Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

PNI CT33 cu WiFi - Termostat inteligent cu acces de pe internet

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Am de 10 ani un termostat Computherm Q7 RF la casa parinteasca, care merge excelent, doar ca trebuie ca cineva sa mearga si sa seteze fizic temperatura dorita inainte de a ajunge noi acolo, si abuzez de bunatatea vecinilor, asa ca am dorit un dispozitiv simplu si ieftin, care sa imi permita comanda de pe internet a termostatului de camera.

Solutiile consacrate (Nest, Netatmo, TADO, HIVE, Salus etc), arata mai bine si pot avea functii avansate, dar in principal ceea ce conteaza este setarea temperaturii dorite de pe telefon, indiferent de pozitia pe glob a utilizatorului.
Majoritatea acestor solutii costa 250+ EUR, dar PNI CT33 costa 350 lei.

Am scos vechiul termostat, apoi l-am conectat pe cel nou (vorbesc de baza) (retea si la bornele NO/COM la CT) + am inceput sa setez componenta de programare (LCD).

Attached File  IMG_8120.jpg   223.95K   61 downloads Attached File  IMG_8121.jpg   215.63K   53 downloads Attached File  IMG_8122.jpg   176.09K   43 downloads Attached File  IMG_8123.jpg   142.34K   69 downloads

Manualul este in engleza, dar o engleza tradusa din chineza.

Am setat rapid partea de ceas/zi, dar nu reuseam sa intru in parametri, pentru ca nu citeam cu atentie instructiunile.
1. INCHIZI aparatul LCD
2. Tii apasat M + sageata in sus si apesi M pana ajungi la 14.
In acelasi moment tii apasat butonul Boost de pe baza, pana clipeste.
Asa se sincronizeaza baza cu LCD-ul.

Aplicatia ce se instaleaza pe telefoane (IOS si Android) este My E-Thermostat.
Dupa instalare, deschideti aplicatia si apasati +.
Introduceti parola de la WIFI (suporta doar 2.4 Ghz) si apasatii Airstart. (vedeti sa fie activat parametrul de WIFI - apare o antena pe LCD).

Aparatul poate merge in mod automat (programe cu paliere de temperatura) sau in mod manual (party), cand setati voi manual temperatura, indiferent de ora/timp.

Atat baza, cat si LCD-ul trebuiesc alimentate.
Baza direct la 230v, iar LCD-ul trebuie alimentat printr-un adaptor USB, cu cablu MicroUSB (prezente in pachet).
Cablul este normal ca lungime, dar recomand sa achizitionati unul mai lung, daca priza e departe.
Pentru ca LCD-ul e conectat tot timpul la WIFI, nu poate sa functioneze doar pe baterii.
LCD-ul nu isi pierde setarile cand e scos din priza.

Attached File  IMG_8150.jpg   336.03K   80 downloads Attached File  IMG_8151.PNG   799.46K   92 downloads

Attached Files



#2
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu arata rau deloc. Sta aprins tot timpul daca vrei?
Vad ca e cu baterie. Merge alimentat tot timpul si sa stea aprins incontinuu?

Edited by Reactor2015, 12 December 2018 - 00:09.


#3
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Are acces din Internet sau doar din lan? Foloseste serverul chinezilor pentru conectare si daca inchid serverul s-a dus accesul de la distanta? Sa-l punem intr-un vlan propriu, sa nu deschidem un backdor in lan-ul principal?

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
@Reactor2015 - ai citit ce am scris?
Nu are cum sa fie cu baterie, daca se conecteaza la WIFI! Bateriile s-ar consuma foarte repede.
Ecranul nu sta aprins decat cateva secunde (backgroundul albastru).
Nest v3 are ecran permanent ON.

@Louisy - ce intrebare e asta? De ce as dori acces doar din LAN? Imi e lene sa ma dau jos din pat?
Ai acces de oriunde te afli si esti conectat la internet pe telefon (asta include si LAN).

Toate aceste dispozitive, care se seteaza usor, depind de uPNP pe server, care face automat port forwarding si necesita un server al producatorului.
Da, candva nu vor mai functiona, dar sper ca nu va fi foarte curand, ca sa imi fac probleme.

Repet, nu stiu niciun termostat smart care sa iti permita accesul direct, dintr-un motiv simplu: infim de putini clienti ar sti sa il seteze.

Daca ai asa mari dileme de securitate a informatiilor, mai bine ramai la cel fara conectare la internet.
Cum l-ai pune intr-un vlan propriu?

#5
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
Courage

Chiar daca e conectat la tot timpul la WIFI la NETATMO merge pe baterii 3AAA, baterii care ei se lauda ca ar tine 2 ani. In plus capetele termostat de la ei care la fel sunt conectate la WIFI merg tot pe baterii 2AA, tot 2 ani zic ca tin.

Concluzia este ca se poate si pe banale baterii, in functie de pret se vede si calitatea, felul in care gestioneaza resursele si altele

#6
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

View PostCourage, on 12 decembrie 2018 - 07:27, said:

@Louisy - ce intrebare e asta? De ce as dori acces doar din LAN? Imi e lene sa ma dau jos din pat?
Ai acces de oriunde te afli si esti conectat la internet pe telefon (asta include si LAN).
E o intrebare despre cum e situatia, nu ca ai dori doar acces din LAN. Dar am vazut astfel de dispozitive wifi enabled care au acces doar din lan: sonerii, boxe etc.

View PostCourage, on 12 decembrie 2018 - 07:27, said:

Toate aceste dispozitive, care se seteaza usor, depind de uPNP pe server, care face automat port forwarding si necesita un server al producatorului.
Da, candva nu vor mai functiona, dar sper ca nu va fi foarte curand, ca sa imi fac probleme.
Repet, nu stiu niciun termostat smart care sa iti permita accesul direct, dintr-un motiv simplu: infim de putini clienti ar sti sa il seteze.
E bine sa stim cum e situatia si e rau ca nu-l putem seta si singuri, pentru ca depindem de ei si nu stim cand dispare chinezul.

View PostCourage, on 12 decembrie 2018 - 07:27, said:

Daca ai asa mari dileme de securitate a informatiilor, mai bine ramai la cel fara conectare la internet.
Cum l-ai pune intr-un vlan propriu?
Imi amintesc de cazul unui firmware pentru DVR-uri destul de raspandit, adica clonat in multe DVR-uri ieftine, care avea hardcoded o parola SSH. Odata aflata parola, ai un backdor in lan, desi tu crezi ca ai parole wifi puternice si firewall capabil.

L-ai pune intr-un vlan asa cum pui si alte dispozitive: din configurarea retelei. Desigur ca probabil e nevoie de nitica practica ca sysadmin. Pentru un homeuser cu echipamente obisnuite, ai putea sa simulezi un vlan folosind functia de retea guest a routerului wifi (daca o are).

M-am uitat pe aliexpress si sunt o multime de modele similare. E rezonabil sa presupunem ca multe au acelasi firmware. E bine sa ne securizam putin reteaua, dat fiind ca sunt dispozitive atat de raspandite.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Pe Aliexpress au explodat de curand termostatele smart (le-a luat f mult).
Nu am gasit acest model, chiar m-am uitat.

Din pacate, treaba cu securitatea e complexa si nu ai nicio sansa sa ii dai de cap.

#8
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Modelul PNI pare sa fie customizarea OEM a acestui model: http://www.etopcontr.../WT-08-10A.html Pe aliexpress sunt mai multe modele care seamana cu gama produsa de etop, e de presupus ca inauntru au mai mult sau mai putin acelasi lucru. Securitatea trebuie sa o luam din ce in ce mai in serios de cand cu dispozitivele IOT, pentru ca acestea sunt securizate prost sau deloc.

#9
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
@Courage, uita-te pe poza cu displayul pe care ai pus-o chiar tu. In dreapta sus ai indicator de baterie. Posted Image

#10
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Carcasa are pe spate loc de 2 baterii AAA, dar lipseste posibilitatea inchiderii circuitului (lipseste lamela pt bonele +).

Probabil folosesc aceeasi carcasa si LCD pt mai multe tipuri de termostate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate