Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Baterii de dus

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
zerillos

zerillos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 28.05.2007
Salut. Nu gasesc nimic despre bateriile de dus si am mai multe nedumeriri, asa ca poate reusim sa le deslusim aici cu totii.

Imi refac total baia. Imi voi monta o cabina de dus standard 90 x 90 dar nu patrata, ci rotunjita. In interiorul ei e spatiu cat de cat, dar doar daca acest spatiu ramane neinvadat de o baterie de dus mare cu ditamai manerul. Astfel mi-am dat seama ca vreau o baterie mai mica sa nu ma lovesc de ea. Asta inseamna ori ceva incastrat in perete, care necesita si un dispersor in perete, etc, ele fiind destul de scumpe ca sistem intreg. Pentru cine plateste sistemul e unul care nu ocupa mult spatiu, eu insa incerc sa ma orientez spre ceva mai ieftin daca pot spune asa, cu toate ca nici cele din urma nu sunt ieftine daca alegi o firma buna. Revenind la problema mea referitoare la spatiu caut o baterie cu clapeta mai redusa sau pusa undeva lateral pe baterie sa nu ocupe spatiu, insa am vazut bateriile cu termostat, care are robineti in prelungirea bateriei (nu in fata) si astfel castig aproape jumatate din spatiul ocupat de una normala. Nu stiu in final ce baterie iau, asa ca intreb urmatoarele:

Pt. sistemul incastrat, cu dispersor :
- Sistemul cu dispersorul din perete se gaseste de la diferite firme. Merge oare cu o "clapeta" exterioara de la alta firma? Sau nu se potrivesc?

Pt. sistemul cu baterie termostatata:
- Acesta are doi robineti in parti. Unul e termostat, dar al doilea ce face? Doar deschide sau si amesteca apa rece/calda? N-am prea inteles ..
- Termostatul ce interval are, ca mai mult de o anumita temperatura setata nu merge, si poate eu vreau doar apa fierbinte maxim. Chiar daca pare ilogic deoarece nu te poti spala cu apa aceea la robinetii clasici de acum se poate. Ca poate vrei sa folosesti apa fiarta la ceva. Se poate sau merge pana la temperatura X?
- Cat de bune sunt si cat rezista? Daca se strica ceva gasesc piese? Sau costa cat toata bateria?

Ce alte optiuni pt o baterie mai mica am? Daca aveti idei sau pareri astept cu placere.

#2
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013
Eu am in toata baile de acasa la dus baterii termostat. Unul controleaza temperatura (parca intre 26-36 grade, ceva de genul) si unul debitul (nu amestecul). Amestecul il face termostatul (intre cald si rece in functie de temperatura).
Referitor la fiabilitate, nu stiu sa spun ca inca nu s-a stricat niciunul si au cam doi ani.

Edited by jm2010, 11 December 2018 - 21:33.


#3
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
La bateria cu termostat un robinet regleaza temperatura celalat debitul, evident. Nu poti sa scoti apa la 80 de grade, asta e clar, cred ca merge pana la 40-42 de grade sau ceva de genul asta. Mie mi se pare ca nu merita cheltuiala o astfel de baterie devreme ce poti regla temperatura in centrala sau boiler astfel incat sa nu te oparesti sau chiar sa folosesti o vana cu trei cai antioparire, care sa deserveasca toti consumatorii.

Daca nu mergi pe varianta incastrata poti face in asa fel incat sa pui bateria la unul din colturi si astfel vei pierde minimul de spatiu util.

#4
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,157
  • Înscris: 15.05.2008
nu vei gasi nimic pt ca nu sti ce vrei
prima data,apa calda este de la centrala sau radet?

#5
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

 Bylly00, on 11 decembrie 2018 - 21:35, said:

La bateria cu termostat un robinet regleaza temperatura celalat debitul, evident. Nu poti sa scoti apa la 80 de grade, asta e clar, cred ca merge pana la 40-42 de grade sau ceva de genul asta. Mie mi se pare ca nu merita cheltuiala o astfel de baterie devreme ce poti regla temperatura in centrala sau boiler astfel incat sa nu te oparesti sau chiar sa folosesti o vana cu trei cai antioparire, care sa deserveasca toti consumatorii.

Daca nu mergi pe varianta incastrata poti face in asa fel incat sa pui bateria la unul din colturi si astfel vei pierde minimul de spatiu util.
Crede-ma, merita every penny. Si am centrala pe gaz. Am apreciat abia dupa ce le-am schimbat cu baterii termostat.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006
Indiferent ce fel de baterii pui,important este sa fie baterii de firma,de calitate.Singurul lor pacat este ca sunt scumpe.

Edited by adisz, 11 December 2018 - 21:46.


#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,157
  • Înscris: 15.05.2008
daca ai centrala proprie,de ce ai pune asa ceva
eu am temp din centrala si nu mai am de facut nici un reglaj

#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,368
  • Înscris: 28.10.2018

 jm2010, on 11 decembrie 2018 - 21:42, said:

Crede-ma, merita every penny. Si am centrala pe gaz. Am apreciat abia dupa ce le-am schimbat cu baterii termostat.

Crede-ma, omul nu stie ce e aia baterie termostatata si ce face. El crede ca dai din centrala apa la 38 de grade (niciodata nu reusesti din centrala astfel de calibrare oricat te-ai chinui) sau ca toata lumea e multumita cu apa la 38 de grade la robinet.

Mai avem pana sa se prinda romanii care e treaba cu bateriile termostatate. E cam la fel cu cutiile automate la masini. Nu au condus in viata lor dar stiu sigur ca sunt nasoale si ca rapesc placerea condusului.

#9
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Eu am baterie cu termostat si sunt megafericit ca am asa ceva montat la dus ! Are un singur robinet !

#10
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
Am o baterie termostatata Kludi de vreo 10 ani. Never ever nu ma mai intorc la una normala.

O baterie termostatata are 2 robineti: unul care regleaza debitul si unul care regleaza temperatura (intre <maxim rece> si X). Pe robinetul care regleaza temperatura mai e o "siguranta" - dupa ce o apesi, treci de X si te poti duce pana la <maxim cald> (oricat de fierbinte ar fi apa).
* X implicit e pe la 38 de grade dar poate fi reglat.

#11
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 jm2010, on 11 decembrie 2018 - 21:33, said:

Eu am in toata baile de acasa la dus baterii termostat. Unul controleaza temperatura (parca intre 26-36 grade, ceva de genul) si unul debitul (nu amestecul). Amestecul il face termostatul (intre cald si rece in functie de temperatura).
Referitor la fiabilitate, nu stiu sa spun ca inca nu s-a stricat niciunul si au cam doi ani.

     Sa inteleg ca tu te speli cu apa intre 26 si 36 de grade !?
      De ce ? Este o noua metoda de sado-masochism ?

#12
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 abac, on 11 decembrie 2018 - 21:53, said:



Crede-ma, omul nu stie ce e aia baterie termostatata si ce face. El crede ca dai din centrala apa la 38 de grade (niciodata nu reusesti din centrala astfel de calibrare oricat te-ai chinui) sau ca toata lumea e multumita cu apa la 38 de grade la robinet.

Mai avem pana sa se prinda romanii care e treaba cu bateriile termostatate. E cam la fel cu cutiile automate la masini. Nu au condus in viata lor dar stiu sigur ca sunt nasoale si ca rapesc placerea condusului.

     Am vazut o gramada de dushuri cu termostat. In primul rand ca este nevoie de o pompa dubla (water booster) pentru ele. Daca presiunea pe apa rece si apa calda nu sunt egale(sau daca nu au suficient debit) nu functioneaza corect.
     Dupa ce platesti gazul ca sa incalzesti apa trebuie sa platesti si curent electric pentru pompa pentru ca esti suficient de lenes ca sa nu poti regla temperatura apei din doi robineti.
     Ce ne rezerva viitorul ? Detasamente de pompieri care ajuta cetatenii sa treaca strada pe culoarea verde la semafor ?

#13
geobut

geobut

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 297
  • Înscris: 20.11.2018
N-am inteles asta cu termostatul la apa calda... o setezi din centrala/boiler si aia e, uiti de ea pana se strica centrala/boilerul.
Nu e ca si cum azi faci dus cu 40 si maine cu 50 ca ai chef de arsuri ca sunt la moda si vrei sa testezi dotarile medicale ale spitalelor de arsi.

#14
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Termostatata e foarte utila la bloc. A fost odata la Lidl cu 200 lei; am luat si eu una; imi doream de mult dar preturile celor de pe la Praktiker si alte asemenea magazine erau mult mai mari.
E super bine cu ea; nu mai te oparesti sau ingheti functie de cum face vecinul dus sau trage apa la wc.

#15
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

 cspot, on 11 decembrie 2018 - 23:54, said:

Sa inteleg ca tu te speli cu apa intre 26 si 36 de grade !?
  De ce ? Este o noua metoda de sado-masochism ?
Faptul ca tu te speli cu apa fierbinte nu inseamna ca toti sunt ca si tine. Nu inseamna ca tu dai ora exacta in lumea asta. Spre exemplu, eu merg si iarna la tricou sau camasa cu o bluza subtire, nu sunt friguros pe cand altii se imbraca de zici ca merg in Siberia.
Tocmai ai demonstrat ce roman sadea esti, tu dai ora exacta si ai inventat gaura la macaroana, ceilalti ar trebui sa fie ca si tine.
Ai auzit de patul lui Procust? https://ro.wikipedia..._Procust_(roman)
Ti-am dat link ca sa nu te obosesti prea tare cautand.

On-topic: la mine e intre 26-36 grade (pana la siguranta).

 cspot, on 12 decembrie 2018 - 00:13, said:

Am vazut o gramada de dushuri cu termostat. In primul rand ca este nevoie de o pompa dubla (water booster) pentru ele. Daca presiunea pe apa rece si apa calda nu sunt egale(sau daca nu au suficient debit) nu functioneaza corect.
Dupa ce platesti gazul ca sa incalzesti apa trebuie sa platesti si curent electric pentru pompa pentru ca esti suficient de lenes ca sa nu poti regla temperatura apei din doi robineti.
Ce ne rezerva viitorul ? Detasamente de pompieri care ajuta cetatenii sa treaca strada pe culoarea verde la semafor ?
Eu as zice ca nu ai vazut in viata ta un robinet termostat si nu ai habar ce inseamna asta. Faptul ca le vezi in vitrine nu inseamna nimic.
Las colegii de forum sa iti explice de ce daca doresc, nu am timp sa iti fac educatie Posted Image
Btw, as a hint, ceea ce ai vazut tu nu sunt baterii termostate, sunt cu totul altceva si se monteaza pe perete nu in locul robinetilor.

 geobut, on 12 decembrie 2018 - 00:33, said:

N-am inteles asta cu termostatul la apa calda... o setezi din centrala/boiler si aia e, uiti de ea pana se strica centrala/boilerul.
Nu e ca si cum azi faci dus cu 40 si maine cu 50 ca ai chef de arsuri ca sunt la moda si vrei sa testezi dotarile medicale ale spitalelor de arsi.
E o baterie care se monteaza in locul celui existent si are doua robinete: unul pentru reglarea temperaturii (nu e electric nimic in el, pur si simplu regleaza diferenta intre apa calda si rece ca sa iasa pe teava apa la temperatura setata, google te va ajuta sa vezi diferitele tehnologii folosite pentru asta) si unul pentru debit. Poti pune centrala la maxim la apa calda (nu are sens desigur), la robinet va curge in continuare apa la aceeasi temperatura setata.

Edited by jm2010, 12 December 2018 - 08:37.


#16
zerillos

zerillos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 28.05.2007

 Bylly00, on 11 decembrie 2018 - 21:35, said:

Daca nu mergi pe varianta incastrata poti face in asa fel incat sa pui bateria la unul din colturi si astfel vei pierde minimul de spatiu util.

M-am gandit la pozitionarea asta, dar am un model dreptunghiular la faianta pe fiecare din peretii din cabina si daca nu pui bateria pe mijloc se vede ca naiba.

 ceanu1980, on 11 decembrie 2018 - 21:35, said:

nu vei gasi nimic pt ca nu sti ce vrei
prima data,apa calda este de la centrala sau radet?

Eu cred ca stiu ce vreau, dar caut sa imi si permit, nu sa dau 1000 lei pe nu stiu ce sistem.
Incalzirea e de la centrala pe gaz

 geobut, on 12 decembrie 2018 - 00:33, said:

N-am inteles asta cu termostatul la apa calda... o setezi din centrala/boiler si aia e, uiti de ea pana se strica centrala/boilerul.
Nu e ca si cum azi faci dus cu 40 si maine cu 50 ca ai chef de arsuri ca sunt la moda si vrei sa testezi dotarile medicale ale spitalelor de arsi.

In functie de anotimp mai difera. Vara nu faci cu apa calda tare ca vrei sa te mai racoresti nitel, nu?

 addysoftware, on 12 decembrie 2018 - 02:38, said:

Termostatata e foarte utila la bloc. A fost odata la Lidl cu 200 lei; am luat si eu una; imi doream de mult dar preturile celor de pe la Praktiker si alte asemenea magazine erau mult mai mari.
E super bine cu ea; nu mai te oparesti sau ingheti functie de cum face vecinul dus sau trage apa la wc.

Cineva spunea ca reglezi din centrala si gata, dar un inginer in instalatii mi-a zis ca daca ai 2/3 consumatori adica se umbla la robinetul din baie si bucatarie in timp ce faci dus, sigur iti da peste cap temperatura care o reglezi tu din robinetii dusului. Asa ca, la o baterie cu termostat nu te oparesti Posted Image

Eu personal nu sunt super-dependent de o baterie cu termostat, insa as castiga si spatiu daca optez pentru una.

Edited by zerillos, 12 December 2018 - 13:38.


#17
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,368
  • Înscris: 28.10.2018
Spatiu nu castigi cu bateria termostatata. E la fel de mare ca una normala.

#18
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Panel de dus
Nu ocupa spatiu si nu arata rau
https://www.emag.ro/.../pd/DYPYWSBBM/?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate