Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

recuperare masina

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 MembruAnonim, on 11 decembrie 2018 - 22:25, said:

Luarea unui bun mobil din posesia altuia, chiar dacă ești proprietar, se numește furt.
Nu cred. Daca cineva iti fura masina si tu de duci si o iei, inseamna ca ai furat-o de la el ?

 Fane, on 11 decembrie 2018 - 22:31, said:

"sau 2" e penal sfatul. se numeste Inducerea în eroare a organelor judiciare si se alege el cu dosar penal.

 Fane, on 11 decembrie 2018 - 23:40, said:

eventual mai dai si tu de o ciocolata ca sa-ti accepte cererea

Dar darea de mita la ce se incadreaza ?

#20
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 Fane, on 11 decembrie 2018 - 23:40, said:

aveam un prieten sef de service care avea si statie de itp. el mi-a zis ca poti face cerere la rar sa o dea interzisa la itp. pana la urma, chiar daca el are cartea de identitate tu esti proprietar si dispui de bunul tau. nu?

Posibil, nu te contrazic, ca nu lucrez in domeniu.

Ce stiu eu, este ca de mai putin de un an, regulile sau schimbat. Ca o mai fi valabil ce zici tu, nu am de unde sa stiu, Daca-l ajuta pe initiator treaba asta, iar nu stiu, pentru ca la noi birocratia este asa cum este, si de multe ori pierzi cu dreptatea in mina.

 Ion_de_la_Raion, on 12 decembrie 2018 - 01:09, said:

Nu cred. Daca cineva iti fura masina si tu de duci si o iei, inseamna ca ai furat-o de la el ?
Aici nu-i chiar asa.
Cineva a dat masina cu buna stiinta si a facut si contract. Asa ca daca se duce sa o recupereze, este furt. Trebuie prima data sa anuleze contractul. (nu stim ce este stipulat in contractul ala, care poate ca are o clauza ca se reinoieste tacit de la an la an, cu acordul partilor, si de fapt nu expira niciodata)

Edited by florin71_skoda, 12 December 2018 - 02:42.


#21
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016

 Ion_de_la_Raion, on 12 decembrie 2018 - 01:09, said:

Nu cred. Daca cineva iti fura masina si tu de duci si o iei, inseamna ca ai furat-o de la el ?

Legalitatea posesiei nu o stabilesti tu.
Nu isi face fiecare singur dreptate - de asta sunt institutii - ca nu-si fac datoria sau ca imbatranesti pana rezolvi e alta poveste...
Reaua credinta nu se prezuma.
Cel ce detine bunul furat si dobandit in conditii de legalitate e cumparator de buna credinta - cu ce drept te duci tu sa ii dai in cap? EL e de fapt o victima ca si tine.
Chiar flagrant daca e - sa zicem ca prinzi hotul asupra faptului... legea noastra nu stiu sa iti dea dreptul sa il ataci sau sa il retii tu - americanii au ceea ce se cheama "citizen arrest" insa noi nu prea...

Edited by zoom0mooz, 12 December 2018 - 03:32.


#22
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 soleavl, on 11 decembrie 2018 - 21:41, said:

Acest individ nu mai imi da masina, el circula cu ea ( itp,asigurare cred ca le face cu spaga )
Cum i-ai cerut-o, verbal? Ar prinde bine o notificare prin care să-i fixezi un termen cât mai scurt de restituire. Dacă nu ți-o dă poți demonstra că îți reține bunul, e de ajutor și polițistului care are plângerea ta.
Ar fi bine să-ți facă notificarea un avocat.

#23
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015
Cum ai inchiriat masna,persoana fizica,sau firma,ai inregistrat contractul la cira financiara,cum ai primit banii pe chirie?Amenzile sant pe numele soferului,nu pe firma.Vorbeste frumos cu el,sa i-ti mai restituie din datorie,faci act v-c si ai scapat de grija.

#24
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Amenzile de rovinieta vin la proprietarul din carte.
la un cap tractor o amendă de rovinieta e o mica vacanta..

#25
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015
Cand vine amenda,se trimite numele si adresa ,persoanei care este pe contract,daca este facut legal.

#26
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Daca avea contract legal valabil nu mai aveam topicul asta...presupun.

#27
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015
El este suparat mai mult,ca are amenzi de plata,dar poate chiriasu ar fi platit amenzile,daca i-l anunta cineva.

#28
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
ce fac firmele de inchirieri masini daca vreunui client ii vine ideia creata sa "uite" sa inapoieze masina?

#29
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Acolo exista un contract "beton" și mașinile pot fi oprite în trafic de către miliție.

Acolo exista un contract "beton" și mașinile pot fi oprite în trafic de către miliție.

#30
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

 scania_delfin, on 12 decembrie 2018 - 11:27, said:

El este suparat mai mult,ca are amenzi de plata,dar poate chiriasu ar fi platit amenzile,daca i-l anunta cineva.

Mai da-l in ma-sa de chirias.Cat de dobitoc poate fi "chiriasul" incat sa nu stie cand incalca (cu buna stiinta) legea?
Unde-i comunicarea dintre proprietar si chirias?
Raman la impresia ca initiatorul a aruncat fumigena,lasandu-ne in ceata,trecand doar aspectele care-i convin.Daca lucrurile erau clare si legale,ar fi fost demult rezolvate.
Si fara sa ne spuna totul (chiar,de ce ar face-o?) noi nu vom putea decat sa speculam anumite situatii.
Eu consider acest topic inutil.

#31
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015
Daca te prinde camera radar, instiintarea vine la propietar si el trebuie sa trimita adresa conducatorului auto,aici chiriasului.

#32
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
Amenzile de rovineta vin la proprietar ( Eu )
Contractul este "de mana" ....

#33
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 soleavl, on 12 decembrie 2018 - 22:17, said:

Contractul este "de mana" ....
Nu contează că e de mână, contează ce scrie în el. Un contract făcut cu cap conține, printre altele, și clauze referitoare la plata amenzilor.
Îl mai ai? Pune poză, că altfel e degeaba topicul.

#34
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
Nu il mai am, asta e problema...............

#35
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015
Ce vrei sa recperezi,masina sau banii?Ai reclamat,. dar nu ai spus in ce stare era masina cand ai predato si cum este acum,

#36
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

 adisz, on 12 decembrie 2018 - 18:18, said:

Eu consider acest topic inutil.

 althea, on 13 decembrie 2018 - 07:53, said:

Îl mai ai? Pune poză, că altfel e degeaba topicul.

 soleavl, on 15 decembrie 2018 - 16:32, said:

Nu il mai am, asta e problema...............

Q.U.E.D.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate