrări ai la lounge otopeni pe lună/ an?
Nu cred ca exista o limita

#52
gsoulless

gsoulless

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.09.2011
Salut,

Nu bancile dicteaza conditiile, ci emitentul de card - Visa sau Mastercard.

Mastercard ofera intrari nelimitate in lounge in OTP. In functie de ce tip de card ai, se permite accesul la o persoana (pentru cardurile gold) sau 2 (pentru cardurile platinum).
Visa ofera un numar de intrari limitate in OTP, CLJ, TSR (nu stiu la SBZ care sunt conditiile, ca au deschis si ei lounge-ul abia de la 01/03/2022), daca ai platit cu cardul respectiv o suma inainte. La Visa Gold poate intra o persoana de 3 ori, la Visa Platinum ai 6 intrari (2 persoane de 3 ori sau o persoana de 6 ori). La Visa Infinite, acces nelimitat pentru 4 persoane. Toate sunt documentate pe site-ul visa.

Doua aspecte de mentionat:
1. Toate aceste conditii aplicabile cardurilor premium se aplica atat la cardurile de debit, cat si la cardurile de credit. Deci nu ai nevoie neaparat de card de credit ca sa ai acces (cum cred in mod eronat unii).
2. La orice banca ai avea un astfel de card, nu trebuie sa iti incasezi salariul la ei. Ca sa eviti comisioanele de detinere a unui astfel de card, trebuie sa iti transferi suma respectiva lunar (si daca vorbim de visa, sa platesti cu acel card o suma de bani inainte de accesul la lounge).

Edited by gsoulless, 02 March 2022 - 15:40.


#53
robi101012981

robi101012981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 15.08.2018

View Postgsoulless, on 02 martie 2022 - 15:39, said:

Salut,

Nu bancile dicteaza conditiile, ci emitentul de card - Visa sau Mastercard.

Mastercard ofera intrari nelimitate in lounge in OTP. In functie de ce tip de card ai, se permite accesul la o persoana (pentru cardurile gold) sau 2 (pentru cardurile platinum).
Visa ofera un numar de intrari limitate in OTP, CLJ, TSR (nu stiu la SBZ care sunt conditiile, ca au deschis si ei lounge-ul abia de la 01/03/2022), daca ai platit cu cardul respectiv o suma inainte. La Visa Gold poate intra o persoana de 3 ori, la Visa Platinum ai 6 intrari (2 persoane de 3 ori sau o persoana de 6 ori). La Visa Infinite, acces nelimitat pentru 4 persoane. Toate sunt documentate pe site-ul visa.

Doua aspecte de mentionat:
1. Toate aceste conditii aplicabile cardurilor premium se aplica atat la cardurile de debit, cat si la cardurile de credit. Deci nu ai nevoie neaparat de card de credit ca sa ai acces (cum cred in mod eronat unii).
2. La orice banca ai avea un astfel de card, nu trebuie sa iti incasezi salariul la ei. Ca sa eviti comisioanele de detinere a unui astfel de card, trebuie sa iti transferi suma respectiva lunar (si daca vorbim de visa, sa platesti cu acel card o suma de bani inainte de accesul la lounge).
La Libra nu se mentioneaza ca trebuie sa faci tranzactii, ci doar ,,25. Cum pot beneficia de acces in business lounge ?
Banca ofera gratuit si nelimitat acces pe baza cardului in business lounge din aeroportul Otopeni in momentul in care optezi pentru produsele bancii: cardul Enjoy debit sau credit, cardul Tradeville, cardul Radio Guerrilla sau cardul Visa Business Gold. Accesul in business lounge este permis doar posesorului de card."

#54
she7a

she7a

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 21.03.2022
Stiti cumva daca se poate intra si cu cardul inrolat in wallet(apple pay) sau neaparat trebuie cardul fizic?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate