Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

ajutor
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Alegere marca utilaje tamplarie pal

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Ionnu1906

Ionnu1906

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.12.2018
Buna ziua!
Vreau sa infiintez o firma de fabricat mobila din pal, dar nu stiu ce marca sa aleg pt utilaje.
Pentru masina automata de aplicat cant pe drept, am oferte de la Nikmann kzm 6 la 20.000 euro sau de la Cehisa Compact PS la 26.000 euro. Pentru circular cu incizor am mai multe oferte, bugetul pentru circular este in jur de 8-9.000 euro, dar nu stiu ce marca sa aleg.


#2
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Felder

#3
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
In circulare de formatizat cu incizor parerea mea este ca Martin nu are concurenta, l-am testat dar nu mi l-am permis, eu am SCM,niciunul din pacate nu se incadreaza in bugetul tau.
Gama Felder este in opinia mea pentru o utilizare cel mult profesionala mai putin industriala. Sunt ok pentru incepatori si un atelier mic,depinde cat de mult vrei sa dezvolti firma sau PF-ul.

Edited by danwd, 12 December 2018 - 11:56.


#4
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Apropo,  bugetul pentru circular include si exhaustorul + accesoriile?

Daca nu,  ar trebui luat in considerare, pentru ca un exhaustor dublu (de la Felder) costa in jud de 1000 euro.

In principiu,  problema nr.1 va fi gasirea angajatilor, nu a utilajelor.
Iar circularul cu preincizor chiar si o varianta ieftina,  sub 10000 euro,  este arhisufient pentru o manufactura cu 10-15 angajati si o hala de 400-600mp.

Pentru mobiler la comanda nu stiu daca este profitabil sa fie investiti foarte multi bani in utilaje industriale.
Costul de intretinere (operare) va fi mare,  cu impact negativ in rata profitului.

Caz concret,   CNC in 5 axe,  magazie de scule & shit,  pompa de vid mare alea alea, scula scumpa de peste 150K, folosita la 10% din capacitate (luata pe fonduri europene).
Crapa un motor si stau trei luni pentru ca nu au avut 3000 euro sa achite componenta de schimb.

La fel,  masina de aplicat cantul,  scula industriala de 3 tone si 5m lungime pe 1,5 latime si 2 inaltime.
Este ineficient de aplicat cantul in serie mica,  sau pentru comenzi.    Costa prea mult incalzirea,  operarea,  curatarea.

Trebuie evitate genul acesta de erori.

#5
Ionnu1906

Ionnu1906

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.12.2018
Am inteles, multumesc!
Eu nu vreau utilaje industriale, dar vreau sa fie profesionale si nu prea ma pricep la mărci. Am sunat azi la Felder si am solicitat oferta pt masina de aplicat cant si circular cu incizor, dar si pentru exhaustor si compresor. Bugetul pentru circular este de 8-9.000 fara exhaustor.
Bugetul total ar fi undeva la 37-38.000 euro.

#6
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018

 Ionnu1906, on 12 decembrie 2018 - 14:33, said:

Am inteles, multumesc!
Eu nu vreau utilaje industriale, dar vreau sa fie profesionale si nu prea ma pricep la mărci. Am sunat azi la Felder si am solicitat oferta pt masina de aplicat cant si circular cu incizor, dar si pentru exhaustor si compresor. Bugetul pentru circular este de 8-9.000 fara exhaustor.
Bugetul total ar fi undeva la 37-38.000 euro.

Mai exista si varianta sa achizitionezi unele utilaje SH cu garantie. Eu unul oricand as alege un Martin SH comparativ cu un Felder. deasemenea nu vad de ce un exhaustor SH nu ar fi bun, evident trebuie verificat sa vezi pe ce dai banii.
Ceea ce trebuie sa intelegi este faptul ca un utilaj ieftin vine la pachet cu un cost de mentenanta mai mare, cu o acuratete a operarii mai mici etc.
Dar, dupa cum spuneam mai sus ca si new entry Felderul este ok, as zice ca este undeva pe la mijloc.

#7
Ionnu1906

Ionnu1906

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.12.2018
Utilaje second in garantie nu prea gasesc, ma refer la masina de aplicat cant si circular, dar la exhaustor probabil o sa iti iau sfatul in considerare si o sa-l iau second. Masina de gaurit multiplu o s-o iau second. "Undeva la mijloc" e destul pt mine, pt ca e un atelier mic si deocamdata nu o sa am foarte multe comenzi, banuiesc, fiind si la "inceput de drum".

#8
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Piața este în plin avânt.
Nu se face față comenzilor.  Cu condiția să ai oameni care nu dau rasol.
Mergi pe prețuri mari și evită clienții care vor să negocieze sume derizorii.   Trimite-i la plimbare și concentrează-te doar pe oamenii serioși.

Un sfat.
În domeniul acesta nu judeca omul după haină și accesorii.
Și nu oferi prețuri mici doar pentru că omul nu pare să aibă mulți bani.
Oferă variante.   Una ok, una medie și una low cost,  explicând de ce și care sunt avantajele ori dezavantajele.

Poate nu ar fi rău să cumperi și un cnc.
O tăblie de pat, decupările în blatul de bucătărie  etc,  nu cred că-țindorești să le faci cu fierăstrăul pendular.
Iar cu freza este dificil, ai nevoie de șabloane & shit.
Sunt cnc sh cu grămada.   Un 5000-7000 euro nu-i ceva care să te oprească din drum.


#9
Ionnu1906

Ionnu1906

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.12.2018
Multumesc de incurajare, sper sa fiu si eu in situatia aia in care sa nu fac fata.
M-am gandit si la.cnc, dar nu cred ca o sa gasesc om sa stie sa lucreze pe el. E mai greu cu personalu'.

#10
Ionnu1906

Ionnu1906

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.12.2018
Ce parere aveti de produsele de la Nikmann? Tocmai am mai primit o oferta cu utilaje Nikmann si anume:
Masina automata de aplicat cant la 23500 euro tva inclus
Circular cu incizor la 9800 euro tva inclus

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate